Bipolar hastası olan varmı?

Minel_ask

Previously lilla
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2010
3.326
3.792
Kardeşim ağır bipolar hastası yıllardır.(psikoz eşlik ediyor)ilac tedavisi uygulanıyor ve ilaçları duzene giriyor ama birkaç yıl sonra yine ağır bir manik atak geçiriyor.atakları burada anlatmak istemeyecegim kadar ağır geçiyor,bir ayda ancak kendine geliyor,çok yıpratıcı bir süreç.size sorum şu psikiyatri eşliğinde psikolog desteği ablamın ataklarına engel olabilirmi? Çevrenizde bipolar olup psikoterapi ile toparlayan oldumu? Atakları okadar ağır geçiyor ki gerektiğinde elektoşok tedavisi uygulanıyor.ancak kendisine gelip toparlıyor.bazen diyorum psikolog neyapabilir ki elektroşok bile tam çare olamiyor diye ümitsizliğe düşüyorum.en ufak değerli bilgiye ihtiyacım var.saglikla kalın.

Lityum etki etmedi mi? Bir ayda kendine gelmesi normal aylarca suren var. Ben bipolarim benim de 20 gun falan sürüyor. Ne kadar agir gecio kendine zarar boyutu nedir? Kac yasinda su an? 35 ten sonra nispeten azalıyor maniye girme durumu. Bi de maniden sonra major depresyona giriyor mu yoksa sadece mani atagi mi oluyor? Psikoterapinin faydasi olur tabi. Sorularin cevaplarina gore soyliyim.

Lityum etki etmedi mi? Bir ayda kendine gelmesi normal aylarca suren var. Ben bipolarim benim de 20 gun falan sürüyor. Ne kadar agir gecio kendine zarar boyutu nedir? Kac yasinda su an? 35 ten sonra nispeten azalıyor maniye girme durumu. Bi de maniden sonra major depresyona giriyor mu yoksa sadece mani atagi mi oluyor? Psikoterapinin faydasi olur tabi. Sorularin cevaplarina gore soyliyim.
Küçük değil yaşı.30 lu yaşlarda.19 yaşından beri ilaç kullanıyor.kendisine zarar boyutu bu atağında sadece yakınlarına düşman oldu ve sürekli kaçmak istiyor.major depresyonda var.atak dönemi korkunç.burada paylaşmak istemiyorum kimse etkilenmesin diye ama normalde merhametli çok tatlı bir insanken bambaşka birisi oluveriyor.ankarada onun için psikolog arayişindayim.belki faydası olur diye.siz ilaç kullanıyor musunuz nasıl tedavi uygulanıyor yada atak sürekli tekrarlıyormu çok geçmiş olsun

Birde en önemlisi psikoterapi aldinizmi? Kardeşim psikoterapi almadı ama çocukluğu çok travmatik ve her atağında anneme düşman oluyor.bunun cocuklugundaki kızgınlığı ile ilgili olduğunu düşünüyorum bilmiyorum tam olarak.sadece psikoterapi aldığında ya geçmişi gün yuzune çıktığında kendini ya daha kötü hissederse yine atak geçirirse diye kafama takılıyor.gecmisi oldukça travmatik malesef.ergenligi zor geçti.anne babam psikolojiden anlamadıkları için psikolojik şiddet uygulamislar düzelmesi için ve daha kötü olmuş.ama çok zor bi ergendi hep annemle çatışır babama şikayet ederdi.annemin hep ağladığını hatirliyorum

Psikoz da etki ediyor demissin ondan ataklarinin dozu artiyordur o kısım deneyimledigim bisey degil ben yilda iki kere falan giriyorum maniye eskiden daha sıktı. Aşırı coşkulu hic bitmeyen bi enerjide oluyorum nispeten mutlu ama biri ters bisey desin zarar verecek raddeye geliyorum iki saniyede. Zamaninda kendime de baskasina da verdigim cok olmustur tabi. Anlatacagin seyden etkilenmem özelden yazabilirsin. İnsanlardan uzak duruyorum o dönemlerde artik yani kendimi kontrol edebiliorum. Kendi doktorumu onerebilirim özel ama bütçe varsa. Psikoterapi olarak da şema terapinin iyi geldigine inaniyorum.

Birde en önemlisi psikoterapi aldinizmi? Kardeşim psikoterapi almadı ama çocukluğu çok travmatik ve her atağında anneme düşman oluyor.bunun cocuklugundaki kızgınlığı ile ilgili olduğunu düşünüyorum bilmiyorum tam olarak.sadece psikoterapi aldığında ya geçmişi gün yuzune çıktığında kendini ya daha kötü hissederse yine atak geçirirse diye kafama takılıyor.gecmisi oldukça travmatik malesef.ergenligi zor geçmiş anne babam psikolojiden anlamadıkları için psikolojik şiddet uygulamislar düzelmesi için ve daha kötü olmuş
Benim de cocuklugum rezalet. Taciz siddet ne ararsan var. Şema terapiyle yoluna koydum ben bi nebze. Biraz da kalitsal bisey malesef. Ama beynin yapisi gercekten dusunme bicimine gore degisebilio. Duzgun dusune dusune duzgun dusunen birine donusebiliosun kisacasi. Antidepresan turevi bisey yazilirsa kullanmasin bu arada. Tetiklio tam tersi.

Benim de cocuklugum rezalet. Taciz siddet ne ararsan var. Şema terapiyle yoluna koydum ben bi nebze. Biraz da kalitsal bisey malesef. Ama beynin yapisi gercekten dusunme bicimine gore degisebilio. Duzgun dusune dusune duzgun dusunen birine donusebiliosun kisacasi. Antidepresan turevi bisey yazilirsa kullanmasin bu arada. Tetiklio tam tersi.
Canımsın insanlardan uzak dururum demen canımı acıttı. Babam bipolar bu hastalık ile büyüdüm . 60 yaşına geldi ilaçlarını düzenli olarak kullanır annem kahramanimiz sağlıklı bir aile yapımız varsa iki kardeş olarak okuyup meslek sahibi olduksa onun sayesinde. Biz babamiza aşıktık annem bize.

Şema terapi ne demek yani gittiğiniz yerin adımı ? Terapi şeklimi ? Nerede Ankara'da da gidebilirmi acaba

Canımsın insanlardan uzak dururum demen canımı acıttı. Babam bipolar bu hastalık ile büyüdüm . 60 yaşına geldi ilaçlarını düzenli olarak kullanır annem kahramanimiz sağlıklı bir aile yapımız varsa iki kardeş olarak okuyup meslek sahibi olduksa onun sayesinde. Biz babamiza aşıktık annem bize.
😘😘 Ya iste sevgi ve özveri ile aşılamayacak bisey yok. Anneni takdir ettik dönüp kaçan insan da cok..

Hastalığı hakkında bilgi edinmeli, güvendiği- ilaçlar, yan etkileri vb. üzerine sohbet edebileceği bir psikiyatr ve çok zorlamayacak, halinden anlayacak, daha önce bipo hastaları ile çalışmış bir psikolog ile düzenli psikoterapi ile yola koyulur diye düşünüyorum.

İlaçların yanı sıra, kendisi hastalığını tanımalı, içgörü edinebilecek bilgiyi toplamalı. Bu döngünün illaki stabil zamanları oluyordur, bu zamanlarda ne ile baş ettiği üzerine bilgi toplamalı, farkındalığını arttırmalı, keyif veren işlerini keşfetmeli (hobisi olmalı), sosyalleşmeli. Aşılamaz bir şey değil.

Kaç yaşında ve teşhisi ne zaman aldı ablanız?

Şema terapi ne demek yani gittiğiniz yerin adımı ? Terapi şeklimi ? Nerede Ankara'da da gidebilirmi acaba
Canim terapi sekli sema terapi her psikologun iyi oldugu bi terapi sekli vardir benim kafama en cok yatani bu. Gecmise gidip gecmisindeki travmalari atlatmani sagliyor iyi uygulandığında.

Hastalığı hakkında bilgi edinmeli, güvendiği-sohbet edebileceği bir psikiyatr ve çok zorlamayacak, halinden anlayacak, daha önce bipo hastaları ile çalışmış bir psikolog ile düzenli psikoterapi ile yola koyulur diye düşünüyorum.

İlaçların yanı sıra, kendisi hastalığını tanımalı, içgörü edinebilecek bilgiyi toplamalı. Bu döngünün illaki stabil zamanları oluyordur, bu zamanlarda ne ile baş ettiği üzerine bilgi toplamalı, farkındalığını arttırmalı, keyif veren işlerini keşfetmeli (hobisi olmalı), sosyalleşmeli. Aşılamaz bir şey değil.

Ben de nerde kaldin diyodum :)

ya özel değilse nasıl anladınız ya da nasıl şüphelenip doktora gittiniz?

Hastalığı hakkında bilgi edinmeli, güvendiği- ilaçlar, yan etkileri vb. üzerine sohbet edebileceği bir psikiyatr ve çok zorlamayacak, halinden anlayacak, daha önce bipo hastaları ile çalışmış bir psikolog ile düzenli psikoterapi ile yola koyulur diye düşünüyorum.

Merhaba gangstaWalk..çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim.sizler bipolar olarak çok aklibaşındasınız gerçekten mutlu oldum kardeşim adına üzgünüm..tek başına annemden bağımsız yaşayamaz o derece.herhangi bir hobisi yok.19 yasinda teşhisi belli oldu.yalnız psikoz eşlik ediyor şuanda da hastanede yatıyor.annem elektroşok almadan toparlamaz dedi.bilemiyorum durumu ağır ama bu durumada alıştık.cunku atak dönemi uykusuz ve çok yorucu biliyoruz.fakat üç yılda bir böyle ağır ataklar geçirip hastanede yatması bizi çok yıprattı.20 yıldır bu hastalıkla içiçe.hic psikoterapi almadı bir psikologtan.bunun için maddi güçte lazım ama gerçekten değecek bir psikolog yada bu hastalığına bir deva bir şifa arayisindayim.bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.

Benim iş arkadaşımda var bu hastalık, kendisi daha çok genç, ama ilaçsız olmuyor. Bir sıra ilaçlardan bıktım diye bırakmıştı, cok kötü oldu. ilaçlara paralel terapi yapıyor.
İnşallah sizin hastanıza şifa bulunur.

Manik shifti diyorsun, ama depresyon sırasında kullanmak durumunda kalabilir, çünkü psikoza girebiliyormuş, ilerlememesi için düzenleyici ile birlikte antidepresan yazarlar bazen.
Muhtemelen tip 1 bipolar.

Mani riskli dönemleri iyi takip edilmeli ve bu dönemlerde antidepresan alımı bırakılmalı. Antidepresandan tamamen sıyrılacağı zamanlar için, düzenli psikoterapi seanslarına başlanmalı, düşünce yönünü düzenlemek, normali anlamak, içgörü edinip "Bu normal değil" diyebileceği bir farkındalığa kavuşmalı. Koruyucu tedavi için dönem dönem yazarlar antidepresanı mecburi.
Mani harici, psikoza kadar ilerleyen depresif atak tecrübem oldu, koruyucu tedavi görmek durumunda yoksa travmatize oluyor tekrar tekrar.

Epikriz çıkarın, tarihlere bakın, döngü pek sapmaz tekrarlar kendini genelde.

X