Bir demokraside, devlet başkanlığı sarayında oturmanın faturası

Evet o işin hakaret boyutu. Konuyu değil yazanı hedef alıyorlar.

Yazım şeklin çok aklımda değil ama eğer biliyorsan az buçuk o şekilde yazman daha iyi olur. En azından ona takılmadan anlatmak istediklerini anlamaya çalışırlar. Bende biliyorlarsa kişiler, Türkçeye , elinden geldiğince dikkat edilerek yazılması taraftarayım.

Bu arada işin diğer yüzü; Türkçeye tam uygun cümle kur ama ara da laf sok, bu olur. Hatta çetrefilli edebiyat yap.
Bazıları da noktaya virgule azamî dikkat ediyor ama cümlenin başı nerede sonu nerede zor anlaşılıyor. Amaç sadece muhalefet olmak. Bir kaç afili kelime kurmak.

Neyse be benim yazilarim okunmuyacak gbi degil ta ki iyice sinirlenincekiler haric . Aman neyyseee tel'den zor oluyor buraya yazmak kısaca . .

Aksaray yapıldıktan sonra ak parti savunucuları 'iyi ki yapıldı, ülkemize bilmem nerden başkanlar, eşler dostlar geliyor. Onlar nerede ağırlanacak. Lazımdı' diyorlar. Sanki gelen misafirler o sarayda ağırlanacakmış gibi :) nasıl bir mantık, nasıl bir aklın koşarak uzaklaşması hali...

Bu insanlar o kadar çok akıl tutulması yaşamış ki, zamanında osmanlı'nın yaptırıp yaşadığı, zevk-i sefaya düştüğü olayları, göksu eğlenceleri, av köşklerini, eşlerine alıp da imparatorluğa mal ettikleri borçları 'yesinler yiğitlerim yarasın' mantığıyla hareket ederler. anadolunun içinde bulunduğu sefaleti 'olur o kadar, ne olacak' nağraları ile 'şanlı osmanlı' 'hey gidi osmanlı' 'ne şerefli geçmiş' gibi cümleler ile perçinlerler. cumhuriyet dönemini yerden yere vurarak kendilerini güya derin tarih(!) yazarı ilan ederler.
Mustafa kemal Atatürk'ün Ankara'yı başkent ilan etmesi yüzünden yaptırdığı çankaya köşkü'nü lüks görürler de, halkın kalkınması için anadolunun çok şehrinde yaptırdığı bataklık ıslah çalışmalarını görmezler.
Ülkenin mühendislik ve bilim bakımından gelişmesi için yurtdışından davet ettiği profesörleri görmezler.
Gelecek vaad eden öğrencileri imkanlar dahilinde eğitimini üstlenip yurtdışına gönderdiğini görmezler.
Sanayi bakımından gerinin de gerisinde kalan osmanlı'ya nazaran Anadolu'nun dört yanına açtığı fabrikaları görmezler.
Ananı da al git diyenlere nazaran köylüyü, işçiyi dinleyeni görmezler.
Görmezler, göremezler.
Sadece gözleri değil, yürekleri kör olmuş insanlara ne yapsanız da 'ümmet bilinci' yerine 'birey olma bilincini' aşılamak isteyen o harika insanı anlatamazsınız.

Eee noldu şimdi? Sarayın giderlerinin maaşlarından düşmesinde , hemfikir olduk mu??
Ya işte sen de uzatma kelamı huysuzcum, biz yiyemiyoruz sen ye diyorlar.
Sen de hala kendileri ödesin diyorsun.
Onlar yer bunlar da ağzı açık 'ne güzel de yedi' diyerek alkışlar.
Olay bu :)

bu ülke oğlunun düğününe makam aracıyla gitmeyi reddeden cumburbaşkanı da gördü (Ahmet Necdet Sezer)

dışişleri bakanlığı zamanında yaptığı özel harcamalar nedeniyle mahkeme kararı çıkmasına rağmen halkın parasını iade etmeyip evine haciz gelen cumburbaşkını da gördü (Abdullah Gül)

bizim demokrasimiz habire geriye sardığından makam sahipleri sadece kendi vicdanlarıyla baş başadır..!

Beşyuzbin dolar alırlarsa evet.

Sorun maaşın miktarı ya da ne kadarının maaştan kesileceği değil aslında biliyo musun? Bunlar sembolik şeyler. Demokratik rejimin sembolü. Cumhurbaşkanının maaşını artıralım ama giderler maaştan kesilsin. Bütçe olarak aynı hesap olur. bu iş de saray halkındır demenin sembolik şekli olur. Ama bizim cumhurbaşkanımız kendini kalıcı bir padişah gördüğünden bu işlere girişmez.

Beşyuzbin dolar alırlarsa evet.
Obama'nin maasi halihazirda 400 bin dolar. Amerika'da maaslar yillik ve brut olarak soylenir. Sigorta ve vergiler kesildikten sonra aylik neti 22 bin dolar civarinda yani.. Kendi kesintim oraninda keserek hesapladim. Turk Lirasina cevirirsek 66 bin TL gibi birsey oluyor.

Aksarayin sirf 1 aylik elektrik gideri 1 milyon TL, bu kadar faturayi odeyebilecek bir baskan cikmaz Amerikada, onlar daha tasarruflu saray yapmislar..:KK43: Sonucta gene de buyuk bina, elektrik, su ve isitma giderlerini sayarsak 66 bin TL maas fazla sayilmaz.
Icinde calisanlarin maasi ve diger giderleri de ustune koyunca bizim saraycigin aylik gideri 21 milyon TL. :eek: Amerikada para kiymetli, vatandasin vergisi degerli, halk hesap sorar, her ay bu kadar para harcamaktansa o sarayi yikarlar valla..:rolleyes:

Sorun maaşın miktarı ya da ne kadarının maaştan kesileceği değil aslında biliyo musun? Bunlar sembolik şeyler. Demokratik rejimin sembolü. Cumhurbaşkanının maaşını artıralım ama giderler maaştan kesilsin. Bütçe olarak aynı hesap olur. bu iş de saray halkındır demenin sembolik şekli olur. Ama bizim cumhurbaşkanımız kendini kalıcı bir padişah gördüğünden bu işlere girişmez.

Bende şahsi giderlerin maaştan kesilmesinden yanayım , kesinlikle böyle düşünüyorum.
Bunun içinde çalışmalar yapılmasını umut ediyorum.
Ancak bu maaş mevzusu çok önemli.
500 bin dolar alıyor ama diş macununu, kuaförü hesapladığı için veryansın yapılıyor.
Bir kuruş cepte kalmıyormuş.
Bunlar bana abartı geldi.
Bu haber Turkiyedeki sarayın şahsi giderlerini ve maaşı hesaplayarak yapılmalıydı.
Yapılsın. Bizde öğrenelim.

Neyse be benim yazilarim okunmuyacak gbi degil ta ki iyice sinirlenincekiler haric . Aman neyyseee tel'den zor oluyor buraya yazmak kısaca . .

Döndüm baktım yazdıklarına. Evet gayet okunası mesajlar.
Kim takıldıysa paranla tut , ders versin. :)

Obama'nin maasi halihazirda 400 bin dolar. Amerika'da maaslar yillik ve brut olarak soylenir. Sigorta ve vergiler kesildikten sonra aylik neti 22 bin dolar civarinda yani.. Kendi kesintim oraninda keserek hesapladim. Turk Lirasina cevirirsek 66 bin TL gibi birsey oluyor.

Aksarayin sirf 1 aylik elektrik gideri 1 milyon TL, bu kadar faturayi odeyebilecek bir baskan cikmaz Amerikada, onlar daha tasarruflu saray yapmislar..:KK43: Sonucta gene de buyuk bina, elektrik, su ve isitma giderlerini sayarsak 66 bin TL maas fazla sayilmaz.
Icinde calisanlarin maasi ve diger giderleri de ustune koyunca bizim saraycigin aylik gideri 21 milyon TL. :eek: Amerikada para kiymetli, vatandasin vergisi degerli, halk hesap sorar, her ay bu kadar para harcamaktansa o sarayi yikarlar valla..:rolleyes:

Beyaz sarayın elektriği ne kadarmış ki ?
Vergi kesintisini çok yapmışsın.

Beyaz sarayın elektriği ne kadarmış ki ?
Vergi kesintisini çok yapmışsın.
Ama oyle.. Icine sigorta da ekli. Amerikada maas arttikca vergi de artar. Evlilerden az, bekarlardan cok kesilir, cocuk sayisi etkiler filan.. Kendim gibi kestim, onun kadar maasim yok ama bekar vergisi oduyorum, cocuklar buyuk.. Tam tutturamam ama bu civarlarda olmali, tas catlasin 22 degil de 25 bine cikabilir. Yasadigi sehir daha buyuk, o da daha cok vergi kesintisi demek..

Ama oyle.. Icine sigorta da ekli. Amerikada maas arttikca vergi de artar. Evlilerden az, bekarlardan cok kesilir, cocuk sayisi etkiler filan.. Kendim gibi kestim, onun kadar maasim yok ama bekar vergisi oduyorum, cocuklar buyuk.. Tam tutturamam ama bu civarlarda olmali, tas catlasin 22 degil de 25 bine cikabilir. Yasadigi sehir daha buyuk, o da daha cok vergi kesintisi demek..

Öğrenmiş oldum sağ olasın.

İsterim gerçekten bir sisteme oturtularak şahsi giderlerin kendileri tarafından karşılanmasını.
Sanırım bu konuda çok haber yok. Gelir ne kadar vergi kesintisi ve harcamaları ne kadar diye ?
Belki halk diretirse olabilecek birşey. Kim gelecekse yapılır. Ütopik değil.

X