Bir garip ev mevzusu - içinden çıkamadım destek fikirlerine ihtiyacım var

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.484
8.061
Merhabalar KK'nın güzel ve akıllı hatunları.
Son günlerde kafamı aşırı derecede kurcalayan bir durum var.
Benim aklıma yatan birşey eşimin aklına yatmıyor o yüzden bir de sizlerin görüşlerini almak istedim.

Ben şu anda 3+1, geniş ve sıfır (ilk oturan bizdik) dairede oturuyorum.
Taşınalı 3 sene oluyor.
Daire 2. katta. Binada sadece biz ve bir de üst katta oturan toprak sahibi var.
Butik bir apartman diyebiliriz, 4 kattan oluşuyor, en üst kat dublex.
Alt katımda kimse oturmuyor, boş daire, o yüzden çocuklar dilediği gibi at koşturuyor.
Bu arada 2 oğlum var.
Normal bir muhitte (çokta iyi bir yer değil bana göre). İdare eder.
Ancak bulunduğum yer merkezi. Oğlumun kreşine yakın, ulaşım anlamında sıkıntısız.
İş için benim serrvisim caddeden geçiyor ve cadde 2 üst sokağımda kalıyor, yürüme mesafem çok az.
Akşamları da çocuğu kreşten almam kolay oluyor. Servis kreşin önünde indiriyor.
Etrafımda çeşitli marketler, kuru temizleme, kısaca ihtiyaç duyupta bulamayacağım birşey yok.
Ödediğim kira ise 1700 TL. Bu benim için çok gelmeye başladı.
Seneye en iyi ihtimalle 1800 olur o da iyi ihtimal, muhtemelen 1900 olacak, Temmuz - Ağustos kira zam ayımız.

Bir tane daire gördüm.
1300 TL'ye kiralık. Aynı şekilde 3+1 sıfır daire. Metre kare olarak aynı.
Fakat bahçe katı bir daire. Bu da benim istediğim birşey.
Özellikle çocuklar için ve depolama alanı açısından gerçekten ihtiyaç duyacağım bir şey.

Ben diyorum ki eşime, bu daireye taşınalım, sebebine gelince, pazarlık yaparak daireyi 1200 TL'ye tutsak, ayda 500 TL cebimizde kalıyor olacak.
Evet, taşınmak başlı başına zor birşey, kaporası, su+elektrik+doğalgaz abonelikleri ile uğraşmak, adres değişikliğini gerçekleştirmek vs. çok zor.
Fakat hayatın pahalılığı da ortada, hele ki son zamanlarda Türkiye'nin durumunu göz önünde bulundurursak.
Ev almak hayal zaten bizim için.

Ben 2012 senesinde evlendim ve evlendiğim sene daire fiyatları 150 bin TL, taş çatlasa 200 bin TL idi.
Sıfır ve geniş dairelerden bahsediyorum.
Bugün, o bahsettiğim dairelerin ederleri 400 bin TL den başlıyor ve sıfırını alabilmek mucize olur herhalde.

İstanbul hayatı zor.

Gelelim beğendiğim dairedeki eşimin aklına yatmayanlara ve benim için artı olan konulara:
- Kreşe biraz uzak kalacak, ancak akşamları benim servis güzergahım değişmeyeceğinden dolayı, mecbur yine eski oturduğum yerden geçecek servis, bir başkasını alıyor aynı cadde üzerinde, ben işe giderken bir minibüs ile alım noktasına geçebilirim (kiralayacağım dairenin yakın bir noktası oluyor bu), akşam oğlumu alırkende eski indiğim yerde inerek, onunla minibüse binip eve geçebilirim, minibüs evin önünden geçiyor. Eşim diyor, ekstra maliyet. Ancak iş yeri servis harici kullanılan yol ücretlerini de karşılıyor, böyle bir artım var.
- Kreşe oğlumu eşim bırakıyor, o da diyor bu biraz sorun olacak. Bende diyorum ki sabah araba ile oğlumu bırakır, kreş yakınlarında bir noktada aracı park eder, çünkü otobüse de aynı yerde (yürüme mesafesinde) binecek, akşam dönüşte aynı noktada ineceğinden dolayı, aracı alır gelir evin önüne koyar. Bu çok zor olmasa gerek değil mi?
- Artı nokta olarak bahçe katında oturmak bana büyük avantaj, en çok çocukların özgürce oyun oynayabilmeleri açısından. Diğer yandan da ben çocukların balkondan düşmesinden korkuyorum, ufak bir balkonum var. Ve gerçekten günün tüm saatini apartman dairesi içerisinde geçirmeleri beni üzüyor.
En azından bahçe olması onlar için ekstra bir oyun alanı demek ve geniş bahçesi olan bir daire, bu nedenle bisiklet dahi binebilirler, her dakika park ile uğraşmam gerekmeyecek...
- Dairenin sıfır olması da bir diğer avantaj, ama dairede ocak, fırın, davlumbaz üçlüsü yok, bizim şu anda oturduğumuz apartmanda mevcut, o yüzden ben bu masrafı yapmadım, fakat bana göre alınmış mal alınmış maldır, illa onlara ihtiyaç olacağından, ekstradan 1000 TL varsın çıksın cebimizden. Uzun vadede düşününce, benim gelecek zamda kiram 1800 ondan sonraki sene Allah bilir kaç olacak diye düşünce o masraf çokta büyümüyor insanın gözünde.
- Bakıcım var, ben çalışan anne olduğum için, çocuklarım bakıcıya emanet. Bu benim için ekstra bir maliyet demek. Bakıcıya 1500 TL veriyorum, ara ara da elden destek veriyoruz, gerek yol parası, gerek içimizden gelerek ayda 100 - 200 TL ekstradan verdiklerimiz oluyor genelde. Daire bakıcımın minibüs yolu güzergahında, yanı kapının önünden minibüse binecek, kapının önünde minibüsten inecek, şu anda bir vesait (neredeyse) mesafe ile yol yürüyor bazen minibüse biniyor (2. vesait olarak) onun ücretini bizden istediği çok oluyor, ben de haklı buluyorum kızı. Bizim için ekstra yol geliyor, bu açından da bakıcımız için daha uygun olacak.
- Masraflarımıza ek olarak Kreş parası var ve kreşin giderleri var. Kısaca bir hayli masrafımız ve giderimiz var. Evin ihtiyaçlarını saymıyorum, ki kış ayları geldi, doğal gaz ve sağlık giderleri eklenecek bu masraflara.

Sizce mantıksız mıyım?
Ek olarak kalacak olan 500 TL (aylık) neler yapılmaz.
Yılda 6000 TL demek bu.

Eşimi ikna edemiyorum, diretmek istemiyorum. Bu artı ve eksileri onunla da paylaştım ancak o sanırım bahçe katı olmasından yakınıyor, sonuçta bodrum kat diyebiliriz.
Kafam karışıyor benim de bu noktada, ancak her daim böyle temiz daire de bulunmaz.
Sıfır daire, içi temiz, ilk oturan olunacak ve apartman yeni bir bina.
Ayrıca cadde üstünde ve minibüs yolunda.

Konforumuzdan bu kadar ödün vermek sanırım eşimi rahatsız eden konu.
Anlayamıyorum...

Güncelleme:

KK'nın güzel ve akıllı hatunları...
Seviyorum sizleri... :KK200:

Her birinizin güzel yorumu ve tavsiyesi için çok teşekkür ederim.
Ellerinize sağlık, derdimi dert ettiniz kendinize.

Eşim ile dün akşam uzun uzun konuştuk enine boyuna hesapladık.
Eşimi haklı buldum.
Ben bu işten caydım hanımlar... :KK39:

Dediğiniz gibi olumsuz yönleri çok fazla, tamam bahçe bir artı olabilir çocuklar için.
Ancak sadece bunun için taşınılmayacak sorunlar barındırıyor olabilir.
Beni en çok rahatsız eden fazla kira ödüyor olmamızdı, ama sanırım yapacağımız masraflar bunu kârlı hale bugün getirmeyecek... Bunu da idrak ettim.
Fakat yine de ısrar ediyorum, uzun sene kirada oturan biri olarak, uzun vadede düşük kirada oturmamız bize fayda sağlayacak.
Ama doğru daire, doğru zaman, doğru yer değil şu an. Bunu fark ettim :)

Hakkımızda hayırlısı olsun, inşallah Allah yüzümüze güler de 2 seneye kadar kendi evimizi alırız.
Ev sahibi oluruz.
:dua::dua::dua:

Son düzenleme:
Şu mınıbuse bın ın cocukla gıt gel kısmı benı rahatsız ettı sadece. Suan oturdugunuz tarafta daha uyguna ev yok mu?
Bırde kıralar bu kadar pahalılandı mı cok mu merkezı bır yerde oturuyorsunuz semt olarak cok sasırdım suanda

Sadece şunu söyleyebilirim , iyi yapılmış yani akması kokması , tuvalet taşması olmayan bir bahçe katı bir çok daireye bedel . Yazın resmen bahçede yaşanıyor. Gidil evi gezin , belki eşiniz ikna olur :KK66: ama kiralık ev , çabuk gitme ihtimali de yüksek .

Ankastre Ocak, fırın, davlumbazı 1000 liraya bulabilecek misiniz? Daha çok tutar diye düşünüyorum.
Servis ve kreş için ekstra minibüse binmek vs. bana zor geldi. Bir de taşınırken eşyaların yıpranma payı var. Bodrum katı da soğuk olabilir, iyi araştırmak lazım.
Sanırım ben olsam taşınmazdım.

Müstakil ev olmadığı sürece bahçe katı bir eve taşınmam ben olsam. Büyük dert çünkü. Böceği var, nemi küfü var, güneş almaması var vs vs. Bahçe katında 3 sene yaşadım, rezaletti. Depresyona giriyorduk resmen evde. Yüksek giriş olup da bir bahçesi olsa gene neyse de, bahçe katı olmaz yani. Bu arada bakıcıya ekstra para vermenizi pek anlamlı bulmadım ben. Baştan öyle anlaştıysanız bilemem tabii.

Şahsen ben ikna oldum şu konuşmaya:KK48:
Ah bir de eşim ikna olsa ben anlayamıyorum...
2 sene sıkalım dişimizi ev alalım diyor... Şu anda 100 bin kredi alsan, 300 bin geri ödemesi var.
Nereye ev alınıyor, sanırsın 2 sene sonra gökten bir refah inecek ülkeye, 100 alıp 50 ödeyeceksin...
Çocuklar büyüyor... Büyüdükçe dert artıyor diyorlar ya, işte aslında o dert değil, masraflar gerçekten artıyor.
1 oğlum kreşe gidiyor, diğerini ilerde mahrum mu bırakacağım kreşten? Onun da düzgün bir eğitim başlangıcı yaşamasını isterim şahsen... Onu da ilk oğluma sağladığım imkanları sağlayarak büyütmek isterim...
Ama bunun için de masrafları azaltmak, daha çok kenarımıza birikim yapmamız şart.

Şu mınıbuse bın ın cocukla gıt gel kısmı benı rahatsız ettı sadece. Suan oturdugunuz tarafta daha uyguna ev yok mu?
Bırde kıralar bu kadar pahalılandı mı cok mu merkezı bır yerde oturuyorsunuz semt olarak cok sasırdım suanda

Merkezi bir yerde oturduğumuz söylenemez, ama oturduğumuz yer ulaşım ve etrafta bulunan imkanlar açısından güzel bir yer ve göçmenlerin bulunduğu bir nokta.
Malesef bizim ev sahibimiz tok, zengin bir şahıs kendisi.
Anneme yakın oturmak için bu taraflara geldik, (uzun hikaye).
Bulunduğumuz bölgede kiralık daire ve temiz daire bulmak zor, sebebi de göçmen mahallesi çoğu kişi yer sahibi.
Kiralık daire yok, var olanlarda gerçekten küçük daireler, bahçe katı dairelerde bakımsız ve kötü haldeler.
Ve inanın kiralar artık her yerde yüksek.

Sadece şunu söyleyebilirim , iyi yapılmış yani akması kokması , tuvalet taşması olmayan bir bahçe katı bir çok daireye bedel . Yazın resmen bahçede yaşanıyor. Gidil evi gezin , belki eşiniz ikna olur :KK66: ama kiralık ev , çabuk gitme ihtimali de yüksek .

Genelde bu tarz kiralık daireler gerçekten çabuk kapılıyor, o yüzden bende aynı fikirdeyim.
Eşim ile karar alana kadar daire kiralanacak başkası tarafından diye de korkmuyor değilim açıkçası.
Bir diğer yandan da eğer nasibimizde varsa, zaten olacaktır diye düşünüyorum.
Ben de görme taraftarıyım, sadece internetten baktığım fotoğraflar ile değil de, gözle görerek karar vermekte fayda var.
Ancak eşim bir görmeye dahi yanaşmıyor malesef.
Hem de daire sevdiğim bir arkadaşıma da yakın, o da bahçe katında oturuyor.

Ankastre Ocak, fırın, davlumbazı 1000 liraya bulabilecek misiniz? Daha çok tutar diye düşünüyorum.
Servis ve kreş için ekstra minibüse binmek vs. bana zor geldi. Bir de taşınırken eşyaların yıpranma payı var. Bodrum katı da soğuk olabilir, iyi araştırmak lazım.

Teşekkür ederim yorumunuz için.
Bodrum kat evet zor ve ısınma zorluğu olabilir doğru diyorsunuz.
Ancak yeni bina ve mantoloma olan bir bina olduğu için ısınma sorunu olmayabilir düşüncesindeyim.
Tabii bu gidip bakılarak anlaşılacak bir durum.

Minibüs mesafesi o kadar abartılacak bir mesafe değil gerçekten.
Ayrıca büyük oğlum uslu bir çocuk olduğu için ve minibüs vs. toplu taşımaları da seviyor.
Ona bir macera gibi geliyor. O açıdan bakınca çok bir zorluğu yok.

ben ikna olmadim,
500 tl icin gecilecek konfor degil bence, cocugun okulu yakin, herkes tek aracla gidecegi yere gidiyor.

yillik 6000 kar demissiniz, zaten en az 2 bin tasinmaya gidecek, sonra esinizin yol masrafi ve bazen park masrafi eklenecek,
buna bazen taksi masrafini da eklemek gerekir, yagmuru kari camuru da ayri dusunulmesi gerekenler.

bahçe katına asla taşınmazdım ben olsam. balkon olmadan içim daralır. ayrica nemi bocegide düşünmek lazım. birde minubus olayida kışın zor olur yağmuru karı dusunursek

Bir de 900 - 1100 TL - arası ankastre setler mevcut bir çok web sitesinde.
Aranan özelliklere ve niteliklere göre tabii ki fiyatlar fark eder.

Binanın yalıtımı, kullanılan malzemesi kaliteli değilse bahçe katı size başka türlü dertler çıkarır.
Öncelikle zor ısınır, böcek,haşere vb rahat girer.
Çocuklarınız için rahat bir oyun alanı olacağı doğru ama dezavantajlarını da düşünün.
Bir de taşınmak sizin öngördüğünüzden daha masraflı bir iş ayrıca çok yorucu.
Ocak seti için de orta halli bir şey için bile 2000TL'yi gözden çıkarın.
Hesabınızı doğru yapmazsanız astarı yüzünden pahalıya gelebilir.
Not: Bakıcı, eve temizliğe gelen yardımcı gibi kişilere başlangıçta ne anlaşıldıysa onu verme taraftarıyım.
İyi niyetle verilen extra paraları bir müddet sonra hakları olarak görüp gereksiz beklentilere giriyor insanlar. Belki Ramazanda erzak yardımı yapılabilir o kadar.

ben biraz kabaca otur oturduğun yerde diyeceğim

zira şu an kreşe giden çocuk bir tane

alıp akşam eve gelmek de yürüme mesafesinde kolay

iki olunca onları al minibüs ile getir vs sıkıntılı

araç kullanamıyor musun

yani eşin sabah arabayla çocuğu bırakıp gidecekse sen alırken araba ile alıp eve gelsen en azından

minibüse bin servise git akşam çocuğu al minibüse bin eve gel fikri beni gerdi

bunun karı kışı ayazı karanlığı var

şimdi hava iyi ama kış gelince hayat zor iken daha da zor oluyor

her yere yürüme mesafesinde olan ev tercih edilmeli bence

yeni ev bahçe yönünden cazip gibi dursa da daha önce kimse oturmamış kış gelince su almayacağını vs bilmiyoruz

paranızla rezil olabilirsiniz, ısınamayabilirsiniz ki yeni bina zor ısınır bahçe katı daha zor ısınır

oturduğunuz yerde sizi rahatsız eden vs yok bu aşamada

kiraya ev çok bulunur gereksiz macera bence

ilerde çocuğunuz okul yaşına gelir ona yakın taşınırsınız belki küçüğü de onun anaokuluna verirsiniz vs vs

bu aşamada bence makul değil

ben ikna olmadim,
500 tl icin gecilecek konfor degil bence, cocugun okulu yakin, herkes tek aracla gidecegi yere gidiyor.

yillik 6000 kar demissiniz, zaten en az 2 bin tasinmaya gidecek, sonra esinizin yol masrafi ve bazen park masrafi eklenecek,
buna bazen taksi masrafini da eklemek gerekir, yagmuru kari camuru da ayri dusunulmesi gerekenler.

Evet tek araçla gidilecek yere gidilmesi konusunda haklısınız.
2 bin taşınmaya gitmiyor, daha önce de ben taşındım.
1000 TL yaklaşık olarak alacağımız taşınma ücreti, çünkü herşeyi firmaya taşıtmıyorum.
Eşimin yol masrafı çalıştığı yer tarafından karşılanıyor zaten. O açıdan sorun yok.
Park edeceği yer annemin evinin önü, otopark sorunu olmayacak.
Taksi? Ona gerek olacağını sanmıyorum.
Evet yağmur var, kar var kış var doğru.
Ancak bu her yıl karşılaştığımız bir durum, her sene. Bizi hangi alanda nasıl etkileyecek onu anlamadım.
Çocuğun üşüme unsuru derseniz, çevremde öyle insanlar var ki, mecburen laşımlarını bu şekilde sağlıyorlar, hatta merkezlere çok daha uzak oturuyorlar ve daha zor koşullarda birşeyler yapmaya çalışıyorlar.

Diyeceksiniz eldeki konfordan niye vazgeçiyorsunuz deli misiniz?
Evet, deli değilim ancak ayda 500 TL benim için önemli bir miktar.
Kreş + Bakıcı parası beni gerçekten zorluyor.
İşimden vazgeçemem, ev hanımı olsam kreş ve bakıcı konusunu aşalım desem olmuyor,
O şekilde daha da zorlanıruz, hatta hiç yetemeyiz diyebilirim. Bir şekilde böyle döngüyü sağlıyoruz. İyi kötü.

Ama yaz ve bahar aylarında çocukların bahçede oynayabilme lüksü?
Ben en çok cezbeden bu.
Balkon korkusu var bende, ki haberlerde çok kereler duyuyoruz.
Bu sadece anne - baba - bakıcı ihmali ile olabilen şeyler değil malesef, haşere bir çocuğum var beni korkutuyor bir yandan.
Diğer yandan komşumuzun oğlu ikinci kattan dedesi ile oyun oynarken camdan düştü.
Dedesinin gözü önünde, aniden oluşan bir durum.
Şu anda yürüyemiyor, beyin kanaması durduruldu vs. bir sürü badire atlattı, kaburgaları kırıldı...

Bunlar aklıma gelince de parasını pulunu da geçerek bu seçimi yapmayı istiyorum bir noktada.

Keşke imkanım olsa, güzel bir sitede oturabilsem.
Gönlüm bunu ister, ama malesef siteler bizim boyumuzu aşıyor.

İlk olarak kreşe minibüs ile gidip gelmek benim gözümde büyüdü şahsen.

Ayrıca daire bahçe katı ama bahçe sadece size ait değil. Başkalarıyla paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Evet çocuklara oyun alanı oluyor. Ama bunu da düşünün..

Biz inmeyiz pek kendi binamızdaki bahçeye, ama kv nin oturduğu binadaki bahçede bariz hiyerarşi mücadelesi sözkonusu :) Benim çiçeklerim senin çiçeklerin muhabbeti. görgüsüz komşu başa bela :))

Bir de genelde bahçe katları en çok sorun çıkaran evler oluyor.
Bizim binada 5 daire olduğu halde bahçe katındaki gider 2 defa taşmış..

Bir de taşınmak gerçekten çok maliyetli. Bir defa bir kira bedeli depozito havadan gidiyor. Faturaları üstünüze almak, nakliye..
Ben eşiniz gibi düşünüyorum şahsen..

X