Bir görümce olarak yazıyorum

Gelininiz baya hasta. Kardeşinizin yanında olun. Yazık ya 2 yaşındaki çocuğa vurulur mu hoş yaş kaç olursa olaun vurulmamalı :KK61: melek onlar . Dediğim gibi kardeşinizi daha sık arayın. Yanında olun ona destek olun. Kurtulsun o kadından.

Okumuş sosyo kültürel durumu bu kadar yerinde bi adamın köyden bir kızla evlenmesi. Kız ruh hastası ama düzgün olsaydı da denk bir evlilik değil ki zaten.kardeşiniz hangi akla böyle birini kendine yakıştırdı? Çok üzüldüm düzelse dahi denk olmadıklarını düşünüyorum zorlamaya gerek yok kardeşiniz mutlu huzurlu keyifli bi hayat sürebilecekken ne zoru var da bu çileyi çeksin.
Erkeklerin kafası hu konuda farklı çalışır.. Köy kizidir gözü fazla acilmamistir birsey bilmiyordur kendini savunamaz filan... El degmemistir sehirdekilere kıyasla... kafa böyle dusunuyo yani... düşündüğü gibi cikmayinca da isyanlar şikayetler...

Erkeklerin kafası hu konuda farklı çalışır.. Köy kizidir gözü fazla acilmamistir birsey bilmiyordur kendini savunamaz filan... El degmemistir sehirdekilere kıyasla... kafa böyle dusunuyo yani... düşündüğü gibi cikmayinca da isyanlar şikayetler...

Aynen ben de böyle düşünüyorum, ondokuz yaşındaki, kendinden on yaş küçük bir kızla evlenirken hayaller Paristi tabi... Şimdi hayatlar Hakkari(örnek verdim yani)
Olan aileye oluyor ya yine... Hoş konu sahibinin erkek kardeşi bu kafayla giderse bundan kurtulsa bile yine sert kayaya toslar.

Aynen ben de böyle düşünüyorum, ondokuz yaşında kendinden on yaş küçük bir kızla evlenirken hayaller Paristi tabi... Şimdi hayatlar Hakkari(örnek verdim yani)
Olan aileye oluyor ya yine... Hoş konu sahibinin erkek kardeşi bu kafayla giderse bundan kurtulsa bile yine sert kayaya toslar.
Aynen öyle 18 yaşındaki insan ergenlik çağında birçok hataya musait evlilik için uygun bir yaş değil. ..

Ben nedense anlatılan bu hayatı bir de gelin hanımdan dinlemek isterdim. Sanki o kızın bu hale gelmesinde, kardeşinizin ve sizlerin çok emeği varmis gibime geldi. Zira bi psikoloji öyle kolay kolay bu raddeye gelmiyor. Iki tarafi da dinlemek lazim.

Ben nedense anlatılan bu hayatı bir de gelin hanımdan dinlemek isterdim. Sanki o kızın bu hale gelmesinde, kardeşinizin ve sizlerin çok emeği varmis gibime geldi. Zira bi psikoloji öyle kolay kolay bu raddeye gelmiyor. Iki tarafi da dinlemek lazim.
Ben de o yasata evlilik gibi büyük bir sorumlulugun altına girsem bende tozuturdum... 27 yaşındayım şu yaşımda bile bazen ağır geliyo bazen uzaklaşmak kaçmak istiyorum. Evlilik kolay birsey degil

Dilerim ki böyle bir insan sizin ailenize düşmez. Ağza da küfür hiç yakışmaz ayrıca. Maalesef kim öyleyse o kişinin ağzından çıkıyor o küfür kardeşime yönelik.. evet harika bir abla olduğumu düşünüyorum. Aksi halde yuvaları çoktan dağılmıştı..

Burada erkek ailesinden, görümceden çeken onca kadını görünce pek inananası gelmiyor insanın. bir de gelini dinleyelim bakalım o neler diyecek?
ayrıca daha 18'inde kız alırken bunları düşünecekti kardeşin. kolay değil o işler.

18 yasinda kucucuk kizi kendine kari etmeden dusunecekti. Simdi ayni dert benim sevgili kaynimda da var. Kendi 30 karisi 19 yasinda o da 18inde aldi simdi yaka silkiyormus. Annesine sikayetler ediyormus. Valla evlendigi gece cocugu yapmadan once dusunecekti o da... sizin kardesiniz de dengi birini bulsaydi daha ergenligi bitmemis kizlari kari diye alirlarsa iste boyle olur. Cocuklara uzuldum sadece. O kadar. Onlara yazik yani

Allahim sabrinizi versin.
Bazen yengemle fikir ayrimlarina dustugumde bile " artik o bizden biri" diyorum ve susuyorum. Bazende susmamali insan, ornegin sekil A.
Cunku aile serefinizi bu kadinin eline vermemelisiniz.

Peki anneniz ne diyor bu olanlara?

Yanlış bir evlilik olduğu çok belli zaten olan olmuş artık o konuya girmeyeceğim. Yani bu kız ergenlikten yeni çıkmış, 2 çocuk doğurmuş ve psikolojisi bozuk sonuç olarak. Her şeyi geçtim de bu çocuklarda onarılması güç yaralar açıyorlar. Benim annemle babam arasında bu kadar yaş ve eğitim farkı yoktu ama annem benzer şekilde psikolojisi bozuk bir kadındı. Böyle çiftler kesinlikle birarada durmamalılar, 1gün bile! Ben kaç yaşıma geldim tüm hayatım bu kör noktaları telafi etmekle geçti. Başkalarının hiçbir irade göstermeden sahip olduğu özgüven, olumlu duygular ve sevgi olgusu için insan üstü bir çaba sarfettim herzaman. Ben de babamla büyüdüm ve onlar koptuğunda ilk kez huzurla uyuduğumu hatırlıyorum. Ama o zamana kadar gördüklerin ve yaşadıkların öyle bir gecede silinmiyor. Çünkü sürekli kavgalar, intiharlar, ilaçlar, psikiyatristler arasında geçen bir çocukluk yaşıyorsunuz. Bu kadar çileye, bu kadar bencilliğe gerek yok. Gitsin tedavi olsun. Belli ki bu evliliği ve çocukları kaldıramıyor. Kardeşiniz bu sorumluluğu alacak, yollarını ayıracaklar ve o da tedavi olacak. Herkes annesiyle büyüyecek diye bir kural yok.

Isinizmi yok el alemin delisiyle niye ugrasiyorsunuz? Vurun kicina tekmeyi gorsun anyayi konyayi. Evet cok da kolay hic de zor degil. Kardesiniz de dilini yutmasin. Cocuklar senden deyil dediginde telefonuna kaydetsin mahkemeye sunar. Hayat gercekden boyle manykalarla ugrasmay, zaman gecirmeye degmez. Vurun kicina tekmeyi vurun!

Evet belki görümcelere çoğu insanın fobisi var. Ama bir erkek kardeşiniz var ve evliyse görümce olmaktan kurtulamazsınız..
Kardeşim üç yıllık evli. Kendisi şu an 32, gelinimiz 22 yaşında.. doğuda yaşıyorlar, kızın memleketinde. Kardeşim üni mezunu, dürüst, iyi niyetli, benim gözümde hala tertemiz bir adam.Aylık on bin civarı kazanıyor. Maddi sıkıntıları da yok yani..senede bir defa on günlüğüne gelip giderler.
kardeşim arada bir arar, karısından şikayetlerini sıralar, ayrılmak istiyorum der. Bense önceden sabredeceksin, büyümesini olgunlaşmasını bekleyeceksin diyorken artık, her ne karar verirsen yanındayım ablacım diyorum. Gelin kızımızla aramda en ufak negatif bir diyalog geçmedi. Çünkü bana bulaşmadı. Ama erkek kardeşime ve gelin kızımızla yaşıt diğer kız kardeşime yaptıklarını sıralayacagım birazdan.. gelin kızımızı ‘aa evet suçluymuş’ diye nitelemeniz için falan değil. Ama artık ciddi bir tavır almak istiyorum.
Gelinimizin, Bir kadın olarak eşine saygızıslık etmesi, küfür etmesi, kahvaltı, ütü, yemek, temizlik.. hiç birini yapmaması. Akşama kadar elinde telefonla vakit geçirmesi, Kardeşimin bazen gece ikilere kadar çalışıp eve gelip, gelince kavga-küfür-hakaret maruz kalması.. bir ayın 20 günü annesinin köyünde, 10 günü evde kavgayla geçirmwsi..Şehir merkezinde rahat dayalı döşeli evleri olmasına rağmen köyüm de köy diye tutturan bir gelin olması. Elinden telefon hiç düşmüyormuş, kardeşim istemiş, kıyamet koparmış, vermemiş olması, bir kaç kez giriştiği intihar teşebbüsleri.. kardeşimin artık bıktım, ne yapsam ne desem düzelmiyor; ben düzelmicem diye zıplamasına karşılık kardeşimin ciddi ciddi ‘ başımı alıp gidecem’ Artık; yok olmak istiyorum sözleri.. bunlar onların arasındaki şeyler. Ben kardeşim şikayet edince yaşı küçük, sabredeceksin deyip başımdan salıyorum.. en büyük problem edilmesi gereken şeylerden birine gelince dahi karışmadım-merak edenler için söyleyim. İki yaşında bir çocukları var ve 3 aylık hamile. Bu çocuklar senden değil, bizim köyde falanca erkekten diyormuş kavga anında. Buna bile saçmalıyor deyip geçtim ama düşünün doğuda böyle bir şey olduğunu, köyde katliam sebebi Allah korusun..
Ama kızkardeşime ve aileme yaptıklarına gelince orada dur demek istiyorum ama inanır mısınız korkuyorum.
Kızkardeşim geçen yıl evlendikten üç ay sonra kızkardeşimin eşine başka bir erkek adıyla sosyal medyadan kızkardeşimin sevgilisiymiş gibi mesajlar atmış. Bir de resimler. Resimler zaten ele verdi gelin kızımızı. Ekran görüntülerinde kaydedilme şekli, tamamen o yörenin ağzıyla yazılmış olması, profildeki çocuğun gelinimizin akrabası olması .vs. Ve resimler ise gelinimize ait degaje mesela ve dudak fotoğrafı da var, ( bunlar gelinin dudağının aynısı Vs.) bunu eşi hastanede yatıyor olduğu için tesadüfen kızkardeşim farkettmiş. Bana anlattı. Resimleri gönderdi. Uzun bir zaman sonra eşine anlattı. İyice kanaat getirdik o olduğuna. Karar aldık, erkek kardeşimizin huzuru bozulmasın diye sustu kızkardeşim. Aynısı bana yapılsa eminim mahkeme yolunututmuş, o hesapları, gönderilen telefonları herşeyi bulup yüzlerine vurmuştum. Çünkü düpedüz yuva yıkmak için iftira..
Geçen gün geldiklerinde ise kızkardeşim-demez olaydı, yeğenimiz az kalsın balkondan düşmek üzereyken tutmuş, gelinimiz telefon muhabbetinde yine. Çocuğun düşüyordu, gel annesi dedi diye (fırsat bekliyormuş, biz öyle anladık.) bir çocuğuma bakamadınız üç kişi diye başlayıp kızkardeşimle ilgili söylenecek ne varsa hepsini yüzüne vurarak başlamış kavgaya. Mesela kızkardeşimin daha önce nişan atması, mesela üni bitirmesine rağmen çalışmaması - kendisi Okuma-yazmayı dışardan öğrenmiş olmasına rağmen biz bir kere bile dile getirmemiş iken- öldürmeye teşebbüs etmiş, kızkardeşimi evden kaçırmışlar, gelinin üzerine kapı kilitlemiş annemler. Kızkardeşim de 8 aylık hamile; öldürecem seni de bebeğini de. Kurtulacağım sizden diye. Bir hafta sonra da gidecem gidecem diye gitti.
kızkardeşinle derdi ne derseniz, inanın ortada birşey yok; ama kızkardwşimin arası abisiyle çok iyiydi. Hep kıskanıyordu, kıskançlık krizleriyle- mesela kızkardeşimin düğününde sen onunla oynadın diye -bir kez kırmızı kuşağını bağlayınca oynadı..- olay çıkarması- boşanacam diye düğünü terk etme teşebbüsü... biz zaten aramıyoruz erkek kardeşimizi. O bizi ararsa da 3. Veya 4.aramasındadönütorum ben. Kızkardwşimle hiç konuşmuyor abisi..ama gelin kızımız aşırı agrasif, sürekli kötü sözle konuşan, kavgacı, iki yaşındaki çocuğunu bile döven, çocuğa kızan, bağıran, küfreden birisi. Babası yok, annesi durumun farkında-seni doğuracağıma taş doğuraydım diyor bizim yanımızda. Paikolojik tedavi görsün dedim kardeşime, fayda etmiyormuş, huyu böyleymiş. Yaptıkları zaten kültürlerine çok tersmiş.
Uzun olmuş, farkındayım. Anlatmadığım şeyler de var.. aslında hiç karışmama tavrımı sürdürmek istemekle beraber, yine de ciddi bir tavır takınmayı düşünüyorum. Anlamayacaktır belki ama, bizden, annem babam kızkardeşim; hepimizden uzak olmasını istiyorum.
Ayın 20 günü köyde, çocuk senden değil köydeki şu adamdan diyor, bu yeter de artar bile!

Isinizmi yok el alemin delisiyle niye ugrasiyorsunuz? Vurun kicina tekmeyi gorsun anyayi konyayi. Evet cok da kolay hic de zor degil. Kardesiniz de dilini yutmasin. Cocuklar senden deyil dediginde telefonuna kaydetsin mahkemeye sunar. Hayat gercekden boyle manykalarla ugrasmay, zaman gecirmeye degmez. Vurun kicina tekmeyi vurun!
Bana kalsa çoktan gitmişti.. en son kızkardeşime iftira attığında gerekeni yapmıştım ama erkek kardeşimin yapması lazım. Onunla evli olan o çünkü

Allahim sabrinizi versin.
Bazen yengemle fikir ayrimlarina dustugumde bile " artik o bizden biri" diyorum ve susuyorum. Bazende susmamali insan, ornegin sekil A.
Cunku aile serefinizi bu kadinin eline vermemelisiniz.

Peki anneniz ne diyor bu olanlara?
Annem nasıl biri söyleyim: kimseyle kötü konulmayan, bamazında, kuranında, bahçesinde, sessiz sakin biri. Hiç sesini çıkaramıyor. Cazgır bir kaynana olacaktı ki o zaman kıymetli olurdu ama

Hiç. Müdahil olmayan ben mesela. Senede bir kez gördüğüm gelinin psikolojisini bozdum gibi geldi öyle mi.. maalesef evlendiğinde psikolojisi bozuktu. Ben anladım Kardeşime anlatamadım. Koz bir kaç resmini göndermiş, kardeşim de bana gönderdi, bakışları çok kötüydü maalesef. Hiç gülmeyen, donuk bir yüz. Hata benim kardeşimde ki buna katlanmakla birlikte kendi psikolojisini bozmuş, tuhaflaşmış, hiç sivilcesi yokken bu yaşta yüzünün her yeri kızarmış.. tabi bir de gelini dinleseniz, o bozuk konuşmasına şahit olsanız yeterdi sanırım, madem tek taraflı anlatınca hüküm verebiliyorsunuz

Ayın 20 günü köyde, çocuk senden değil köydeki şu adamdan diyor, bu yeter de artar bile!
Bunu ima ettim kardeşime, elinde sürekli telefon, akşama kadar çevrimiçi.. geçen kontörüm bitti diye ortalığı yıkmış köyde.. yani kız zaten hep köyde. Şuandaki da köyde.. bizim buradan gidince evinde bir gün kalmış, sonra köyüne gitmiş. 10 gündür köyünde mesela..

Yapacak tek şey kardeşiniz öncelikle dna testi yaptıracak ardından gelin çocuğa ve kendine kötü davrandığı bir zaman gizlice çekecek mahkemede delil olarak ve hemen boşanma davasını açacak başka yolu yok bunun

kurgunuz etkileyici de zayıflıkları söylenmeden olmuyor.siz de taraflı ve haksızlıkla yazmayın madem
Evet taraflı yazıyorum. Kardeşimi savunuyorum. Onun kurtulmasını istiyorum. Mutlu bir hayatı olsun artık istiyorum. Üç yıldır kavga yüzünden bozulan psikolojisi düzelsin istiyorum.. oldu mu.. kurgu dediğiniz şeyi belki bir gün olaylar netleşince kanıtlarıyla sunarım. Mesela o gün hamile haliyle kızkardeşim ölseydi, siz de 3.sayfa haberleri olarak okumuştunuz. Bu mu olmalıydı.hamile birini öldürmeye teşebbbüs eden birinin neyini savunuyorsunuz hala anlayamadım tavrınızı.. ahhh bizden suç ki daha fazla engel olamadık akılsız kardeşime böyle saygısız, küfürbaz, tembel, kıymet bilmez birini kendine eş olmaya layık gördüğü için.. yoksa asıl karışmama nedenlerimden biri de böylesine küfürbaz, kv ve kb. Sına biz gidiyoruz, siz rahat rahat svşn diyebilecek kadar saygısız birini muhataba dahi almamış olmam.

X