Bir Komşu Derdi De Benden (Bir Değil İki) 🤦‍♀️

xDerinMavix

Nirvana
Pro Üye
5 Mayıs 2013
33.614
40.604
Herkese merhabalar arkadaşlar.

Şuan evlendikten sonra bulunduğum şehirdeki 4. evim.
En son komşu sorunu yaşayalı seneler olmuştu. Orta kattaydım. Üst katımda yalnız yaşayan bir hanım ve onun boyunca olan bir köpeği vardi. Yerde hali olmadigindan sürekli yerleri tirmalardi. Kadin evden cikarken son ses muzik açıp oyle birakip cikardi aksama kadar. Sebebi köpeğin cani sıkılmasın...
Aşağıda telde camasir var mi bakmadan bir şeyler silkelerdi ve bütün çamaşırlarım köpek tüyü, haydi tekrar makineye...

Ben buna daha fazla dayanamayip en ust kat ev bulup cikmistim. Isitma soğutma sorunu olsa da hic degilse kafam rahat etmişti. O ev satıldı ve tekrar ben en ust kat eve çıktım. Evimden cok memnundum.

O eve tasininca biz kendi evimizi de aldik fakat kiraya vermeyi düşünüyorduk orasi uzun hikaye. Ta ki daha 7.ayda ev sahibi gelip oğlum oturacak demeye baslayana kadar... Olay burada başlıyor. Biz 1 sene dolana kadar bosaltmadik evi. O arada tadilat yaptırıp kendi evimize gectik.

Nitekim bu evim zemin kat. Üst katimda en az 8 kisi yasiyor. Çocuklarına asla dur demiyorlar ve gecenin 1'ine kadar ne atlayip ziplamalari ne de bagirmalari bitiyor. Ayni cocuklar sokakta oynarken de pencerenin dibinde bagirip hatta balkona atlıyorlar. Bizim balkon ve camasirlik demirinden tirmanip kendi balkonlarina çıkıyorlar 🤦‍♀️

Bunların yani sıra bir de arkada mutfaktan çıkışı olan küçük bir bahcemiz var.
Arkadaki komsular bahceyi çöp kovasi olarak kullaniyorlar. Abarttigimi dusunecek olanlar icin bahceden topladigim çöpler şöyle: yumurta kartonu, yarisi kesilmiş damacana, süt ve sosis kutulari, tonlarca kullanilmis kagit havlu ve islak mendil, yarisi yenmis elma ve seftaliler, ambalajlar, kiyafet etiketleri, koparılmış fisler, pet siseler, tursu biberler. Yani ne ararsaniz.

En son gecen aksam duvarın yanında camasirlik var oradan havlu alip iceri girdim. 1 dakika ya geçti ya gecmedi ve tam havluyu aldığım yere bira sisesi firlattilar ve her yer cam kirigi oldu. Yani o sise kafama da gecebilirdi 1 dakika ara ile kurtardim kafami...

Yine sonraki gun bahcenin her yeri üzümlerle kapanmisti. Süpürüp hepsini kendi bahcelerine attim sinirden...

Arkadaslar ben buna nasil bir çözüm bulabilirim? Konusmaktan anlayacak insanlara benzemiyorlar zira kendi içlerinde 7 24 bağırma ve kavga halindeler.

Esim bahcenin ustunu kapatalim diyor fakat o durumda da hem mutfagim hem yatak odam karanlik olacak.

Tasinali daha 1 ay oldu ve ben illallah ettim. Aşırı pişmanım tekrar kiraya cikmayip buraya yerleştiğime :KK43:

Son düzenleme:

En son komşu sorunu yaşayalı seneler olmuştu. Orta kattaydım. Üst katımda yalnız yaşayan bir hanım ve onun boyunca olan bir köpeği vardi. Yerde hali olmadigindan sürekli yerleri tirmalardi. Kadin evden cikarken son ses muzik açıp oyle birakip cikardi aksama kadar. Sebebi köpeğin cani sıkılmasın...
Aşağıda telde camasir var mi bakmadan bir şeyler silkelerdi ve bütün çamaşırlarım köpek tüyü, haydi tekrar makineye...

Ben buna daha fazla dayanamayip en ust kat ev bulup cikmistim. Isitma soğutma sorunu olsa da hic degilse kafam rahat etmişti. O ev satıldı ve tekrar ben en ust kat eve çıktım. Evimden cok memnundum.

O eve tasininca biz kendi evimizi de aldik fakat kiraya vermeyi düşünüyorduk orasi uzun hikaye. Ta ki daha 7.ayda ev sahibi gelip oğlum oturacak demeye baslayana kadar... Olay burada başlıyor. Biz 1 sene dolana kadar bosaltmadik evi. O arada tadilat yaptırıp kendi evimize gectik.

Nitekim bu evim zemin kat. Üst katimda en az 8 kisi yasiyor. Çocuklarına asla dur demiyorlar ve gecenin 1'ine kadar ne atlayip ziplamalari ne de bagirmalari bitiyor. Ayni cocuklar sokakta oynarken de pencerenin dibinde bagirip hatta balkona atlıyorlar. Bizim balkon ve camasirlik demirinden tirmanip kendi balkonlarina çıkıyorlar 🤦‍♀️

Arkadaki komsular bahceyi çöp kovasi olarak kullaniyorlar. Abarttigimi dusunecek olanlar icin bahceden topladigim çöpler şöyle: yumurta kartonu, yarisi kesilmiş damacana, süt ve sosis kutulari, tonlarca kullanilmis kagit havlu ve islak mendil, yarisi yenmis elma ve seftaliler, ambalajlar, kiyafet etiketleri, koparılmış fisler, pet siseler, tursu biberler. Yani ne ararsaniz.

En son gecen aksam duvarın yanında camasirlik var oradan havlu alip iceri girdim. 1 dakika ya geçti ya gecmedi ve tam havluyu aldığım yee bira sisesi firlattilar ve her yer cam kirigi oldu. Yani o sise kafama da gecebilirdi 1 dakika ara ile kurtardim kafami...

Yine aonraki gun bahcenin her yeri üzümlerle kapanmisti. Süpürüp hepsini kendi bahcelerine attim sinirden...

Arkadaslar ben buna nasil bir çözüm bulabilirim? Konusmaktan anlayacak insanlara benzemiyorlar zira kendi içlerinde 7 24 bağırma ve kavga halindeler.

Esim bahcenin ustunu kapatalim diyor fakat o durumda da hem mutfagim hem yatak odam karanlik olacak.

Tasinali daha 1 ay oldu ve ben illallah ettim. Aşırı pişmanım tekrar kiraya cikmayip buraya yerleştiğime :KK43:
Komşu derdi çekmek çok zor, insanı çok yıpratıyor 😫 Bizim yan dairemizden çok kibar bir öğretmen var, havalar soğudu diye dün eve klima takıldı (ev sahibi ödemiş)
Daha kahvaltı yapmadık ve eşim ev sahibini bulmaya, klimayı şikayet etmeye gitti. Çalıştıkça bizim çocuk odasının balkon demirleri titriyor, hep bir titreşim sesi var. (Balkon ortak sadece ince bir duvar ayırıyor)
Yani sizinki kadar büyük bir sıkıntı değil evet ama biz bir klima yüzünden bu kadar huzursuz olduysak sizi düşünemiyorum.
İnşallah bir çözüm bulunur ❤️

Komşu derdi çekmek çok zor, insanı çok yıpratıyor 😫 Bizim yan dairemizden çok kibar bir öğretmen var, havalar soğudu diye dün eve klima takıldı (ev sahibi ödemiş)
Daha kahvaltı yapmadık ve eşim ev sahibini bulmaya, klimayı şikayet etmeye gitti. Çalıştıkça bizim çocuk odasının balkon demirleri titriyor, hep bir titreşim sesi var. (Balkon ortak sadece ince bir duvar ayırıyor)
Yani sizinki kadar büyük bir sıkıntı değil evet ama biz bir klima yüzünden bu kadar huzursuz olduysak sizi düşünemiyorum.
İnşallah bir çözüm bulunur ❤️
O da gerçekten huzursuz eder fakat suan nerdeyse ona razi olabilirim :)

Bir de su var. Biz almadan once daire uzun sure bos kalmis. E biz alinca da 1 yila yakin bos kaldi. Dingonun ahiri saniyorlar. Dis kapimizi açıyoruz onunde bisiklet ve gececek yer yok.

Gecenlerde bir sinir geldi bisikleti tekmeledim.

O da gerçekten huzursuz eder fakat suan nerdeyse ona razi olabilirim :)

Bir de su var. Biz almadan once daire uzun sure bos kalmis. E biz alinca da 1 yila yakin bos kaldi. Dingonun ahiri saniyorlar. Dis kapimizi açıyoruz onunde bisiklet ve gececek yer yok.

Gecenlerde bir sinir geldi bisikleti tekmeledim.
Ya çok güldüm 😁 acaba girişe bir duyuru mu assanız, mekanın sahibi geldi diye 😅

En son gecen aksam duvarın yanında camasirlik var oradan havlu alip iceri girdim. 1 dakika ya geçti ya gecmedi ve tam havluyu aldığım yee bira sisesi firlattilar ve her yer cam kirigi oldu. Yani o sise kafama da gecebilirdi 1 dakika ara ile kurtardim kafami...

Yine aonraki gun bahcenin her yeri üzümlerle kapanmisti. Süpürüp hepsini kendi bahcelerine attim sinirden...

Bahçeye cam şişe fırlatmaya kadar umutluydum ama yok bu insanlarla konuşulmaz. Bence satın veya kiralayın kurtulun elm sokağı kabusu gibi.

Taşınmak en doğrusu olur. Yani bazen diyorlar ya ev alma komşu al. Huzurla kendi evinizde oturamıyorsunuz. Bazı insanların zihniyetini anlamakta çok güç. Yapılan şeyler hiç doğru değil. Uğraşmaya da değmez gibi.
Daha 1 ay olmusken tasinmamiz cok zor suan. Eve epey tadilat masrafi yaptik.
Zaten burada 3 4 yil oturup burayi satip baska ev alma fikrimiz vardi ancak bu sekilde bu sure nasil gecer hic bilmiyorum.

Kapatmak yerine bahçe ağı gerebilirsiniz hem ışığınızı engellemez hemde cöp atamazlar artık. Yönetim filan yok mu bi toplantı yapsalar hem tanıssanız hem kurallar koyulsa. İlkçag insanı gibi apartman hayatı sürülmez ki
Yonetim yok site degil malesef.
Bahce agi mantikli bunu esime soyleyeyim. Bu sefer agin uzeri cop dolar ama, her türlü ugrastiracaklar.

Gercekten ev kadar komşu da önemli. Önemli dediğim de kimse kimseden melek olmasını beklemiyor, beklenen insanca ve duyarlı şekilde hareket etmeleri . Bir arada ancak böyle yaşanır yoksa kavga gürültü şikayet bitmiyor.
Bu sorumsuz görgüsüz insanlar için gecekondu yerleşimlerinin kaldırılmasını istemiyorum böyleleri apartman gibi sosyal yaşam alanlarında barınmamalı çünkü.
Evinizi değişip tekrar masrafa girmeyin bence de, laftan anlamazlar diyorsanız polise şikayet edin siz de en doğru yolu onlar gösterir diye düşünüyorum.

Komşularınızın ne tarz insanlar olduklarını az çok anladım zaten normal insanlar olsa toplum içerisinde yaşamanın gerektirdiklerinin farkında olup ona göre yaşarlar ve sizde burda bu konuyu açmamış olursunuz.Bu sebeple uyarsanız bile fark edeceğini pek sanmıyorım hatta sizinle kavgaya tutuşacaklarına eminim.En iyi çözüm taşınmak gibi duruyor malesef🤷🏻‍♀️

Çözümü yok maalesef yıllarca 1.katta oturduk aynı sorunları hatta 1 tık daha fazlasini yaşadık birde utanmadan alt katta oturuyorsan her türlü sikintiyi çekmek zorundasınız derlerdi.

Bahcenin içi Orkid,bebek bezi,yemek artıkları içecek siseleri, kozmetik ürünlerinin kutulari ne varsa dolardi hergun.

Yukaridan silkeleme işi halı,sofra vs kirli Vileda sularını,bulaşık sularını aşağı dokerlerdi.

Yukari katta çocuklar evin içinde çift kale maçlar yapardı ip atlarlar gece gündüz ki üst kattaki çocukların yaşında küçük değildi

Ust katların borusu tikanirdi sular bizim evden çıkardı yaptirincaya kadar akla karayı secerdik.

Evin önünde çifte kale maç yaparlardi kalenin bizi bizim balkon olurdu top pat pat diye bizim balkona atarlardi hep bir agzindan bagirirlardi.

Daha saymacagim bir sürü şey var aslinda balkondan çocuklara çiş bile yaptıran vardı

Malesef böyleleriyle başedemezsiniz. Imkaniniz varsa satıp kurtulun. Bahceye ag cekebilirsiniz ama üzeri yine dolar. Annemin komsuları karpuz kabuklarını atiyorlardi heryer sinek oluyordu.bulasık sularini balkondan bizim çamasirlara dökuyorlardi. En son 5.kattaki çöp atmis balkondan babamin arabanin üstüne düşmüş babam bütün apartmandaki kapilari tekmeledi ana avrat sövdü. Bundan sonra bende wc yerine kapınıza mıçıcam diye bağırıyordu :KK48:. Evi 30bin eksiğine satıp kurtuldular . Allah yardimcin olsun

Her yerde böyle insanlıktan nasibini almamışlar mevcut. Bizim burada sadece bizim yan ve karşı yan apartmandaki insanlar sıkıntılı. Kapı önünde akşama kadar oturup çocuklarıyla bağıran çağıran kezbanlar mevcut. Kendi evlerine girse, çocukları akşama kadar sokaklarda yaşıyor. Anadolu’nun bağrından, mağaralardan kopup gelmişler, toplu yaşama kültürü ve apartman yaşamı hak getire ne bilsinler. Alt sokakta park var biraz aşağı da kocaman piknik alanları oyun alanları olan büyük iki park var;ama sokaklardalar, merdivenlerdeler kezbanlar. E5’e 800 m lüks dairelerden bahsediyoruz da hala bunlarla uğraşıyoruz.

Yönetici var mıdır binada, kısa bi toplanalım deseniz binada yaşayanlarla bi gün konuşsanız derdinizi anlatsanız, insan olan zaten düşünür çöpümü neden başkaları temizlesin evde çöp kutusu yok mu diye, muhtemelen konuşsanız da anlamayan çıkar ama yine de bi konuşun derim. Bizim de girişte suriyeli bi komşumuz vardı çok sessiz kendi halinde bi insandı sürekli arka bahçeye neler atıyorlardı o temizlemek zorunda kalıyordu çok üzülüyordum gerçekten insanlıktan nasibini almayan çok kişi var etrafta 😔

Birgün üşenmeyin, o çöpleri çöp poşetine toplayıp gidip çöpü atanların kapısını çalın, ben her gün bahçemden sizin çöplerinizi topluyorum, ayıp değil mi diye hesap sorun. Polis molis işlemez bunlara. Kafaları çalışmadığından kendileri de akıl edip düzelmez, belki yüzüne vurunca utanırsa, bir ihtimal azaltır yaptıklarını…

Çözümü yok maalesef yıllarca 1.katta oturduk aynı sorunları hatta 1 tık daha fazlasini yaşadık birde utanmadan alt katta oturuyorsan her türlü sikintiyi çekmek zorundasınız derlerdi.

Bahcenin içi Orkid,bebek bezi,yemek artıkları içecek siseleri, kozmetik ürünlerinin kutulari ne varsa dolardi hergun.

Yukaridan silkeleme işi halı,sofra vs kirli Vileda sularını,bulaşık sularını aşağı dokerlerdi.

Yukari katta çocuklar evin içinde çift kale maçlar yapardı ip atlarlar gece gündüz ki üst kattaki çocukların yaşında küçük değildi

Ust katların borusu tikanirdi sular bizim evden çıkardı yaptirincaya kadar akla karayı secerdik.

Evin önünde çifte kale maç yaparlardi kalenin bizi bizim balkon olurdu top pat pat diye bizim balkona atarlardi hep bir agzindan bagirirlardi.

Daha saymacagim bir sürü şey var aslinda balkondan çocuklara çiş bile yaptıran vardı
Nerde yasiyosunuz, Mozambik te mi? 😳

Bence eşiniz apartmanda ki yaşayan diger eşleri gördükçe desin ki WhatsApp grubu kuralım numaralarını alsın ve bir grup kurup toplanti günü belirlesinler bu tarz insanların birinin evinde buluşması imkansız zaten medeni dışındalar en mantıklısı apartman önünde 10 dk surucek o akşam insinler cozsunler biz çözümü öyle bulmuştuk eşiniz açık açık anlatsin 1.kat diye bunları çekmek zorunda değilsiniz ve siz diş gostermedikce bu devam eder malesef

X