Bir okul meselesi

ae846

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2022
55
94
Merhaba. Bu buradaki ilk konum, ama çok uzun süredir yazılanları çizilenleri uzaktan okuyordum. Ve kk'da çok fazla öğretmen olduğunu farkettim o yüzden belki derdime çözüm bulabiliriz diye düşündüm. Ben edebiyat fakültesini 4. sınıfta bıraktım, hem kafamın edebiyatı almamasından dolayı hem de okulun evime çok çok uzak olmasından dolayı. Yanlış tercih zincirleme yanlışları beraberinde getirdi benim için. Yatay geçiş vaktini kaçırdım, tekrar sınava girdim 1 sene daha kaybettim. Ve bir şekilde bu sene ingilizce öğretmenliğini kazandım. Fakat edebiyatta aldığım derslerle eğitim dersleri tabii ki uyuşmuyor... Saydırabilirsem seçmelileri saydırabileceğim gibi görünüyor. Fakülteyi aradım, öğrenci işlerini aradım, 2 haftadır öyle bir telefon trafiğindeyim ki kimse benim sorularıma cevap veremiyor ben de evde kendi kendime bu böyle olsa ne olur şu şöyle olsa ne olur diye kurmaya başladım sonra aklıma buraya yazmak geldi. Benim okulumu erken bitirmem gerekiyor, hem okuyup hem çalışıyorum çünkü ve bir an önce mezun olmam gerek. 2 senede mezun olayım gibi ütopik hayallerim yok. Ama dönem kısaltıp kısaltamadığımı bilmiyorum. Bazıları eğitim fakültesinde stajdan dolayı 4 seneden önce bitmez diyor, bazıları da hayır ben yaptım bitiyor diyor. Bu konuda bir fikri olan var mı?
Edit: Amerikan Edebiyatını bıraktım Türk Dili Edebiyatını değil.

Son düzenleme:
Benim okuduğum fakültede 1. Sınıf 2. Dönemden itibaren üstten ders alma hakkı vardı tabi belli bir not ortalamasının üstünde olmanız gerekiyor diğer fakülteler için geçerli mi bilmiyorum

Merhaba. Bu buradaki ilk konum, ama çok uzun süredir yazılanları çizilenleri uzaktan okuyordum. Ve kk'da çok fazla öğretmen olduğunu farkettim o yüzden belki derdime çözüm bulabiliriz diye düşündüm. Ben edebiyat fakültesini 4. sınıfta bıraktım, hem kafamın edebiyatı almamasından dolayı hem de okulun evime çok çok uzak olmasından dolayı. Yanlış tercih zincirleme yanlışları beraberinde getirdi benim için. Yatay geçiş vaktini kaçırdım, tekrar sınava girdim 1 sene daha kaybettim. Ve bir şekilde bu sene ingilizce öğretmenliğini kazandım. Fakat edebiyatta aldığım derslerle eğitim dersleri tabii ki uyuşmuyor... Saydırabilirsem seçmelileri saydırabileceğim gibi görünüyor. Fakülteyi aradım, öğrenci işlerini aradım, 2 haftadır öyle bir telefon trafiğindeyim ki kimse benim sorularıma cevap veremiyor ben de evde kendi kendime bu böyle olsa ne olur şu şöyle olsa ne olur diye kurmaya başladım sonra aklıma buraya yazmak geldi. Benim okulumu erken bitirmem gerekiyor, hem okuyup hem çalışıyorum çünkü ve bir an önce mezun olmam gerek. 2 senede mezun olayım gibi ütopik hayallerim yok. Ama dönem kısaltıp kısaltamadığımı bilmiyorum. Bazıları eğitim fakültesinde stajdan dolayı 4 seneden önce bitmez diyor, bazıları da hayır ben yaptım bitiyor diyor. Bu konuda bir fikri olan var mı?
Aslında meslek ve yök dersleri ortak olur ( misal inkılap tarihi, İngilizce .. gibi yök dersleri ve öğretmenlik mesleğine giriş, gelişim psikolojisi gibi öğretmenlik meslek dersleri). Mezun olalı epey oldu ama yök derslerinin kaltığını zannetmiyorum, meslek dersleri falan belki değişmiştir, peogramlar da değişebiliyor. Aldığın dersleti çıkar transkriptşnden kontrol et bakalım program dersleryle aynı olan var mı. Yanlış değilsem ama Türkçe öğretmeni bi arkadaşım okul öncesi okudu sonra, aynı 4 yolda bitti ama ilk iki sene ders yoğunluğu azdı diye aklımda kalmış.

Aslında meslek ve yök dersleri ortak olur ( misal inkılap tarihi, İngilizce .. gibi yök dersleri ve öğretmenlik mesleğine giriş, gelişim psikolojisi gibi öğretmenlik meslek dersleri). Mezun olalı epey oldu ama yök derslerinin kaltığını zannetmiyorum, meslek dersleri falan belki değişmiştir, peogramlar da değişebiliyor. Aldığın dersleti çıkar transkriptşnden kontrol et bakalım program dersleryle aynı olan var mı. Yanlış değilsem ama Türkçe öğretmeni bi arkadaşım okul öncesi okudu sonra, aynı 4 yolda bitti ama ilk iki sene ders yoğunluğu azdı diye aklımda kalmış.
Aaa ama edebiyat bölümü demişsin pardon ben öğretmenlşk anladım onu da. Her bölümde ilk yıl zorunlu okutulan yök dersleri dışında ortak dersinin olduğunu zannetmiyorum 🤷🏻‍♀️

Ben 3 yılda bitirdim okul öncesi öğretmeniyim. Bildiğim kadarıyla en erken 3.5 yılda bitiyor dediğiniz gibi stajdan dolayı ama ben üstten ders alırken danışmanım bir hata yapıp stajı erken almamı onaylanmıştı sonrada dönem ortasında mağdur olmamam için kabul ettiler o şekilde erken bitirdim ama sizin bunlari düşünmeniz için bence erken. Siz bir başlayın üstten ders alıp en olumsuz şekliyle son döneme birtek stajını kalır ve bu sayede kpss ye çok daha rahat çalışırsınız. Çünkü erken bilirseniz bile okul biter bitmez atanmak çok ciddi bir başarı gerektiriyor ve çok düşük bir ihtimal. Siz en sona staj kaldığında rahatlıkla çalışıp atanacak zamana sahip olacaksınız ins öyle düşünün

Merhaba, açılın intibak komisyonu üyesi geldi:) öncelikle kazandığınız üniversitenin intibak yönetmeliğine ulaşmalısınız. Yönetmeliğe göre sizin daha önce almış olduğunuz dersler sıralanıyor ve bu dersler yeni bölümümüzün programı ile yüzde kaç eşleşiyor bakılıyor. Bu yüzdelik yönetmelik tarafından belirtilen oranlarda değişiklik gösteriyor. Örneğin birinci sınıf derslerinin %70 inden muaf iseniz ikinci sınıftan başlayabiliyor ve kalan birinci sınıf derslerinizi alttan (ya da yaz okulu) alarak 2. Sınıftan başlayabiliyorsunuz. Bu sınıf intibakı idi.
Şimdi muafiyet:
Eğitim fakültelerinde zorunlu okutulan ortak dersler vardır. Edebiyat fakültesinden kastınız Türk dili edebiyatı bölümü mü Türk dili edebiyatı öğretmenliği mi bilmiyorum eğer öğretmenlik ise öncelikle bu zorunlu dersler otomatik eşleşir. Ancak muhtemelen edebiyat bölümünden bahsediyorsunuz. Bu durumda bunlar dışında yök tarafından ilan edilen İngilizce öğretmenliği programını açtığınızda (link atacağım) seçmeli alan seçmeli genel kültür seçmeli meslek bilgisi dersleri vardır. Bu dersler ve içerkleri net bir şekilde yazılıdır ve oldukça geniş seçeneğiniz vardır. Bu ders listesinden daha önce almış olduğunuz bir ders eşleşebilir. Dersin bölümde açık olup olmamasının önemi yoktur. Önemli olan bu dersin bir seçmeli ders olarak kodlanmasıdır. Örneğin PDR ABD genel kültür seçmeli derslerinde Türk musikisi dersi kodludur. Böyle bir ders aldıysanız ders açılmamış olsa da bu dersi ben bir genel kültür seçmelisi aldım şeklinde dilekçe verebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilen kredi ve Akts uyumudur. Daha fazla kredi ve akts de sorun yoktur ancak daha az kredi ve akts eşleşmeyi sağlamaz.İngilizce öğretmenliği ortak programı inceleyiniz.
Ekleme: Erken bitirmenizin edebiyat bölümü olduğunuzu düşündüğümde mümkün olmadığını söyleyebilirim. Bunu stajla ilgisi hem var hem yok. 3. Sınıfa gelmiş 3 sınıf derslerinin 1-2 tanesi kalmış öğrencilerin yönetim kurulu kararıyla 4. Sınıfa intibakını yapabiliriz. Bu çok spesifik bir durum. 3. Sınıfa gelmiş tek dersi klan öğrenci için öğrenci yararına yapılır ancak üç dört dersi kalanlar bana da bana da der. O yüzden çok özel durumlarda kullanılır. 1 ya da 2 ders olarak Sınır çekilir.

Son düzenleme:
Hemen yeni kazandığınız bölüme bir muafiyet dilekçesi yazın. Edebiyatta aldığım şu şu derslerden muaf olmak istiyorum diye/ ekine de transkriptinizi ve aldığınız derslerin içeriklerini gösteren Belgeyi koyun. (Bunu edebiyat öğrenci işlerine bi danışın) 5i derslerinden muaf olabilirsiniz ancak mesleki anlamda ortak dersleriniz varsa onları da sayarlar tabi içerikleri belli bir oranda tutuyorsa.

Merhaba, açılın intibak komisyonu üyesi geldi:) öncelikle kazandığınız üniversitenin intibak yönetmeliğine ulaşmalısınız. Yönetmeliğe göre sizin daha önce almış olduğunuz dersler sıralanıyor ve bu dersler yeni bölümümüzün programı ile yüzde kaç eşleşiyor bakılıyor. Bu yüzdelik yönetmelik tarafından belirtilen oranlarda değişiklik gösteriyor. Örneğin birinci sınıf derslerinin %70 inden muaf iseniz ikinci sınıftan başlayabiliyor ve kalan birinci sınıf derslerinizi alttan (ya da yaz okulu) alarak 2. Sınıftan başlayabiliyorsunuz. Bu birincisi idi.
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı'nı bıraktım. Kendi bölümümde yazma teknikleri ve metin inceleme derslerini vermiştim mesela, ingilizce öğretmenliğinde de yazımla alakalı bir ders var. Zaten okulu çok sallantılı okuduğum için dört senede maksimum 10 ders vermişimdir. Hani en azından türk dili, inkılap, seçmelilerle en azından 1 dönem kısaltabiliyor muyum diye merak etmiştim. Yaz okuluyla desteklemeyi düşünüyorum, hayata 5-0 geriden başladım maalesef okulu bırakmam ve yaş sebebi ile. E böyle olunca bi telaş başladı, okulda da ilgili birimlere ulaşamadım buraya yazayım dedim. Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

Son düzenleme:
Edebiyat fakültesinden İngilizce Öğretmenliğine ders saydırabileceğinizi düşünmek pek mantıklı değil. Mecbur 4 sene daha okuyacaksınız yapacak bir şey yok.
Amerikan Edebiyatı'nı bıraktım. Verdiğim dersler arasında, metin inceleme, türk dili, inkılap, edebi türler, yazma teknikleri, çeviri çözümlemesi gibi dersler var. Bazıları ingilizce öğretmenliğiyle benzer ama saymıyoruz diyip saymayadabilirler yani. Mesela ingilizce öğretmenliğinde de çeviri dersi var ama 3. sınıfta. İntibak verdiğimde 3. sınıftaki o dersimi sayarlar mı yoksa müdahale etmezler mi 3. sınıf olduğu için?

Ha bir de Türk dilini ilk dönem verememişim ikinci dönem Türk Dili II'yi vermişim :) Böyle bir durumda 1i vermediğim için saymayabiliyorlar mı? Kafanızı şişirirsem kusura bakmayın dediğim gibi fakülte gel konuşuruz gel konuşuruz diyip duruyor ama yardımcı olmuyorlar dersler başladıktan sonra diyorlar.

Amerikan Edebiyatı'nı bıraktım. Verdiğim dersler arasında, metin inceleme, türk dili, inkılap, edebi türler, yazma teknikleri, çeviri çözümlemesi gibi dersler var. Bazıları ingilizce öğretmenliğiyle benzer ama saymıyoruz diyip saymayadabilirler yani. Mesela ingilizce öğretmenliğinde de çeviri dersi var ama 3. sınıfta. İntibak verdiğimde 3. sınıftaki o dersimi sayarlar mı yoksa müdahale etmezler mi 3. sınıf olduğu için?
Derslerinizi hangi dönemde hangi sınıfta aldığınızın önemi yok. Google a sırasıyla bölüm adı yök ders içerikleri yazın. İçerikler kredi akts bilgisi yazar. Hangilerini eşleştireceğinizi siz göreceksiniz zaten. Çıktı alın transkriptinizi, sırasıyla aldığınız derslerin karşılıklarını eşleştirin. Seçmeli derslere göz gezdirin.

Ama öğrenci işleri doğru demiş. Çok net söylüyorum kimse bu ayrıntılı işi hadi gel yapıvereyim diyip yapmaz. Çünkü sorumluluğu da var gözden kaçan bu eşleşiyor denilen bir dersi ABD kabul etmezse ama kabul etmişlerdi siz niye etmediniz diyeceksiniz. Yeminle cimere bile yazıyor öğrenciler. Sonra onlara cevap yazılıyor. Gittiğinizde dilekçenizi verirsiniz.

Derslerinizi hangi dönemde hangi sınıfta aldığınızın önemi yok. Google a sırasıyla bölüm adı yök ders içerikleri yazın. İçerikler kredi akts bilgisi yazar. Hangilerini eşleştireceğinizi siz göreceksiniz zaten. Çıktı alın transkriptinizi, sırasıyla aldığınız derslerin karşılıklarını eşleştirin. Seçmeli derslere göz gezdirin.

Ama öğrenci işleri doğru demiş. Çok net söylüyorum kimse bu ayrıntılı işi hadi gel yapıvereyim diyip yapmaz. Çünkü sorumluluğu da var gözden kaçan bu eşleşiyor denilen bir dersi ABD kabul etmezse ama kabul etmişlerdi siz niye etmediniz diyeceksiniz. Yeminle cimere bile yazıyor öğrenciler. Sonra onlara cevap yazılıyor. Gittiğinizde dilekçenizi verirsiniz.
Çoook teşekkür ederim yorumunuz için. En iyisi sizin söylediğiniz gibi transkript ve içerikleri karşılaştırmak.
Bir önceki yorumunuzu alıntılamıştım ama mod onayı bekliyor:) Yazdıklarınızı okudum ve dediğiniz gibi yapayım. Sağolun.

Edit: Amerikan Edebiyatını bıraktım Türk Dili Edebiyatını değil.
Ortak ders, ders içeriklerine bakılıyor. Akts durumuna göre karar veriliyor

X