Biraz derdimi dökeyim tavsiyeye ihtiyacım var

SononoBoSolok

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
216
128
Selam bayanlar.
Şu sıralar biraz sıkıntım var. Buraya konu açmak biraz da olsa rahatlamak istedim. Evliyim. Kızım var Allah bağışlarsa. Aslında nerden başlasam bilemedim ki...

Neyse bundan yaklaşık 9 ay önce eşim tüm yalvarmalarıma , tüm küsme, trip atma hatta döktüğüm gözyaşlarıma rağmen eski arabamızı satıp 20 bine yakın kredi çekerek yenisini aldı. Eski arabamız güzeldi küçücüktü seviyodum ama arada bir arıza yapıyodu. Eşim de sinir yaptı sattı. Bütçemize uygun bişey almak istedik ama babasına danışmadan bişey yapamayacağından kaldırmakta çok çok zorluk çekeceğimiz bir yükün altına girdik.

Ay yazdıkça aklıma neler geliyo o kadar çok şey varki. Şuraya bi parantez açmak istiyorum. Evlendiğimde bana en fazla 1 sene kirada kalacağımı, sonrasında ev alınacağını, ev alınana kadar kiramızın verileceği söylendi. Peki yapıldımı. ASLAAA. 1 sene ya verdiler ya vermediler kirayı. Çalışıp kazanıyosun kendiniz ödeyin dediler. 4 seneyi geçkin bi zaman uçup gitti ortada hala ev yok. Evim 2+1 odaları minicik. Çocuğumun odası yok. Kışın donuyoruz yazın böceklerden geçilmiyo. Başka biyere çıkmamıza bile izin verilmiyo. Konuyu dağıtmak istemiyorum bunlar içinde ayrı konu açarım.

Neyse krediyi çektik çekmesine. Gelin görün ki yetiştiremiyoruz(ağlicam sanırım meğer ne kadar dolmuşum). 3000 gibi bi maaşı var eşimin nasıl yetişemiyosunuz derseniz inanın bende anlamıyorum. Maaş ayın 11 i ve 26 sı olacak şekilde 2 parça halinde yatıyo. 4 ümde bonomuz 5inde yol paramız yatıyo parça pinçik yani. Kışın ufo kullanıyoruz 350 tl elektrik 250 tl su faturası geldi. 400 tl kiramız var. 500 tl kredi ödememmiz var. Maaş yattığında bunları ödemekle birlikte ödemek için aldığımız borçları da ödüyoruz elimizde avucumuzda hiçbişey kalmıyo. 3 aydır yılsonu kesintisi adı altında maaşlar da çok az yatıyo. Öyle daraldım öyle bunaldım ki. 1 lirayı harcamaya korkar oldum. Allah yardımcımız olsun da 3 sene kadar daha ödeyeceğiz.

Ailesi bize yardım etmek zorunda değil biliyorum siz söylemeden ben söyleyeyim. Ama kızım şuan hasta bronşit. Az önce balgam atamadığı için kustu nefessiz kaldı. Ne alaka derseniz evim buz gibi. Oturduğum odadan çıkmak, bulaşıkları dahi yıkamak, evi temizlemek yani kısaca hiçbişey yapmak istemiyorum. Çok çok afedersiniz banyoda tir tir titreme kaygısı yüzünden eşimle yakınlaşamıyorum bile. Şuan uyuyo yavrum göğsü hırıldıyo. Sonrada bakamıyosun hasta ediyosun oluyo. Ne yapayım ayaklı çocuk işim gücüm olunca takılıp peşime geliyo. Hangi anne evladını bile bile hasta eder. Bunu görüp bu evden çıkmama izin vermiyolar. Eşim giderlerimizi yetiştirmek için çalışırken ki halini ben görüyorum. Birbirimizi çok seviyoruz. Sırf yardımcı olabilmek adına çalışayım dedim evlendiğimizde istemeyen adam sırf ihtiyacımız olduğu için seve seve kabul etti ama yine kayınbabam izin vermedi. Bari söz verdiğiniz gbi kiramı verin de biraz olsun nefes alalım ya :KK43: Allah rızası için hakkınızı helal edin çok uzın oldu biliyorum ama daha neler var içimde bilemezsiniz. Yaz sezonu gelsin rahatlicaz maaşım artacak diyo birde çalıştığı yere özel taksitlendirmeyle bişeyler almıştık (örneğin çok sıkıştığımızda taksitle tlfon alıp peşine satıyordu ihtiyacımızı karşılıyoduk. O şekilde olan taksitlerimizde bitince baya hafifleriz.)

Bugünler bi geçip gitse maaşı da iyi artırırız bile ama kış ayları bizi çok zorluyo. Ailesi tek oğlan diye sürekli üstüne tiitrer gibi görünüyo. Yapmıyosun yedirmiyosun bakamamışsın oğlan zayıflamış deyip bunaltıyo beni. Kv için demiyorum bide onun kv si var eşimi belli bi yaşa kadar o büyütmüş. Maaşı var sğrekli hayor yapıyo dağıtıyo. Ben kuruşunda değilim beni yanlış anlamayın ama oğlum darda sıkıntıda dryip biraz destek olmuyo. 1 gün götürmesem hasret bıraktın soğutuyosun çocuğu bizden dedği torunun daha 5 kuruş harçlık vermedi. Kardeşim bıgüne kadar bana 1 lirayı geçkin para verdi borç diyemiyorum çok uyanıyorum kendi küçüğümden geri vermek istediğimizde kabul bile etmedi. Sırf ileride çalışabilmek adına katıldığım kurs paramı bile o ödedi. Onun verdiği paranın hesabını da annem tutar gerçi kardeşim istemese de oda ayrı bi konu. Öyle işte daha neler neler de çok uzun oldu keseyim burda. Derdimi dökmek istedim. Okuyanlara teşekkür ediyorum şimdiden.

Arkadaşlar güncelleme 43. Sayfada. Hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Evlenmeden önce verilen vaatlere kanmayıp gerek yok ikimiz de çalışır her şeyimizi hallederiz deseydiniz keşke. O zaman belki eşiniz de artık çocuk olmadığını, ailesine bağımlı olmaması gerektiğini anlardı. Bütün sorunlarınız başlangıçta sırtınızı aileye dayama isteğinden (doğru bir kelime oldu mu bilmiyorum ama başka bişey uyduramadım) kaynaklanıyor.

Sizin çalışıp çalışmananıza kayınpederiniz nasıl karar verebiliyor yada ev degistirmenize?
Koca koca insanlar çocuk sahibi oluyorsunuz ama oturacağınız evle ilgili söz hakkınız yok. Çocuğunuz hasta oluyor o evde ama eşinizin ailesi izin vermedigi için evden çıkamıyorsunuz.

Kendi hayatınızla ilgili kararlari almayı öğrenmelisiniz önce.

Kesinlikle işe girip çalışın evim olduğu halde tek maaşla geçinmeyi düşünemiyorum bile herkes çocuğunu anasına babaannesine bakıcıya kreşe bir yerlere bırakıyor ayrı kalamam bilmem ne diye düşünmeyin en azından böceksiz bir ev için çocuğun sağlığı için çalışın

Siz calismayi dusunseniz bebege anneniz baksa.Onada mi izin vermezler?
Biz herşeyi ayarladık ben anaokullarına gittim görüşmeye. Bir öğretmenim vardı lisedeyken sağolsun yarsımcı oluyodu. 600 teklif eden yere bile razıydım. Annem bakarım dedi her ne kadar her gün oraya bırakıp almak büyük sıkıntı oşsada herşeyi göze almıştım. Tek sorun işe kabul edilmekti. Ancak kp izin vermemiş. Eşime ben konuşayım dedim. Övünmekten değil çok iyi niyetli bi insanım. Hatta bazen saf bile olabiliyorum belki ikna ederim dedim. Eşimde tamam konuş ama Betül(kız kardeşi) gitsin öyle konuş ağızlarına laf verme. Babam kızarsa falan duymasınlar dedi. Çare arıyorum işte. :KK43:

Biz herşeyi ayarladık ben anaokullarına gittim görüşmeye. Bir öğretmenim vardı lisedeyken sağolsun yarsımcı oluyodu. 600 teklif eden yere bile razıydım. Annem bakarım dedi her ne kadar her gün oraya bırakıp almak büyük sıkıntı oşsada herşeyi göze almıştım. Tek sorun işe kabul edilmekti. Ancak kp izin vermemiş. Eşime ben konuşayım dedim. Övünmekten değil çok iyi niyetli bi insanım. Hatta bazen saf bile olabiliyorum belki ikna ederim dedim. Eşimde tamam konuş ama Betül(kız kardeşi) gitsin öyle konuş ağızlarına laf verme. Babam kızarsa falan duymasınlar dedi. Çare arıyorum işte. :KK43:
Hiç ilgilendirmez sizin çalışmanız
Gidin baba aylık 1500 lira ver çalışmıcam de bakalım kendisi iş aramaya başlar size

Biliyorum çocuk var küçük falan diyeceksiniz ama bu devirde tek maaşla geçinmek çok zor.
Başka eve çıkmanıza neden izin verilmiyor?
Ayrıca belki soba kursanız daha iyi olur.
Dediğim gibi evim çok küçük. Kapılar pencereler çok eski. 2 sene önce soba kurduk. Eşim izmire eğitime gittiği bi gün baca patladı alev aktı resmen tahta zemine. Öyle korktum ki bayılma eşiğine geldim hem o yüzden hemde kızım küçük olduğundan Allah göstermesiin yanar diye korkuyorum. Hemde odunu kömürü derken yine birsürü masraf olcak. Eşim yokken taşımakla ben uğraşmak zorunda kalıcam ve odanın kapısını açsak bile ev hemen buz olur. O yüzden ufo kullandık.

Neden izin vermiyolar çünkü biz buraya 350 tl kirayla girdik evet çok uygun olabilir fiyatı ama kışın dediğim gibi ısınmıyo. Yazın zemindeki tahtalardan kurt böcek fışkırıyo hamam böcekleri cirit atıyo. Neymiş tanıdık mış kira uygunmuş oturcakmılız oturduğumuz yerde

Eşinizle madem aranız iyi alıp konuşsanız ?
Bu şekilde bir hayat geçmez ki . Yazık değil mi yavrunuza ve size ?
Bence bir an evvelde kimseye bakmadan çalışın.
Bakın çektiğinizi siz biliyorsunuz .

Evlenmeden önce verilen vaatlere kanmayıp gerek yok ikimiz de çalışır her şeyimizi hallederiz deseydiniz keşke. O zaman belki eşiniz de artık çocuk olmadığını, ailesine bağımlı olmaması gerektiğini anlardı. Bütün sorunlarınız başlangıçta sırtınızı aileye dayama isteğinden (doğru bir kelime oldu mu bilmiyorum ama başka bişey uyduramadım) kaynaklanıyor.
Ahhh ahhh nasıl haklısınız bi bilseniz. 18 yaşındaydım dedim ya fazla iyi niyetliyim. İlk baktığımız eve mi yerleşicez dedim muhiti iyi insanlar tanıdık hem 1 sene sadece dediler. İnandım....

Sizin çalışıp çalışmananıza kayınpederiniz nasıl karar verebiliyor yada ev degistirmenize?
Koca koca insanlar çocuk sahibi oluyorsunuz ama oturacağınız evle ilgili söz hakkınız yok. Çocuğunuz hasta oluyor o evde ama eşinizin ailesi izin vermedigi için evden çıkamıyorsunuz.

Kendi hayatınızla ilgili kararlari almayı öğrenmelisiniz önce.
Gözlerim doldu. Kusura bakmayın içimden çok ağlamak geliyo. Utanarak söylüyorum ki eşim biraz anne babasının ağzına bakıyo gibi. Ben çok desemde gerçekleşmiyo malesef

Dediğim gibi evim çok küçük. Kapılar pencereler çok eski. 2 sene önce soba kurduk. Eşim izmire eğitime gittiği bi gün baca patladı alev aktı resmen tahta zemine. Öyle korktum ki bayılma eşiğine geldim hem o yüzden hemde kızım küçük olduğundan Allah göstermesiin yanar diye korkuyorum. Hemde odunu kömürü derken yine birsürü masraf olcak. Eşim yokken taşımakla ben uğraşmak zorunda kalıcam ve odanın kapısını açsak bile ev hemen buz olur. O yüzden ufo kullandık.

Neden izin vermiyolar çünkü biz buraya 350 tl kirayla girdik evet çok uygun olabilir fiyatı ama kışın dediğim gibi ısınmıyo. Yazın zemindeki tahtalardan kurt böcek fışkırıyo hamam böcekleri cirit atıyo. Neymiş tanıdık mış kira uygunmuş oturcakmılız oturduğumuz yerde
Sizde oturuyorsunuz, kışın ısınmayan yazin böceklenen evde öyle mi? O evde çocuk var niye dinliyorsunuz ki insanlari.

Şimdi biz ne desek sizin de bir cevabınız olacak. Sadece dert dökmek istemişsiniz belli ki çözüm aramıyorsunuz.
Sabredin yaz geliyor. Yazın da böcek ilacı falan kullanın. Ne diyelim Allah sabır versin.

X