(Biraz uzun bir metin. Sıkılacaksanız okumayın lütfen.) Kalbim sıkışıyor ne düşünmeliyim ne yapmalıyım bilmiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende evlenırken kendı çeyızımı kendım aldım .Saatınıde ben aldım .Çünkü çalışıyordum .Destek konusunda sizi bu yasa getırene kadar hiç mi destek olmadı .
Olmadı. Annem okuttu bizi. Üniversitede de devlet bursu ve yine annemin desteğiyle okuduk. İnsanın canını yakan yapabileceği şeyleri yapmaması değer vermemesi maddiyat değil. Ameliyat oldum ziyaretime bile gelmedi. Anlatabiliyor muyum bilmiyorum. Annem kaç kez ameliyat oldu yanında olmadı ve bunun gibi birçok şey

Kendinizi suçlamayın. Doğru olanı yapmışsınız.
Daha ne kadar kalabilirdi ki evinizde.
Kendi başının çaresine bakmalı, vaktinde sizin yaptığınız gibi.
Çok kızıyorum emek vermeyip zor zamanda evladına yetemeyenlerin sonra sıkışınca vicdan yaptırmasından.
Vicdanınız rahat olsun.

Babalı yetimlerden biriyim ben.. bu sözünüz beni de kendi eski yıllarıma götürdü. Neler yaşadık babamın yüzünden 😔 yirmi yıl gecti üzerinden neredeyse Bizimkiler ayrılmadı da.. şimdi babam bana düşkün (aslında hep öyleydi inkar edemem), kızıma on kat düşkün .. ama o zamanların ceremesini maddi olarak hala çekiyoruz. Seni çok iyi anlıyorum Atsan atılmaz satsan satılmaz derler. Allah yardımcın olsun
Çok teşekkür ediyorum arkadaşım. Desteğin için Allah razı olsun. Allah inşallah hep senin ve ailenin yüzünü güldürsün. Sıkıntılarınız en kısa zamanda bitsin inşallah. Çok sağolun

Kendinizi suçlamayın. Doğru olanı yapmışsınız.
Daha ne kadar kalabilirdi ki evinizde.
Kendi başının çaresine bakmalı, vaktinde sizin yaptığınız gibi.
Çok kızıyorum emek vermeyip zor zamanda evladına yetemeyenlerin sonra sıkışınca vicdan yaptırmasından.
Vicdanınız rahat olsun.
Çok teşekkür ederim destekleriniz çok kıymetli benim için. Allah razı olsun

Olmadı. Annem okuttu bizi. Üniversitede de devlet bursu ve yine annemin desteğiyle okuduk. İnsanın canını yakan yapabileceği şeyleri yapmaması değer vermemesi maddiyat değil. Ameliyat oldum ziyaretime bile gelmedi. Anlatabiliyor muyum bilmiyorum. Annem kaç kez ameliyat oldu yanında olmadı ve bunun gibi birçok şey
Tabiki anlıyorum .Kendını kötü hissetme.Bende boşandım geldım babamla anlaşamıyorum.Ama kıyamıorumda .Şeker hastası bazen ne dedıgını bılmıyor.Gecen gun esyalarımı topladım ev tutacaktım bırakmadılar.Annem bayıldı fln.Sen gıdersen ben bunu boşarım dedi .Ama destegıde coktur işte .Iyılıgıde coktur.Bence psıkolojık rahatsız .Ama kabul etmıyor.Ben delımıyım gıdeyım hastaneye dıor.Bence annenız gec bıle kalmış boşanmakta.Hiç gerek yokmuş bence uzulmenıze.Yuvanızın huzurunu bozmayın.Kotu evlatta degılsınız.Her ınsan baba olamaz.Her ınsan annede olamaz.

Tabiki anlıyorum .Kendını kötü hissetme.Bende boşandım geldım babamla anlaşamıyorum.Ama kıyamıorumda .Şeker hastası bazen ne dedıgını bılmıyor.Gecen gun esyalarımı topladım ev tutacaktım bırakmadılar.Annem bayıldı fln.Sen gıdersen ben bunu boşarım dedi .Ama destegıde coktur işte .Iyılıgıde coktur.Bence psıkolojık rahatsız .Ama kabul etmıyor.Ben delımıyım gıdeyım hastaneye dıor.Bence annenız gec bıle kalmış boşanmakta.Hiç gerek yokmuş bence uzulmenıze.Yuvanızın huzurunu bozmayın.Kotu evlatta degılsınız.Her ınsan baba olamaz.Her ınsan annede olamaz.
Allah razı olsun kardeşim. Rabbim ailenize ve size kocaman mutlu bir hayat nasip etsin. Çok teşekkür ediyorum destekleriniz için.

Yıllarca anneniz sırtında taşımış, şimdi siz mi taşıyacaksınız sırtınızda? Üstelik yalnız değilsiniz, eşiniz de var.
Sorumluluk ve vicdan sahibi bir insan olarak babanıza üzülmeniz normal. Yetişkin bir adam olarak zamanında sizin için almadığı sorumluluğu artık kendisi için alıp ayaklarının üzerinde durmak zorunda.
iş bulup iyi kötü düzenini kurması gerek. Maddi manevi bir yere kadar destek olursunuz, daha fazla değil.

Allah razı olsun kardeşim. Rabbim ailenize ve size kocaman mutlu bir hayat nasip etsin. Çok teşekkür ediyorum destekleriniz için.
Sendende allah razı olsun .Bir kagıda babanın artılarını ve eksılerını yaz .Sonra o kagıdı ıyıce ıncele.

Acımadı ama beni suçluyor kötü evlat diye
Kayınvalidemi saygıyla anıyorum, ki bir topikte daha yazmıştım, taaa 30 yıl önce tam da hatırlamadığım bir olay sonrası bana acıma acınacak hale düşersin demişti, o zaman ne kalpsiz diye düşündüm ama zaman akıp gitti onun yaşına geldim ve ne demek istediğini anladım.

Herkes ebeveyn olabiliyor da bazısı anne baba kelimelerinin içini dolduramıyor maalesef, bizde anne baba öyle bir yere konmuş ki kutsallaştırılmışlar, anne babaya laf edilmez taş olursun, sırtında taşısan haklarını ödeyemezsin, onlar sana bakmış sen bakmazsan nankör evlatsın, sütlerini helal etmezler, babalık haklarını helal etmezler ama o arada evladın anne baba üzerindeki haklarını önemsemezler.

Oysa benim bildiğim evlat kayıtsız şartsız baktığın, büyüttüğün, emek verdiğin, sevdiğin, koruyup kolladığın canındır, maddi desteğin olmazsa olmaz ama manen elin hep üzerinde olur, bunları yapmıyorsan da vermediğin emeğin karşılığında çocuğunun vicdanına oynamazsın.

Babanız sizin vicdanınızı sorgulamanıza neden oluyor, hoş artık ruhumuza işlemiş hiçbir emek vermeseler de anne babaya bizi manen öldürseler dahi vicdan borcunu ödemek.

Aslında ister anne baba olalım, ister evlat hepimiz şu hayatta ne ekersek onu biçeriz.
Babanız ektiklerini biçiyor, bunu da sizin sırtınıza yüklemesin.

Babaniza hicbirsey olmamis gibi eviniz acsaydiniz zaten bu cok azinlik insanlarin yapacagi birsey olurdu. Yani bunu yapmadiniz diye kotu olamazsiniz, degilsiniz zaten. Ben de aynisini yapardim. Sizi dunyaya getirdigine gore size bakmakla sorumluluklarini yerine getirmeyle mukellefti ama bunu istememis. Fazla iyilige gerek yok.

Anlaşmalıyı kabul etmedi. Evden de çıkmıyorum dedi. Anlaşmalı olsaydı annem evden gidecekti ona söyledi. O umursamadı çekişmeli aç dedi. Ciddiye almadı yani annemi. Evde 14 yaşında kardeşim olunca o da evden gitmeyince devlet bu konuda kadına destek oluyor babamı evden yolladılar
Annene helal olsun bu devran böyle gelmiş böyle gider demeden kurtulmaya bakıyor 🌺 takdir ettim.

Annemle babam boşanıyor.
Babam kötü bir insan değildir ama liseden sonra bakmadı bizlere. Öyle eve gelir gider her gün.
O kadar.
Şiddet filan yok sesini bile yükseltemez.
Sadece sorumsuz çalışmıyor ve bunu hata olarak bile görmüyor.
Annemi çok kırmış zamanında maddi manevi destek olmadı yalnız bıraktı hastalıkta sağlıkta. Annem seneledir günde 12-13 saat çalışır.
45 kilo bir kadın...
Babam ise evde yatar.
Bu arada liseye giden bir kardeşim var babamın özellikle onda hiçbir emeği yoktur.
Bunları anlatıyorum çünkü başka birini. gözünden görmeye çok ihtiyacım var.
Hepimizi çok kırdı babalı yetimlerdenim ben.
Boynu bükük gelin çıktım o evden.
En mutlu olmam gereken günlerde boğazımda yumruyla gözleri yaşlı devam ettim bir şekilde.
O kadar değersiz hissettim ki...
"Keşke"dedim."
Keşke hiç doğmasaydım.Kimsenin boynuna yük olmasaydım. Keşke intihar ettiğimde kurtulmasaydım. "
Sonra annemi eşimi kardeşlerimi düşününce kıyamıyorum onlara.
Yeni evliyim bu arada 3 ay doldu dolacak.
Artık dava açıldı ve babam evden uzaklaştırıldı.
Önce bana geldi.
Allah biliyor istemedim bende kalmasını.
Evlenmeden önce boğazıma yumru etti her şeyi. Tam huzur buldum eşimle derken bende kalmaya başlayınca o kadar doldum ki kızlar... Düşünsenize yeni evliyim...
Yaralarım yeni iyileşmeye başlayacakken...
Neyse döktüm içimi
Patladım anlayacağınız
Ağlaya ağlaya döktüm
Yine kendini haklı gördü
Yalanladı
Ertesi gün çekti gitti.
Arkadaşlarında filan kalıyor galiba bilmiyorum
Şimdi size soruyorum.
O kadar yapılan hatalara kalp kırıklıklarına rağmen o hala kendini haklı görebilirken ben babamı evimde barındırmadım diye neden boğuluyorum?
Kendimi dünyanın en kötü evladı gibi hissediyorum.
Siz olsaydınız ne düşünürdünüz?
hissettiklerin çok normal çünkü ne olursa olsun hatasıda olsa baban böyle hissetmen çok normal.fakat burda önemli bi konu annen, o kadıncağaz niye sorumluluk sahibi bi eşle yaşlanmasın belki baban durumun ciddiyetini anlar ve eksiklerini düzeltir😔her şerde vardır bi hayır diyelim

Şu soru bile gözlerimi doldurdu. Babam lisede vazgeçti ailesinden. Aynı çatı altında ilgiyi alakayı kesti. Kendi çabalarımla işte çeyizdir vs hallettim. Eşimin koluna saatini ben aldım babama verdim taksın diye. Maddi desteği filan hepsini geçtim. Ama insan öyle bir dönemde kızım bir ihtiyacın var mı demez mi? Demedi aldıklarıma da laf etti maaşımı harcıyorum diye. Kızım şunun ucundan ben tutayım demedi. Sözleriyle bile destek olmadı bana.
kan bağına hiç inanmam evlat hariç.sze değer vermeyene asla değer vermeyin kötü hale düşünce kapınıza gelene de hiç inanmayın geçmişi de unutun gitsin .babadır atadır diyen empati yoksunlarına da hiç kulak asmayın.tecrübe kpnuşuyor babasız da gayet güzel yaşanıyor konu sahibi

Annemle babam boşanıyor.
Babam kötü bir insan değildir ama liseden sonra bakmadı bizlere. Öyle eve gelir gider her gün.
O kadar.
Şiddet filan yok sesini bile yükseltemez.
Sadece sorumsuz çalışmıyor ve bunu hata olarak bile görmüyor.
Annemi çok kırmış zamanında maddi manevi destek olmadı yalnız bıraktı hastalıkta sağlıkta. Annem seneledir günde 12-13 saat çalışır.
45 kilo bir kadın...
Babam ise evde yatar.
Bu arada liseye giden bir kardeşim var babamın özellikle onda hiçbir emeği yoktur.
Bunları anlatıyorum çünkü başka birini. gözünden görmeye çok ihtiyacım var.
Hepimizi çok kırdı babalı yetimlerdenim ben.
Boynu bükük gelin çıktım o evden.
En mutlu olmam gereken günlerde boğazımda yumruyla gözleri yaşlı devam ettim bir şekilde.
O kadar değersiz hissettim ki...
"Keşke"dedim."
Keşke hiç doğmasaydım.Kimsenin boynuna yük olmasaydım. Keşke intihar ettiğimde kurtulmasaydım. "
Sonra annemi eşimi kardeşlerimi düşününce kıyamıyorum onlara.
Yeni evliyim bu arada 3 ay doldu dolacak.
Artık dava açıldı ve babam evden uzaklaştırıldı.
Önce bana geldi.
Allah biliyor istemedim bende kalmasını.
Evlenmeden önce boğazıma yumru etti her şeyi. Tam huzur buldum eşimle derken bende kalmaya başlayınca o kadar doldum ki kızlar... Düşünsenize yeni evliyim...
Yaralarım yeni iyileşmeye başlayacakken...
Neyse döktüm içimi
Patladım anlayacağınız
Ağlaya ağlaya döktüm
Yine kendini haklı gördü
Yalanladı
Ertesi gün çekti gitti.
Arkadaşlarında filan kalıyor galiba bilmiyorum
Şimdi size soruyorum.
O kadar yapılan hatalara kalp kırıklıklarına rağmen o hala kendini haklı görebilirken ben babamı evimde barındırmadım diye neden boğuluyorum?
Kendimi dünyanın en kötü evladı gibi hissediyorum.
Siz olsaydınız ne düşünürdünüz?
Ne kadar utanmaz bir adam. Böyle durumlara empatı yapın. Siz 3 aylık evli iken kayınbabanız gelse ne yaparsınız?
Böyle yapmasanız o adam temelli gelir yerleşirdi size. Resmen sizi kullanmak için gelmiş. İyi yapmışsınız. Üzülmeyin. Kendisini düşünmeyen adamı siz mi düşüneceksiniz? Annenizin emeğini sigaraya da harcıyordur o yüzsüz

Babaniz ajitasyon ustasi,esinizle kotu olursunuz ,gittin calisin kendine baksin

Gün gelir keşke babam yaşasaydı da her şeyine katlansaydim olur. Ölüm maalesef tüm kırgınlıkları unutturuyor. Sağ babanızın kıymetini bilin, herşeye rağmen
Babanızdan hiç kötü bir şey gördünüz mü? Bence hayır. Ya da babanızı hiç görmediniz. İki durumda da konu sahibi gibi insanlarda kendi durumunuzu kıyaslamayın. Valla benim de babam çok kötü. Aylardır görüşmüyorum. Hiç özlemedim. Ne zaman gelecek o his? Siz bilirsiniz???

Yaşadığın ikilemi yazımdan hissettim. Ne kadar doğal kendini kötü hissetmen. Ama mantıklı düşünmek gerekiyor. Baba olan o ailesine kol kanar germesi gereken, çocuklarının başını diklestirmesi gereken o. 3 ayda sizle yaşamak sizin evliliğinizi baltalardi. Ama kendinizi kötü hissetmekten alikoyabileceginizi sanmiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X