Bireysel Emeklilik hakkinda yardim

Arkadaslar bireysel emeklilik nedir bu konu hakkinda bilgi verir misiniz ?

18 yas ustu herkesin yaptirabilecegi kamu sosyal guvenlik yani devlete odenilenin haricinde senin kendi paranla gidip emekli oldugunda devletten alacaginin yani sira ek emekli maasi alman. Calisanlarin ssk lari sirket sahibince zaten odeniyor ustune sende her ay mesela is bankasina bes(bireysel emeklilik sis) aylik 100 lira oduyosun yada 200 lira yada maasin yuksekse 500 ode. Sora bunlar birikiyor. 58 yasindan itibaren bu yatirdiklarini ister toplu cek ister normal emekli maasinla beraber sana her ay odesinler taksit taksit. Yani emekli oldugunda daha fazla nakitin olsun diye yaratilmis bir sistem. Bide devletinde galiba %25 katkisi vardi emin degilim oranindan neyse yani sen 100 lira koyuyosan bankaya devlet ustune 25 lira daha koyuyo senin icin. Bu kdr:)

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Bende bese uye olacagim yakin zamanda,cok kafli geldi cunku kurumsal bir anlasma geregince ben 80yatirirsan devlet 20tl kurumumda benim adima 63tl yatiriyormus yani 80 yatiriyor o ayni hesabimda 160 oluyor yuzde100 getiri saka gibi.tabi paranintamamini10yil sistemde kalip ve 56 yasini doldurunca aliyorsun.ben 10yil sonra cikmayi planliyorum egercikarsam devlet katkisinin yuzde 60ini alabiliyorum ama

peki odeme yaparken vazgecersek ne olcak

vazgecersek derken sistemden tamamen çıkmaktan mı bahsediyorsun?yok onun dışında bi iki ay ödememekten bahsediyorsan 3aydan uzun süre veren ara vermelerde aylık 2 tl ektra masraf kesiliyor,1 yıl devam ederse de daha yüksek kesinti oluyor.yani sistem uzun vade ve düzenlilik esasına dayalı

vazgecersek derken sistemden tamamen çıkmaktan mı bahsediyorsun?yok onun dışında bi iki ay ödememekten bahsediyorsan 3aydan uzun süre veren ara vermelerde aylık 2 tl ektra masraf kesiliyor,1 yıl devam ederse de daha yüksek kesinti oluyor.yani sistem uzun vade ve düzenlilik esasına dayalı

yok mesela 1 yil odedim odemekten vazgectim o zaman ne olur

yok mesela 1 yil odedim odemekten vazgectim o zaman ne olur

hmm 1 yıl yatırır çıkarsan hiç devlet katkısını alamazsın zaten devlet katkısının%15 ini almak için 3yıl,%35ini almak için 6yıl,%60ını almak için 10yıl tamamını almak içinde 10yıl kalıp 56 yasına gelmiş olmak lazım.1 yıl yatırır ayrılırsan yatırdıgın para üzerinden kesintilerle zarar bile etmiş olursan daha birde giriş aidatı masrafı var değmez.zaten bireysel emeklilik sistemi kısa vadeli bir yatırım aracı değildir, uzun vadeli tasarruf aracıdır.ihtiyat amacı ile atılır bir köşeye ve unutulur.devlet katkısı ilede biraz daha büyür zaten devletin katkısının amacıda o türkiyedeki %12 olan tasarruf düzeyini artırmak.
1yıllık yatırım arıyorsan küçük paralarla altın döviz al yok biraz param var ve anlarım diyorsan borsaya gir borsa suan dalmgalanmada ama cumhurbaskanlıgı seciminden sonra bulacAKtır dengesini

hmm 1 yıl yatırır çıkarsan hiç devlet katkısını alamazsın zaten devlet katkısının%15 ini almak için 3yıl,%35ini almak için 6yıl,%60ını almak için 10yıl tamamını almak içinde 10yıl kalıp 56 yasına gelmiş olmak lazım.1 yıl yatırır ayrılırsan yatırdıgın para üzerinden kesintilerle zarar bile etmiş olursan daha birde giriş aidatı masrafı var değmez.zaten bireysel emeklilik sistemi kısa vadeli bir yatırım aracı değildir, uzun vadeli tasarruf aracıdır.ihtiyat amacı ile atılır bir köşeye ve unutulur.devlet katkısı ilede biraz daha büyür zaten devletin katkısının amacıda o türkiyedeki %12 olan tasarruf düzeyini artırmak.
1yıllık yatırım arıyorsan küçük paralarla altın döviz al yok biraz param var ve anlarım diyorsan borsaya gir borsa suan dalmgalanmada ama cumhurbaskanlıgı seciminden sonra bulacAKtır dengesini

Aslinda mantikli bireysel emeklilik ama 1 yil sonra maddiyatim nasil olucak bilemem ki hayat bu sonucta ben dusuneyim bunu bi

X