Borcumu isteyememek

Namutenahii

"Direnenler yaşar"
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
3.247
5.684
Merhaba, ben evli ve çalışan bir kadınım
Annemler benden 3 ay önce 6 bin TL borç istemişti. Araba alacaklardı ve 6 bin lira eksikleri kalmıştı.
Borç isteme sebepleri paraları olmadığı için değil, kendi paraları dövizde olduğu için onun içinden bozdurmak istememeleriydi. Ben de bunu borç verdikten sonra öğrendim. Dövizleri olduğunu bilmiyordum.
Daha önceden de borç verdiğim oldu aileme. Ama o zamanlar çok daha çekinerek alıyorlardı ve hızlıca geri veriyorlardı en kısa zamanda.
Ben de buna dayanarak "ne zaman ödersiniz" diye sormadım.
Nasıl olsa ellerine geçer geçmez verecekler diye düşündüm.
Bundan 1 hafta önce dövizlerini bozdurdular. 190 bin TL etmiş. Sohbet ederken söylediler. Ve herhangi bir yere gidecek bir para değil. Bankada duruyor. Ama benim 6 bin liradan henüz ses yok. Eşime de hiç konusunu açmıyorum. Aileme karşı olumsuz düşünsün istemiyorum.
Açıkcası ailem dövizden kâr edebilmek için benim paramı TLde bekletmiş oluyorlar. Ki ben elime geçen her parayla altın alıyordum, 3 aydır alamamış oldum.
Sanırım biraz rahat davrandım. Buarada memurum ben yani düzenli ve standart bir memur maaşım var. Eğer 6 bin lirayı verirlerse ben de yatırım amaçlı kullanacağım. Ama acil bir durumum yok.
Sizce paranın akıbetini sormalı mıyım? Siz olsaydınız napardınız? Acil ihtiyacım yok diyerek sormamalı mıyım? Yoksa paraları var diye cesaretlenmeli miyim?

Yani direkt isteyebilirsiniz bir bahane bulmam gerekli diyorsanız da ödemem var, eşime de söylemedim dövizi bozdurduysanız benim parayı verebilir misiniz yoksa zor durumda kalacağım diyin.

Merhaba, ben evli ve çalışan bir kadınım
Annemler benden 3 ay önce 6 bin TL borç istemişti. Araba alacaklardı ve 6 bin lira eksikleri kalmıştı.
Borç isteme sebepleri paraları olmadığı için değil, kendi paraları dövizde olduğu için onun içinden bozdurmak istememeleriydi. Ben de bunu borç verdikten sonra öğrendim. Dövizleri olduğunu bilmiyordum.
Daha önceden de borç verdiğim oldu aileme. Ama o zamanlar çok daha çekinerek alıyorlardı ve hızlıca geri veriyorlardı en kısa zamanda.
Ben de buna dayanarak "ne zaman ödersiniz" diye sormadım.
Nasıl olsa ellerine geçer geçmez verecekler diye düşündüm.
Bundan 1 hafta önce dövizlerini bozdurdular. 190 bin TL etmiş. Sohbet ederken söylediler. Ve herhangi bir yere gidecek bir para değil. Bankada duruyor. Ama benim 6 bin liradan henüz ses yok. Eşime de hiç konusunu açmıyorum. Aileme karşı olumsuz düşünsün istemiyorum.
Açıkcası ailem dövizden kâr edebilmek için benim paramı TLde bekletmiş oluyorlar. Ki ben elime geçen her parayla altın alıyordum, 3 aydır alamamış oldum.
Sanırım biraz rahat davrandım. Buarada memurum ben yani düzenli ve standart bir memur maaşım var. Eğer 6 bin lirayı verirlerse ben de yatırım amaçlı kullanacağım. Ama acil bir durumum yok.
Sizce paranın akıbetini sormalı mıyım? Siz olsaydınız napardınız? Acil ihtiyacım yok diyerek sormamalı mıyım? Yoksa paraları var diye cesaretlenmeli miyim?
Sonuçta ihtiyaçları yok ve paraları var bence sor

Belki size döviz olarak verirler . Türk parası 3 ayda bile değer kaybetti . Ben olsam istemezdim ama bu tamamen benim ailemle olan iliskimle ilgili . Onların beni düşündüğünü bilirim ve zarara ugratmazlar . Siz bu şekilde düşünmüyorsanız gayet açık bir şekilde isteyebilirsiniz . Sonuçta artık ihtiyaçları kalmamış .

Ben ailemden verdiğim hiçbir parayı istemedim isteyemem. Ama tabii herkesin ilişkisi ve şartları farklı.
Belli ki siz geri almak istiyorsunuz. Bu yüzden hiç çekinmeden sorabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunu eşinizin bilmediğini söyleyin.

Altin dusecek diyorlar madem elinize para gecti benim 6 bini verirmisiniz anne bende yatirim yapacağım bitti gitti

Ben çalışmıyorum eşimle de borç harç geçiniyoruz ,

annemlerin böyle bi durumu oldu geri ödemesiz 15 bin lira vermeyi teklif ettim

altın bilekliğim kendi harçlıklarımla biriktirdiğim gram falan bundan başka da arkamızda bişeyimiz yok ama ben işleri görülsün sıkıntıya girmesinler diye bi dk düşünmedim ,bilmiyorum ben aileme verdiğim paranın arkasına düşmezdim maaşımda varken üstelik .. bizim ilişkimiz bu yönde tabi

Aileme verdiğim parayı istemem. Unuturlarsa vermeyeceklerse de canları sağ olsun. Aynı şekilde eşimin anne babası mevzu olursa onlardan da istemem.

Arkadaşlar tabiki ben de aileme verdiğim paranın peşine düşmem normalde. Kaldı ki verirken ne zaman ödersiniz diye bile sormadım, sonsuz güvendim. 3 aydır da lafını bile açmadım. Ama dövizleri olduğunu duyunca şok oldum. Bunun benden neden gizlendiği bile anlamadım. Bunu duymasaydım asla laf etmezdim zaten. Yoksa da helali hoş olsun derdim. Ama galiba burada söz konusu paradan ziyade, kendi paralarından küçücük bir kısmı bile bozdurmaya ve TL olmasına gönülleri el vermemiş ama benim paramın TLde beklemesine gönülleri el vermiş olmaları.. ne bileyim, kendimi kullanılmış gibi hissettim. Sonuçta 6 bin olunca zengin olmıcam ya da olmayınca açlıktan ölmicem. Ama hani aile ilişkilerimizi göz önüne alınca ben hiç beklemezdim bunu. Gerçekten sonsuz güvenmiştim

çok can sıkmaya değecek bir para değil bence. ağız yokla için rahat edecekse, kendileri verirlerse verirler. 15-20 bin olsa hadi neyse de 6 bin liranın aileme lafını yapabilmem için hiç gelirimin olmaması, çok dar bir dönemden geçiyor olmam gerekirdi herhalde.

Boyle bir durum yasamadim ama Aileme verdiğim parayi geri istemezdim ben, bu bizim aile iliskilerimizle baglantili tabi ki, sizin aile iliskileriniz bu boyutta degilse rahat rahat isteyebilirsiniz bence Hic kimseye de isteyecegim parayi borç olarak vermem, veriyorsam gozden cikaririm, donerse guzel olur.

Son düzenleme:
bende aileme verdiğim parayı muhtemelen onlar kendi verene kadar istemezdim. ama sizin demek istediğinizi anladım, size açık açık dövizimiz var bozmayalım deselerdi bence siz bu düşünceye girmeyecektiniz. onun etkisiyle paranın akıbetini merak ediyorsunuz haklı olarak

Kendi paraları varken sizden isteyip sizi zarara sokmaları bencede sinir bozucu. Ben ailemle böyle para muhabbetlerine girmediğimden istemezdim, ama onlarda kendi paraları biraz azalmasın diye benden para almazlar. Kendinizi haksızlığa uğramış hissediyorsanız lirada kalınca zarar ediyorum varsa verin parayı altın veya döviz alacağım deyin.

Ailemden verdiğim parayı istemem. Zaten onlar istediklerinde borç olarak vermem. Lakin sizin durumunuzla karşılaşacak olsaydım eğer bu duruma hiç sessiz kalamazdım.

Açık açık söylerdim kıvırmaya gerek yok. Neden böyle birşey yaptıklarını sorardım anlamak için.

X