Boşanma davamda avukatımla aramdaki durum..

Davalarda avukatlik ucreti kaybeden taraftan aliniyor, bu kararda kimin kime ne odeyecegi kisminda yaziyor. Bu ucret sabit, yani miktari belirli.
Avukatlar ayrica muvekkilden de alabiliyor. Bazi avukatlar almiyor ama cogu avukat muvekkilden de aliyor. Muvekkilden alinan ucret degisebiliyor. Kimi avukat 5000 tl aliyor kimi 15 000 tl. Bu ucretin miktari sabit degil. Kimisi de bu ucreti hic almiyor sadece davayi kazaninca karsi tarafin odeyecegi ucreti aliyor. Avukatiniz muhtemelen davanin kismen kazanilacagini dusunmedi o yuzden size bunu soylemedi ya da biliyorsunuz sanmistir.
Bu arada ben avukat degilim. Sadece bildigimi aktariyorum. Bu durumu avukatinizla cozun diyecegim ama karsi tarafin avukatina odeyeceginiz icin muhtemelen odemezseniz eski esin abukati icra yoluyla alir.

Konu açılmışken biraz bahsedeyim, Eşimi haklı bulduğu konu için hakim beni avukat ücretine hükmetti. Beni haklı bulduğu konu içinse tazminatımı kabul etti ve karşı tarafı avukat ücretine hükmetti, ikimizi de kusurlu ama karşı tarafı daha kusurlu buldu. Yani kısaca paraları avukatlara ödeyeceğiz sanırım. Eski eşiniz hükmedilen vekalet ücretini de size değil, direkt avukatınıza ödedi anladığım kadarıyla. Avukatınız da eşinizden aldığı ücreti sizden aldığı ücretten düşmedi, ekstra olarak aldı.

Konu açılmışken biraz bahsedeyim, Eşimi haklı bulduğu konu için hakim beni avukat ücretine hükmetti. Beni haklı bulduğu konu içinse tazminatımı kabul etti ve karşı tarafı avukat ücretine hükmetti, ikimizi de kusurlu ama karşı tarafı daha kusurlu buldu. Yani kısaca paraları avukatlara ödeyeceğiz sanırım. Eski eşiniz hükmedilen vekalet ücretini de size değil, direkt avukatınıza ödedi anladığım kadarıyla. Avukatınız da eşinizden aldığı ücreti sizden aldığı ücretten düşmedi, ekstra olarak aldı.
Aynen oyle. Dava acmadan once avukat bosanma icin su kadar ucret alirim dedi. Ben o parayi odedim avukatima. Sonra dava acildi. Eski esim kusurlu bulundu. Bana tazminat odedi. Karar yazildi. Eski esim benim avukatima mahkemenin belirledigi avukat patasini odedi. Tazminatimi odedi. Davayi kaybettigi icin dosya masraflarini odedi. Ben dava acilirken dosya masraflarini odemistim. Avukatim eski esimin dava bittikten sonra odedigi dosya masraflarini ondan alip bana geri verdi. Olay bu.

Avukatlık kanununda madde var. Hukmolunan vekalet ücretleri avukatın. Bunu baska bir avukata da sorup teyit edebilirsiniz. Yani avukat hem sizden hem de davayı kazanırsa karşı taraftan şeklinde çift ücret aliyor

Bir avukat olarak cevap vereyim.Avukatlar kanuna gore muvekkillerinin davasina bakmak icin avukatlik asgari ucret tarifesinde belirtilen bedelin altinda olmamak sartiyla muvekkillerinden vekalet ucreti alir.Eger dava kazanilirsa davalinin davaciya avukatiyla anlastigi kadar degil ama tarifedeki ucret kadar karsi vekalet ucreti odemesine karar verilir.Normalde bu vekalet ucreti davasini avukayla takip ettiren kisinin dava acmak zorunda kaldigi ve avukat tuttugu icin masraflarini hafifletmeye yoneliktir.Bu nedenle kararda davaciya odenmesine diye yazilir.Ancak Avukatlik Kanunu geregince aksine anlasma olmadikca bu ucret avukata aittir ve ona verilir.Sizin sozlesmenizde de muhtemelen aksine hukum yoktur.Bu nedenle ucreti avukatiniz hak etmistir.Birbirinize karsilikli bosanma davasi actiysaniz ve her ikinizin davasi kabul edildiyse her ikiniz de davaci oldugunuzdan karsilikli olarak vekalet ucreti cikar lehinize bunu da sizin avukatiniz karsi taraftan onlarin avukati sizden alir.Bilseydim bu ucreti avukatima verdigim paradan duserim demissiniz ancak avukatiniz davayi alirken bu ucreti de dusunerek fiyat vermistir buyuk ihtimalle.Bu ucreti ben alacagim bu sekilde anlasalim deseydiniz anlastiginizdan daha yuksek ucret odemek durumunda kalirdiniz.

Bir avukat olarak cevap vereyim.Avukatlar kanuna gore muvekkillerinin davasina bakmak icin avukatlik asgari ucret tarifesinde belirtilen bedelin altinda olmamak sartiyla muvekkillerinden vekalet ucreti alir.Eger dava kazanilirsa davalinin davaciya avukatiyla anlastigi kadar degil ama tarifedeki ucret kadar karsi vekalet ucreti odemesine karar verilir.Normalde bu vekalet ucreti davasini avukayla takip ettiren kisinin dava acmak zorunda kaldigi ve avukat tuttugu icin masraflarini hafifletmeye yoneliktir.Bu nedenle kararda davaciya odenmesine diye yazilir.Ancak Avukatlik Kanunu geregince aksine anlasma olmadikca bu ucret avukata aittir ve ona verilir.Sizin sozlesmenizde de muhtemelen aksine hukum yoktur.Bu nedenle ucreti avukatiniz hak etmistir.Birbirinize karsilikli bosanma davasi actiysaniz ve her ikinizin davasi kabul edildiyse her ikiniz de davaci oldugunuzdan karsilikli olarak vekalet ucreti cikar lehinize bunu da sizin avukatiniz karsi taraftan onlarin avukati sizden alir.Bilseydim bu ucreti avukatima verdigim paradan duserim demissiniz ancak avukatiniz davayi alirken bu ucreti de dusunerek fiyat vermistir buyuk ihtimalle.Bu ucreti ben alacagim bu sekilde anlasalim deseydiniz anlastiginizdan daha yuksek ucret odemek durumunda kalirdiniz.

Bu bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Tam da anlatmak istediğim buydu, kararda davalıya dediği için bana ödenecek sanmıştım ama işleyişte direkt avukata ödeniyormuş demek ki. Bana hesaplamadığım ekstra bir ücret çıktığı için böyle araştırmaya koyuldum, işin doğrusu buysa yapılacak belli.

Sizin ödediğiniz vekalet ücreti vekiliniz sizin adınıza davayı yürüttüğü içindir. Karşıdan alınan vekalet ücretine ise karşı vekalet ücreti denir ki bu da ancak avukat davayı kazanınca hak eder. Bu sizin ödediğiniz ücretten farklıdır. Eğer tek siz dava açmış olsaydınız ve davanız da kabul edilmiş olsaydı sadece eski eşiniz karşı vekalet ücreti öderdi siz onun avukatına karşı vekalet ücreti ödememzdiniz. Ama sizin olayda karşılıklı dava açılıp her ikiside kısmi kabul kısmi red olduğuna göre her ikinizde karşı vekalet ücreti ödemek zorundasınız.
İlamda davalıdan alınarak davacı tarafa verilecek ibaresi geeçekten bizi müveklillrrimize karşı sıkıntıya sokuyor ancak hükmedilen şey vekalet ücreti ve vekalet ücretini ancak vekil olan kişi alabilir. Ayrıca çok ödeme yaptığınızı kıyaslayın diye söylüyorum baronun 2019 tarifesinde boşanma davası min 12 bin tl dir.

Sizin ödediğiniz vekalet ücreti vekiliniz sizin adınıza davayı yürüttüğü içindir. Karşıdan alınan vekalet ücretine ise karşı vekalet ücreti denir ki bu da ancak avukat davayı kazanınca hak eder. Bu sizin ödediğiniz ücretten farklıdır. Eğer tek siz dava açmış olsaydınız ve davanız da kabul edilmiş olsaydı sadece eski eşiniz karşı vekalet ücreti öderdi siz onun avukatına karşı vekalet ücreti ödememzdiniz. Ama sizin olayda karşılıklı dava açılıp her ikiside kısmi kabul kısmi red olduğuna göre her ikinizde karşı vekalet ücreti ödemek zorundasınız.
İlamda davalıdan alınarak davacı tarafa verilecek ibaresi geeçekten bizi müveklillrrimize karşı sıkıntıya sokuyor ancak hükmedilen şey vekalet ücreti ve vekalet ücretini ancak vekil olan kişi alabilir. Ayrıca çok ödeme yaptığınızı kıyaslayın diye söylüyorum baronun 2019 tarifesinde boşanma davası min 12 bin tl dir.
Cok guzel aciklamissiniz :KK9:

Vekalet ucreti diye yazilan seyi nasil size odenecek sandiniz ki? Vekalet eden kisi kim? Avukatiniz. Dolayisiyla ona odenecek. Zaten o devletin belirledigi asgari bir meblag,normal kosullarda o paraya zaten hicbir avukat dava bakmaz. Avukatiniz da size en basindan zaten o meblagi da dusunerek fiyat vermistir. Kuş kadar ucret,ortada koskoca bosanma davasi var yani.

Vekalet ucreti diye yazilan seyi nasil size odenecek sandiniz ki? Vekalet eden kisi kim? Avukatiniz. Dolayisiyla ona odenecek. Zaten o devletin belirledigi asgari bir meblag,normal kosullarda o paraya zaten hicbir avukat dava bakmaz. Avukatiniz da size en basindan zaten o meblagi da dusunerek fiyat vermistir. Kuş kadar ucret,ortada koskoca bosanma davasi var yani.

Bu nasıl bir üslup. Size kuş kadar gelen ücret beni maddi sıkıntıya sokuyor. Gerekli kişiler gerekli açıklamayı uygun şekilde yaptı.

Bu nasıl bir üslup. Size kuş kadar gelen ücret beni maddi sıkıntıya sokuyor. Gerekli kişiler gerekli açıklamayı uygun şekilde yaptı.
Uslubumda sorun oldugunu dusunmuyorum. Avukatlar cuzi miktarlar almiyorlar,bahsi gecen meblag devletin tayini oldugundan o kadar az. Hicbir avukat 2bin kusur liraya bosanma davasina bakmaz. Benim bildigim 8-10 binden asagi almiyorlar, bu da dost ahbap isi olan avukatlarin aldigi yani. Ve elbette ki 2bin bu meblaglarin yaninda kus kadar kaliyor.

Avukatiniz haklı ve size doğrusunu acikliyor, hatta biz bu konuda muvekkillerden illallah etmiş durumdayız...

Anladım, peki şu maddede "davalının davacıya, davacının davalıya vekalet ücreti olarak 2725 tl ödemesine" neden davacıya ödenmesine diyor da avukata ödenmesine demiyor anlam veremiyorum. Benim yargılama giderlerimi hafifleten bir durum değil o zaman bu, avukatların ekstra ücret aldığı bir olay.
Arkadaşlar söylemiş zaten orada bahsi geçen vekalet ücreti avukatlık kanununa göre avukata aittir. Ama ben sizin diğer sorunuzu yanıtlamak istedim. Kararda avukat lehine/aleyhine bir hüküm bulunmaz çünkü davanın tarafı avukat değil davalı ve davacıdır. Dolayısıyla davada taraf olmayan biri hakkında hüküm kurulmaz.

Davayı kısmen kazanmıssiniz o yuzden iki tarafa da vekalet ücreti çıkmis. Tazminat alacakmıssınız avukat sıkıştırsin bir an önce tazminatı ödesin karşı taraf, vekalet ücretini oradan ödeyeceğinizi söylesin. Bir an once alın tazminati. Avukatta kendi para alacağı içi acele ettirir muvekkilini parayı ödeme konusunda

Malesef sizin acemiliginizden faydalanmis avukatiniz bizimde tazminatli bir işimiz oldu ,davayibkarsi taraf acmisti ,masraf verdik abukat davayi aldi ,kazanacagimiz belliydi ,biz tazminati aldik,karsi tarafta avukatlik ucretini odedi vs

Konuya hakim değilim, ama bildiğim kadarıyla doğru söylüyor ama emin olmak istiyorsanız başka bir avukata durumu teyit ettirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Tam da anlatmak istediğim buydu, kararda davalıya dediği için bana ödenecek sanmıştım ama işleyişte direkt avukata ödeniyormuş demek ki. Bana hesaplamadığım ekstra bir ücret çıktığı için böyle araştırmaya koyuldum, işin doğrusu buysa yapılacak belli.
Davalı kelimesine takılmayın çünkü sizin vekaletinizle avukatınızda davalı sıfatı taşıyor bi nevi

X