Boşanma sebebimi bilmeyen kalmadı.

esaskedi

Guru
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2009
566
202
Merhaba;

Eski konularımdan beni takip edenler bilirler. Bilmeyenler için kısa bi özet geçeyim: 1,5 yıl kadar önce eşimden boşandım. toplam 1 yıl kadar evli kaldım. Eşim benimle cinsel ilişkiye girmekten kaçıyordu. Balayında başarısız olmuştu ve çok üzülmüştü. Ben de onu üzmemek için üzerine gitmedim, ama bunu söylüyordum da zaman zaman. Çünkü ben söylemesem yıllarca hiçbi deneme bile yapmadan yaşayabilirdi. Doktora gitmedi, araştırmadı. Suçu hep bana attı. Benim kendime güvenim bitti onun yüzünden. Olay ailelere yansıdı. İpler koptu ve ayrıldık.

Ben bu sebepten dolayı ayrıldığımı herkese anlatmak istemiyorum. Çünkü çok özel bi konu. Anlaşamadık ayrıldık diyorum. Bazı insanlar biliyor. Akrabalarımın hepsi de biliyor. Akrabalar bilsin zaten sorun değil; abuksubuk şeyler düşünüp benim sinirimi bozmasınlar ama bazı arkadaşlarım bile tam detaylı olarak bilmiyorlar. Ama annem sağolsun herkese anlatıyor. "Bilsinler ne var" diyor. Benim haklı ve çok geçerli bi sebepten dolayı ayrıldığımı bilsinlermiş.Annem de çok üzüldü tabii ki benim boşanmama. Bana çok destek oldu. O destek olmasa ben boşanamazdım heralde ve şimdi kim bilir ne halde olacaktım. Annem beni ayakta tutmaya çalışıp güçlü görünüyordu. Ama tabii ki içinden de çok üzülüyor biliyorum.

Geçen gün yazlıkta bi olay yaşadık: Annem balkonda, ben salonda oturuyordum. Sonra annem yan balkondaki komşuyla muhabbet etmeye başladı. Derken bi ara kulağım takıldı, benim neden boşandığımdan bahsediyor. O kadının da 2 kızı boşandı daha önce. İkisinin de çocukları var hatta. Ama biz gidip de sormadık neden boşandınız diye. Bahsetmek istemeyebilir sonuçta. Annem anlatıyor kadına detaylı detaylı. "karıkoca hayatları yoktu...vs" Yanında da kadının, benimle yaşıt olan, bir de kızı olan kızı. İkisini de pek sevmiyoruz, çok da yakın değiliz. Aynı ortama girersek konuşuyoruz işte. Çok açıkgöz bi insan bu kız.

Ben annemin bunları anlattığnı duyunca çok üzüldüm, sinirlerim bozuldu. Tansiyonum düştü sanki, bütün vücudum uyuştu bi anda. Annem yanıma gelince dedim ki "anne neden anlattın, o insanların benim bu kadar özelimi bilmelerine ne gerek var. "
" nolmuş bilsinler işte, senin suçun yok " diyor bana. dedim ki "sana kolay geliyor. sen yaşamadım tabii" dedim başladım ağlamaya. "senin yaşadığın şeyi ben de yaşamış sayılırım" dedi. o da çok üzüldü tabii ki. "belli oluyo, o zaman her önüne gelene anlatmazdın" dedim. çıktım gittim evden. biraz sakinleşeyim diye oturdum bi yerlerde. bi süre daha ağladım. bi yandan da aklım evde, annem ne durumda diye... sonra bütün gün kendime gelemedim. sersem sersem dolaştım. annem de beni üzdüğü için çok üzüldü. etrafımda dolanıp duruyo. sarıldım öptüm barıştık ama kızgınım da hala içten içe. kadını zaten zamanında çok üzdüm boşanma olaylarımla diyerek çok fazla üzerine gitmedim.

bu olaydan bikaç gün sonra geceyarısı bi telefon geldi, ablam aradı ve uzak bi akrabamızın vefat ettiğini söyledi. hafif bi rahatsızlığı vardı, 65 yaşında. beklemiyorken pat diye böyle bi haber aldık. hepimiz çok üzüldük. annem de üzüldü tabii. ben ağlamaya başladım. annem pek tepki vermedi. sonra annem bi şok yaşadı. gülmüyor ağlamıyor boş boş bakıyordu. aynı soruları tekrar tekrar soruyordu. psikolojik bi çöküntü yani. hemen hastaneye götürdük, diyazem yapıldı sakinleştirici iğne. 1-2 gün kendine gelemedi. tanıdığım bi psikolog var, ona telefon açtım. "yılların birikimiyle olan üzüntü patlaması" dedi. böyle bişey olduğunu tahmin ediyorduk tabii. kadın yıllarca biçok şeyi içinde yaşadı. kayınvalidesi-görümcesiyle olan sorunlar, babamla olan sorunlar, ablamın sorunları, benim boşanmam...

1 gün sonra tamamen kendine geldi ama ömrümüzden de ömür gitti tabii. bi ara konuşurken "o gün de komşuya anlatma konusunda seni üzdüm diye çok üzüldüm"dedi. bneim tabii içim paramparça oldu. ben de "ben o gün hassas bi gündeydim heralde. o yüzden fazla tepki verdim "dedim ama aslında istemiyordum bunu herkesin bilmesini. o kız da anlatır herkese, biliyorum.

sonra bi gün o kız, ablam ben, yazlığın etrafındaki çay bahçesinde oturduk. evlilikten falan bahsediyorduk. kız sonra konuyu bana getirdi. "sen bu yüzden mi boşandın? karıkoca hayatınız mı yoktu? evlenmeden önce deneseydin ya kızım sen de. hiç mi anlamadın evlenmeden önce? olsun sen yine kimseye anlatma, onun ayıbını örtersen Allah da senin ayıbını örter. Keşke hiçkimse bilmeseydi bunu, ben duydum biriki kişiden" gibisinden konuştu. Erkek arkadaş muhabbetlerimizi bile paylaşmadığım bi kızla en özel şeylerimi konuşmak durumunda kaldım... Kim bilir arkamdan neler söylüyor insanlar. Kim bilir kimler biliyor bu konuyu. Düşündükçe uykularım kaçıyor bazen. :2:

bu kadar düşünüp kendinizi hasta edeceksiniz.insanların ağzı torba değilki büzesin.sen istemesende insanlar hep konuşacak bırak konuşsunlar takma.sen kendinden emin misin önemli olan o.yanlış bir şey yapmadığın...kısmet işi herşey,kısmetinde evlenip boşanmakta varmış.üzülme her şerde vardır bir hayır.RAABİM sana belkide farklı hayırlar nasip edecektir.sabret yeterki...dua et.

annen belkide kendince seni aklamaya çalışmıştır... hani sorun benm kızımda değil, onun yüzünden boşandılar gibisinden...
ama tabi ynede konuşulmaması gereken bi mesele ... annenede geçmiş olsn cnm....

bu kadar düşünüp kendinizi hasta edeceksiniz.insanların ağzı torba değilki büzesin.sen istemesende insanlar hep konuşacak bırak konuşsunlar takma.sen kendinden emin misin önemli olan o.yanlış bir şey yapmadığın...kısmet işi herşey,kısmetinde evlenip boşanmakta varmış.üzülme her şerde vardır bir hayır.RAABİM sana belkide farklı hayırlar nasip edecektir.sabret yeterki...dua et.

Teşekkür ederim Gerçekten yorulduğumu hissediyorum bazen. Beynimin yorgunluğunu hissediyorum. Böyle bi şekilde karşıma çıktıkça da daha da sinirlerim bozuluyor ister istemez. Elalem bunu söylemese konuşacak başka konu arar. dediğiniz gibi. Bu sıkıntıların da vardır bi hayrı inşallah...

annen belkide kendince seni aklamaya çalışmıştır... hani sorun benm kızımda değil, onun yüzünden boşandılar gibisinden...
ama tabi ynede konuşulmaması gereken bi mesele ... annenede geçmiş olsn cnm....

Evet beni aklamaya çalışıyor. Sebebi kesinlikle bu. Buna eminim çünkü annem başka konularda ketum bi insandır. Dedikodu seven biri değildir. Belki de o da benim çok haklı bi sebepten boşandığımı başkalarından duymak istiyor. Bilemiyorum.

Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için.

Canım benim. Sen de çok üzülmüşsün annecinde.
Düşünsene, karşı komşumuz tanıdığımız iki sokak ilerideki tanıdığımız-tanımadığımız
herhangi sebepten ötürü dikkat çeken bir durum yaşasa
bizlerde merak ediyoruz. Konuşuyoruz. Duyarsa üzülür kısmını düşünüyoruz belki ama
üzüldüğüne şahit olmadığımız için gözardı ediyoruz.
Annende samimiymiş demekki ki söylemiş, üzüldüğü için anlatmak paylaşmak istemiş.

Canım benim. Sen de çok üzülmüşsün annecinde.
Düşünsene, karşı komşumuz tanıdığımız iki sokak ilerideki tanıdığımız-tanımadığımız
herhangi sebepten ötürü dikkat çeken bir durum yaşasa
bizlerde merak ediyoruz. Konuşuyoruz. Duyarsa üzülür kısmını düşünüyoruz belki ama
üzüldüğüne şahit olmadığımız için gözardı ediyoruz.
Annende samimiymiş demekki ki söylemiş, üzüldüğü için anlatmak paylaşmak istemiş.

Çok üzüldük evet o da ben de. Çok üzerine gitmek istemiyorum, kimseye anlatma diye baskı yapmak istemiyorum, o da böyle deşarj oluyor belki ama anlatılacak insan var, anlatılmayacak insan var. Ben dışardan biri olup böyle bişeyi duysam içimden üzülürüm sadece, gidip başkalarına anlatmam ama herkes böyle değil ki.

Evet beni aklamaya çalışıyor. Sebebi kesinlikle bu. Buna eminim çünkü annem başka konularda ketum bi insandır. Dedikodu seven biri değildir. Belki de o da benim çok haklı bi sebepten boşandığımı başkalarından duymak istiyor. Bilemiyorum.

Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için.

ama burda aklanacak karalanacak bir durum yok ki aynı isteksızlık sizdede olabılrdı o zaman saklanma geregı duyulmayacakmıydı yanı her ne olursa olsun ayyuka cıkmamalıydı bu konu aile arasında kalmalıydı ama olan olmus bundan sonra yapacak birşey yok üzülmek yersiz bazı seylerı degıstıremezsın

çok ayıp gercekten hele böyle bir mahrem konu varken ortada hoş olmamış ..keşke siz de bosanma sebebını gecımsızlık olarak adlandırsaydınız

Benim yakın çevrem dışında kimse bilmiyordu zaten ama annem söylüyor işte. Ben yakın arkadaşlarıma bile "anlaşamadık" deyip kapatıyorum konuyu. "kayınvalidem karıştı, işler bozuldu vs" diyorum en fazla. Aklı sıra beni aklıyor annem. Ona da kızamıyorum tam olarak işte.

Çok üzüldük evet o da ben de. Çok üzerine gitmek istemiyorum, kimseye anlatma diye baskı yapmak istemiyorum, o da böyle deşarj oluyor belki ama anlatılacak insan var, anlatılmayacak insan var. Ben dışardan biri olup böyle bişeyi duysam içimden üzülürüm sadece, gidip başkalarına anlatmam ama herkes böyle değil ki.
Baskı yapmak olmaz bu bukleli. Arada söyle annene üzülüyorum deme de istemiyorum de. Annen o senin.
Bu konuda içinde biriktirmesini yüklenme sen.
Zorlu hassas bir dönem yaşadın, içinde tekrarlamaman için yardımcı olmalı sana. Hassasiyetini söylersen seve seve dinler. Üzüleceğin bir şeyi niye yapmak istesin.

Nasrettin Hoca misali ne olursa olsun insanlar konuşur. bir süre sonra konuşacak başka konu bulurlar.
sıkma canını. bugünlerde geçer gider.

ama burda aklanacak karalanacak bir durum yok ki aynı isteksızlık sizdede olabılrdı o zaman saklanma geregı duyulmayacakmıydı yanı her ne olursa olsun ayyuka cıkmamalıydı bu konu aile arasında kalmalıydı ama olan olmus bundan sonra yapacak birşey yok üzülmek yersiz bazı seylerı degıstıremezsın

Olay sadece isteksizlik gibi durmuyor işte. Araştırılıp düzeltilmeye çalışılmayan bi durum ve yıkılan bi yuva, mahvedilen bi hayat, kırılan hayaller var. Siz konuyu tam olarak bilmiyorsunuz tabii. O yüzden böyle düşünmeniz normal. Eşim psikolojik baskı yaptı bana sürekli. "senin yüzünden olmuyor, sen şunu yaptın da bundan olmuyor, saçın bozuk, gözün yamuk..." insanın kendine güveni gidiyor. ruh gibi gezdim ben. başkası olsa bu olayı onun da tüm akrabalarına yayardı ama o taraftan kimse bilmiyor. ben 10 ay boyunca bunu anneme bile söylemedim ki kimse bunu 10 ay çekmez. belki de paravandı bu evlilik. insan çok sevdiği karısını kaybetmek uğruna gurur yapıp doktora gitmemezlik yapar mı? neyse olay karışık biraz. tam burda anlattığım gibi biriki cümlelik bi durum değil.

Baskı yapmak olmaz bu bukleli. Arada söyle annene üzülüyorum deme de istemiyorum de. Annen o senin.
Bu konuda içinde biriktirmesini yüklenme sen.
Zorlu hassas bir dönem yaşadın, içinde tekrarlamaman için yardımcı olmalı sana. Hassasiyetini söylersen seve seve dinler. Üzüleceğin bir şeyi niye yapmak istesin.

haklısın. belki de uygun bi dille söylemek lazım.

of kardeşim benim annemde böyle..nerde ne diyeceğini bilemiyor ulu orta döküyor bazen bende patlıyorum.sus diyorum kim bize özelini anlatıyor diyorum yok..

hatta bi ara babam kızıyordu milet k.ımızdaki kılların sayısını bile biliyor diye.hle bir gün yan komşuya ergenliğe yeni girdiğim zamanki ilk ağda maceramızı anlattı..bir de ne var caağnım onlar yabancı mı demez mi .annem iyi niyetli .insanlara güven olmuyor..bugün yüzüne gülenle bi bakmışın ufak sebepten kanlı bıçaklı olsan eline koz vermiş olursun..

of kardeşim benim annemde böyle..nerde ne diyeceğini bilemiyor ulu orta döküyor bazen bende patlıyorum.sus diyorum kim bize özelini anlatıyor diyorum yok..

hatta bi ara babam kızıyordu milet k.ımızdaki kılların sayısını bile biliyor diye.hle bir gün yan komşuya ergenliğe yeni girdiğim zamanki ilk ağda maceramızı anlattı..bir de ne var caağnım onlar yabancı mı demez mi .annem iyi niyetli .insanlara güven olmuyor..bugün yüzüne gülenle bi bakmışın ufak sebepten kanlı bıçaklı olsan eline koz vermiş olursun..

Aynen. kesinlikle iyi niyetli oldukları için böyle davranıyorlar. Kimse bize bişeyini anlatmıyor ama biz iyi niyetliyiz ya, bizimki ortada. O anlattığı kadının 2 kızı da boşanmıştı, psikolojik tedavi görmüşler, o da anneme bunu anlatmış. Anne dedim ne var bunda. Senin anlattığın şeyle o kadının anlattığı şey bir mi?

gerçekten üzüldüm.annenin o hale gelmiş olması da beni çok duygulandırdı.demekki ne kadar üzülmüş kadın.başkalarına anlatılmasını tabiki istemezsin haklısın ama annen de seni suçlu göstermiş olmamak için böyle yapıyor.senin durumun zaten çok zor da bir daha annene de çok belli etmemeye çalış canım.gerçi o bunu da hisseder kahrolur yine anne yüreği işte

valla canım annen çok üzülmüş tamamda komşu kızı çekiştirir gibi seni ona buna anlatması bence hiç hoş değil
annen böyle yaparsa bilmem kimin kızı ne demiş ne yapmış pekte önemi kalmıyor bence
boşanmak bizim milletimize ters geldiği için annen aklı sıra kızımın bir kusuru yok kocası yüzünden boşandıya getiriyor ama bu çok ayıp bişey
hepimiz insanız kimin başına ne geliceği hiç belli olmaz

X