Boşanmanın gerçekleriyle yüzleşmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Purpplee

Dünya kaç günlük deyip sarılmalı bugüne..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
12.843
15.013
Selamlar hanımlar,çok konum var, bilenler biliyor da bilmeyenlere özet geçeyim önce: 2 yıl fiili bir evlilikten sonra hakaret, aşağılama,evden kovma, aldatılma şüphesi sebepleriyle çekişmeli boşanma davası açtım bir yıl dolmak üzere,daha çok yolum var.Evden çıktıktan sonra ayrı evde yaşadığım iki yıllık süreçte 4-5 defa eve döndüm, ısrarları üzerine...3 yaşında oğlum var, ben öğretmenim çalışıyorum.

O şahıs bana boşanma davası açtım açalı çok cirkeflikler yaptı,çok doğru bir karar vermişim,bir an önce bitmesini bekliyorum.

Canımı sıkan meseleye gelecek olursam,okulda meslektaşlarım arasında "boşanmış aile çocukları" diye bir sınıflandırma yapılıyor.Bosanmis aile çocuklarından her türlü davranış bozuklugu ve başarısızlık beklentisi var.Uf yine mi boşanmış aile çocuğu geldi bana,bütün sorunlu çocuklar bende toplandı gibi yakınmalar duyuyorum.Benim oğlum da boşanmis aile çocuğu olacak ve 3 sene sonra benim okuluma başlayacak ins.Bu etiketlendirme ve yorumları duydukça çok üzülüyorum.Oyle ki acaba boşandıktan sonra oğlumun ilkokulu bitene kadar soyadimi değiştirmesem mi diye bile düşündüm soyadimizin farklı olduğu okulda arkadaşlarinin dikkatini çekmesin,oğlum açıklama yapmak zorunda kalmasın diye.. oysaki nefret ediyorum o şahıstan da soyadindan da..Ben bır arkadaşımı çocuğuma öğretmen diye seçebileceğim ama çocuğumu isteyecekler mi acaba diye düşünmeye başladım.

Bu arada boşanma davam olduğunu söyleyecek kadar bir arada oturma zamanımız olmuyor ama en azından biraz dikkat etsinler diye ayrıntıya girmeden boşanmakta olduğumu laf arasında söyledim o kişilere..Bana acınası bakıldığını da hissettim, neyse..

Öyle işte biraz iç dökmek istedim,çocukla boşanma işleri zormuş ve belkide henüz bisry görmedim....

Son düzenleme:
Meslektaşınız olarak böyle bir ayrımı içselleştirmenize üzüldüm eğitim psikoloji almış bizlerin bu süreci nasıl yönetebileceğine emin olamıyorsanız rehber öğretmenden de destek alarak atlatabilirsiniz. Ve bu algıyı sadece biz öğretmenler değiştirebilir. Bunun ayrımcılığını yapan ve çocuğun psikolojisine ve bireysel farklılıklarına yardımcı olmayan lütfen bu mesleği yapmasın🙄

Meslektaşınız olarak böyle bir ayrımı içselleştirmenize üzüldüm eğitim psikoloji almış bizlerin bu süreci nasıl yönetebileceğine emin olamıyorsanız rehber öğretmenden de destek alarak atlatabilirsiniz. Ve bu algıyı sadece biz öğretmenler değiştirebilir. Bunun ayrımcılığını yapan ve çocuğun psikolojisine ve bireysel farklılıklarına yardımcı olmayan lütfen bu mesleği yapmasın🙄
İcsellestirmiyorum,bende de boşanmış aile çocuğu var iki tane ikisinde de problem görmüyorum ama öğretmeni olacak kişi belki o konusanlar gibi düşünüyorsa..Kimse çocuğunun damgalı gibi muamele görmesini istemez.

Emin olun çocukların dünyası, büyükler gibi çirkin değil.
Yani sınıf arkadaşlarının soyadınız neden farklı diye soracakları aklıma gelecek en son şey...
Bu kadar ince ayrıntıyı düşünmek sizi yorar.
Kk da okumuştum soyadı farklı görünmesin diye bazı annelerin degistirmedigini..mantıklı gelmiş olmakla beraber istemiyorum aslında yüzde 5 lik bir şey

Selamlar hanımlar,çok konum var, bilenler biliyor da bilmeyenlere özet geçeyim önce: 2 yıl fiili bir evlilikten sonra hakaret, aşağılama,evden kovma, aldatılma şüphesi sebepleriyle çekişmeli boşanma davası açtım bir yıl dolmak üzere,daha çok yolum var.Evden çıktıktan sonra ayrı evde yaşadığım iki yıllık süreçte 4-5 defa eve döndüm, ısrarları üzerine...3 yaşında oğlum var, ben öğretmenim çalışıyorum.

O şahıs bana boşanma davası açtım açalı çok cirkeflikler yaptı,çok doğru bir karar vermişim,bir an önce bitmesini bekliyorum.

Canımı sıkan meseleye gelecek olursam,okulda meslektaşlarım arasında "boşanmış aile çocukları" diye bir sınıflandırma yapılıyor.Bosanmis aile çocuklarından her türlü davranış bozuklugu ve başarısızlık beklentisi var.Uf yine mi boşanmış aile çocuğu geldi bana,bütün sorunlu çocuklar bende toplandı gibi yakınmalar duyuyorum.Benim oğlum da boşanmis aile çocuğu olacak ve 3 sene sonra benim okuluma başlayacak ins.Bu etiketlendirme ve yorumları duydukça çok üzülüyorum.Oyle ki acaba boşandıktan sonra oğlumun ilkokulu bitene kadar soyadimi değiştirmesem mi diye bile düşündüm soyadimizin farklı olduğu okulda arkadaşlarinin dikkatini çekmesin,oğlum açıklama yapmak zorunda kalmasın diye.. oysaki nefret ediyorum o şahıstan da soyadindan da..Ben bır arkadaşımı çocuğuma öğretmen diye seçebileceğim ama çocuğumu isteyecekler mi acaba diye düşünmeye başladım.

Bu arada boşanma davam olduğunu söyleyecek kadar bir arada oturma zamanımız olmuyor ama en azından biraz dikkat etsinler diye ayrıntıya girmeden boşanmakta olduğumu laf arasında söyledim o kişilere..Bana acınası bakıldığını da hissettim, neyse..

Öyle işte biraz iç dökmek istedim,çocukla boşanma işleri zormuş ve belkide henüz bisry görmedim....
Kendine ve çocuğuna acıyan sensin.Once bunda anlaşalım.Sen farkında olmadan içini saran korkulari cevrenden de duyunca iyice endişlenmissin.Ama bence mutsuz kavgayla geçecek bir hayatı yaşamak ve yaşatmak yerine korkulan zor olani yani öyle görüleni yapıp yarınlara bir umutla yaşa.Herkes konuşur bir şeyler der ama önemli olan senin bu konuşulanlardan hangilerini ciddiye alacağın.Cok şükür kimseye ihtiyacın yok kulaklarını olana ve olacaklara kapatıp yürü.Yarinlarda kimin başına ne gelir bilinmez demi😊

İcsellestirmiyorum,bende de boşanmış aile çocuğu var iki tane ikisinde de problem görmüyorum ama öğretmeni olacak kişi belki o konusanlar gibi düşünüyorsa..Kimse çocuğunun damgalı gibi muamele görmesini istemez.
Damgali gibi muamele göreceğini nereden çıkarıyorsunuz ki? Ilk andan önyargıyla yaklasacagini sanmiyorum öğretmenin. Neticede problem çıkaran tüm çocukların ebeveynleri boşanmış değil.
Ayrica sizin yerinizde olsam meslektaslariniza gereken cevabi verirdim.

Çok çirkin bir ayrımcılık hele de öğretmenler arasında böyle konuşmalar geçtiğini ilk kez duyuyorum. Çocukların neden annenle soyadın değişik diye düşüneceklerini bu ayrıntılara dikkat edeceklerini sanmıyorum. Hem hiç böyle bir ayrim söz konusu olamaz. zorla sağlıksız evlilik icinde büyütülen çok çocuk var kişilik gelişimi zarar gören problemli dedikleri tipten boşansa anne baba daha iyi denecek aileler var
Acıyarak bakmak diye birşey de yoktur eminim kendiniz bunu çok düşündüğünüz icin oyle hissediyorsunuz.

Yakın zamanda bu konunun aynısı açılmıştı.

Yaşadığınız şey ayıp değil günah değil. Utanılacak birşey asla değil. Kendinizi baskı altında hissetmeyin. Gururlu durun. Siz kendinizi ezerseniz onlara da ezmek için davetiye çıkarmış olursunuz. İki acınası bakışa dağılmayın. Bugün bu korku yüzünden kocalarından ayrılamayan birsürü hemcinsimiz var. Siz çok güçlüsünüz bunun farkına varın.

Çocuğa gelince bir çocuğa yapılabilecek en ağır travmalardan anne babanın ayrılması. Ama bu hayatın bir gerçeği. Çocuğunuzu sadece çok sevin ve bunu ona hissettirin. O zaten sizin ayrıldığınızın farkında. Eğer bu güçsüz halinizi ona hissettirirseniz o da arkadaşlarına karşı güçsüz ve yılgın olur. Siz dik duracaksınız o da çocukluğunu yaşayacak.

Bence bu muameleyi yapanı damgalayın birlik olup.. Yani ben olsam böyle davranan kişiyi mesleğinden etmek için uğraşırım.. Sizi çok iyi anlıyorum o kadar psikolojiniz yıpranmışken sizi daha da yoracak bir şey istemiyorsunuz ama insanlar her yer de sinirinizi bozacak bir şey ile karşınıza çıkabilir.. Önemli olan bu süreci doğru yönetmek, olmamış gibi davranmak değil..

Kendine ve çocuğuna acıyan sensin.Once bunda anlaşalım.Sen farkında olmadan içini saran korkulari cevrenden de duyunca iyice endişlenmissin.Ama bence mutsuz kavgayla geçecek bir hayatı yaşamak ve yaşatmak yerine korkulan zor olani yani öyle görüleni yapıp yarınlara bir umutla yaşa.Herkes konuşur bir şeyler der ama önemli olan senin bu konuşulanlardan hangilerini ciddiye alacağın.Cok şükür kimseye ihtiyacın yok kulaklarını olana ve olacaklara kapatıp yürü.Yarinlarda kimin başına ne gelir bilinmez demi😊
Bu cümleleri duydukça böyle oldum aslında,gayet mutluydum.Hatta şöyle düşünüyordum : O evde biraz daha dursaydim çocuk annesiz kalacaktı,şu durumda babası en azından hayatta..cidden sağlığım bozulmaya başlamıştı.

Damgali gibi muamele göreceğini nereden çıkarıyorsunuz ki? Ilk andan önyargıyla yaklasacagini sanmiyorum öğretmenin. Neticede problem çıkaran tüm çocukların ebeveynleri boşanmış değil.
Ayrica sizin yerinizde olsam meslektaslariniza gereken cevabi verirdim.
Her ailesi bosanmis çocuk aynı değil deyip kendi siniflarimdan örnekler verebildim sadece..onların düşüncesi,ne diyebilirim ki başka

Yakın zamanda bu konunun aynısı açılmıştı.

Yaşadığınız şey ayıp değil günah değil. Utanılacak birşey asla değil. Kendinizi baskı altında hissetmeyin. Gururlu durun. Siz kendinizi ezerseniz onlara da ezmek için davetiye çıkarmış olursunuz. İki acınası bakışa dağılmayın. Bugün bu korku yüzünden kocalarından ayrılamayan birsürü hemcinsimiz var. Siz çok güçlüsünüz bunun farkına varın.

Çocuğa gelince bir çocuğa yapılabilecek en ağır travmalardan anne babanın ayrılması. Ama bu hayatın bir gerçeği. Çocuğunuzu sadece çok sevin ve bunu ona hissettirin. O zaten sizin ayrıldığınızın farkında. Eğer bu güçsüz halinizi ona hissettirirseniz o da arkadaşlarına karşı güçsüz ve yılgın olur. Siz dik duracaksınız o da çocukluğunu yaşayacak.
İçimde hissettiğim iki gündür kafamı meşgul etmeye başlayan bir şey bu,oğluma içim dışım başka,hissetmesin elbette..Ben de belki zamanla kabullenirim bu gibi şeyleri

Bu cümleleri duydukça böyle oldum aslında,gayet mutluydum.Hatta şöyle düşünüyordum : O evde biraz daha dursaydim çocuk annesiz kalacaktı,şu durumda babası en azından hayatta..cidden sağlığım bozulmaya başlamıştı.
En iyisini siz bilirsiniz.O yastığa o adamla başını yastığa koyan sizsiniz.Kapinizi kapatınca herkes dışarda zaten.Siz kendi iç dünyanızda mutlu olun ki çocuğunuz da mutlu,sağlam büyüsün.Mutsuz anne ne yazık ki mutsuz çocuk

Her ailesi bosanmis çocuk aynı değil deyip kendi siniflarimdan örnekler verebildim sadece..onların düşüncesi,ne diyebilirim ki başka
Egitimci olarak boyle düşünmemeleri gerektigini anlatabilirdiniz. "onlarin düşüncesi" diye saygı duymanız gereken bir durum degil.

Konu bir öğretim tekniği degil, öğretmenin prensibi değil, yani kişisel ve yoruma açık bir şey değil. Düpedüz önyargılılar ve buna saygı duymak susmak zorunda degildiniz.

Yanlis yorumlamak istemiyorum ama kurban psikolojisinde gibi davranıyorsunuz. Bu zorlu bosanma surecinde terapi destegi aldiniz mi?

Ben de bir öğretmen adayı olarak gerçekten çok üzüldüm bu tür çirkin yorumlara. Konuya yorum yapamayacağım bilgim yok kolaylıklar diliyorum size.

Bence resmiyette soyadını al okulda çift soyadı kullanmaya devam et, en mantıklısı bu geldi bana. Şu soyadı mevzusuna gerçekten bir çözüm getirmeleri lazım. Ben de okulda kızlık soyadımı kullanıyorum sistemden güncelletmemiştim. Ama diğer işlerde eski soyadı çıkıyor hastane, adliye gibi şeylerde. Biran önce bitse de kurtulsak. 😕
Alsınlar soyadlarını da nikahlarını da başlarına çalsınlar diyesi geliyor insanın. Ne bitmez çileleri varmış. 😡

İşte öğretmenligin sadece öğretmek olmadığını bir kez daha görmüş oluyoruz.
Evladınız çok şanslı çok güçlü bir annesi var

Aynı mobinge ben de maruz kalıyorum zamanında bir arkadaşın yanında düşünmeden söylemiştim kızı çok kırdım herhalde ben e aynı duruma düştüm.İsin kötüsü ne biliyor musun o itogluit hiç boşanmış erkek damgası yemiyor çocuğunun böyle durumlara düştüğünü görmüyor görse de sallamiyor copsuz üzümler gibi yeni birileriyle tanışıyor ve hiç evlenmemiş adamlar gibi evlenip düğün yapıyor yazık ki hep olan kadın ve çocuğa oluyor ben onun pis soyadını kullanmaktansa oğluma kendi soyadımi vermeyi düşündüm emsal davalar var

Etiketlemek kesinlikle doğru değil. Sonuna kadar hak veriyorum. Ama ülkemizdeki boşanma durumlarını dikkate alınca çocuklarda sorunlar olması çok doğal değil mi? Evlilik ya da dava süresince her şey neredeyse çocuğun gözüne sokuluyor. Tüm kavga, hakaret ve çekişmelere şahit oluyorlar. Hatta ebeveynler birbirlerini kötüleyip sırf kendilerini haklı oldukları konusunda tatmin etmek için çocuğun kolunu kanadını kırıyorlar. Bir de buna nineler, dedeler ve diğer akrabalar eşlik ediyor. Kirli tüm çamaşırlar ortalığa dökülüyor. Gerçekten medeni bir şekilde ayrılan, bunu çocuğa yansıtmadan atlatabilen ebeveyn sayısı çok düşük. Haliyle çocuklarda olumsuz duygu ve davranışlar görülmesi normal değil mi? Siz kendi üzerinize alınmayın, çocuğunuza destek olun yeter.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X