Boşanmış anneler, oğlunuz babasında yatılı kalıyor mu?

bilge_anne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2009
21
0
Herkese merhaba...

Sizlerle paylaşmak istediğim konu şu... 3 yıl oldu boşanalı oğlum 5,5 yaşında, babasını hafta sonları pazar günü görüyor her zaman. Babası bir akşam yatılı almak istiyor, şimdiye kadar küçük diye düşündüm tabi ama şimdi bunu oğlum da istiyor. Yani babası bunu ona söylemiş, kalırsa çok eğleneceklerini falan anlatmış. Ama bu bana dokunuyor. Bir gece kalacak sonra belki tatillerde gitmeye başlayacak. Bu eninde sonunda olacak biliyorum ama kendimi çok tuhaf hissediyorum. Bu arada baba evlendi (boşanma sebebimiz olan kadınla) yeni bebekleri olmuş, bunu bana ve oğluma yeni açıkladı. Şİmdi evde bebek oluşu da oğlumu etkiler sanıyorum ve açıkçası endişeleniyorum...

Sizin bu konuda düşünceleriniz ve hissettikleriniz nelerdir?
:bbo:

benim kuzenim de eşinden boşandı bir tane oğulları vardı.aynı sizin gibi baba boşanma sebebi olan kadınla evlendi ve yeni bir oğlu oldu...kuzenimin oğlu 8 yaşında ve babası kırk yılda bir alır yaına ama yatılı kalmaz.çocukta istemiyor çünkü..doğan çocuğu kardeşi olarak kabul etmiyor ve babası onlarla kalmadı o çocuk anne ve babadan oluşan bir ailede büyümedi ama şimdi doğan çocuk anne ve babasıyla yaşıyor bu yüzden de kuzenimin oğlunda babaya karşı düşmanlık var.sırf görev gibi gidip görüşüyor babasıyla.baba bile demeyi tercih etmiyor artık.gerçekten zor bir durum ama ben olsam çok üzülürdüm bababm benimle değilde başka bir kadın ve çocukla yaşıyor diye...kimsenin hakkı yok bir çocuğu annesiz babasız bırakmaya...

Buna katılıyorum ve babasız olmasın bunu hissetmesin diye babasıyla iletişim kopmasın diye çabalıyorum. Babayı değil oğlumu düşündüğümden her şeyi kabullenebiliyor insan :KK43:
Çaresiz dayanıcam buna :KK43:((

canım aynı durumda değilim, ama yazmak istedim, kendimi yerine koydum çok dokunur evet çok haklısın ama dediğin gibi çaresiz göderceksin, babasıyla da iletişimi iyi olsun, şöyle düşün sen daha şanslısın ki oğlun seninle yaşıyor yaşayacak babasına sadece 1 gece gidecek, sende o gün tek başına dinlen bi şeyleri düşün yapmak istediklerini yap ne biliyim kafan orda olmasın, yeni bebek de varmış zor ama o da onun kardeşi, en azından kardeşi olduğunu unutma ve bu sevgiyi tatmasına da izin vermiş olursun, Allah yardımcın olsun

kendinizi neden kötü hissediyorsunuz...
sonuçta babası,tabiki kalacak...
evliliğiniz hangi sebepten biterse bitsin,
bunun cezasını çocuğunuz çekmemeli diye düşünüyorum...
ikinizde farklı hayatlara başladınız ama ortak noktanız çocuğunuz ve çocuğunuz
sizi ömür boyu karşılaştıracak eşinizle...
yeni bebekelri olmuş,sizin çocuğunuzda onunla kardeş siz
aksini düşünseniz bile...
bence gönderin kalsın,yarın birgün bebeği daha çok seviyor ,beni sevmiyor diye
babadan bile uzaklaşabilir...ki bu bir erkek çocuğu,ilerki yaşlarda
babaya daha çok ihtiyacınız olacaktır,diye düşünüyorum...
sevgiler...

Keşke normal şartlarda anne baba olarak iletişim kurabilen insanlar olsaydık babasıyla... O zaman bende daha iyimser olabilseydim... Kaldıki son derece anlayışlı bir anneyim bu anlamda. Ama baba kendini iyi hissetsin diye değil, oğlum kendini iyi hissetsin diye böyle düşünüyorum.

bence kalması çok normal
sonuçta babası yabancı değilki
bence bebeği sevebilir ona bu senin kardeşin diye anlattıklarında
kadınında kötü davranacağını sanmıyorum çünkü o da bir anne
zaten eşiniz buna müsade etmez
gitsin 1-2 sefer kalsın,memnun olmazsa zaten ben gitmek istemiyorum der
ama hiç göndermezseniz aklı hep babasında kalır,babasına karşı bir özlem duyar

Tatlım endişelerini anlıyorum. Çocuğunun ruh sağlığı için en doğru yolu bulmaya çalışıyorsun.
Ben böyle bir tereddüt yaşıyor olsaydım - hayatın bilemediğimiz gerçeklerini hatırlar ve başıma
birşey gelmesi durumunda çocuğumun babasına yabancılık hissetmemesi ve babasının ortamına
alışkın olması için her fırsatta görüşebilmelerine ve birlikte daha fazla zaman geçirebilmelerine
sıcak bakardım. Hayatın bize neler göstereceğinden bi haber yaşarken-çocuklarımıza karşı aşırı
korumacı olmakla - onların yeteri kadar güçlenmesini engelleyebiliriz. Babasının yeni evliliği ve
bir kardeşi daha olduğu gerçeği ile yüzleşmeli ve kendini babasının yeni ortamının da bir parçası
olarak hissedebilmeli. İnşaallah yeni şartlarınız - yavrunuza ve size herzaman mutluluklar getirir.a.s.

Ne güzel işte oğlunu evinde yatırmak istiyor, bence sevinmelisiniz.
Öyle babalar biliyorum ki boşanma sonrası çocuklarından soğuyor görmek bile istemiyor...
Bence hiç düşünmeyin gitsin istediği kadar kalsın, tatildeyken...

Canim bence de ikiniz arasindaki mesele cocugu etkilememeli. O sonucta onun babasi ve siz ne kadar o kadina nefret ile baksaniz da o cocuk da kardesi. belki bir daha evlenirsiniz siz de cocugunuz olur ya da olmaz. bir baba ve kardesi olmasi O'nun da hakki. Bu mesele de sizin ve babasi arasinda.

Bence oglunuzun ruhsal gelisimi acisindan olumlu bir sey babasiyla yakin diyalog. cunku erkek cocuklar babayi ornek alirlar. anne ne kadar cabalarsa cabalasin erkek cocugun bir babe ile zaman gecirmesini ihtiyac var. gercekten cok eglenebilirler. ruhsal acidan da etkilenip etkilenmedigini gozlersiniz. yani oglunuz o evden mutlu donuyorsa ne guzel. birakin tatile bile gitsin, babasidir tabi gidecek. yok mutsuz donuyor ve bir seyleri sorguluyorsa o zaman eski esinizle acikca konusursunuz. cocugun aci cektigini, onlari bir aile gibi gorup neden kendisini terk etttigini sorguladigini anlatirsiniz. tabi bunlar olursa.

Bence ama sizin baska korkulariniz var. Yani baba sizi o kadin icin terk etmis. ve siz oglunuzu da elinizden almasindan, orada oglunuzun o ailede mutlu olmasindan mi korkuyorsunuz?
bu sadece benim dusuncem.

Canim bence de ikiniz arasindaki mesele cocugu etkilememeli. O sonucta onun babasi ve siz ne kadar o kadina nefret ile baksaniz da o cocuk da kardesi. belki bir daha evlenirsiniz siz de cocugunuz olur ya da olmaz. bir baba ve kardesi olmasi O'nun da hakki. Bu mesele de sizin ve babasi arasinda.

Bence oglunuzun ruhsal gelisimi acisindan olumlu bir sey babasiyla yakin diyalog. cunku erkek cocuklar babayi ornek alirlar. anne ne kadar cabalarsa cabalasin erkek cocugun bir babe ile zaman gecirmesini ihtiyac var. gercekten cok eglenebilirler. ruhsal acidan da etkilenip etkilenmedigini gozlersiniz. yani oglunuz o evden mutlu donuyorsa ne guzel. birakin tatile bile gitsin, babasidir tabi gidecek. yok mutsuz donuyor ve bir seyleri sorguluyorsa o zaman eski esinizle acikca konusursunuz. cocugun aci cektigini, onlari bir aile gibi gorup neden kendisini terk etttigini sorguladigini anlatirsiniz. tabi bunlar olursa.

Bence ama sizin baska korkulariniz var. Yani baba sizi o kadin icin terk etmis. ve siz oglunuzu da elinizden almasindan, orada oglunuzun o ailede mutlu olmasindan mi korkuyorsunuz?
bu sadece benim dusuncem.

Böyle bir korkum yok... Benim korkularım başka. Yaşanan şeyleri bilmeyince yorum yapmak sanıyorum çok kolay geliyor.

Bana kalırsa hiç birşekilde itiraz etme nihayetinde babası görmeli vede kalmalı.Aynı şekilde bende eşimden ayrıldığımda kızım asla görmek istemedi babasını.babasıyla nekadarda anlaşamasakta asla birşey söylemedim ikisinin arasını bulmaya çalıştım.hayatımızda anne ne kadar önemliyse babada okadar önemli . ben verdim istediği zamanda görebilirde kalabilirde endişelenmene gerek yok sanırım ama yinede siz bilirsiniz.

sizin yerinize koydum da bir an kendimi gerçekten zor bir durum. Sanıyorum endişeniz çocuğunuzun nasıl etkileneceği ile ilgili. Ama endişelerinizin geçmesi için bir kere göndermeyi denemelisiniz. En azından sonrasında daha sağlıklı karar verirsiniz.

Sekerim biz kadinlar icin zor oluyor ewt, ama birazda lütfen oglunu düsün.. Cocuk kardesiyle hic tanismasinmi? Bitmis gitmis bir olay bu senin icin.Bosanmissin artik! Hem sen bu adamla evli olmaya devam etseydin cocuk hergece babasiyla yatacakti. Bence bencil olmayin, yazik oda babasi, cocuk gitsin görsün onlarida zeten yeni esi cocuguna kötü davranirsa cocuk kendisi istemez gitmek. Eski esin sana ayni seyi yapsadi? Yani pazardan pazara görseydin, ve sende kalmasini pek onaylamasaydi ne hissederdin?
(sen cocukla ilgili kararlarini lütfen bir kadin olarak degil cocugunun iyiligini ve mutlulugunu isteyen bir anne olarak ver. Göreceksin kazanan sen olacaksin):1closedeyes:

Merhaba bilge anne,sanırım eşinize güvenmiyorsunuz?haklısınız çünkü bi kadın yüzünden boşanmışsınız.Ama şu unutmayın siz boşandınız,oğlunuz değil...sizin için oğlunu bile haketmeyen bir baba olabilir,iyi bakar mı diye kuşkularınız olabilir ama o babası çocuğunu görmek onunda hakkı tabi ki en çokta oğlunuzun hakkı zaten ayrılmışsınız ikinizi bi arada göremiyor bari arada birde olsa babasıyla yatsın uyusun,birşeyler paylaşsın bu oğlunuzun gelişimi içinde faydalı olacaktır.Yolunda gitmeyen bir şeyler hissederseniz o zaman müdahale edersiniz arkadaşlarında yazdığı gibi özellikle erkek çocukların büyürken babaya daha çok ihtiyaçları oluyor. (benim oğlum 18 yaşına girecek babasıyla bazı konularda uyuşamazlar ama babayı her zaman örnek almıştır)
benim hissettiklerim ve düşüncelerim bu şekilde canım.

X