Böyle bir kadinla yüzyüze mi gelmeli yoksa uzaklasmali mi?

Mira_88

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2015
1.379
1.236
35
Merhaba,

babamin arkadasinin kizi olan genc bir kadin 6 senelik evli ancak esi onu sevmesine ragmen ondan ayrilmak istiyor. Gecenlerde bana geldi saatlerce anlatti agladi, zamaninda klinige yatmis depresyon bipolar teshisleri konulmustu yanlis hatirlamiyorsam (maalesef emin degilim baska bir tanidigim ilede karistiriyor olabilirim). Sürekli gecmisten, babasinin diger kardeslerine daha samimi kendisine ilgisiz davranmasindan, ailesinden herkese kendi hakkini savunamamasindan bahsedip duruyor. Üzerinden yillar gecmis kendi ayaklari üstünde duruyor ama bana sorarsaniz disaridan kendisine bakinca biraz kendi hayatini ve evliligini sabote ediyor gibide geldi.

Kizkardesime ve bana cocukken tecavüz edildigini ve problemlerini anlatti.

Gelgelelim bulustugumuz gün bana eve kadar eslik etti, ve illa eve gelmek istedi. Sana gelsem olur mu yoksa istemezmisin dedi. Bende normalde müsait olmadigimi dile getirebilen biriyim ama kirk yilda bir görmüsüm neyse az kalir gider düsüncesi ile ve saskinlikla evet dedim. üc saat kaldi gitmek bilmedi.

Esim büyük oglumu cikarmak istedi cünkü cocuk uyumak istemedi. Arkadasimda benle vedalasti meger esimle gitmis. Esimde bu arkadasin babasini taniyor biseyde dememis geldi yapisti diyor.

Esim hic biseyi bilmediginden X nasil diye sorunca (kocasini soruyor) esime tuhaf tuhaf bakmis. Esim tedirgin olmus x esin degilmiydi senin sen onun karisi degilmisin diyince (öyle bi bakti ki acaba kizkardesimiydi evli olan diye afaladim diyor esim).

Evet iyi oda demis. sonra kendi kendine dökülmüs esi ve babasi ile ilgili problemleri anlatmis. Ve amcasinin ondan icin "o**pu" ibaresini kullandigini, 5 yasinda tecavüze ugradini esime anlatmis. Sonra oh x abi anlattim rahatladim demis. Esim diyor görüsmek istemiyorum evimize gelmesin sende görüsme ayari yok belli ki pismanda oldum bahane bulsaydimda ayrilsaydim yaninda ama yapisti dedi.

Elbette tecavüz istismar cok kötü ama piskologuma arkadasima, arkadasimin kiz kardesine anlattiktan sonra arkadasin kocasina niye anlatayim. Ben simdi bunu esime actigindan ve bizim rahatsiz oldugumuzu dile getireyim mi böylelikle oda belki ona göre kendini düzeltir yoksa sessizce mesafe mi alayim ama yanlis anlamaya cok yakin kendince kurmasin bide.

Son düzenleme:
Hepsini okuyamadım ama türk dizisi gibi. Kadında psikolojik sıkıntılar varsa bu durum size ve evliliğinize zarar veriyorsa görüşmeyin bence. Normalde ilişkilerde arkadaşlara karışmaya karşıyım. Ama bu normal bir arkadaş değil
Esimin pesine takilip özel problemlerini ve kücükken tecavüze ugradigini anlatmis.

Niye insanların özelini bu kadar açık yazıyorsunuz ki. Zaten kırk yılda bir görüyormuşsunuz bir daha kim bilir ne zaman göreceksiniz. Gördüğünüzde pas vermeyin madem.
Anonim oldugundan ve konuya aclik getirmek adina yazmistim ama kisa kesilebilir elbette

Merhaba,

babamin arkadasinin kizi olan genc bir kadin 6 senelik evli ancak esi onu sevmesine ragmen ondan ayrilmak istiyor. Gecenlerde bana geldi saatlerce anlatti agladi, zamaninda klinige yatmis depresyon bipolar teshisleri konulmustu yanlis hatirlamiyorsam. Sürekli gecmisten, babasinin diger kardeslerine daha samimi kendisine ilgisiz davranmasindan, ailesinden herkese kendi hakkini savunamamasindan bahsedip duruyor. Üzerinden yillar gecmis kendi ayaklari üstünde duruyor ama bana sorarsaniz disaridan kendisine bakinca biraz kendi hayatini ve evliligini sabote ediyor gibide geldi.

Kiz kardesime " ben 5 yasinda tecavüze ugradim. o ani hatirlamiyorum o kisi pantolonumu indirdi ama tecavüzdü" diye anlatmis. Konu neden simdi gün yüzüne cikiyor bilmiyorum, annesinin bunu bildigini iddia ediyor her konuda ondan lafini esirgemiyor ama bu konuda duygularini dile getirmiyor. Ailesi onu sorun cikaran huzur kaciran biri olarak görüyormus. Bunlari ailesinden degil sadece kendisinden duyduk biliyoruz.

Gecenlerde bana gelince tecavüz olayinida anlatti. Aradan aylar gecti benimle konusmak istedigini söyledi, disarida bulustuk. Yattigi klinikte evli oldugu ve kocasi onu sevmesine ragmen birisi ile beraber olmus. Sonra gittigi aksam kursunda hic tipi olmamsina ragmen karsi taraf sefkatle ilgili davrandigi icin sevgili olmaya karar vermis ve onunla beraber olmus, ayri eve cikmis. Esi ise evini kapatmis bir erkek arkadasi ile yasiyor.

Bosanma davalari gectigimiz haftalarda görülmüs, aslinda istiyormus. Ama onu herzaman elestiren amcasinin aslinda kizininda bosanacagini duyunca onlara malzeme vermemek icin gitmis esine demis sende bana bir adim at napsak kurtarsak mi evliligi. Eside cok sevinmis ben zaten ayrilmak istemiyordum sen uzaklastin demis. 6 aylik süre taninmis, bu asamada bir danismana basvurmak istiyorlar ama danisman isinin ehlimi orasini anlamadim gönüllülerin oldugu dernek gibi geldi ( bunu yetersiz bulmuyorum sadece danisacaklari kisinin egitimini bende kendiside bilmiyor).
Aileme esime iki kere yabancilarla yattigimi anlatsam cok kötü olur diyor.

Gelgelelim bulustugumuz gün bana eve kadar eslik etti, ve illa eve gelmek istedi. Sana gelsem olur mu yoksa istemezmisin dedi. Bende normalde müsait olmadigimi dile getirebilen biriyim ama kirk yilda bir görmüsüm neyse az kalir gider düsüncesi ile ve saskinlikla evet dedim. üc saat kaldi gitmek bilmedi.

Esim büyük oglumu cikarmak istedi cünkü cocuk uyumak istemedi. Arkadasimda benle vedalasti meger esimle gitmis. Esimde bu arkadasin babasini taniyor biseyde dememis geldi yapisti diyor.Esim hic biseyi bilmediginden X nasil diye sorunca (kocasini soruyor) esime tuhaf tuhaf bakmis. Esim tedirgin olmus x esin degilmiydi senin sen onun karisi degilmisin diyince (öyle bi bakti ki acaba kizkardesimiydi evli olan diye afaladim diyor esim). Evet iyi oda demis. sonra kendi kendine dökülmüs esi ve babasi ile ilgili problemleri anlatmis. Ve amcasinin ondan icin "o**pu" ibaresini kullandigini, 5 yasinda tecavüze ugradini esime anlatmis. Sonra oh x abi anlattim rahatladim demis. Esim diyor görüsmek istemiyorum evimize gelmesin sende görüsme ayari yok belli ki pismanda oldum bahane bulsaydimda ayrilsaydim yaninda ama yapisti dedi.

Elbette tecavüz istismar cok kötü ama piskologuma arkadasima, arkadasimin kiz kardesine anlattiktan sonra arkadasin kocasina niye anlatayim. Ben simdi bunu esime actigindan ve bizim rahatsiz oldugumuzu dile getireyim mi böylelikle oda belki ona göre kendini düzeltir yoksa sessizce mesafe mi alayim ama yanlis anlamaya cok yakin kendince kurmasin bide.
Yalan da olabilir söyledikleri inanın travma yaratan şeyleri değil her önüne gelene insan en yakınına dahi aktaramıyor. Kendisinde kişilik bozukluğu var gibi geldi bana . Eşiniz de siz de uzak durun bence. Numarasını eşinizden de kendinizden de engelleyin. Eve gelirse de almayın dışarıda da görüşmeyin kaldı ki düşünün kocanız rahatsız olmus sizin hayli hayli rahatsız olmanız gerekli. Direkt muhabbeti kesin gelirse de görüşmek istemediğinizi eşinize bu şeyleri anlatmasının doğru olmadığını eşinizin de sizin de rahatsız olduğunuzu dile getirin.

Bir kısmını okudum ve yakın çevremde bipolar bir kaç kişi var.

Maalesef anlattığı şeyler doğru olmayabilir ama anlattıkça sizi içine çekerek ona yönlendirir. Sürekli tedavi gerektiren bir rahatsızlık.

Normal bir bakış açısı ile yardımcı olamayız, çok üzgünüm.

Ailesi ve eşi hasta olduğunu kabul ederek sürekli tedavi almasını sağlamak durumunda, yoksa normal bir iletişimi olamaz. Özellikle atak dönemlerinde anlattıkları ile normal zamanda anlattıkları farklı olur, davranışları farklı olur.

İyi bir doktor tarafından ilaç dozu vs ayarlanmazsa intihar düşüncesi bile çok baskın olur, atak dönemi geçince ben yapmadım ki istemedim ki ölmeyi bile diyebilir.

O açıdan eşi yada ailesi kiminle irtibatınız varsa durumu anlatın tedavisini aksatmasın.

Konudan konuya geçilmiş.

Hayatınızda sorun istemiyorsanız evet gorusmeyin

Hatırlıyorum 5-6 yaslarındaydım öz dedemin tacizine uğramıştım. Kimseye anlatmadım.
Çok ileride teyzeme anlatmıştım, geveze anneme söylemiş. Annem de bana sordu ben de yanlış hatırlıyor, saçmalamasın diye inkar ettım.

Burada bile bunu söylerken kendimi garip hissettim suan...

Yalan da olabilir söyledikleri inanın travma yaratan şeyleri değil her önüne gelene insan en yakınına dahi aktaramıyor. Kendisinde kişilik bozukluğu var gibi geldi bana . Eşiniz de siz de uzak durun bence. Numarasını eşinizden de kendinizden de engelleyin. Eve gelirse de almayın dışarıda da görüşmeyin kaldı ki düşünün kocanız rahatsız olmus sizin hayli hayli rahatsız olmanız gerekli. Direkt muhabbeti kesin gelirse de görüşmek istemediğinizi eşinize bu şeyleri anlatmasının doğru olmadığını eşinizin de sizin de rahatsız olduğunuzu dile getirin.
merhaba cevabiniz icin tesekkürler, biraz pisman olup konuyu kisalttim sonrasinda ancak bahsettigim detaylar silsile gibi devam ettigi icin sizinde olaya hakim olmanizda yardimci olabilir diye düsündüm.
Bende rahatsizligimi acikca ve saygi cercevesinde dile getirmek istiyorum ki yaptiginin hos olmadigini bilsin. Dediginiz gibi insan yeri geldigimi hemcinsine yakinina bile anlatamazken hatta terapistine bile acilamazken o esime anlatmis ve detay vermis

Konudan konuya geçilmiş.

Hayatınızda sorun istemiyorsanız evet gorusmeyin

Hatırlıyorum 5-6 yaslarındaydım öz dedemin tacizine uğramıştım. Kimseye anlatmadım.
Çok ileride teyzeme anlatmıştım, geveze anneme söylemiş. Annem de bana sordu ben de yanlış hatırlıyor, saçmalamasın diye inkar ettım.

Burada bile bunu söylerken kendimi garip hissettim suan...
Ahh konuyu dağıtmak istemem ama o dede müsvetesini kazığa otturtmak lazım😤

Kadın bipolar ve su an mani ataği geciriyor.

Mani doneminde bipolarlar cok konusurlar genellikle konustuklari yaptikları mantiksizdir. tecavuze ugramasi 2 yabanciyla birlikte olması kendi sanrıları olabilir. Zira mani doneminde gerceklik algilarini yitirirler. kafalarinin icinde gecen olayı gercek zannedebilirler.

Kadının tedavi ettirilmesi lazım. zamaninda klinige yatmis ama demekki tekrarlamis hastalik. ilaclarini almıyordur muhtemelen.

Sizin uzaktan arkadaş olarak yapabileceginiz birşey yok onun hasta oldugunu bilin ve biraz anlayisli olun yadirgamayin yeter.

Kadinin ailesinin veya esinin psikiyatriye goturup tedavi ettirmesi lazım. ilaclari vardir muhtemelen duzenli olarak kullanması icin takip edilmesi lazım.

merhaba cevabiniz icin tesekkürler, biraz pisman olup konuyu kisalttim sonrasinda ancak bahsettigim detaylar silsile gibi devam ettigi icin sizinde olaya hakim olmanizda yardimci olabilir diye düsündüm.
Bende rahatsizligimi acikca ve saygi cercevesinde dile getirmek istiyorum ki yaptiginin hos olmadigini bilsin. Dediginiz gibi insan yeri geldigimi hemcinsine yakinina bile anlatamazken hatta terapistine bile acilamazken o esime anlatmis ve detay vermis
Ya bakın bazı psikolojik rahatsızlıklar kişiyi ciddi anlamda istismara açık hale getirebiliyor. Mesela histrionik kişilik bozukluğu gibi geldi bana yani ilgi odağı olma istediği, girdiği her ortamda erkeklerin kendisine ilgi göstermesi adına tavırlar sergilemesi dişiliğini kullanması vs. Bahsettiği istismar gerçekse (ki ben olanak vermiyorum böyle bir durumda kimseye açıklayamıyorsunuz hele ki büyüdüğünüzde başlı basına bir tabu oluyor) onun travmatik etkileri de olabilir. Ama eşinize olayı yansıtacak boyutta biriyse uzak durmakta fayda var. Sizin eşiniz kötü niyetli biri olsaydı ne olacaktı peki? Belki de bunu bekledi Yani böyle karmaşık psikolojideki insanların beklentilerini bilemezsiniz, faydalı da olamazsınız ona ancak işinin ehli bir psikiyatrist ya da psikolog yardım edebilir. Ailesi ilgilensin siz boşverin. Eşinize de söyleyin tehlikeli psikolojik rahatsız biri uzak dur gelirse yanından konuşmak istemiyorum yolla de diye. Zira iftira da atabilir, bilemezsiniz.

Bu kişi psikolojik olarak rahatsız, zaten hastalık teşhisi konmuş. Ben de zamanında böyle insanlara yardımcı olmaya çalıştım ve hata yaptım çünkü biz onlarla dertleşerek, fikir alışverişi yapınca yardımcı olacağımızı sanıyoruz, normal arkadaşa davranır gibi davranarak ilgilenmek istiyoruz ama bunlar boş çabalar. Siz yardım edemezsiniz, hatta bu kişinin ilerde size yönelik hareketlerini ve sözlerini de kestiremezsiniz. Yakın değilseniz görüşmeyin, profesyonel olmayan insanların arkadaşlığına değil tedaviye ihtiyacı var onların. Ayrıca siz de böyle bir sorumluluğu almak zorunda değilsiniz. Yarın sizin evinizden çıkıp neler anlatacağı belli olmaz.

X