Bu bir iç dökmedir

Cokokuyanbilir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2020
1.235
2.188
30
Iyi geceler dilerim
Biraz içimi dökmek ve rahatlamak istedim. Çünkü bu aralar hayatı çok fazla sorgular oldum.Biraz uzun olacak.
Hayatımda 5 yıldır biri var. 27 yaşındayım mühendisim 3 senedir de özel bir firmada çalışıyorum. Sevgilimin 3 sene okulunu bitirmesini bekledim. Yaklaşık 1.5 sene önce ise mezun oldu.Dil eğitimi aldı bir süre ve şu son 5 6 aydır iş bakıyor. Kendisi de mühendis. Kariyer.net gibi platformlara başvurduğunu söylüyor. Açıkçası babasının referanslarına güveniyordu. Bu konuda ise benim anlamadığım bazı durumlar var. Bir yer ile konuşuluyor yaklaşık 1 ay haber bekleniyor daha sonra başka bir firma ile irtibata geçiliyor. Her bir firma için bunu yapmaktansa birkaç firma aynı anda aranıp sans denemek daha verimli olmaz mı ? Ben bu durumu anlayamıyorum. Böyle iş aramak çok enteresan değil mi ?
Benim kafamı kurcalayan konu ise 5 yıllık bir ilişki olmasına rağmen evlilik konuşamıyor olmak.. önceden gerçekten çok hevesli idim bu konuda fakat artık olursa mutlu olurum olmazsa da delisi değilim derken buldum kendimi. Bu durum da sağlıksız geliyor. Kendisi evlenmek istediğini defalarca belirtti fakat ne zamanı ne de hangi şekilde olacağını konuşamadık.
Benim babam bu tarz konularda çok modern bir insan değildir. Annem 3 yıldır babam ise 1.5 yıldır haberdar ve sesini çıkarmıyor. Bana bi kez olsun neden uzatıyorsun demediler. Babamla bu konuyu açıkça hiç konuşamadık. Fakat aile yapımın bu olduğunu bile bile acele etmek adına tek bir adım atmadı sevgilim. Bir an önce hayatıma çeki düzen vereyim karşı tarafı zor durumda bırakmayayım demedi. Ve ben bu zamana dek ailem karşısında cevabı olmayan hiç birşey yapmadım, her zaman dimdik durup kendimi savundum. Fakat ben böyle bir olay karşısında bu soruların muhattabı olduğumda verilecek bir cevap bilmiyorum.
Kendim konusunda da objektifim. Iliskinin ilk 3 yılında gerçekten zor bir insandım. Tahammül eşiği oldukça düşük, fazlaca kıskanç ve sinirli bir yapım vardı. Yılların getirdiği olgunluk mu bilmiyorum ama son derece tahammüllü ve sabırlı, dozajında kıskançlık yapan ve sakin bir insana dönüştüm. Çünkü insan böyle yapabilmeli. Sevdikleri insanlar için en önemlisi kendi iç huzuru için sivri köşelerinden kurtulmalı..
Ama ben artık ne kadar bu duruma sabır göstermeliyim bilmiyorum. Çok hassas bir yapıya sahibim. Insanları hayatımdan çok zor çıkartıyorum. Çok az ve öz bir çevreye sahibim. Hala beklemeye devam edip aynı sonucu alır isem benim bunu atlatmam çok uzun bir zamana denk gelebilir. Ve sevgilime karşı gerçekten çok kırgınım.
Incinmis hissediyorum çünkü ben 27 yaşında evlenip 30 yaşına kadar gezmek tozmak 30 yaşında anne olmak isterdim. Ve beklentilerimin hiç biri büyük çapta değildi. Kendileri maddi olarak gayet iyi durumda olmalarına rağmen hiç bir beklentim olmadı. Çevremdeki insanlar yapmak zorundalar deyip türlü türlü taleplerde bulunurken ben sade bir nikah, kutu gibi bir ev bekledim. Fakat görüyorum ki o insanlar böyle olmalarına rağmen gayet mutlular iken benim şuncacık beklentim olamadı. Bundan önce 2 yıl kadar önce biz ne olacağız bir planımız olsun dediğimde okul bitsin dili halledeyim iş bulayım hemen istiyorum demişti fakat 3 yıl önce de aynı cevapları aldığımdan artık sormayı bıraktım. Inanın okul hayatı süresince her konuda destek oldum. Sınavlarına çalışsın diye bitirme projesinin tezini dahi ben hazırladım. Bu kadar uzatmasına rağmen bir kez olsun yargılamadım çalıştığını görüyorum canin sağolsun dedim. Yurtdışına dil eğitimine gitmek istedi benim böyle bir imkanım olmadı dedim sevindim asla bu duruma engel olacak bir davranışta bulunmadım. Ama görüyorum ki artık yoruldum.
Kendimle bazen konuşuyorum diyorum pandemi dönemi işsizlik had safhada sabret ve bekle.. Ama sonra soruyorum nereye kadar ?
Ne yapmalıyım bilmiyorum. Çok seviyorum, düzgün ve merhametli. Sadakatine güvenim sonsuz.. Ama butun bunlar 5 yilda ancak buraya kadar getirebildi beni
Sizlere soruyorum biraz daha sabır göstermeli miyim ?

Kuzum aynı yaştayız 27 bence artık şu devırde genç bır yaş bana kalsa 30 umda evlenirim 3 yıl sonrada çocuk düşünürüm. Hemen hemen de böyle olucak. Sen acaba bu adamı bırakıp değer veren bırını mı bulsan zıra bu adam çabalamıyor. Evlenmek ısteyen senınle bunu konuşur durumum bellı bekle vs dıye ama yok anlattığın kadar. Bence bu adamdan cacık olmaz evlensende sorunlar olur

Firmaları tek tek arıyormuş... O ne biçim iş aramak yahu? Bir çocuğa sorsan, iş başvurusunun nasıl yapılacağını sevgilinizden daha iyi bilir.
Her neyse.
Bekledikçe tükenmişlik sendromuna girmişsiniz yavaştan. Sorularınıza cevap alamamış, umut ettikçe ileriye dönük bir atak görememişsiniz. İnanın, bu süreç gerçekten seven insanı bile yorar.
Erkek arkadaşınız evliliğin getireceği sorumluluklardan kaçıyor sanki, ne dersiniz? Şu anda hazır değilmiş gibi hissediyorum. Ve siz bu konuyu bir daha açtığınızda geçiştirecek? Böyle bir ihtimalin gerçekleşeceğini düşünüyor musunuz?

Ya yaşınız zaten küçük.
Adam zaten iş bulma calisma derdinde değil. Allah aşkınıza çalışmayan, daha doğrusu çalışmaya gönlü olmayan adamı alıp da napcaksiniz? Bence hayırlısı böyle olması. Sakin işini gücünü bulmadan evlenmeyi. Valla sizin uzerinize kalır ben size deyim.

Siz adamdan sogumussunuz
Ayrilin demem size agir gelebilir ama kendiniz demissiniz insanlari hayatimdan zor çıkartirim.diye. Siz onu hayatınızdan cikarmadiktan sonra o da cikarmaz ve sizi daha bi' 5 yil daha oyalayabilir. Zaman geçtikçe ayrilmak isteseniz bu sefer "onca sene emek verdim" diye düşünüp üzülürsunuz yani kısır döngü...
Bir de is ararken ki kariyer net ve bilumum.siteleri 20 yaşındayken kullanmayi bilen biri olarak ayni anda bana uygun bir suru is basvurusunda bulunurdum. Hangisinden aranip anlasirsaniz orada ise başlanır.
Ben atandiktan 1-2 hafta sonra iki ya da üç yerden arandim basvuruma cevaben. Hepsine "teşekkür ederim, ben atandim çalışıyorum" diyerek geri çevirdim. Olabilir yani, neresi nasipte varsa orada calisilir. Bir yere bel baglanmaz, arkadasiniz isi bilmiyor.

İnsan, sevdiği kişiyle ömür paylaşmak adına evlenir.
Elbet bu benim görüşüm, biz evlenmeyeceğiz diye ayrılma gerekçesi olmaz.
Karşıdaki size bunu düşündürür ama sizin evlilik gayeniz var ve sevgiliniz buna yanaşmıyor, yanaşmayacak da.
İşi gücü olmayan insan nasıl evlenebilir?
İşe girecek, birikim yapacak, e birikimden önce biraz kendi parasının tadını çıkaracak vs.

Ayrıca erkek arkadaşınız bayağı torpilli iş arıyor, benden söylemesi.
Burnu bu kadar havada olan bir insan girip de standart bir işte çalışmaz.
Kimse kusura bakmasın da yeni mezun adama da üst pozisyon verilmez.
Sırf şu durumdan bile karakter analizi yapılır, hedefleri büyük ise ona göre okurken bunları düşünecekti.
Yaz aylarında iyi kurumlarda staj ayarlayacak, gerekirse sırf tanıdık bağlantısı olsun diye part time işler ayarlayacaktı.

İnsan, sevdiği kişiyle ömür paylaşmak adına evlenir.
Elbet bu benim görüşüm, biz evlenmeyeceğiz diye ayrılma gerekçesi olmaz.
Karşıdaki size bunu düşündürür ama sizin evlilik gayeniz var ve sevgiliniz buna yanaşmıyor, yanaşmayacak da.
İşi gücü olmayan insan nasıl evlenebilir?
İşe girecek, birikim yapacak, e birikimden önce biraz kendi parasının tadını çıkaracak vs.

Ayrıca erkek arkadaşınız bayağı torpilli iş arıyor, benden söylemesi.
Burnu bu kadar havada olan bir insan girip de standart bir işte çalışmaz.
Kimse kusura bakmasın da yeni mezun adama da üst pozisyon verilmez.
Sırf şu durumdan bile karakter analizi yapılır, hedefleri büyük ise ona göre okurken bunları düşünecekti.
Yaz aylarında iyi kurumlarda staj ayarlayacak, gerekirse sırf tanıdık bağlantısı olsun diye part time işler ayarlayacaktı.
Aynen öyle
Benim.kardesim de mühendis bu sene mezun oldu 2 yerde staj yaptı okurken ufak tefek islerde de calisti garsonluk, satis danışmanlığı gibi. Son staj gördüğü yerden diplomani al gel bizimle.calis demisler ama asgari ücrete. Kardesim buna bile razı, bir yerden baslamak lazim.dusuncesiyle.
Ama konu sahibesinin arkadaşı az cabayla maksimum fayda pesinde. Kız da destek.olmus o.kadar ama biraz boş bir adam gibi geldi bana da.

Aynen öyle
Benim.kardesim de mühendis bu sene mezun oldu 2 yerde staj yaptı okurken ufak tefek islerde de calisti garsonluk, satis danışmanlığı gibi. Son staj gördüğü yerden diplomani al gel bizimle.calis demisler ama asgari ücrete. Kardesim buna bile razı, bir yerden baslamak lazim.dusuncesiyle.
Ama konu sahibesinin arkadaşı az cabayla maksimum fayda pesinde. Kız da destek.olmus o.kadar ama biraz boş bir adam gibi geldi bana da.
Eşimin yeğeni daha 1. Sınıf mühendislikte ve hedefi çok üst, aselsan diyor başka bir şey demiyor.
Okula başlamadan kurumdaki cafeye girdi çalıştı, orada bağlantılar kurdu.
Staj için ne gibi şartlar aradıklarını öğrendi, bölüme başlayınca yine gitti ziyaret etti.
Eğer pandemi olmasaydı yine gidip cafesinde çalışacaktı bu yaz ve seneye aranan staj şartlarını da yüksek onur öğrencisi olarak verdiğinden başvuracak.
Kızın ideali var, mühendislik yazarken 5 sene sonra nerede çalışmak istediğini bilerek mesleğine girdi.

Yeni kuşağa çok sövsek de ne istediklerini biliyorlar ve adım adım hedefe gidiyorlar.

Bana tek çaba gösteren sizsiniz gibi geldi malesef. Evlilik konusunu açsan beni sıkıyosun bunaldim ara verelim diyecek büyük ihtimal maddi durumlarıda iyiymiş halbuki bi söz yapılabilir ailenizin durumunu bildiğine göre.
Böyle birşey mümkün değil. Ben annemin babamın parası ile yüzük alamam demişti

Maalesef iş bulmak için çaba sarf etmiyor. Bu hızla iş bulması kolay değil. Ya da ailesinin referansıyla yerleşir belki. Bana sadece siz emek veriyorsunuz gibi geldi.

Peki siz yönlendirmiyor musunuz onu?
Aynı anda bir kaç yere başvur cevap bekle neden bu vakit kaybı demiyor musunuz?

Ayrıca mezun olmadan son sene cok komik rakamlara staj falan yapsa issizlik gibi sorunu olmaz.
Daha iyi şartları bulana dek az da olsa kazanacağı bir işi olurdu. Böylece hayallerinizi ertelemenize gerek olmazdı.
Ailesinin desteğiyle bir yere gelmeye çalışan, azimsiz birine benziyor.
Siz gayet aklı başındasınız.
Maalesef bütün iyi huyları tek vücutta bulamıyoruz.

Yerinizde olsam alır karşıma çok açık içimi döker yolumu çizerdim.
Zira fazlasıyla beklemişsiniz.

X