Bu Kadarına Şaşıracaksınız: Robot Buzdolabı

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.355
28.007
57
Her geçen yıl gelişen elektronik teknolojisi sayesinde akıllı ev konseptli ürünler hayatımıza daha fazla giriyor ve işlerimiz daha da kolaylaşıyor. Bunlardan biri yakın zamanda çıkan, mutfaktaki işlerimize pratik ve hızlı çözümler sunan Panasonic’in yeni konseptli cihazı, diğeri ise robot buzdolabı. Berlin’deki elektronik tüketicileri fuarında Panasonic; zarif, minimalist ve çağdaş içki soğutma cihazını ve IKEA mobilyalarını andıran fütüristik fonksiyonlu akıllı buzdolabını tanıttı. Bu buzdolabı çağırdığınızda ayağınıza geliyor. İçki eksperi niteliğinde Akıllı içki soğutma cihazı sadece içeceğinizi soğutmakla kalmıyor.

bu-kadarina-sasiracaksiniz-robot-buzdolabi-10229644_o.jpg
Her geçen yıl gelişen elektronik teknolojisi sayesinde akıllı ev konseptli ürünler hayatımıza daha fazla giriyor ve işlerimiz daha da kolaylaşıyor. Bunlardan biri yakın zamanda çıkan, mutfaktaki işlerimize pratik ve hızlı çözümler sunan Panasonic'in yeni konseptli cihazı, diğeri ise robot buzdolabı.

Berlin'deki elektronik tüketicileri fuarında Panasonic; zarif, minimalist ve çağdaş içki soğutma cihazını ve IKEA mobilyalarını andıran fütüristik fonksiyonlu akıllı buzdolabını tanıttı. Bu buzdolabı çağırdığınızda ayağınıza geliyor.

İçki eksperi niteliğinde


RssImage.aspx


Akıllı içki soğutma cihazı sadece içeceğinizi soğutmakla kalmıyor. Ürünün bünyesindeki database ile o içki hakkında her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Mesela etiketindeki dili bilmediğiniz bir şarabı cihazın içine yerleştirdiğinizde içerisindeki kamerayla önce etiketi tarıyor, sonra içkinin kaç yıllık olduğunu, adını ve alkol oranını öğrenebiliyorsunuz.

Cihazın marifetleri bununla da sınırlı değil. Ayrıca cihaz, o içkinin yanında hangi mezeleri yemenin uygun olacağını da yazıyor. İçki eksperi niteliğindeki bu cihaz lüks, konfor ve yemek kültürünü önemseyen insanlar için ideal bir ürün olarak yorumlanıyor.

Hasta ve yaşlılar için ideal: Robot buzdolabı


RssImage.aspx


Robot buzdolabı ise seslere duyarlı olup çağırdığınızda harekete geçerek etrafındaki canlılara çarpmadan yanınıza ulaşıyor. Bu ürün dışardan bakıldığında tüketicileri tembelliğe alıştıran gereksiz bir cihaz gibi görünse de temel hedefi bu değil. Bu aletin özellikle yaşlı ya da hareket edemeyecek kadar hasta ya da yatalak tüketiciler için kullanılması bekleniyor.

Dışarda geçirdiğiniz bir kaza sonrası ayağınızı kırdığınızı farz edin. Evde teksiniz ve buzdolabından bir bardak su içmek istiyorsunuz. İşte bu noktada robot buzdolabınız devreye girer, su ve buzdolabından ihtiyaç duyacağınız diğer yiyecek ve içecekleri ayağınıza getirir. Cihazın harekete geçmesi için yüksek sesle komut vermeniz yeterli.

Yine Japon teknolojisi


RssImage.aspx


Bu akıllı buzdolabı şu an için yürüme problemi yaşayanlar tarafından daha çok tercih edilecek olsa da gelecekte mevcut beyaz eşyaların yerini alacak gibi görünüyor. Teknolojiyi her ne kadar takip etmeseniz bile bu akıllı cihazlar eninde sonunda hayatınıza giriyor. Firmalar belli bir süre sonra eski tip ürünlerini piyasadan çekiyor ve tüketicilerine en kullanışlı ürünlerini sunuyorlar. Dolayısıyla gelecek nesillerin hayatında bu akıllı cihazlar kesinlikle yer alacak.

Teknolojik gelişmelerdeki başarısı tüm dünyada kabul gören Japonlar, Panasonic tarafından geliştirilen bu iki ürünle de teknoloji medyasında sık sık yer almaya başladı. Altı kişilik bir ekibin geliştirdiği ürünün arkasında Yasuhiro Yuki, Mitsuhiro Aso, Masahiro Ishii, Akira Kataoka, Tomoko Katayama, Rinako Kamei ve Takayuki Hayami'den oluşan bilim insanları bulunuyor.haberler.com