Bu Ramazan niye böyle oldu ki?

Sordum, uykusuzluk, yorgunluk açlıkla uğraşıyorum napayım diyor. Uyu işte ben beklerim diyorum onu da istemiyor, oturası varmış. Saçma bi kısır döngü yarattı kendi kendine.
Canim benzer seyleri bende yasiyorum fark olarak ben de oruc tutuyorum fakat esim de orucu sanki bana tutuyor gibi bana olmadk huzursuxluklar cikariyor . Kendjsi ise gjdip calistigi agir isi oldgu vs yuzunden ben suan ev hanimiyim calistigim zamanlar da bazen yapiyordu o da gene kendi isinin daha agir yoruxu oldugunu ima eden alt metin fikriyle saniyorm . O boyle birsey demiyor ama benim anladgm yada hissettigim durum bu. Uzgunum bisey diyemeyecehim sadece derdine ortak olmak icin yazdim , halbuki bu manevi anlamda huzur bulacagimiz ay huzurumuzu kacirmayip kendj ibadetlerinin de sevabini eksiltmeseler...

Birlikte cevaplayım, benzer noktalarda durmuşsunuz.
Mıymıy kırk saatte yerken bir yandan kendi dizilerini açar izler, zaten buna uyuz olmamla ilgili ayrı bir konum vardı. Bol ağıtlı, silahlı dizileri ile trans halinde yiyor. Gerçi eskisi kadar değil çocuk kötü etkileniyor diyerek çözdüm baya ama beni de yanında istiyor işte kendisi masadan kalkana kadar, adamı bekleyivereceğim. Sıkıntı geliyor, bir saat adamın yemeğini bomboş niye bekleyeyim? Alışkın değilim o kadarına. Yarım saat otursam kalan yarım saati gider kendi işime gücüme bakarım, zaten kendi karnımı doyurunca bitmiyor benim iş, çocuğun yemesi içmesi, uykuya hazırlanması derken benim akşamım hızlı geçiyor. Adamın full keyfine göre en az bir saat masada durmak, benim için sıkılmak, zaten katlandığım huyunun iyice gözüme sokulması ve vakit kaybetmek demek.

Ben 15 dk demez yemiş bitmiş olurum zaten normalde de bu böyledir, Ramazanda ekstra beklememi istiyor, bekliyorum yemesem de katılıyorum zaten ama çok yavaş yiyor ya.
Yemek işine gelirsen ben mide küçültme oldum biliyorsunuz 2 dakika da doyuyorum 2 3 lokmaya ama oturuyorum esimle senin eşine bence tahammülün yok yoksa ben dipdibe olmaktan hoşlanıyorum kocanın yaptıkları beni rahatsız etmedi

Bu konunun bir çözümü yok bence. Zaman geçtikçe erkekler çocuklaşıyor amq biz Kadınlar tam tersi olgunlaşıyoruz. Onu seviyorsanız bu şekilde didişip sonra gönül alarak geçecek ömrünüz. Genelde tüm evliliklerde böyle zaten. Sinirlerinizi bozmaya başladığında pozitif yönlerini düşünün o sizi biraz sakinleştirir. Birde sanırım bu ara şımartılası gelmiş, birazcık ilgi istiyor ekstra anladığım kadarı ile. 2-3 gün ona ekstra özen gösterseniz fabrika ayarlarına döner bence:KK200:

Bence tamamen uykusuzluktandır. Her gün 3 4 saatlik uyku ile insanin dengesi bozulur. Çay/kahvede tüketemezsin açilmak icin, oruclusun malum.

Okul, iş nedeniyle bizde sabah 7 de ayaktayız. Ilk günler baktım dengem bozuluyor. O yüzden gece 1 gibi sahuru yapıp yatmayı tercih ediyorum. Gece en fazla yanima su alir uyanirsam onu icerim. Beni aclik degil uykusuzluk bitiriyor orucluyken, bende boyle bir yöntem buldum.

Adama yat uyu diyorum, ben beklerim diyorum; onu da istemiyor ki. Oturası geliyor gece.
Bak saat 12 olmuş; elinde çay bardağı gelip, "Beni şikayet ediyorsun KKya yine, değil mi? Alacağın olsun" diyerek baykuş gibi evin içinde gezeliyor.

ne tatsiz bi konu, suratimi eskiterek okudum bikac yorum. alt mesajin ne konuda, kocani alet ederek kocan üzerinden ne anlatmaya calisiyosun? bu ilk ve son yorumum, nasilsa samimi bi cevap vermiiceksin.

Bende eşinize bazı konularda hak veriyorum. Beraber masaya oturulmalı.
Azar azar çorba ana yemek salata/yoğurt olmalı.
Yemekler o gün bitmeli ertesigüne sevdiğim yeni yemekler olmalı.
Ama şöyle bişey var. Oruçluyum asabiyim diye bişey yok. Ben oruçluyum yanımda yeme içme diye bişey söz konusu olamaz. O dayanıklılık yoksa oruç tutmuycaksın o zaman.

Ben bi sene ramazanin ilk gunu patronun gazabina ugradim isten çıkarıldım. Yani oruc insanlari acayip hallere sokuyor inanmak cok zor. Benimde esim beni mahvetti bu sene. Reglken tutmadim diye hep istedigi olsun o hicbisey yapmasin oldu
Okadar uzuluyorum ki su muamelelere Allah a havale ediyorum gercekten can skci. O da Allah tan gelen bisey yaradilisimiz o sekilfe genede onlar yemiyo diye yememeliyiz bizde galiba. Benimkide oh iyisjn filan der reglken derim sonra sen yerken ben tutucam.borclari amaa diye olsun kisin tutuyosun bu zamAn saat araligi daha fazla diye soyler orda bile gozleri var demekkj

Oruç nedeniyle kan şekeri düşüyordur. Ramazandan sonra şekerine ve insülin direncine baktirin. Normal huyu değil demissiniz. Şeker düşüklüğü, insülin direnci gibi şeyler sinir yapar insanda. Muhtemelen böyle bir durumu var. Erken tedbir alin. Bu önerimi de ciddiye alın adama kizmayin. Bende de var sinir basar bazen.

ne tatsiz bi konu, suratimi eskiterek okudum bikac yorum. alt mesajin ne konuda, kocani alet ederek kocan üzerinden ne anlatmaya calisiyosun? bu ilk ve son yorumum, nasilsa samimi bi cevap vermiiceksin.

Bence de son yorumun, çünkü seni yasakladım.

2016 yılından bu yana, 3 senedir her Ramazan, Kurban filan böyle konular açıyor, sizin tespit ettiğiniz alt mesajları(!) insanlara yayıyorum, tüh bu kez yakalandım. :işsiz:

Siz oruç tutmuyorsunuz diye size tavırlı olabilir mi?

Sahur neyse ama İftarda eşinize eşlik etmeniz güzel olurdu. Siz de onunla birlikte yerseniz sıkılmazsınızki. Normalde akşam yemeklerini beraber yemiyor musunuz?

Şurda 20 gün kalmış, halledilemeyecek birşey değil. Bir iki konuşun olmazsa idare edin birbirinizi karşılıklı, zaten sayılı gün geçecektir.

Oruç nedeniyle kan şekeri düşüyordur. Ramazandan sonra şekerine ve insülin direncine baktirin. Normal huyu değil demissiniz. Şeker düşüklüğü, insülin direnci gibi şeyler sinir yapar insanda. Muhtemelen böyle bir durumu var. Erken tedbir alin. Bu önerimi de ciddiye alın adama kizmayin. Bende de var sinir basar bazen.

Ben de böyle düşündüm. Bir tahlil yaptırmakta fayda var.

Selam hanımlar, nasılsınız; nasıl gidiyor?

Bu arada tüm annelerin, anne adaylarının anneler gününü kutlarım ve herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.

Benim derdim, canımı sıkan şey; Ramazanla birlikte eşimin bir miktar tribe bağlamış olması ki bu seneye kadar böyle nazlandığını, ayarlarının kaydığını, alanıma girdiğini görmemiştim. Bu Ramazan ise adam "Ben oruçluyum, her şeyi bana göre ayarlayacaksın" moduna bağladı nedense.

Ben, özel sebeplerden dolayı oruç tutmuyorum. (Lütfen, buradan bi polemik çıkmasın)
Eşim elinden geldiğince tutuyor, kaçırmamaya çalışıyor ve bizim de Ramazan ayı uyumsuzluğumuz bu noktadan başlıyor.

Sahura kadar uyanık kalıp bekleyip, yeyip yatmak gibi bir düzen oluşturdu ve fakat gün içinde uykusuz ve bitkin kalacağı için ona uyumasını, benim bekleyebileceğimi (Zaten uyku sorunum var, uyuyamıyorum kolay kolay) ve vakit geldiğinde kendisini uyandırabileceğimi/hazırlığına yardım edebileceğimi söylediğim halde bildiğini okumaya ve uykusuz kaldığına dair söylenmeye devam ediyor. Çözümünü sunuyorum ama yok, oturası var adamın dibime bitişip. Sonra "Uykusuzum" diye söylenmese, neyse; "Uykum yetmedi" diye başlıyor mızırdanmaya.

Bir diğer konumuz, "Sahuru-iftarı beraber yapalım, beni yalnız bırakma" istemi.
Anlıyorum, yalnız sahur/iftar yapmak Ramazan'ın maneviyatına pek uygun değil ve insan sofrada, yanına insan isteyebiliyor. Mümkün olduğunca, oruç tutmasam da katılmaya, ayak uydurmaya çalıştım. Yemesem de yanına oturduğum oldu ama bir noktadan sonra ben sıkılmaya başlıyorum, nitekim eşim acayip yavaş yemek yiyen bir insan. Rahat bir saati sofrada geçirebilen, yayıla yayıla yiyen biri ve benim beslenmem, normalde 10-15 dakika bile sürmez. Bu uyumsuzluğu zaten Ramazan olmasa da yaşıyoruz, ama Ramazan'da daha bir batar oldu adama. "Eh tamam ama sıkıldım bekle bekle" deyip ben de kalkıyorum bir noktadan sonra. Bey efendi buna bozulur oldu. İstisnasız sahur-iftar birlikte oturup, birlikte kalkacakmışmışız.

Yemek siparişi olayı başladı bir de. Normalde ne varsa onu yaparım zaten, çok çeşit çıkarmam bi yemeği bi pilavı, ya da işte bi çorbası bi yemeği, yanına yoğurt-salata filan tamamdır. Bazen de tatlı yaparım sürpriz. Maksat doymak zaten. Aşırıya kaçmayı doğru bulmayan biriyim, israf sofralar kurmayı tercih etmiyorum, hem vakit kaybı olarak görüyorum, hem de Ramazan'ın mesajına uygun bulmuyorum. Her ne ise, bu benim şahsi fikrim, sadece beni bağlıyor hani başkaları daha farklı düşünür coşar onu da anlarım. Eşim de yemek seçen, şunu yap diye sipariş veren biri değil ama işte bu sene adama bi haller geldi. İşten arıyor "Akşama şunu yapsana" diyor şu sıra. Canı çekmiştir, oruçlu adam diye dediklerini yapıyorum ama şeyini çıkardı. Sürekli, her gün eşimin istediği yemekler için alış veriş yapıp, ocak başında mı bitireyim günümü yani? Artık dedim "Mütemadiyen incik cincik yemeklerle tatlılarla uğraşamam, çok canın çekiyorsa dışarıdan alagel. Öbür yemekler kalıyor, dökülüyor, dolapta çürüyen sebzeler var böyle olmaz"... Bozuldu tabi dediğime. Oruç tutmuyormuşum, yapmalıymışım. Bunun tribini atıyor ara ara hala.

Başka bir konu, sigara içtiğimiz yerleri paylaşma konusu. Eşim de ben de sigara kullanıyoruz maalesef.
Çocuklu olduğumuz için, evimizde sigara içmenin bazı kuralları var; kesinlikle dumanın dışarı akamayacağı/sineceği ve çocuğun sık bulunabileceği odalarda sigara kullanmıyoruz. Sigara içilebilen yerler, mutfağın en ucundaki pencere ağzı, balkonlar ve çalışma odam (Kapısını kapatıp tüm pencereleri açmak şartı ile)... Başka hiçbir yerde sigara içilmez bizim evde.

Tatil olduğu için eşim evde, oğlanın uyku saati; çalışma odamın kenarına geçtim, sigara yakacağım ama peşimden eşim de içeri girdi, oturdu. Dedim "X, ben sigara yakacağım, rahatsız olursun, sen içeri geç", bana balkona gitmemi söyledi. Dedim "Bu evde zaten sigara içilen yerler belli, sen oruçlusun ve bu yerlerden uzak durabilirsin; dibime gelip, sigara içebildiğim kısıtlı yerden beni neden kovalıyorsun? Diğer tüm odalar senin zaten" ..Yok kendisi oruçluymuş, balkona gidecekmişim onun benim odamda oturası varmış. Almış eline telefonu, dibime dibime sokuluyor ve beni kovalıyor balkona. Ben de "Orucu bana tutmuyorsun, ben seni uyarıyorum sigara yakacağım, sigara içebilmek için zaten bu odaya girdim, rahatsız olursan senin sorunun artık sıktın." dedim ve sigarayı yaktım. Söylene söylene gitti.

Sanki oruç tutmamam adama batıyor ve inadına beni sıkıştırıyor. Önceden böyle yapmazdı dediğim gibi, bu sene bi "Oruçluyum, bana her konuda iltimas tanıyacaksın, benim dediğim olur" moduna girdi ve sürekli ensemde. Çocuk gibi, çok gereksiz şeylerden sorun çıkıp duruyor. Neden böyle yapıyor, canı mı sıkılıyor anlamıyorum, daha bayrama kadar çekilecek çilem var gibi... Ne yapayım ben bu adama?
Sadece ramazanda boyleyse iyi...beterin beteri var.benim eşim hep böyle..babası da böyleymiş rahmetli .atasporu yani.ben de sizin gibi bir mücadele halindeyim.istedigi yemekleri seve seve yaparım ama genel olarak istekleri gereksizlesip kaprise döndüğü zaman taviz vermem.

Adama yat uyu diyorum, ben beklerim diyorum; onu da istemiyor ki. Oturası geliyor gece.
Bak saat 12 olmuş; elinde çay bardağı gelip, "Beni şikayet ediyorsun KKya yine, değil mi? Alacağın olsun" diyerek baykuş gibi evin içinde gezeliyor.

Baykuş demeyelim ona, çifte kumruyu daha bi yakıştırdım. Ne güzel adam seviyor demek ki hep dibinde bitiyor.:KK48:
Şimdi sinilerin zıplıyor ama 1 ay sonra gülerek anlatırsın bu durumu. Tatli atişmalar bunlar.
Bizde de var vurdulu kirdılı mahalle kabadayısı dizilerini birlikte izleme isteği. Azıcik oturuyorum sonra bir is bulup sıvışıyorum bende :KK70:
İftardan sonra evden çıkıp sahurda gelen kocaları bile okuduk. Bardagın dolu tarafına bakalım. "Seninle iftar sahur yaparim ama sevabınin yarısını alırım" deyin. :KK48: sevdim ben sizi.

Bu arada ben konu açılacak kadar büyük bir sorun görmedim. Yani sofrada beraber oturmak olması gereken bişey. Mesela ben sahurda tek olunca çok üzülüyorum. Al eline telefon açın bir konu yeyin yemeğinizi. Nolacak ki . İftarda canı birşeyler çekiyor olabilir dediğim gibi şeker olabilir. Sizde biraz tahammül azlığı var galiba. Önce kendinizi gözden geçirin. Başka konularda probleminiz varsa onları çözüm. Bu yazdiklariniz büyük problem değil. Belki de sizin de kan tahlili yaptırmanız lazım tiroid gibi

X