Bu şartlar altında ev almak / almamak ?

Tokinin satışta olan evleri sitesinde var.
Evet bitmiş
Önce kura ile dağıtırlar evleri sonra kurası çıkıp evi alamayanlar olur onları da toki kendi satışa çıkarır. %10 - %15 - %20 peşinat ile satış yapılır ve taksitle ödemeye başlanır siz içine yerleştikten sonra.
Toki evi her zaman müteahhitin yaptığı evden daha sağlam daha iyidir.
Çünkü müteahhit malzemeden çalar ama tokinin mühendislerinin malzemeden çalma kaygısı yoktur.
Ne kadar iyimsersiniz :)

Falanevim, filanevim gibi yerler faizsiz ev vaadetmiyor. Sizin adınıza para biriktirelim, hem o parayı değerlendirerek hem de sizden direkt masraf parasıya biz kazanalım, sonra parayı aynen size verelim sistemi.

Bir yakınım bi kaç sene önce böyle bir yere girdi. Girdiği sene baktığı türde evler 150.000 civarıydı. O kadar sene sonra sıra ona gelip toplu parayı aldığında aynı evler 300.000 olmuştu. Yatırdıkları para artmadı ama değeri düştü.

Bankadan kredi çekince evet faiz ödüyorsunuz ama ödediğiniz aylık miktar aynı kalırken maaşınız artıyor. Yani falanevimde paranız enflasyona yenilirken bankadan çekilen kredide bankanın alacağı enflasyona yeniliyor.

Bu arada banka dediğimiz sistem öyle kolay kolay batmaz. Ama bu falanevimler nedir necidir belli değil. Üstelik sistemleri aynı piramit sistemler gibi. Alttakilerin ödediği paralarla üsttekilere ödeme yapılıyor. Yani yeni müşteriler besliyor sistemi. Onlar da illa ki azalacakken ne kadar güvenilir olabilir. Bugün dükkanı kapatıp gitseler tosuncuk gibi kaybolsalar ne yapabileceksiniz.

Geçtiğimiz yıllarda banka kredilerinin uçtuğu dönemlerde bunlara çok talep oldu ve parayı gören yatırımcılar bunlardan bir sürü açtı. Ama şimdi yapılan bu kredi teşvik paketleriyle insanlar tekrar bankalara yönelecek ve bunların hepsi bir kaç sene içerisinde batacaklar. Çünkü bunların çalışma prensibi senden parayı toplayıp, parayı yatırım fonlarında değerlendirdikten sonra sana vermek. Ve bu sistemin dediğiniz gibi yeni müşteriler gelmedikçe batması kaçınılmaz.

Faizden çekinen katılım bankalarına gitsin ama özellikle şu dönem bunlardan uzak dursun.

Arkadaşlar biliyosunuz yeni kredi paketleri açıklandı. biz de altınlarla bir araba mı alsak diye düşünürken acaba peşinat yapıp ev mi alsak diye düşünmeye başladık.

kiramız 1.1000 tl oldu bu ay. aylık 2.500'e kadar kredi ödeyebiliriz.
ben şu an işsizim maalesef. iş arıyorum 2,5 aydır. iş bulsam da çok yüksek maaşım olmaz ama 2.500-3.000 belki. bir de ne zaman bulurum belli değil. o yüzden hep tek maaşa göre hesap yapıyoruz şu an.
eşim özel sektörde 6.000 TL maaş alıyor. mühendis/müdür. özel sektör tabi ki kamu kadar güvenli değil ama çalıştığı yer kurumsal, maaşı gününde yatıyor. firma batmaz ise eşimin işi de sağlam.

altın ve biraz nakitlerle 50.000 TL peşinatımız var. Ankara-Batıkent'te oturuyoruz ve bu civardan bakıyoruz. burada orta halli evler 250.000 tl. daha düşük de var ama bahçe katı vs olduğu için istemiyoruz. Eryaman olsun dersek 200.000 civarı evler de var. ama bilen bilir eryaman içleri hiç merkezi değil. eşim araba ya da servis kullanıyor ama ben şu ana kadar 10 yer ile görüştüysem hiçbirinde servis yoktu o yüzden toplu taşıma olacak ve eryaman uzak kalıyor her yere.

bir de eşimin ailesi batıkentte ve araba ile 5-7 dk mesafedeler. arabayı ortak kullanıyoruz. birbirimizin ihtiyaçlarına koşuyoruz vs. aramız çok iyi. benim ailem uzak sayılabilecek bir ilçede ve bu taraflara taşınma imkanları yok. ben de en azından bir aileye yakın olalım istiyorum. ileride çocuk olursa kreş zamanı vs en azından yardımcı olurlar.

50.000 daha fazla verelim batıkent olsun der misiniz yerimizde olsanız?
bir de ev almak mantıklı değil mi yani düşünüyorum başka türlü imkanı yok. her türlü faiz ödenecek. biriktirecek kadar yüksek kazanmıyoruz, evlerin fiyatı uçuyor o ara. çok lüks de bakmıyoruz yani 250.000 maksimum. hani ileride ikimiz birden işsiz kalırsak diyorum. ama bu sefer de hiç ev alamıcaz yani hep özeldeyiz.

neyse, ne diyorsunuz?
aslında alıcaz gibi ama destek bekliyorum sanırım çünkü ben de eşim de borç ve krediden korkuyoruz, sevmiyoruz ama ev sahibi olmanın da başka yolu yok. kalan para ile illaki geçiniriz ama aksi bir durum olursa iki ailenin de eli açık, yardımcı oluyolar.

tabi bu aralara bir de çocuk sıkıştırmak gerekecek. 2022 başları gibi istiyordum ben.
Borçsuz bişe yapmak pek mümkün değil ülkemizde zaten. Borçtan korkma. Bizde borçlandık ev aldık, ancak şunu söyleyebilirim bebekten sonra ev konusunda öncelikler değişiyor. Bebekten sonra evi satıp tekrar borca girip yeni bir ev aldık dediğim gibi bebekten sonra ona göre ev bakıyorsun havuzu olsun güvenlik olsun sessiz olsun parkı olsun vs gibi. İleriyi düşünerek evlere bakın. Çocuktan sonra ev değiştirmene gerek kalmasın.

Falanevim, filanevim gibi yerler faizsiz ev vaadetmiyor. Sizin adınıza para biriktirelim, hem o parayı değerlendirerek hem de sizden direkt masraf parasıya biz kazanalım, sonra parayı aynen size verelim sistemi.

Bir yakınım bi kaç sene önce böyle bir yere girdi. Girdiği sene baktığı türde evler 150.000 civarıydı. O kadar sene sonra sıra ona gelip toplu parayı aldığında aynı evler 300.000 olmuştu. Yatırdıkları para artmadı ama değeri düştü.

Bankadan kredi çekince evet faiz ödüyorsunuz ama ödediğiniz aylık miktar aynı kalırken maaşınız artıyor. Yani falanevimde paranız enflasyona yenilirken bankadan çekilen kredide bankanın alacağı enflasyona yeniliyor.

Bu arada banka dediğimiz sistem öyle kolay kolay batmaz. Ama bu falanevimler nedir necidir belli değil. Üstelik sistemleri aynı piramit sistemler gibi. Alttakilerin ödediği paralarla üsttekilere ödeme yapılıyor. Yani yeni müşteriler besliyor sistemi. Onlar da illa ki azalacakken ne kadar güvenilir olabilir. Bugün dükkanı kapatıp gitseler tosuncuk gibi kaybolsalar ne yapabileceksiniz.
Canım çok iyi açıklamışsın teşekkür ederim inan sistemi bilmiyordum araştır demiştim Konu sahibine onun dışında kendi fikrimi beyan ettim

Daha önce bir arkadaş da aynı şeyi yazdı. Tapu ve ekspertiz bilmiyorum ama emlakçı komisyonu zaten ilandaki fiyatın içinde olması lazım.
Emlakcilar daire fiyatinin %3 unualiyor. Pazarlikla %1 e inerseniz super olur. Ben gecen sene temmuzda ev aldim. 3+1 evin talu masrafi 7000 tl. Bunun aslinda yarisini satan yarisini da alan odemeli ama hepsini alan oduyor.
Captain kizkardesim Batikent Cakırlar'da oturuyor. Fena bir semt degil eger dusunursen.

Arkadaşlar biliyosunuz yeni kredi paketleri açıklandı. biz de altınlarla bir araba mı alsak diye düşünürken acaba peşinat yapıp ev mi alsak diye düşünmeye başladık.

ben şu an işsizim maalesef. iş arıyorum 2,5 aydır. iş bulsam da çok yüksek maaşım olmaz ama 2.500-3.000 belki. bir de ne zaman bulurum belli değil. o yüzden hep tek maaşa göre hesap yapıyoruz şu an.
eşim özel sektörde 6.000 TL maaş alıyor. mühendis/müdür. özel sektör tabi ki kamu kadar güvenli değil ama çalıştığı yer kurumsal, maaşı gününde yatıyor. firma batmaz ise eşimin işi de sağlam.

altın ve biraz nakitlerle 50.000 TL peşinatımız var. Ankara-Batıkent'te oturuyoruz ve bu civardan bakıyoruz. burada orta halli evler 250.000 tl. daha düşük de var ama bahçe katı vs olduğu için istemiyoruz. Eryaman olsun dersek 200.000 civarı evler de var. ama bilen bilir eryaman içleri hiç merkezi değil. eşim araba ya da servis kullanıyor ama ben şu ana kadar 10 yer ile görüştüysem hiçbirinde servis yoktu o yüzden toplu taşıma olacak ve eryaman uzak kalıyor her yere.

bir de eşimin ailesi batıkentte ve araba ile 5-7 dk mesafedeler. arabayı ortak kullanıyoruz. birbirimizin ihtiyaçlarına koşuyoruz vs. aramız çok iyi. benim ailem uzak sayılabilecek bir ilçede ve bu taraflara taşınma imkanları yok. ben de en azından bir aileye yakın olalım istiyorum. ileride çocuk olursa kreş zamanı vs en azından yardımcı olurlar.

bir de ev almak mantıklı değil mi yani düşünüyorum başka türlü imkanı yok. her türlü faiz ödenecek. biriktirecek kadar yüksek kazanmıyoruz, evlerin fiyatı uçuyor o ara. çok lüks de bakmıyoruz yani 250.000 maksimum. hani ileride ikimiz birden işsiz kalırsak diyorum. ama bu sefer de hiç ev alamıcaz yani hep özeldeyiz.

neyse, ne diyorsunuz?
aslında alıcaz gibi ama destek bekliyorum sanırım çünkü ben de eşim de borç ve krediden korkuyoruz, sevmiyoruz ama ev sahibi olmanın da başka yolu yok. kalan para ile illaki geçiniriz ama aksi bir durum olursa iki ailenin de eli açık, yardımcı oluyolar.

tabi bu aralara bir de çocuk sıkıştırmak gerekecek. 2022 başları gibi istiyordum ben.
eryaman çok güzel gerçekten ama şehre çok uzakbi tatil köyü gibi. BATIKENT DAHA MANTIKLI . Ben çok odeyebilme kısmına takılmıcam çünkü evdeki yaşamanızı harcamanızı tutumunuzu bilmiyorum. Onu siz bilebilirsiniz ancak.
Ev sahibi olmak yapacağnız en iyi yatırımdır. ve 50. 000 için eryamana gitmeyin derim 200 ü bulabilen bi şekildde biraz daha bekleyım 50 de tedarik edebilir düye düşünüyorum.

Bende daha önce böyle bir konu açmıştım. Faizler çok yüksekti o zaman kararsızdim. Burada yorum olarak ywzilmis aklımda yer etmisti daha sonra yürürken eşimle şans eseri faizsiz ev alma yöntemleri olan şirketlerden birine denk geldik görüştük ve o gün kaydolduk. Bir sene geçti su an evimi aldım 😍😍 ama şu an ev faizleri çok çok düşük. Faiz hassasiyetiniz de yoksa borca girmeden birşey sahibi olunmuyor. Ben olsam alırdım. Bende çalışmıyorum cocuklar var sizden çok daha masrafliyiz ama birsekilde ödeniyor. Keşke daha önce alsaymisiz diyorum hatta birsekilde bitermis borç.

Eryamanda 200 bıne olan evler kötü. Yanı içine baya Bi masraf ister. Tanıdıklara ev baktığımız için biliyorum. Aidatlarıda yüksek. Eskı kımi binalarda ısınma problemide var. Ben olsam batıkenti secerim.

Valla oranlar düşmüşken almak çok mantıklı zira ev sahibi olmak gittikçe zorlaşıyor bence şuan alan aldı kaçırmasın derim

neyse, ne diyorsunuz?

Şöyle düşünün derim 10 yıl aylık 1.000 tl kira ödeseniz hiç artış olmadan ki imkansız ne eder size 120.000 tl elinizde ne var koca bir hiç. Ama krediyi ödeseniz aynı şekilde en azından size kalan maddi bir dayanak olur.
Bu tarz şeylerde gerçekten aldığınız gün kardasınız. Bütçenize uygun bir yer bulunca düşünmeyin hiç derim.
Semt konusuna gelince ev 1 kez alınıyor çanta eşya değil ki beğenmezsem değiştiririm diyesiniz. Saydıklarınız üzerine ben olsam ben de batıkent i seçerdim. Çünkü oturduğunuz yer size rahatlık ve huzur getirmeli. İnş içinize sinen güzel bir ev çıkar karşınıza.

Ne kadar iyimsersiniz :)

Kuzenim Turkuaz tokiden ev aldı evin içine girmeden önce tadilat yaptırdı ustalar evdeyken evi görme şansım oldu. Mutfak duvarını kırdırmıştı woswogen kapı yaptırmak için duvarın içinden görünen strafor kalınlığı 2 parmaktı abarttığımı düşünmeyin ince işçiliği çooook iyi değildi. ama kötü de dersem ayıp ederim.

ee neye karar verdiniz en son ? C captain price
Şu ana kadar bütçemize göre kafamıza uyan bir ev bulamadık maalesef. 300.000 bandına çıkmamız gerekiyor sanırım. Eşimin de tek maaş ile o kadar borca girmeye gözü korktu sanırım. Araba bakıyor şu an :l neye niye neye kısmet, sanırım araba alacak altınlara vs dokunmadan kredi ile. Ben de sen bilirsin dedim. Daha yaşımız geç üç seneye araba kredisi biterse düşünürüz bir ev.

Şu ana kadar bütçemize göre kafamıza uyan bir ev bulamadık maalesef. 300.000 bandına çıkmamız gerekiyor sanırım. Eşimin de tek maaş ile o kadar borca girmeye gözü korktu sanırım. Araba bakıyor şu an :l neye niye neye kısmet, sanırım araba alacak altınlara vs dokunmadan kredi ile. Ben de sen bilirsin dedim. Daha yaşımız geç üç seneye araba kredisi biterse düşünürüz bir ev.

hayırlısı olsun o zaman canım valla zor doğru diyorsun. almaya gelince insan bir sürü şeye bakıyor ister istemez.

hayırlısı olsun o zaman canım valla zor doğru diyorsun. almaya gelince insan bir sürü şeye bakıyor ister istemez.
Evet. Aslında ben de çalışıyor olsaydım ev konusunda diretirdim ama çalışmadığim için ısrar da edemedim. Eşimi de severim yani araba hevesi varken kiramadım çocuğu :KK70: hatta altınları kullanalım dedim boşa kredi çekme diye. Kabul etmedi. Dedim sen işini bilirsin o zaman, al.
Umarım ileride evimiz de olur.

X