Bu şartlardaki iş kabul edilir mi

Merkur Retrosu

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2018
5.831
23.258
27
Selam Hanımlar,

Mesleğini yeni eline almış bir avukat olarak mülakat süreçlerinden geçmekteyim.

Bugün epey büyük bir büroda iş görüşmem vardı (İstanbul’dayım). Önü açık bir hukuk bürosu, bu bir artı kesinlikle. Yani buradan çıkan insanlar daha sonraki kariyerlerinde de güzel yerlerde çalışıyorlar.

Ancak kötü yanlarından bahsetmem gerekirse de iş yeri ve ev arası 40-45 dakika rahat sürüyor, gidiş geliş toplam 80-90 dakika yani. Bu neyse çok sorun değil ama asıl kafama takılan şu, her gün duruşmalar var (sabah 9 da başlıyor), adliyedeki duruşmalar bittikten sonra da işyerine geçiliyor ve akşam 9,10, hatta 11 e kadar iş yerinde kalma durumları oluyormuş yoğunluktan dolayı. Haftanın 6 günü bu şekilde, sadece pazarları iş yerine gitme yok onda da yine evden çalışma az da olsa olabilirmiş.

Açıkçası kafamdaki durum şuydu: Haftaiçi 08.30-20.30 tarzı 12 saat çalışma bile tamamdı benim için, yeter ki cumartesi ve pazar bana kalsın. Hatta cumartesi pazar evden bile iş halledebilirim yeter ki ofise gitme derdim olmasın. Hadi en fazla cumartesi öğleye kadar ofise gelinebilirdi. Yani bu şartlarda hiç dinlenme imkanı yok eve geldiğin gibi uyu, pazarları da temizlik - çamaşır - ütü - duş alma derken zaman bitecek. Çünkü bu büronun şarlarına göre haftanın 6 günü de 13 saatlik çalışma var.

Para durumunu ikinci mülakatta konuşacağız, ancak güzel para veriyor diye tahmin ediyorum yani yeni başlayan avukat için en azından 6-7 bin tl + yemek kartı verirler gibi tahmin ediyorum yeni asgari ücrete göre.

Bekarım bu arada, gezmeyi ve kendime-yakınlarıma-sevgilime vakit ayırmayı seven biriyim. O yönden çalışma saatleri ve yollarda geçen vakitler kafamı karıştırdı.

Sizlerden de fikirlerinizi alırsam çok memnun olacağım.

Son düzenleme:
Avukat yakınlarım var, ilk defa cumartesi çalışıldığını duydum. Yani bana güven vermedi pazarları da olabilir gece 11e kadar da kalınabilir denmesi. Üstelik de on site çalışma stili. Adliyeye git gel yapmak da yoruyor. Iş yasam dengesi kalmaz diye düşünüyorum zaten yakın da değilmiş.

Normalde cumartesi 1 kdr çalışılıyor ben çok biliyorum hafta ici adliyeye vs vs olurken hafta sonu biraz relax toparlanma oluyor evrak ofis anma 10 11 ler çok gece olmaz

Avukat yakınlarım var, ilk defa cumartesi çalışıldığını duydum. Yani bana güven vermedi pazarları da olabilir gece 11e kadar da kalınabilir denmesi. Üstelik de on site çalışma stili. Iş yasam dengesi kalmaz diye düşünüyorum zaten yakın da değilmiş.

Ben de hem sosyal hayatım, onu geçtim dinlenme imkanım olmayacak diye tereddütteyim açıkçası.

İstanbul'dasın seninde dediğin gibi yola takılma benim günde 3 saatim yolda geçiyor mesela. 6bin₺ yeni başlayan birine göre iyi gibi gözüküyor şuan için ama bence yetmez çünkü ekonomi baya kötü durumda. Kendine alışveriş bakım gezme yeme içme için harcama yapsan birşey kalmaz. Yol parasınıda hesaplatmayı unutma metrobüs 8₺oldu malumunuz. Sektörü bilmiyorum ama kariyerin için iyiyse dişini sıkmanı tavsiye ederim.

sosyal hayat tabi ki gerekli o yadsınamaz bir gerçek..
fakat ülke şartları ve deneyim gereksinimi göz önüne alındığında böyle prestijli bir büroda başlayıp 1-2 sene deneyim edinip piyasayı gözlemlemek bence tercih edilmesi gereken bir durum..

Haklısınız, en azından hafta içleri işyeri çalışması, cumartesi pazar ise evden çalışma deselerdi yine tamamdım ben.

Ülke şartları yüzünden kendimi sıksam mı en azından 1 sene diyorum bir yandan da.

İstanbul'dasın seninde dediğin gibi yola takılma benim günde 3 saatim yolda geçiyor mesela. 6bin₺ yeni başlayan birine göre iyi gibi gözüküyor şuan için ama bence yetmez çünkü ekonomi baya kötü durumda. Kendine alışveriş bakım gezme yeme içme için harcama yapsan birşey kalmaz. Yol parasınıda hesaplatmayı unutma metrobüs 8₺oldu malumunuz. Sektörü bilmiyorum ama kariyerin için iyiyse dişini sıkmanı tavsiye ederim.
Evet 6 bin tl civarı bir ücrete de kira, faturalar, market, giyim derken anca yetecek para ayıramayacağım kendime.

Kariyerim için 1 seneliğine yoğun çalışmaya dayansam mı diyorum bir yandan da. Hafta içi akşam çalışmalarına razıydım ama cumartesi de böyle olması kafamı karıştırdı. Pazar boş olsam bile evde patates gibi yığılıp kalırım gibime geliyor ki pazar da evden iş yapılma ihtimali oluyormuş.

Haklısınız, en azından hafta içleri işyeri çalışması, cumartesi pazar ise evden çalışma deselerdi yine tamamdım ben.

Ülke şartları yüzünden kendimi sıksam mı en azından 1 sene diyorum bir yandan da.

ben kesinlikle kabul etmenden yanayım.. anlattıkların üzerinden burada edineceğin deneyimin ileriki çalışma hayatın için gerekli olduğunu düşünüyorum.. yaşın genç bence cumartesiyi kabul edip 1-2 sene çalışmalısın..

Evet 6 bin tl civarı bir ücrete de kira, faturalar, market, giyim derken anca yetecek para ayıramayacağım kendime.

Kariyerim için 1 seneliğine yoğun çalışmaya dayansam mı diyorum bir yandan da. Hafta içi akşam çalışmalarına razıydım ama cumartesi de böyle olması kafamı karıştırdı. Pazar boş olsam bile evde patates gibi yığılıp kalırım gibime geliyor ki pazar da evden iş yapılma ihtimali oluyormuş.
Kabul edebilirsin ne kaybedersin ki dayanabildiğin kadar dayan en kötü çıkarsın işten. Ailenle kalmıyorsun artı zorlanacaksın ama kira faturalar da eklenirse. İyice düşün otur eksisi artısını tart. En iyisi hangisiyse o olsun

tavsiyem başvurmuş olduğunuz büro adı olan bilindik ünlü bir avukatlık bürosu ise öncelik olarak maaşa değil iş öğrenme tecrübe kazanma müvekkil portföyü kazanmaya bakmalısınız . şu zamanda kimse tecrübesiz çalışan istemiyor zira müvekkillerde işini bilen bir çok dava kazanmış avukat ister . yol ve saate dişinizi sıkarak katlanın derim. önceliğiniz avukatlık dosyanızı doldurabilmek olsun. şimdiden hayırlı olsun mesleğiniz.

Para olarak evet fena değil ama Cumartesi bile akşam geç saatlere kadar çalıştıracak olmaları, ve bunu avukatların dayatması bana biraz ağır gibi geldi. Ülke koşullarını çalışma saati kurallarını bildikleri halde bu kadar fazla çalışma saati uygulamaları biraz absürt değil mi ? isterseniz bir iki ay gözlemleyin nasıl bir yer mutlu olursanız ortamı beğenirseniz idare edersiniz bir süre.

Senelik sözleşme mi imzalayacaksınız? Tempoya dayanamayınca çıkabilme durumunuz olacak mı?

Çalışma saatleri çok fazla o kadar çalışmaya maaş az. Ama bir avukat olarak çevre ve tecrübe edinmeden zaten tek başınıza tutunamazsınız. Mutlaka referansınız olmalı.

Prestijli bir yer olduğunu söylüyorsunuz. Ben bu yüzden kendimi dener ve tecrübe edinmeye bakardım.

12 yıl tecrübeli bir meslektaşın olarak söylüyorum iyi bir büroysa gözün kapalı kabul et şu ortamda ondan daha iyi bir seçeneğin yok. Malesef aynı saatlere asgari ücrete çalıştıran bürolar var yeni mezunları. Zaten kidem aldıkça sorumluluğun ve kazancın artacak ileride. Hepimiz bu yollardan geçtik. Üstelik bizim zamanımozda bu kadar mezun ve işsiz yoktu. Ama üzülerek söylüyorum ilerde iyi bir kazanç ve kariyer istiyorsan bundan daha az bir çalışma saati yok malesef. Cumartesi günleri çalışılır mı demiş bazı arkadaşlar ancak Cumartesi günleri özellikle büyük ve kurumsal bürolar için en verimli gün. Diğer günlerde büroda duruşmalar ve resmi evrak işlerinden dolayı sağlıklı bir ortam olmuyor, herkesi bir arada bulmak mümkün değil yani. O gün daha sakin ve işleri toparlamak için ideal gün. Zaten her akşam 10.00 da çıkacaksın biye birşey yok ama toplantıların ve görüşmelerin olduğu böyle günler olabiliyor. Bence sık dişini bir süre.

bence bir gir zira daha maaşı da bilmiyorsun. belki maaş beklentinin altında ya da üzerinde çıkacak. maaş görüşmesini yapmadan karar verme. maaşı 6 bin gibi düşünürsek en azından bir süre kendin için, deneyim kazanmak için, öğrenmek için kendini kasabilirsin. kimse çok rahat işlerle başlamıyor ki çalışma hayatına. ben de zamanında tecrübe kazanmak, iyi firmalarla çalışmak için asgari ücret karşılığında nelere razı olmuştum. hafta sonları da çalıştım, evden de çalıştım. şimdi 4 senelik net deneyimim var sağdan soldan iş teklifleri almama rağmen mevcut işimden memnun olduğum için değerlendirmiyorum. sektörümüz farklı ama cefa çekmeden sefa çekilmiyor. şu an deneyimsiz olduğun için girdiğin her yer bi yüklenecek zaten sana 1-2 sene. bence gir, dayanabildiğin kadar dayan.

X