Bahçe Bakımı ve Çiçekler Bu yaratığı bilen var mı?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.820
48
Kırkayak desen değil,solucan desen değil..Peki var mı bilen,tanıyan bu canlıyı?

Hayatım boyunca başka hiçbiryerde görmedim. Ege de yaşamaya başladıktan sonra tanıştım kendisiyle. Öyle ki evin tavanını ağaç yaptırmaktan bunun yüzünden vazgeçtik..Çünkü ahşabı seviyor ve patır patır kafamıza düşüyordu ev yokken kaldığımız motellerde. Belki Karadeniz bölgesinde de olabilir. Nemi,ıslaklığı, ağacı sevdiği için..

Şöyle anlatayım;Zararsız bir yaratık. Isırma,sokma vs yok.Islak yerleri seviyor.Özellikle yağmurdan sonra deli gibi artıyorlar.Herhangi bir taşı,odunu vs.kaldırdığımızda altında sürü halindeler. İnanılmaz çoğalıyorlar ..

Bilmek istiyorum ismi nedir?Ona göre belki sevmediği birşeyler varsa (herhangi bir koku,kimyasal olmayan bir ilaç) onunla uzaklaştırırım evden.İçeriye en azından dış kapıya yakın yerler dışında pek girmedi. Ama verandada adım atamıyoruz. Görmeden basıp ezmek ise istemiyorum.Hergün terastan bunları süpürüyorum. Ömürleride çok değil.Ölüp olduğu yerde kuruyor.Dokununca kıvrılıp kalıyor..Şömineye atmak için dışardan getirdiğim odunların üzerinde oluyorlar. Odunları silkeleyerek alıyorum içeri.Çünkü içeri taşımak istemiyorum..Yakmakta istemiyorum haliyle.
Sıkıntım terasta kilere bir çözüm bulmak..
İnternette araştırdım ama yok bulamadım. Sizlerden bilen vardır belki diye de sormak istedim..

20210112_132006.jpg 20210112_132002.jpg 20210112_131903.jpg

Hayatım boyunca başka hiçbiryerde görmedim. Ege de yaşamaya başladıktan sonra tanıştım kendisiyle. Öyle ki evin tavanını ağaç yaptırmaktan bunun yüzünden vazgeçtik..Çünkü ahşabı seviyor ve patır patır kafamıza düşüyordu ev yokken kaldığımız motellerde. Belki Karadeniz bölgesinde de olabilir. Nemi,ıslaklığı, ağacı sevdiği için..

Şöyle anlatayım;Zararsız bir yaratık. Isırma,sokma vs yok.Islak yerleri seviyor.Özellikle yağmurdan sonra deli gibi artıyorlar.Herhangi bir taşı,odunu vs.kaldırdığımızda altında sürü halindeler. İnanılmaz çoğalıyorlar ..

Bilmek istiyorum ismi nedir?Ona göre belki sevmediği birşeyler varsa (herhangi bir koku,kimyasal olmayan bir ilaç) onunla uzaklaştırırım evden.İçeriye en azından dış kapıya yakın yerler dışında pek girmedi. Ama terasta adım atamıyoruz. Görmeden basıp ezmek ise istemiyorum.Hergün terastan bunları süpürüyorum. Ömürleride çok değil.Ölüp olduğu yerde kuruyor.Şömineye atmak için dışardan getirdiğim odunların üzerinde oluyorlar. Odunları silkeleyerek alıyorum içeri.Çünkü içeri taşımak istemiyorum..Yakmakta istemiyorum haliyle.
İnternette araştırdım ama yok bulamadım. Sizlerden bilen vardır belki diye de sormak istedim..

Adını soyadını bilmiyorum da inanılmaz korkunç bişey
Bizimde seramizda vargecen yağmur yağınca seranın üstüne yağmur birikmiş
Bı kafamı kaldırdım tepemde ki sera poşetinde suyun içine bunlar tırmanıp dolusmus. kımıl kimillar .
Elemanlar suyu akıttı da bayilmaktan kurtuldum
Allah'ım şuan her yerim kaşınmaya başladı bak
Ege ye ait bence de
Bende Ege'ye gelin geldim burada gördüm bunları

Adını soyadını bilmiyorum da inanılmaz korkunç bişey
Bizimde seramizda vargecen yağmur yağınca seranın üstüne yağmur birikmiş
Bı kafamı kaldırdım tepemde ki sera poşetinde suyun içine bunlar tırmanıp dolusmus. kımıl kimillar .
Elemanlar suyu akıttı da bayilmaktan kurtuldum
Allah'ım şuan her yerim kaşınmaya başladı bak
Ege ye ait bence de
Bende Ege'ye gelin geldim burada gördüm bunları
Dedim ya zararsız ama çokluğu can sıkıcı. Kımıl kımıllar dediğiniz gibi. Ben en çok üstüne basınca irrite oluyorum. Bence de sadece Ege ye ait birşey bu.Bakalım belki bilen,tanıyan çıkar..

Bilmek istiyorum ismi nedir?Ona göre belki sevmediği birşeyler varsa (herhangi bir koku,kimyasal olmayan bir ilaç) onunla uzaklaştırırım evden.İçeriye en azından dış kapıya yakın yerler dışında pek girmedi. Ama terasta adım atamıyoruz. Görmeden basıp ezmek ise istemiyorum.Hergün terastan bunları süpürüyorum. Ömürleride çok değil.Ölüp olduğu yerde kuruyor.Şömineye atmak için dışardan getirdiğim odunların üzerinde oluyorlar. Odunları silkeleyerek alıyorum içeri.Çünkü içeri taşımak istemiyorum..Yakmakta istemiyorum haliyle.

Bizde izmirde yaşadığımızda evin tavanı ahşaptı üzerimize düşüyordu ev rutubetliydi bizde ayrı Bi eve çıktık çok şükür orda yoktu bunları evden uzaklaştıracak Bi ilaç yok maalesef eyer oturduğunuz ev ahşaplıysa siz ilaçlatsanız bile yine çıkar. Çare sadece evi değiştirmek ve binaya taşınmak

Bizde izmirde yaşadığımızda evin tavanı ahşaptı üzerimize düşüyordu ev rutubetliydi bizde ayrı Bi eve çıktık çok şükür orda yoktu bunları evden uzaklaştıracak Bi ilaç yok maalesef eyer oturduğunuz ev ahşaplıysa siz ilaçlatsanız bile yine çıkar. Çare sadece evi değiştirmek ve binaya taşınmak
Çok korktum ya bizimde çiftlikteki ev ahşap ama böyle görmedik.
Bizim gormedej uzerimize düşmüş olması söz konusu olamaz demi ?
Ay yoksa gidemem daha ben

Abla biz bunlara Trakya’da kırk ayak diyoruz 🤷🏻‍♀️ sen acaba 40 ayak ile çıyanı mı karıştırdın? 🤔

Eklentiler

• CA36BD23-1D2A-4CAA-853A-73B47965A403.jpeg
    CA36BD23-1D2A-4CAA-853A-73B47965A403.jpeg
    512 KB · Görüntüleme: 106
  • 27A2D0CD-8874-4F27-B9D4-AAC37F95DAA6.png
    27A2D0CD-8874-4F27-B9D4-AAC37F95DAA6.png
    746,4 KB · Görüntüleme: 95
Şöyle yazıyor nette:

Eklentiler

• 9A665C18-DA9B-4B68-90DF-C757F1821A07.png
    9A665C18-DA9B-4B68-90DF-C757F1821A07.png
    495,4 KB · Görüntüleme: 87
  • 0E4AAEB7-7A12-4357-A3E3-A721A3036E2E.png
    0E4AAEB7-7A12-4357-A3E3-A721A3036E2E.png
    368,9 KB · Görüntüleme: 117
  • 20EF6B39-84AF-45F1-9FC9-E0CE4E94CAD6.png
    20EF6B39-84AF-45F1-9FC9-E0CE4E94CAD6.png
    345 KB · Görüntüleme: 85
Maalesef öyle bir şansımız yok.Biz Assosta köyde yaşıyoruz. Her yerde var.Ev taş ev olduğu için içerde yok ama dışarda her yerdeler..

Bu bizim beykozdaki bahcede de olurdu hiç sevmem kendisini eve de girerdi hatta balkondan ama hemen kururdu yagmurlu nemli yer seviyor sanırım

Bilmek istiyorum ismi nedir?Ona göre belki sevmediği birşeyler varsa (herhangi bir koku,kimyasal olmayan bir ilaç) onunla uzaklaştırırım evden.İçeriye en azından dış kapıya yakın yerler dışında pek girmedi. Ama verandada adım atamıyoruz. Görmeden basıp ezmek ise istemiyorum.Hergün terastan bunları süpürüyorum. Ömürleride çok değil.Ölüp olduğu yerde kuruyor.Dokununca kıvrılıp kalıyor..Şömineye atmak için dışardan getirdiğim odunların üzerinde oluyorlar. Odunları silkeleyerek alıyorum içeri.Çünkü içeri taşımak istemiyorum..Yakmakta istemiyorum haliyle.

Ben Trabzon’da yaşıyorum şehirden çok az yukarda Akyazı’da yazlığımız var özellikle yağmur peşine çok fazla oluyor 4 5 senedir gördüğüm aşina olduğum ancak adını bilmediğim hiç bi zarar olmayan sert bi canlı😂beni hiç etkilemiyor ama annem çok tiksiniyor istemsiz😁🤷🏻‍♀️

Kırk ayak hızlıca yürüyen ince uzun bi böcek biz buna kırk ayak demiyoruz adını hiç bilmiyoruz

Abla biz bunlara Trakya’da kırk ayak diyoruz 🤷🏻‍♀️ sen acaba 40 ayak ile çıyanı mı karıştırdın? 🤔
Yok canım çıyan ayrı bir dertte hiç alakaları yok.Çiyan daha hızlı bu yavaş yavaş yavaş yürüyor. Ve çıyan turuncu renkte bu koyu kahve,siyah gibi..Bu arada bugünlerde yaklaşık 10 cm lik çiyanlar biliyorum evde :olamaz:Kış geldi bitmediler gitti.

Ben Trabzon’da yaşıyorum şehirden çok az yukarda Akyazı’da yazlığımız var özellikle yağmur peşine çok fazla oluyor 4 5 senedir gördüğüm aşina olduğum ancak adını bilmediğim hiç bi zarar olmayan sert bi canlı😂beni hiç etkilemiyor ama annem çok tiksiniyor istemsiz😁🤷🏻‍♀️
Ben ilk tanıştığım zamanlarda çok korkuyordum. Sonra evde yaşamaya başladıktan sonra herşeye alıştığım gibi buna da alıştım. Artık ona karşı duygum korkudan ziyade bıkkınlık ve tiksinti. Zararsız çünkü ama görseniz verandada üzerlerine basmadan yürüyebilmek mümkün değil.

Aslında evet görüntü ve özellikleri ile aynı bu böcek.Ama kırkayak değil bu.Isim bilmediklerinden kırkayak demişler sanırım.Ya da bu kırkayak familyasından bir cins
Muhtemelen aynı ailedendir abla. Küçükken hep hatırlarım kırk ayak bulduk diye oynardık bahçede :KK70: Ama bak pulbiber ve diyatomik topraktan bahsediyor, belki işe yarar 🤔

Muhtemelen aynı ailedendir abla. Küçükken hep hatırlarım kırk ayak bulduk diye oynardık bahçede :KK70: Ama bak pulbiber ve diyatomik topraktan bahsediyor, belki işe yarar 🤔
Nerden giriyor nasıl giriyor verandaya bilmiyorum ama pul biber ve diyatomik topraktan daha iyisi bence de yazdığı gibi tavuk. Kümesi yaptık tavuklarıda alınca birçok haşereye karşı büyük bir zafer kazanmış olmayı umuyorum tavukcuklarımla 🥰
Sağol canım yardımın için ❤🥰

Nerden giriyor nasıl giriyor verandaya bilmiyorum ama pul biber ve diyatomik topraktan daha iyisi bence de yazdığı gibi tavuk. Kümesi yaptık tavuklarıda alınca birçok haşereye karşı büyük bir zafer kazanmış olmayı umuyorum tavukcuklarımla 🥰
Sağol canım yardımın için ❤🥰
Abla böcek bu. Senin göremediğin yeri bulur da girer ☺️ Ne demek, keşke kesin çözüm sunabilseydim. İnşallah en kısa sürede derdiniz biter. Çanakkale aşığı biri olarak denize benden selam söyle 🥲

X