Buzdolabı Bakım Ve Temizliği Hakkında Öneriler

Zserap

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2019
2
0
40
Buzdolapları günlük hayatımızın vazgeçilmezi olarak kullandığımız beyaz eşyadır.Hayatımızın en önemli alanlarında buzdolapları yer almaktadır.Evlerde kullanımının yanısıra iş yerlerimizde,lokantalarda,marketlerde,hastanelerde hemen hemen her alanda kullanılmaktadır.
Özellikle yiyecek ve içeceklerimizi korumak için kullandığımız buz dolapları elektronik aletlerdir.Bu yüzden hayati önem taşımaktadır.Çünkü insan olarak yaratılışımız gereği yeme-içme gibi eylemleri devam ettirmemiz gerekir.Bu eylemi devam ettirirken de aynı zamanda sağlımızı korumaya özen gösteririz.
Buzdolapları hayatımızı sağlıklı devam ettirebilmemiz için en temel beyaz eşyadır.Buzdolaplarında gerçekleşen arızalar, içlerinde sakladığımız besinlere de zarar verebilmektedir. Hatta bu durum sağlığımızı büyük ölçüde etkileyebilir.
Hayatımız için bu derece önemli olan buzdolaplarının da aslında en az bizim kadar sağlıklı olması gerekir.Buzdolaplarını da her eşyamız gibi daha verimli,daha uzun ömürlü kullanmayı isteriz.Düzenli bakımı ve temizliği de ayrıca önem arz etmektedir.
Düzenli bakımının yanısıra zaman zaman bazı tamir gerektiren durumlarda ortaya çıkabilir.Buzdolapları da diğer tüm eşyalar gibi zamanla yıpranır,bozulur yada eskisi kadar verimli çalışmayabilir .Bazen parça derğişimi,bazen de yenisi ile değiştirmek zorunda bile kalabiliriz.En çok ihtiyacımız olduğu anda buzdolaplarımız tamir gerektirebilir.
Buzdolabı tamiri servisi özel uzmanlık gerektiren bir alandır.Sıradan tesisatçılardan bu hizmeti aldığınızda ya buzdolabınızı tamamen kaybedersiniz ya da çok daha fazla ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Bu sorunların önüne geçebilmek için teknik destek alacağınız birimin konusunda uzman,donanımlı ve her türlü çözüme ulaştırabilecek ekiplerden oluşması önem arz etmektedir.


Buzdolabı Bakım Ve Temizliği Hakkında Öneriler
Buz dolaplarımızın bakımı ve temizliği uzun ömürlü kullanımı açısından oldukça önemlidir.Ne kadar önem gösterirsek o kadar verimli kullanırız.
Ağzı açık kaplarda saklanan gıdalar, yıkanmadan dolaba konan meyve, sebze, yumurta gibi yiyecekler ve dolaba dökülen, poşetlerden sızan sıvı ürünler buzdolabının içinde kötü koku oluşuma ve bakterilerin üremesine sebep olabilir. Bunu önlemek için buzdolabı temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.Buzdolabı Servisi de aynı temizliğin düzenli olmasını önermektedir.
Buzdolabı temizliği ile ilgili evde kendimizin yapabileceği bir kaç öneride bulunalım;
 • Buzdolabımızı temizlerken gaz, kimyasal ilaç asla kullanmayınız.
 • Temizleme esnasında buzdolabınızın fişini mutlaka çekiniz.
 • Temizliğe başlamadan önce dolabınızın içerisindeki yiyecekleri mutlaka çıkarınız.
 • Buzdolabınızın içini temizlerken ılık su ve bir bez kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Temizlik esnasında asla keskin ve delici aletler kullanmayınız.Çünkü önemli bir alana zarar verip daha yüksek maliyetler çıkmasına neden olabilirsiniz.
 • Dolabınızı temizlerken bir miktar ılık su içerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyip oluşan çözeltiyi kullanabilirsiniz.Karbonat kötü kokuların oluşumunu önlemede oldukça yardımcı olacaktır.
 • Dolabınızı nemli bezle temizledikten sonra mutlaka kurulayınız.
 • Temizlik esnasında dolabınızın lamba kısmına ve elektrik akımının olduğu kısımlara dikkat ediniz.Can güvenliğinizi tehlikeye düşürecek bu alanlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Temizlikten sonra buzdolabı bir süre kullanılmayacaksa fişini mutlaka çekmiş olduğunuzdan emin olunuz
 • Temizlikten sonra buzdolabı kapağını bir süre açık bırakınız.
 • Kapı sızdırmazlık contalarının temizliğini dikkatli yapınız.Üzerinde herhangi bir toz, kir, yapışkan vb olmadığından emin olunuz.
Bunların yanısıra buzdolabınızı yerleştirirken de dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
 • Çok miktarda besin gerektiği durumlarda hızlı dondurma gözünde dondurunuz .Besinler orada çok daha hızlı dondurulur ve daha sağlıklı olarak muhafaza edilir.
 • Daha önceden dondurulmuş besinler ile yeni besinler çok yakın temasta bulunmamalıdır.
 • Dondurulacak yada muhafaza edilecek besinler çok fazla üst üste gelecek şekilde olmamalıdır.
 • Besinler yerleştirilirken ambalajlarına dikkat edilmeli,uygun saklama ambalajları ile saklanmalıdır.
Buzdolaplarınızda Enerji Tasarrufu Sağlayabileceğiniz Küçük İpuçları
 • Besinlerin öncelikle cihaz dışında soğumasını bekleyin.
 • Daha önceden donmuş gıdalar çözünürken dolabın içerisinde çözünmesini bekleyin.Çünkü besinler çözünürken mevcuttaki düşük ısısı dolabın soğumasına neden olur bu sayede daha fazla enerji sarf etmemiş olur.
 • İçecekleri ve sulu yemekleri dolabınıza koyarken ağzının kapalı olduğundan emin olun.Çünkü ağzı açık olduğunda cihazınızın nemi artacaktır.Bu da cihazınızın çalışma süresini uzatır.Buzdolabımızın çok daha fazla çalışmasını istemeyiz.
 • Cihazınızı havalandırmanın sağlıklı olduğu bir alana yerleştirin.Direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin.
 • Buzdolabınızın elektrikli diğer cihazlarla çok yakın mesafede olmamasına dikkat edin.Aksi durumda cihazınızın yanında yalıtım plakası kullanmanız gerekecektir bu da ekstra maliyete neden olacaktır.
 • Cihaz içerisinde farklı ısı bölmeleri ayarlarınızı kapalı tutun.İhtiyaç duyulduğu durumda kolaylıkla açabilirsiniz.
 • Kapı contasının ve lastiğinin temiz olmasına özen gösterin.Çünkü aksi durumda cihaz kapalı durumda iken bile hava alacaktır.
 • Buzdolabında yerleştirme işlemi yaparken mümkün olduğunca cihazınızın kapısını kısa süre açık tutun.Uzun süre açık kaldığı durumlarda cihazda farklı sorunlar çıkabilir.
Hangi Durumlarda Teknik Servisi Aramalısınız?

*Buzdolabı çalışmıyor ise;
-Buzdolabının fişi prize tam oturmamış olabilir.Ya da prizin bağlı bulunduğu sigorta kapalı olabilir.
*Buzdolabı çalışıyor fakat soğutmuyor ise;
-Buzdolabının kapısı doğru kapanmamış olabilir.
-Soğutucu ve dondurucu bölümü ayarı düşük olabilir.
-Rezistanslardan biri veya bir kaçı tıkanmış olabilir.
-Buzdolabınız gaz kaçağı yapıyor olabilir.
-Buzdolabınızın su tahliye kanalları tıkanmış olabilir.
*Buzdolabı motoru çalışmıyor ise;
-Buz çözme devresi aktif konumda olabilir.
-Sıcaklık ayarı gereğinden farklı bir ayarda olabilir.
*Buzdolabı Soğutucu bölmesi terleme yapıyor ise;
-Buzdolabının kapısı normalden farklı sıklıkta açılıp kapanmış olabilir.
-Buzdolabının bulunduğu alan normalden fazla nem oranına sahip olabilir.
-Buzdolabının bulunduğu alan normalden fazla soğuk olabilir.
*Buzdolabı buzlanma yapıyor ise;
-Buzdolabının kapısı düzgün kapanmamış olabilir.
-Buzdolabınızın hava akımını sağlayan delikleri tıkanmış olabilir.
-Termostat ayarları düzgün yapılmamış olabilir.
*Buzdolabınız ses yapıyor ise;
-Buzdolabının ses çıkarması birden fazla nedenden kaynaklanıyor olabilir.Motorun bozulması,buzdolabı içindeki ara kanal rezistans parçasının bozuk olması,fanın doğru çalışmaması gibi nedenler buzdolabınızın sesli çalışmasını etkiler.
Bu durumlarda uzman buzdolabı tamircisi/servisi ekiplerinden destek almanızı öneririz.

Buzdolaplarınızın her sorununu kendiniz çözüme kavuşturamayabilirsiniz.Bazı teknik durumlarda yetersiz kalabilirsiniz.Bu durumlarda konusunda uzman ekiplerin çözümlerine ihtiyaç duyulur.Uzun yıllardır birçok bölgede hizmet vererek uzmanlaşmış kadromuz ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.Öncelikli amacımız müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak!
Buzdolabı Tamir Servisi tarafından yapılan tüm tamir ve onarım işlemlerinde müşterinin memnuniyeti ön planda tutulmalıdır.Öncelik müşterinin sorununa çözüm bulmaktır..İhtiyaca ve soruna yönelik çözümler önerilmelidir.Daha fazla kazanmak amacıyla yapılan yanlış işlemler sonucu bazen hoş olmayan sonuçlar yaşanabilmektedir.Bu yüzden buzdolabı tamiri konusunda uzman destek almanız hem maliyeti düşürmek açısından hem de sağlıklı çözümler açısından daha faydalı olacaktır.Çünkü kimse buzdolabını veya diğer beyaz eşyalarını sık sık değiştirmek istemez.
 
Son düzenleyen: Moderatör: