Çalışan Anne Ne Olmak Ne Kadar Zormuş Ben mi Kuramıyorum Dengeyi?

Bizim komşunun bebek bakıcısı hem çoçuğa bakıyor hem ev işlerini yapıyor. Keşke sizde baştan böyle biriyle anlaşsaydınız.çok rahat ederdiniz. Kadın hızlı becerikli bide dilbaz şarkılar tekerlemelerHem de Yeni doğduğundan beri bakıyor büyüttü bile çocuğu. Tabi böyle biri şans işi

Çalışan anne olmanın bu kadar zor olacagını hiç düşünmemiştim aslında.. Ama oglum büyüüdkce herşey dahada zorlaşıyor sanki su an 13 aylık 5 aydır çalışıyorum yaklaşık
Sabah 8 akşam 5 ögle aram 12 - 1 30 arası eve gidiyorum evim yakın oglumu görüyorum emziriyorum yemek yiyip geri geliyorum hafta sonları ise tatil..
Hiç birşeye yetişemiyorum bu beni günden güne tüketiyor sanki..
Eve gidiyorum oglum yeni uyanmış oluyor biraz hasret gideriyoruz daha sonra bütün gün hiç biryere cıkmadı için parka götürüyorum cok mutlu oluyor orda oyun grubu oluşturduk ordaki cocuklarla oynuyor
6 da babamız geliyor 6 30 a kadar parkta duruyoruz.. 7 de evimizde oluyoruz tekrar.. işte başlıyor koşuşturmaca
Oglum biraz sekerleme yapmak istiyor o saatlerde 15 20 dakika kadar uyuyor. eve gittiğim zaman ne yapacagımı şaşırıyorum bazen yemeğimiz olmuyor aksamdan yapmamıs oluyorum hemen kolay şeyler ypaıyoruz makarna , menemen, biber kavurması gibi..
yemeği yedik ettik kaldırdık topladm derken saat 9 oluyor.. birimiz evin işlerini hallederken birimiz cocukla ilgileniyoruz çünkü oglum kendi basına oynamaz beni çok özlüyor otur benmle oyna dior.. onunla oynayınca cok mutlu oluyor canm kuzum benm :KK43:
Daha şöyle eşimle bir arada oturup 5 dakika cay bile içemiyoruz..
C tesi günleri evdeyken toz alıyorum tuvalet banyo varsa camasır hallediyorum..
Pazar günü eşimde evde.. iki elden kahvaltıdan sonra hemen birimiz makine birimiz yerleri siliyoruz.. 2 saatte bitiyor hani öyle aman evim temiz olsun dagınık olmasın.. aman sura söyle olsun değilim kendimi cokta sıkmıyorum .. sadece pazarmz var ben oglum ve eşimin birlikte birşeyler yapabilmesi için.. başka yok.. işler bittikten sonra hemen o gün için plan yapıyoruz..
Size dünden örnek veriyim.. dün yine eve gittik oglanı az uyuttum yememiz yoktu.. hemen makarna hasladm yedik içtik kaldırdk.. bugun bir iş yapmayacagm dedm gectm oturdum içeriye..
:Bi yandan ogluma corna ypılaacak yarına, yarına yemek yapılacak malzemeler cıkardım buzluktan bir yandanda camasır sereceğim..
Oglum uyuduktan sonra yapıyım diorum oglum gece uykusna yaklaşık 10, 10 30 gibi yatıyor ve derin uykuya dalması 11 i buluyor bazen 11 30 dalana kadar iyice sürekli uyanır..
O satten sonra bende artık pert oluyorum eşim beni beklerlen koltuk kenarnda sızmıs oluyor.. bende beşik basında.. yorgunluktan cogu zaman yapamadm mı sabah erken kalkıyım yapym diorum oglum sabahlarıda sürekli uyanıyor geri dalıyor..
Demem o ki evin işi hiç bitmiyor bir günde eşimle oturup iki çift laf edemiyoruz yada bir günde eve gelip oglumla doya doya oynayamıyorum.. çünkü birimiz iş yaparken birimiz oglumla ilgileniyor eşimle bir araya gelemiyoruz bile.. sagolsn herşeyime yardm ediyor.. o olmasa zaten napardm bilemiyorum..
Ama ben artık hiç birşeye yetişemekten gercekkten tükendim günler böle geçiyor..
Bir yardımcı almak cok isterm ev işleri için.. ama zaten maasımın yarısını bakıcı için ayırıyorum .. birde yardımcıya verdk mi calışmamın anlamı kalmıyor..
Eve gittik mi ya yemek yapılacak oluyor.. ya camasır oluyor hiç biri olmasa kesin bulasık makinesi dolu oluyor oglumun banyosu denk geliyor.. Bütün çalışan anneler mi aynı durumda..
VE birde sucluluk duygusu.. oglumla verimli zaman gecirememe korkusu yetememe korkusu benm sevgime ilgime cok ihtycı var cünkü :KK43:
Ben mi pratik değilim nerde hata yapıyorum gercekten bilmiyorum...
Bugun yemegim var mesela aksama.. ama bugunde oglum banyo yapacak.. camasırlar katlanacak..
Eşim dior biz sennle telefonda daha cok konşuyorz die gercekten öyle .. ne ypmam lazm benm üzerime ölü toprak serili sanki :KK43:
İyi bir anne iyi bir eşi değilim diorum kendi kendime cekip ceviremiyorum evimi diyorum :/ kuramıyorum dengeyi aslnda elim hızlıdır ama neden herşey böyle oluyor bilmiyorum..

senden daha zor durumda olan gariban annelerde var canım şekil a ben:KK54::)..sabah 6 buçukta çıkıyorum akşam 7de eve geliyorum ..2 tane çocuğum var..ödevlerini yaptır yemek hazırla çamaşır vs derken insanlıktan çıkıyorum ..
senin şuan bebişin küçük olduğu için zorlanıyorsun ama büyüyecek annesi sabret sende keyifli vakit geçireceksin ailenle ..işin yakın anladığım kadarıyla eve .bu bir süreç ve daha kolaylaşacak..eve yardımcı alabilirsin..birde mükemmelliyetçi sakın olma ..sana zarar ..çalışan annesin herşeyi dört dörtlük yapamazsın tabiki..önemli olan ne aslında biliyormusun mutlu çocuklar yetiştirebilmek ..ev kirli olsada olur..

Sanki ben yazmışım. Bütün günümü yazmışsın. Öglen emzirmeye gelip gitmeye kadar. O yüzden uzun olmasına rağmen okudum ekleyeceğim bir şey var mı diye :)
Derman olamam çünkü kendime de olamadım daha. Amacım paylaşmak. Yalnız değilsin demek.

Tek farkı biz eşimle 6 buçukta işten çıkıp oğlumu kv den gidip alıp eve geliyoruz. Eve gelmemiz 7 buçuk.
O saatten sonra evde yemek yoksa veya buzlukta hazır yoksa vay halimize. Benim eşim de çok yardımcıdır. Her şeye yardım eder. Devrilip yatamaz. Ona rağmen hep eksik hep yarım.

Oğlum akşam o saatte şekerleme yapmaz. Ama o da oyun demek zaten. Her halükarda ona vakit ayrılmalı. Yanında ister hep bacaklarıma dolanır yaptırmaz. 10 aylık daha.

Bazen kendimi o kadar beceriksiz, düzensiz ve kontrolsüz hissediyorumki bu da benim için stres demek. Bunu eşime de yansıtıyorum. Haftasonu hevesle pazara gidiyorum sonra yemeğe girişeyim diyorum. Eşim kendi dışarı çıkmak istiyor. Çıksın istemiyorum yapmam gerekenler var ama ona diyemiyorum. Çünkü hakkı. Bu sefer de yemek işi çok zorlaşıyor çünkü oğlum ağlıyor beni istiyor. O uyuyunca da ben kalkıp iş yapamıyorum çünkü pilim bitiyor. Her hafta plan yapıp ertesi günü bozmak zorunda kalıyorum.
Bu hafta kaç akşam oğlumun uyku huysuzluğu yüzünden yemeği yarım bırakıp onu yedirip giydirip uyuttum bilmiyorum. Bu durumda mutfak toplama da eşime kalıyor. O da tabi üstünden üstünden. Benim kadar detaylı yapamıyor.

İnanır mısın mutfağa girip tarif denemeyi 3 4 ceşit yemeği bir seferde yapmayı özledim.
Yorumları okumadım inşallah faydalı yorumlar vardır.

Canım ben de çalışan bir anne adayıyım ve aynı zorlukları yaşayacağım. Her ne kadar henüz çocuğum olmasa da zaman sorunu her daim olduğundan sana da kendi çözümümü sunayım belki işine yarar.
Önce her cumartesi tüm hafta ne yeneceğine karar veriyorum. Yani günlük yemek menüm oluyor, alışveriş yapıp bu menüm için gerekenleri alıyorum. Sonra herşeyi pişirmeye hazır bir şekilde dolaba koyuyorum. Mesela pırasa mı yapacağım. Pırasaları yıkayıp, şu salata süsme leğeni ile süzüp buzdolbı poşetine koyuyorum sonra içine atacağım havuçları soyup dilimleyip poşetliyorum ve buzdolabında sebzeliğe atıyorum. Ya da menemen mi var, domatesi, biberi ve soğanı doğrayıp buzdolabına atıyorum ama hepsni ayrı ayrı poşetleyerek. Karnabahar yapacaksam karnabaharları yemeklik hazırlayıp süzüyorum. Sonra soğanı yemeklik doğruyorum direk buzdolabına. Bu şekilde poşetlenmiş pişmeye hazır yiyeceklerim hep buzdolabında oluyor. Mesela nohut yemeği yapacaksam nohutu ıslıyorum ve akşam haşlayıp derin doıındurucuya atıyorum. Yemeklerim de et kullanacaksam haşlıyorum gibi... Sonra menüme bakarak hergün yapıyorum yemeklerimi inan o kadar pıratik oluyor ki. Sadece 20-25dk da yemek hazır oluyor.
Çorba olarak da iki çeşit çorbayı pişirip saklama kabında koyuyorum dolaba 5 gün boyunca dönüşümlü içiyoruz yemeklerin yanında.
Bir de pilav, cacık ya da salata gibi yan yemekler içinde hazırlık yapıyorum. Mesela pilav genelde mercimekli bulgur pilavı pişiririm. Mercimeklerimi haşlayıp derin dondurucuya tek pişirimlik atıyorum. Cacık için salatalıklarımı rendeleyip içerisine sarımsak dövüp yine derin dondurucuya atıyorum. Salata için domates hariç tüm sebzeleri ayrı ayrı dilimleyip poşetliyorum sonra dilediğim kadarını alıp yapıyorum.
Cumartesi günleri 3 saatimi alıyor tüm bunları yapmak. Haftaiçi de çok rahat ediyorum. Hem böylece eşim erken gelirse menüye bakıp o yapıyor yemekleri. Zaten herşey hazır olduğundan çok pratik oluyor.

Umarım senin için de aynısını yapmasan da bşr yol gösterici olur. Allah kolaylık versin.
canm ben tam olarak anlayamadm han,i örnek vermsin ya mesela pıraları dogruyorum havucları dogruyorum dogradıktan sonra buzluga mı kaldırıyorsun ?

eve geldikten sonra oglumun sekerleme yaptıgı 15 20 dakikayı dün itibari ile rafa kaldırdm dün 10 da uykuya gectk 10 30 da uyudu.. elimi yüzümü yıkaldım bi silkelendim eşimle oturup iki çift laf ettik daha sonra uymaya gitti kendisi.. bende camasırlarımı katladm makinemi yerleştirdm ve yattm.. ama bunları yarm yapabldim çünkü oglum uyuduktan sonra kıpırdanıp durdu.. sabah 8 de kalktı.. anneme bıraktık işe geçtik.. şimdi 11 gibi uyur 12 de kalkar.. daha sonra 3 30 gibi uyur 4 30 da kalkar bu gece uykusundan önceki son uykusu artık.. pazara iş bırakmama konusu cok mantklı gibi.. ama c tesi oglumla yapabilirmiym bilmiyorum... çünkü pazar günü ev işi kahvaltı derken saat 2 oluyor eşimde yoruluyor bende yine tabiki cıkıyoruz dışarya şimdi havalar güzel.. hatta hafta sonuna poikniğr gideceğiz.. balık tutmaya akşama kadar gelmeyiz eve.. akşam geldimde yemek olmucak =) o ayrı.. camasır işini c tesiye biriktirsem camasırlk yetmez.. o yüzden hafta içide bir kere atmam gerekli..
c tesi kendim evimi temizlemye calışacagım dediniz gibi bir süpürge acıp evi süpürmek görünen yerleri söyle bir silmek toz almak tuvalet banyo 2 saat sürer.. oglum oldu için 4 saatte bitsn gerekirse.. ama bunu bi deneyecem pazar günü en azndan iş yüküm hafifler..

İyi şartlarda çalışıyorsun
Çoğu kişi akşam 7de evde olup dediklerini yapıyor
Bakıcı ne yapıyor bu şekilde anlaşın enazından çamaşırları assın evi toparlasın
Çocuğun parka çıkarsın

canm ben tam olarak anlayamadm han,i örnek vermsin ya mesela pıraları dogruyorum havucları dogruyorum dogradıktan sonra buzluga mı kaldırıyorsun ?
Yok canim dolabın sebze bölümü var ya uzun süre sebzeleri bozulmadan saklıyor, o kısıma koyuyorum. Sularını salata suzgeciyle iyice süzersen 2 hafta net birşey olmuyor sebzelere. Sadece kabak, patlıcan ve patates fazla bekletilemiyor ama yeşil yapraklı sebzelere hic birşey olmuyor uzun süre.

İyi şartlarda çalışıyorsun
Çoğu kişi akşam 7de evde olup dediklerini yapıyor
Bakıcı ne yapıyor bu şekilde anlaşın enazından çamaşırları assın evi toparlasın
Çocuğun parka çıkarsın
su an bakıcı yok annem bakıor.. annem devam edemck bakmaya saglık sıkıntıları nedeni ile.. bir kaç bakıcı denedk olmadı eşimin kuzeni geldi.. ona alıştırmaya calışıyoruz..

Cocuk neden tek basina oynayamiyor simdi mukemmel anneler bana kizicak ama cocuk fln okadar da yorulup esimden kopamam acikcasi gerci ogretmenim is saatlerim cok rahat ama yinede butun hayatimi cocuga odaklayamam biz de insaniz ben duz mantigim dunyaya birkere geldim bir kere ölücem kendimi kasamam zaten cocuk fikrine uzagim burda okuduklarimdan sonra cocuktan sonra esi soguyan hayatini ona adayan bende sanirim dogustan annelik icgudusu yok

bu içgüdüsel bir durum değil ki zorunluluk, çocuğu aç bırakamazsınız, uykusuz da bırakamazsınız. giyinecek yıkanacak oynayacak bunları karı-koca birlikte yapmak durumunda. bu çocuğun üzerine düşmek değil ona bakmaktır.

eve geldikten sonra oglumun sekerleme yaptıgı 15 20 dakikayı dün itibari ile rafa kaldırdm dün 10 da uykuya gectk 10 30 da uyudu.. elimi yüzümü yıkaldım bi silkelendim eşimle oturup iki çift laf ettik daha sonra uymaya gitti kendisi.. bende camasırlarımı katladm makinemi yerleştirdm ve yattm.. ama bunları yarm yapabldim çünkü oglum uyuduktan sonra kıpırdanıp durdu.. sabah 8 de kalktı.. anneme bıraktık işe geçtik.. şimdi 11 gibi uyur 12 de kalkar.. daha sonra 3 30 gibi uyur 4 30 da kalkar bu gece uykusundan önceki son uykusu artık.. pazara iş bırakmama konusu cok mantklı gibi.. ama c tesi oglumla yapabilirmiym bilmiyorum... çünkü pazar günü ev işi kahvaltı derken saat 2 oluyor eşimde yoruluyor bende yine tabiki cıkıyoruz dışarya şimdi havalar güzel.. hatta hafta sonuna poikniğr gideceğiz.. balık tutmaya akşama kadar gelmeyiz eve.. akşam geldimde yemek olmucak =) o ayrı.. camasır işini c tesiye biriktirsem camasırlk yetmez.. o yüzden hafta içide bir kere atmam gerekli..
c tesi kendim evimi temizlemye calışacagım dediniz gibi bir süpürge acıp evi süpürmek görünen yerleri söyle bir silmek toz almak tuvalet banyo 2 saat sürer.. oglum oldu için 4 saatte bitsn gerekirse.. ama bunu bi deneyecem pazar günü en azndan iş yüküm hafifler..
Canim senin oglanin huyunu suyunu bilemem de mesela ben supurge yapacagim zaman oglani mama sandalyesine oturtup yapiyorum. Supurge cok ilginc geliyo ona beni sesini cikarmadan pur dikkat izliyo. Tabi cok uzun degil en fazla 15 dk. Ama bana yetiyor. Mesela bulasik makinasi da cok ilgisini cekiyo. Temizleri cikartirken onu da cagiriyorum. Altta genelde kirilmayacak tencere tava oldugu icin o onlarla oynarken ben ust raftaki bardaklari toplayip yerlestirmis oluyorum. En sonda makina bosaldiginda alt rafi cikartip oynamaya basliyor onla bi 20 dk oynuyo. O arada da mutfagi silip cayi koyuyorum mesela. Hem is yapmis hem onu oyalamis oluyorum:)

Bir de dikkat ettim hep kafanda ev isleri ile ilgili planlar var. Simdiden cumartesi pazarin planini yapip duruyorsun kafanda. Bence simdiden bunu dusunmene gerek yok. O gun gelince isin bi ucundan baslayip bitirirsin. Simdiden plan yapinca bi de planladigin gibi gitmezse isler sinir oldugunla kalirsin. Aksamustu uykusunu kaldirdigin iyi olmus. Kipirdanip durmasi yeni uyku duzenine alisinca gecer. Yeni saate alisinca daha derin uyumaya baslar. Bebis uyuyunca da bence hemen ise sarilma. Biraz dinlen uzan esinle vakit gecir. Sonra bikac hafif is yapip dinlen bence:))

X