Çalışan kadınlar bakabilir misiniz?

Hillad

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2018
516
472
Hepinize selamlar arkadaşlar,
Merak ettiğim şey şu ki: kazancınızla genel olarak neler yapıyorsunuz, y da benim kazancımı değerlendirme durumumu nasıl yorumlarsınız??
10 yıldır çalışıyorum, kazancım borcu olmayan bir aileyi rahat geçindirir. Ne var ki mesleğe başladığımdan beri borç ödüyorum.
Önceleri hadi bekar evindeydim, yeni ihtiyaçları vs. Onlara harcadım. Sonra nişan masrafları, düğün masrafları, evlendik, ev araba kredisi..derken 10 yıl geçti..
Şöyle bir maaşı rahat rahat harcayamadım.
Eşimle hesabımız ortak gibi bir şey. Ödenecekler ve geriye kalan bellidir. Kredi dönemlerinde sürekli hesabımız eksideydi..
Sonraları biraz rahatlar gibi olduk ama fazla sürmedi. Çocukların okul masrafıydı, o ay çıkan ekstra bir şey, hediyeler, tatilvs.. çok fazla birikim yapamadığımız gibi döngüyü de kıramıyorum. Her ayın 15inde gelen oranın 4/5 i gidiyor ödemelere ve geriye kalanla ay sonunu idare etme derdindeyiz.. zaten ortalık karışık.. daha müşkil duruma girdik. Sıkıştık, bunaldık, çok fazla bir yerlere de gidemiyoruz malum yakıt zamları..
Yakın zamanda eşim başladı bi araba daha alalım, yatırım amaçlı, biraz daha borçlanacaz, ama böyle olmazsa bir şey alamıyoruz, para harcanıp gidiyor diye.. inanır mısınız kriz geçirecek hale geldim..
Ben sürekli borç ödemek için okudum bir de çalışıyorum?!
Ekstra kazanç sağlayayım diye ek iş alıyorum arada, o bile bir yerlere gidiyor??
Sürekli kıyafet almakla da olmuyor, altına yatırım yapalım desek, yine yüksek..
Gece 1.00de uyandım ve bir daha uyuyamadım bunları düşünmekten..
Daha ne kadar yatırım yapmalı, ne kadar harcamalı, neyi biriktirmeli, tükendim bunları düşünmekten inanın..
Her vakit şükür ediyorum her namazımda zaten..
Sonra kimisine saçma gelse de kazanç olumlama sözcükleri söylüyorum..
Nihai amacım ne onu bile çözemedim.. ama sonuç olarak sürekli borç ödemek için çalışmaktan, her ay sonunu ümitle bekleyip, sonra neredeyse hepsini borca vermekten yoruldum.
Olumlu yorumlarınız için şimdiden teşekkürler 🙏

İkinci bir araba almak çok mantıksız. Onun vergisi sağı solu. Krediye artı faiz gideri. Eşinizin önerisinde anladım ki parayı yönetemeyen o.altın hesabı açın maaş yatar yatmaz ilk iş gr altın alın. Geri kalan para ile idare edin.meaela biz 1000 liradan gün yapıyoruz. Bazı arkadaşlar 2000 den girdi. 10 kişi olsa 20. 000 iyi para. O şekilde de yapabilirsiniz

Merak ettiğim şey şu ki: kazancınızla genel olarak neler yapıyorsunuz, y da benim kazancımı değerlendirme durumumu nasıl yorumlarsınız??
10 yıldır çalışıyorum, kazancım borcu olmayan bir aileyi rahat geçindirir. Ne var ki mesleğe başladığımdan beri borç ödüyorum.
Önceleri hadi bekar evindeydim, yeni ihtiyaçları vs. Onlara harcadım. Sonra nişan masrafları, düğün masrafları, evlendik, ev araba kredisi..derken 10 yıl geçti..
Eşimle hesabımız ortak gibi bir şey. Ödenecekler ve geriye kalan bellidir. Kredi dönemlerinde sürekli hesabımız eksideydi..
Sonraları biraz rahatlar gibi olduk ama fazla sürmedi. Çocukların okul masrafıydı, o ay çıkan ekstra bir şey, hediyeler, tatilvs.. çok fazla birikim yapamadığımız gibi döngüyü de kıramıyorum. Her ayın 15inde gelen oranın 4/5 i gidiyor ödemelere ve geriye kalanla ay sonunu idare etme derdindeyiz.. zaten ortalık karışık.. daha müşkil duruma girdik. Sıkıştık, bunaldık, çok fazla bir yerlere de gidemiyoruz malum yakıt zamları..
Yakın zamanda eşim başladı bi araba daha alalım, yatırım amaçlı, biraz daha borçlanacaz, ama böyle olmazsa bir şey alamıyoruz, para harcanıp gidiyor diye.. inanır mısınız kriz geçirecek hale geldim..
Ekstra kazanç sağlayayım diye ek iş alıyorum arada, o bile bir yerlere gidiyor??
Daha ne kadar yatırım yapmalı, ne kadar harcamalı, neyi biriktirmeli, tükendim bunları düşünmekten inanın..
Nihai amacım ne onu bile çözemedim.. ama sonuç olarak sürekli borç ödemek için çalışmaktan, her ay sonunu ümitle bekleyip, sonra neredeyse hepsini borca vermekten yoruldum.
eşinin önerisini beğenmemişler ama aslında çok mantıklı. benim eşim 3 yıl önce 65.000 e Bir jeep aldı. onu aralık ayında sattık ve onun karasına çok az ekleyip ev aldık. Ticaret böyle olur bankaya koymakla birikim olmaz. Birikim yapmak istiyorsan mal alacaksın ev, arsa, araba ne olursa. bu yıl 100 bin e bulduğun arabayı seneye 200 bin e alamazsın kural bu malesef ülkemizde.

Altin dolar hesabi açın yok banka ile biriktirmek zor yapimiz geregi bazi insanlar borçla biriktirir
onla iseniz en guzeli arsa

10 yıldır ev, araba almışsınız. Çocuklar buyumus masraflarını karsiliyorsunuz.
Ama biraz da kendinize harcayın tabiki. Tatil planlayin bu yaza mesela otel tatili.
Gezmek istediğiniz yerlere gidin. Bazi gunler dışarıda yiyin, masaja gidin , tiyatroya gidin vs vs.Biraz kazandığınizı harcayın ,yoksa ömür böyle çürür gider borç ödemekle. ( başlıkta sürekli mal mülk edinip ,kredi borcu ödemekten yakindiginiz ve öneri istediğiniz icin

İlla ki eşinizin bir bildiği vardır ama ilk aşamada araba bana da mantıklı gelmedi. Düzene girene kadar yeni Alınan aracın masrafı bitmez gibi geliyor bana. Altınla başlayıp daha sonrasında peşinat kadar birikince ev almak yada arabayı yükseltmek benim düşüncem.

Bizde de durumlar çok farklı değil her ay gelir belli gider belli. Ay sonunu bazen oluyor ki zor getiriyoruz. Kredi kartına yükleniyoruz. Sonra kartı öde derken para yine gidiyor. Kısır döngü neticede. Haziran sonrası yeni kredi ile araba yükseltecez bizde mesela. Çok takma kafana rabbim sağlık versin güç versin çalışalım inanın hastalık daha kötü. Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin inşallah.

şuan çoğu aile bu durumda sanırım borçlara yetişip aylık döngüyü tamamlama stresi içinde yaşayıp gidiyoruz ne birikim ne yeme içme ne alışveriş hepsi lüks oldu maalesef yine de insan kendinden daha zor durumdakileri aklına getirip şükrediyor en azından temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak durumumuz var diye ama insan bu özel bir şeyler yapmayada ihtiyaç duyuyor

24 yasinda calisma hayatina basladim.Ilk 5 -6 sene deli gibi harcadim hepsini.Sonra buyuksehire ataninca isler zorlasti ben de daha tutumlu olma yoluna gittim.Gram altin ve nakit biriktirdim.Onunla dugun masraflarimi karsiladim.Evlendim,iki bebegim oldu.Su anda tum evin faturalari bende.Geri kalaniyla oglanlara biseyler aliyorum,gunluk alisverisleri yapiyorum.Gram almaya devam ediyorum.Bu sekilde 🤷‍♀️ Keyfi olarak ta canim ne isterse aliyorum.Tatil icin aylik bir miktar atiyorum.Bir de dev bir kumbaramiz var.Her eylulde okul baslarken alirim.Ek ders,maas,elime gecen kagit,bozuk para ne bulursam atarim.Bazen 1 lira,50 kurus bazen hususi 100 lira.Haziran sonu acariz o bizim tatil harcama paramiz olur.Bu gibi yani🤷‍♀️

ben öğretmenim, eşimin maaşı da tr ortalamasının üstünde ama gelgelelim arabamız dışında bir şeyimiz yok. her şeyimizi kendimiz yaptık evlendiğimizden beri borç ödüyoruz. üç kuruş birikimimiz var onunla da ev almak hayal. tr gerçeği bu maalesef. anadan babadan bir şey kalmadıysa iki maaşla bir şeyler yapmak çok zor. ha yapanlar var elbet ama benim gibi yaşantısından kısmak istemeyenler için imkansız birikim. keşke yapabilsem.

Hem gönlümce paramı harcayamıyorum diye konu açmızsınız hemde hala yatırım yapmaktan altın almaktan bahsediyorsunuz. Zaten herkes borçlu bir şekilde, maaşlarda eriyor sürekli gelen zamlardan ötürü. Ev araba varmış zaten başka yatırıma gerek yok, borçları kapatın kalanla gezin tozun yiyin için. İlla yatırım yapacaksanız çocuğunuzun geleceğine eğitim maksatlı yatırım yapın.Hayata bir kere geliyoruz bugünü doyasıya yaşamayacak isek ne diye çalışıyoruz.

Borcu bitirmeden başka bi borca girmek bana pek mantıklı gelmiyor. Ama borcta mal sahibi yaptiriyor. Once Aktif borclari bitirin. Sonra biraz dinlenin tatile gidin, yiyip içip güzelce. Durumunuza göre ister borçla bir mal mülk sahibi olun ya da her ay düzenli altin doviz alın.

Evinizi arabanızı almışsınız,bundan sonra biraz kendi keyfinize,zevkinize harcayın. Har vurup harman savurun demiyorum.Ufak ufak (altın, döviz) yatırımınızı yapın yine ama büyük borçların altına girmeyin bence.
Çocuklarin eğitimine harcayın mesela geniş geniş.

Ben maaşli insanların bu mütemadiyen mal mülk alma, borç ödeme,ucu ucuna yaşama sevdasını anlamıyorum.Ömür geçiyor,yaş gidiyor. Bazı şeyleri zamanında yapmak güzel.

Borçları bitirin ve bir kaç sene hiç bir yatırım yapmayın.Bu süreçte hem kafa olarak rahatlarsınız hem de biraz birikiminiz olur.Sonra yatırım yapacaksanız da bakınırsınız piyasaya.
Bizim ev araba var.Bi de aileden kalan ufak tefekler.Hiç de yatırım yapıcaz diye uykularımız kaçmıyor.Rahatça yaşayıp gidiyoruz kenara bir miktar kötü gün parası atıyoruz tamamdır.
Hayat gerçekten çok kısa eşinizin hırsına mağlup olmayın.Eşime ben dikte ede ede bu moda getirdim yoksa o da yapmak isterdi.

Eviniz arabaniz varmış...daha ne borcuna gireceksiniz...hayata bir kere geliyoruz..tamam çalışalım evlatlarımızın geleceğini dusunelim ama yiyip içelim de gezelim de...calisiyorsak ihtiyacımız oluyor
Ben yıllardır çalışıyorum yıllardır borç ödüyorum ama kendimi kismiyorum hiç kuaforumede giderim dsardan da sıksık yerim tatilede çıkarım sürekli kitapta alirim.o yüzden bir türlü toparlanamiyoruz ama neyi lüks görüyorsanız onlardan vazgeçmeden kredi odeyebilecekseniz tekrar ev araba bakın derim

Geldiği gibi gidiyor zaten
Ne kadar gelirse o kadar gidecek bunun başka bir yolu yok
Eğer ev araba vs varsa ben olsam gezerdim imkanlar el verdiği sürece

Bence durumunuz uzaktan iyi görünüyor.Yani şöyle ki ev araba almışsınız bunlar önemli şeyler.
Çocuklar dediğinize göre en az 2 çocuk doğurup buyutmussunuz.
Bunlar çok büyük şeyler zaten.
Kendinize fazla yüklenmeyin artık.
Mevcut borçlarınızı kapatıp yeni borç olusturmamaya çalışın.
Eşiniz birikim yapalım kafasinda biri olabilir sizde artık rahat harcayayim kafasında olabilirsiniz.
Oturup bunları konuşabilmek ortak bı paydada buluşmak önemli .

X