Börekler Çalışanlar İçin Ertesi Gün Böreği-Resimli

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
İç malzemeyi önce hazırlayınız. Yufkalar sigara böreği gibi kesilecek. Yumurta ve galeta unu ertesi güne kullanılacak (fakat acelesi olan o günde bu böreği pişirebilir. Ertesi gün pişirilince çok daha lezzetli oluyor.)

Öncelikle iç harcını hazırlıyoruz. Soğan, pırasa, kıyma, ince bulgur (sıcak su ile yıkayın kabarmaya bırakın), havucu rendele, salça , tuz, karabiber,kimyon kat ve derin bir tavada bunları kavurun...

4 adet kuru soğan
2 tane pırasa
2 tane havuç
Yarım kilo kıyma
1 su bardağı ince bulgur
salça
tuz,karabiber,kimyon
3 yufka
1 yumurta
Galeta unu

Yufkaları sigara böreği yapımındaki gibi kesiniz...
8 eşit parçaya. Uçlarından harçtan bolca koyup rulo şeklinde sarınız. Sardığınız bu yufkaları kaba koyup streçleyip buzdolabına kaldırınız.
Ertesi gün böreği yapmak için
Önce bir kaba yumurtayı koyup çatalla çırpın.
Diğer kaba galeta ununu koyun.
Tepsiyi yağlayın.

Sarılmış yufkalardan birer tane alarak, önce yumurtaya bulayın sonrada galeta ununa bulayıp tepsiye sıralayın.
Fırını önceden ısıtınız.
Tepsiye sıraladığınız börekleri 180 derece fırında pişmeye bırakınız...

Göreceksiniz börekler nar gibi kızarıp kabarınca çıkarabilirsiniz...
Afiyet Olsun...

Not => İç harç artarsa ya bir yufka daha kullanın harç bitene kadar; yada buzdolabı poşetine kalanını koyup buzlukta değerlendirin istediğiniz zaman kullanmak için...

Son düzenleme:
Bugün hazırlayıp ertesi güne pişirebileceğiniz bir börekkk...
Şimdiden ellerinize sağlık...

1673461np0.jpg

Çok teşekkürler arkadaşım...bende yapmak için bu tarifi arıyordum...ellerine sağlık..

peki sardığımız böreklerin hepsini kızartmayıp bir kısmını buzlukta saklayıp, gerektiği zaman kızartırsak olurmu acaba..

Çok teşekkürler arkadaşım...bende yapmak için bu tarifi arıyordum...ellerine sağlık..

peki sardığımız böreklerin hepsini kızartmayıp bir kısmını buzlukta saklayıp, gerektiği zaman kızartırsak olurmu acaba..

Canım kızartmıyoruz fırına veriyoruz... Ayrıca buzluğa değil buzdolabının alt kısmına koyuyoruz. Afiyet Olsun. Hayırlı Ramazanlar. sofranız bereketle dolsun.

Çalışan arkadaşlarımız faydalandılarmı bu tarifimden acaba???

:uhm:

öncelikle çok farklı bir tarif.en kısa zmanda yapmayı düşünüyorum .tarifin için çok teşekkür ederiz arkadaşım.yalnız bir sorum olcakı ben kıyma yiyeniyorum.yerine başka birşey koysak olur mu?(peynir veya patates)

öncelikle çok farklı bir tarif.en kısa zmanda yapmayı düşünüyorum .tarifin için çok teşekkür ederiz arkadaşım.yalnız bir sorum olcakı ben kıyma yiyeniyorum.yerine başka birşey koysak olur mu?(peynir veya patates)

Tabiiki canım, iç malzemeyi kendi zevkinize görede hazırlayabilirsiniz... Yemediğiniz birşeyi zorla yiyemezsiniz. Canınız nasıl isterse şekerimmm... Ellerine sağlık, umarım beğenirsin...

kaydirigubbakcemile5

Geçen gün annem (kayınvalidem) bu tarifin iç malzemesini ; tavuklu beşamel soslu olarak yaptı o şekildede harika olmuştu...
Canım anneciğimi öpüyorum... Ne yapsa güzel olur...:nazar:

X