Çalıştıgınız şirketten ayrılma kararı vermenizde neler en güçlü sebeplerdir, lütfen tavsiye verir misiniz?

Analien

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2020
25
7
32
Biliyorum, öyle bir dönemdeyiz ki herkes maddi manevi sıkıntıda bir çok kişi çöküntüde, ama benim derdimde bana büyük, umarım kendinizi yerime koyup tavsiye verebilirsiniz.
Ben geçen yıl yurtdışına master için geldim. Hedefim bir iş bulup burada kalmaktı. Çok zorladım çok çok araştırdım. Sonunda, mezun olduğum gün hem de, bir iş buldum. Hem de tamamen okuduğum alanla ilgili hedeflediğim tarzda iş yapan bir firmada. Firma direktörü türk. Beni işe alanda o. İlk görüşmelerde çalışma izni çıkarmak uzun bir süreç aldığı için ve bu ülkede iş bulduğum firma bana sponsor olup çalışma izni işlemlerimi yapmadığı sürece sadece stajyer olarak çalışma hakkım olduğu için stajyer kontratı ile başlamamı ve benim çalıştığım süre içinde de işlemlerimi başlatıp süreç için gerekli yerlere başvuracağını söyledi.
Süper fikirdi, hemen kabul ettim. Hatta ofisleri başka bir şehirde olduğu için iki gün içinde taşındım hemen. Maaşım da normal maaş ile stajyer maaşı arasında bir meblağ, burda ucu ucuna ama çok şükür bir süre dayanacak kadar yeterli.

Ama sonradan, 'bu dönemde biraz zor görünüyor senin çalışma izni işi zaten ofise gitmeye de başlamadık evden çalışmaya alıştık sen Türkiye den çalış, belki bi kaç ay sonra bakarız duruma dönmen gerekirse' demeye başladı. Öte yandan şirket içinde vaad ettiği ve profesyonellik alanım olan pozisyon da değilim. Bu yüzden bu zaman kadar çok zorlandım, haftasonları ve geceleri kendimi geliştirebilmek ve adapte olup kendimi kanıtlamak için hep bişeyler okudum çalıştım.
Ve ilerisi içinde en başta konuştuğumuzdan çok başka bir pozisyon düşünüyor benim için.
Sonuncusu ise sık sık beni çok ufak şeyler için ezikliyor, gün içinde sayfalarca şey okumam analiz etmem raporlamam gerekiyor, arada yazım hatası yapıyorum (daha doğrusu şimdiye kadar iki kez yaptım), biri 'first' yazmam gereken yere 'fist' yazmamdı diğeri 'received' yazmam gereken yere 'recieved' yazmamdı. Çok ağır konuşup üstüme geldi ikisinde de. Bi de bir şeyi unutmama olayı vaar, mesela o an bu yazım hataları için üstüme geldikten sonra, bi kaç hafta da tavır göstermeye ve kötü davranmaya devam ediyor, başka konular için bir şey sorduğumda bile tersleyerek konuşuyor.
Ayrıca ünvan ve yetki vermemesine rağmen ekip kordinatörlüğü yapmamı onları düzene sokmamı istedi, ama asla ve asla, hele ki uzaktan çalışıyoruz, ne yapılması gerektiğini biliyorum ama bu görevi yerine getiremiyorum. Hiçbiri beni iplemiyor. Hiçbir kanaldan cevap yazmıyorlar ne sorduğum şeylere ne verdiğim görevlere. Bu konuyu patronumla konuşmak istediğimde 'yoğunlardır olabilir, onlar iyi çalışkan çocuklar' dedi. Ve uzattırmadan hemen konuyu kapattı. Ama ne şirinlik ne sertlik ne profesyonellik hiçbirşey işe yaramadı onlara. Ve birçok kez de onlar yüzünden azarlandım.

Ayrıca adam bir çok kez bana 'yaa Anadolunun bağrından geldin, nereden nereye bak, şimdi ne işler görüyorsun avrupada' dedi, ne konu olsa bunu mutlaka konuya bir şekilde bağlıyor ve alaycı bir tavırla söylüyor bunu. Oysa ki ben burada kendi imkanlarımla geldim, türkiye de de burada da iyi okullarda okudum ve öncesinde de uluslararası firmalarda yönetici pozisyonlarında çalıştım.

Son 3 aydır her gün istifa etmeyi düşünüyorum, çok mutsuz çalışıyorum bir türlü kendimi tekrar motive edemiyorum. Hem türkiye de hem burda iş bulmak imkansız gibi. Bir yandan başvuru yapıyorum ama sonuç yok. Psikolojik ve bedensel sağlığım bu mutsuzluk ve ne yapacağım kaygısından bozuldu. Geceleri uyuyamıyorum. Cildimde döküntüler çıktı. Çok şiddetli baş ağrılarım var. Bir çaresizliğe düştüm gitti.

Ayrıca bu iş için bu şehre taşındığımdan beri pandemi olayları düzelmediği için hiç arkadaş edinecek ortam bulamadım. Aylar oldu biri ile karşılıklı muhabbet etmişliğim yok, çok yalnızım. Ailemi de özledim. Buraya gelmek için çok uğraştım yatırım yaptım, iş buldum havalara uçtum, şimdi böyle olduğu için çok üzülüyorum. Çok hayalim var. Şu an ne yapacağımı hiç bilmiyorum.
Bu işi bıraksamda bırakmasamda sonuç türkiye ye dönmek gibi görünüyor bu aşamada. Türkiyeye döneceksem şu an ki maaşım orada çok değerli ne pozisyonda hangi şirkette olursam olayım kazanamam bu parayı. Ama tahammül de edemiyorum ve sorunlarımı çözemiyorum şirketteki.

Valla daha yeni istifa kararı vermis biri olarak benim mottom 'amaaaan benden kıymetli mi sanki'
:) Daha önce de boyle düşünüp istifa etmiştim. şimdiki işim de (asla ciddiye aldığım, kendimi tam verdiğim bir iş degil, ona rağmen) beni stresten uyutmamaya başlayınca bu kararı aldım. Bence üç günlük dünyada kendini kötü hissettiğin yerde çok da kalmamak lazım, bu doğduğun aile olur , iş olur, emeklerle kurduğun yuva olur. Olmuyorsa kaçıp kurtulmak lazım :KK66:
Amaaaaa senin durumunda bu öneride bulunamayacagim , çünkü hem yıllarıni verdiğin emeklerle bir ülkeye gitmissin, hem de dünyanın değiştiği bir sene gitmişsin:) yani ayrılıp başka bir iş kovalaman çok zor olur, Euro aldı başını gitti,ailen istese de sana uzun süre yardımcı olamaz ekonomik anlamda. Kaldı ki insanların patır patır işten çıkartildığı bir dönem...
Yani işten ayrilman demek birkaç ay daha idare etmeye çalışmak için bütün birikmisini eritmen ve sonra gerisingeri Türkiye'ye gelmen demek gibi görünüyor buradan bakınca.
O yüzden 'ya sabiiiirr' çek, bir yandan iş ara. İnternette falan o şehirde yaşayan o mesleği yapan insanlara danış.. İngilizcesi iyi bir arkadasimin yaptığı şey vardı. En popüler iş arama sitelerinden 'remote work' diye aratıp dünyanın her yerinden online olarak yapabileceği bir iş bulurdu. Yani kendi mesleğine çok alakalı olmasa da en azından bir gelir kapısı olabilir (bazı işlerde online olmasına rağmen çalışma izni vs sorunu yaşandığına dair bir muhabbet hatirliyorum ama geçmiş zaman,unuttum. Yine de bir araştır derim ben)
Şimdiden bol şans.
Umarım uyruğu Türk olmayan bir iş yeriyle anlaşırsin tez vakitte, çünkü meşhur bir deyisin de söylediği gibi "gurbetçi gurbetçiyi gurbette severmiş"

Bir şey sağlığını bozuyorsa o şeyi hayatından çıkar...

Git o ülkede garson olarak çalış ama kendine bu eziyeti çektirme
Of keşke çalışabilsem, kafeler restoranlar iş yapmıyor ki doğru dürüst eleman alımı yapmıyorlar.
Sağlığım, uyku düzenim, yeme içme düzenim herşeyim gidiyor. Aynaya bakınca kahverengi-mor karışımı bir surat görüyorum.
Sabahları o işe o kadar zor kalkıyorum ki, ilkokul çocuğu gibi ne uyduruk atabilirim bugün çalışmamak için diye 10dk yatakta düşünüyorum, bulamıyorum sonra devam ..
Ama bu işi bırakınca napcam nereye gitcem nası geçinicem hiç bi fikrim yok. Seçenekler var (türkiyeye dönüp orda aile evinde işsiz kalmak gibi) ama hiç istemiyorum.
Bilemedim ya nolucak böyle nereye kadar

Son düzenleme:
Valla daha yeni istifa kararı vermis biri olarak benim mottom 'amaaaan benden kıymetli mi sanki'
:) Daha önce de boyle düşünüp istifa etmiştim. şimdiki işim de (asla ciddiye aldığım, kendimi tam verdiğim bir iş degil, ona rağmen) beni stresten uyutmamaya başlayınca bu kararı aldım. Bence üç günlük dünyada kendini kötü hissettiğin yerde çok da kalmamak lazım, bu doğduğun aile olur , iş olur, emeklerle kurduğun yuva olur. Olmuyorsa kaçıp kurtulmak lazım :KK66:
Amaaaaa senin durumunda bu öneride bulunamayacagim , çünkü hem yıllarıni verdiğin emeklerle bir ülkeye gitmissin, hem de dünyanın değiştiği bir sene gitmişsin:) yani ayrılıp başka bir iş kovalaman çok zor olur, Euro aldı başını gitti,ailen istese de sana uzun süre yardımcı olamaz ekonomik anlamda. Kaldı ki insanların patır patır işten çıkartildığı bir dönem...
Yani işten ayrilman demek birkaç ay daha idare etmeye çalışmak için bütün birikmisini eritmen ve sonra gerisingeri Türkiye'ye gelmen demek gibi görünüyor buradan bakınca.
O yüzden 'ya sabiiiirr' çek, bir yandan iş ara. İnternette falan o şehirde yaşayan o mesleği yapan insanlara danış.. İngilizcesi iyi bir arkadasimin yaptığı şey vardı. En popüler iş arama sitelerinden 'remote work' diye aratıp dünyanın her yerinden online olarak yapabileceği bir iş bulurdu. Yani kendi mesleğine çok alakalı olmasa da en azından bir gelir kapısı olabilir (bazı işlerde online olmasına rağmen çalışma izni vs sorunu yaşandığına dair bir muhabbet hatirliyorum ama geçmiş zaman,unuttum. Yine de bir araştır derim ben)
Şimdiden bol şans.
Umarım uyruğu Türk olmayan bir iş yeriyle anlaşırsin tez vakitte, çünkü meşhur bir deyisin de söylediği gibi "gurbetçi gurbetçiyi gurbette severmiş"
Aynen öyle. Ailemin beni 1 aydan fazla idare etmesi imkansız bir dönemdeyiz çünkü üstüne üstlük onlarda ekonomik zorluk çekiyor şu an.. Hatta benim mart ayında stajyer kontratım doluyor, ve aileme de hep maaşım normale dönecek ben gönderirim size falan diyordum.
:KK43: Ama bu şekilde normale dönmeyecek, mart ayında adam beni türkiye ye sepetleyecek, kabul etmezsemde işten sepetleyecek.
İmkanım olsa ben onu sepetleyeceğim ama...
Valla benimde başıma ne geldiyse hep türklerden geldi burada ya. İlk geldiğimde türkten ev tuttum çıkarken depozitomu vermedi, bir sürü sorun çıkardı. Gittim bi türke aşık oldum, o da kazık attı. Şimdi de akıllanmadan türkten iş buldum, yapmadığı mobbing kalmadı. Hakikaten gurbetteyken pekte hepimiz kardeş değiliz.

Patronumun gereksiz samimi davranışı ve üzerine o dönem nişanlımla yeni tanışmıştık.Bula bula bunu mu buldun ne işin var bu adamla yanına yakışmıyor tarzı hadsizce söylemlerde bulunması sonucu işten ayrıldım.

Başka iş bakmayı sakın bırakma sonra da vınla derim konu sahibesi.

Ben Almanya'dayım, okuldan yeni mezun kardişlerim için 6 ay iş aramak gayet normal. Saçma bir şekilde iş arama süresi çok uzayabiliyor. O yüzden sabırlı ol.

Çalıştığınız alan nedir, fikir verebilirim :KK50:

Tüm sülalesi yurt disinda çalışan biri olarak demeliyim ki yurt dışında çalışan kimse yönetiminde Türk olan firmalarla çalışmamali. Türk patronlarının ahlaksızlıklari her ülkede popülerdir. Benim size bu konuda verebilicek başka bı fikrim yok maalesef. Adam sizi çıkarana kadar paraya mecbursaniz idare etmeye bakın. Coğunluk erkek olan bı firmada çalışıyorum fikrimi uzman olduğum hiçbir konuda sormuyolar. Koca gobeklerini yayıp çok profesyonellermis gibi kritikler yapiyolar onları seyrediyorum hep. Bı yandan başvurular yapıyorum. Burda durdugum süreç boyunca da halime sukretmekten başka çare yok.

Başka iş bakmayı sakın bırakma sonra da vınla derim konu sahibesi.

Ben Almanya'dayım, okuldan yeni mezun kardişlerim için 6 ay iş aramak gayet normal. Saçma bir şekilde iş arama süresi çok uzayabiliyor. O yüzden sabırlı ol.

Çalıştığınız alan nedir, fikir verebilirim :KK50:
Proje yönetimi:oops:

Tüm sülalesi yurt disinda çalışan biri olarak demeliyim ki yurt dışında çalışan kimse yönetiminde Türk olan firmalarla çalışmamali. Türk patronlarının ahlaksızlıklari her ülkede popülerdir. Benim size bu konuda verebilicek başka bı fikrim yok maalesef. Adam sizi çıkarana kadar paraya mecbursaniz idare etmeye bakın. Coğunluk erkek olan bı firmada çalışıyorum fikrimi uzman olduğum hiçbir konuda sormuyolar. Koca gobeklerini yayıp çok profesyonellermis gibi kritikler yapiyolar onları seyrediyorum hep. Bı yandan başvurular yapıyorum. Burda durdugum süreç boyunca da halime sukretmekten başka çare yok.
Ya aslında içimde biriktirmekten çok yorulduğum için, bugün onunla akşam yaptığımız toplantı sonunda da bu konuyu açmıştım..
Toplantıda dedi ki yılbaşından sonra işe alım yapacakmış, maaş ne istiyolarsa sorun etmeden 'kalifiye eleman' alacakmış.. İşe girdiğim günden beri ne kadar saçma iş varsa yaptım üstüne diğer takım üyelerinin yoğunluğunu azaltmak için onların işlerini aldım. Bir de tembelliklerinden ve tavırlarından uslubumca biraz çıtlatmak istediğimde, onların iş düzenini oluşturup görev vermemi isteyen adam, beni susturup 'onlar yoğun demek ki sen yap' dedi.
Bi tek beni kalifiye eleman yerine koyamadı.
Oysa ki beni iyi değerlendirse ben tam şirketin faaliyet alanı üzerinde deneyim edinmiş üstüne master yapmış, 3 dil bilen, ve hızlı öğrenen biriyim. birebir toplantılarda da, sirket toplantılarında da bi tek benim üstüme çok geliyor ve aşağılıyor. Hata bulduğu şeylerin hata olduğunu kabul ediyorum, (ama o kadar ufak ki farkettiyse bile üç saniyede özelden söyleyip geçmesi gerekir), bu yüzden karşılık verip kendimi savunamıyorum.
Ayrımcılığı çok net hissediyorum biliyor musunuz? Diğerlerini kalifiye, beni kalifiye olmayan olarak sayması onların buralı benim ise ' Anadolunun bağrından kopup gelmiş' olmam.
Bu arada bende şirkette tek kızım. Tamamı erkek(ve avrupalı).

Ya aslında içimde biriktirmekten çok yorulduğum için, bugün onunla akşam yaptığımız toplantı sonunda da bu konuyu açmıştım..
Toplantıda dedi ki yılbaşından sonra işe alım yapacakmış, maaş ne istiyolarsa sorun etmeden 'kalifiye eleman' alacakmış.. İşe girdiğim günden beri ne kadar saçma iş varsa yaptım üstüne diğer takım üyelerinin yoğunluğunu azaltmak için onların işlerini aldım. Bir de tembelliklerinden ve tavırlarından uslubumca biraz çıtlatmak istediğimde, onların iş düzenini oluşturup görev vermemi isteyen adam, beni susturup 'onlar yoğun demek ki sen yap' dedi.
Oysa ki beni iyi değerlendirse ben tam şirketin faaliyet alanı üzerinde deneyim edinmiş üstüne master yapmış, 3 dil bilen, ve hızlı öğrenen biriyim. birebir toplantılarda da, sirket toplantılarında da bi tek benim üstüme çok geliyor ve aşağılıyor. Hata bulduğu şeylerin hata olduğunu kabul ediyorum, (ama o kadar ufak ki farkettiyse bile üç saniyede özelden söyleyip geçmesi gerekir), bu yüzden karşılık verip kendimi savunamıyorum.
Ayrımcılığı çok net hissediyorum biliyor musunuz? Diğerlerini kalifiye, beni kalifiye olmayan olarak sayması onların buralı benim ise ' Anadolunun bağrından kopup gelmiş' olmam.

Y.vşak diyorum kısaca
Elinde para varsa dimdirekt çık git derdim şerefsize bak
Sen diren başka iş bul. Project management işleri genelde Berlinde oluyor konu sahibesi başvurdun mu hiç burdan bir şirkete? Buna ne dersin mesela:

https://www.linkedin.com/jobs/view/2315763320 - SumUp

Bilinçli bir mobbing de olabilir bu işten ayrılmanız için. Kendinizi degersiz hissetmeyin. Ben artık büyük patrona (evet patron şirketiyiz) aklımdan geçeni söylüyorum. Bu kadar mühim işleri bana son dakika vermeyin rica ediyorum özensiz iş çıkarmak istemiyorum karşınıza bu çok sık gerceklesiyo dedim. Sinirlendi ama bana sinirlenmemis gibi standart mazeret sözcükleri söyledi müşteriyi suçlamalı türden. Teşekkür ederim diyip gittim. Kovulmam daha iyi olucaksa da kovulayim diyorum zaten. Akışına bırakın. Benim uzmanlığımla ilgili danışmamalari eskiden beni uzerdi görüşümü de zorla söylemeye çalışırdım dikkat çekmek için ama işe yaramadı. Sonradan da bunun lehime olucagini düşündüm. Boyle şirketlerde başarılı projelerde inisiyatif alan takdir edilmez ama başarısız olunca doğrudan sizi gösterirler. Kafam rahat diyorum kendime. Akışına bırakın siz de ama başkalarının yükünü alma konusunda bazı mazeretlerle geri püskürtün müdürü. Falanca projeler var maalesef yetisicek gibi görünmüyolar diyip geçin.

Kötü iş insanın ömründen ömür götürür. Mutsuzsan kazandığın paranın da hiç anlamı yok tadını alamıyorsun zaten. Bunu yakın bir zaman önce başkalarına göre "bal gibi" olan işinden istifa etmiş birı olarak söylüyorum. İşi işte bırakamıyorsan, stresten uyuyamıyorsan hiç bir iş, hiç bir maaş, hiç bir kariyer iyi değildir.

Bence siz bi yandan ne olur ne olmaz mobbing delileri toplamaya başlayın. Hiçbisey yapamasaniz bile dava açmakla tehdit edersiniz

Çocuklarım.
Yani ailem.
Yoksa başka hiçbir guc beni çıkaramazdı.
Ne yıldırma ne bisey.
Sabrım güçlüdür.

ben sizi Türkiye den çalış diye gönderir ve maaşınızı verirse gelin ama iş aramaya da devam edin derim

hem birikim olur zira burada gider düşer gelir Euro olunca, hem de iş aramanız da kolay olur orada çalışıyor olunca

yalnız bu anlattığınız tarz olaylar buralarda da olur

hiç unutmam amirim izinli iken bir işi benim yapmamı istediler, ben de gayet mantıklı bir rapor ile o işin şu nedenlerle sıkıştığını, bunlar olmazsa tüm ekipten daha faydalı bir şekilde yararlanılıp sonuç alınacağını ilettim

bana amirimin üstünden gelen tepki olur mu hiç öyle saçma şey, patron duymasın oldu

aradan bir süre geçti, ben izinli olduğum süreçte patron bu hususu değerlendirmiş, aynı benim teklif ettiğim şeyi yapmış ama hiç benim önerdiğim bilgisi vs yok

aslında amirimin yönetemediği vs de ortaya çıkmıştı ama baktılar ki makul önerilerim var, iş iyiye gitsin diye ön açıcıyım, işlerliği sağlıyorum, "böyle gelmiş böyle gider" demiyorum, kapının önündeki yerim hazırlandı

X