Canada mi & Avrupa mi?

Uranus00

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2017
50
29
Merhaba, iş yerinde arkadaşlar arasında uzun süredir tartıştığımız bir konu var oda ;eğer yurtdışına göç etseydiniz bu Canada mi Avrupa mi olurdu diye... Gerçi şu pandemi sürecinde ve bu ekonomik şartlarda herkesin konuştuğu bir konu haline geldi malesef. Sizin düşünceleriniz neler, aranızda yurtdışinda yaşayan yada tecrübesi olanlar varmı....

Merhaba, iş yerinde arkadaşlar arasında uzun süredir tartıştığımız bir konu var oda ;eğer yurtdışına göç etseydiniz bu Canada mi Avrupa mi olurdu diye... Gerçi şu pandemi sürecinde ve bu ekonomik şartlarda herkesin konuştuğu bir konu haline geldi malesef. Sizin düşünceleriniz neler, aranızda yurtdışinda yaşayan yada tecrübesi olanlar varmı....
Kesinlikle Türkiye derim😉😉

Avrupada; fransa ve almanyada bulundum , kanadaya hiç gitmedim ama bir tanıdığımız iş aracılığı ile eşiyle gitti 3 yıl olucak, hayatından çok memnun kanada da olabilir ama daha ılık yeri mi soğuk yeri mi daha iyi olur size kalmış 🤷‍♀️ bazı yerlerin pahalı olduğunu duydum ama anladığım kadarı ile yine refah bir yaşamları var. Gördüğüm kadarı ile söyliyim ben 4 kez bulundum almanyada bir kere de fransa da kardeşim de isviçrede bulundu, kısacası avrupa güzel ve ekonomik anlamda da çok iyi cidden düşük fiyatlara kaliteli alışveriş yapabiliyorsunuz yani temel ihtiyaçlarımızı ucuza alabiliyorsunuz burda bir ped olmuş 18,20 küsür tl orda bu kadar pahalı değil insana değer var yıllardır fiyatlar da aynı cidden fakir bir insan bile adam akıllı alışverişini yapar ailesini doyurur hatta 1 kilo kıymayı rahatlıkla bile alır. Dayım ve ablam orda yaşıyor ikisi de farklı yerlerde sayelerinde başka taraflarını da gördüm. Dayım ailesi ile kasabada yaşıyor sessiz sakin bir hayatları var çevresi aşırı düzenli pis bir sokak dahi yok ve herkes çok saygılı kimse nasıl giyindiniz diye dönüp bakmaz, ya da görünüşünüzle sizi eleştirmez yani yok kısa giymiş o böyle şöyle diye yorum yapan olmaz,ve tabiki bir Türk ailesinin en büyük derdi tatil; cidden haftasonu tek düşündükleri nereyi gezsek oluyor, istedikleri zaman fransa, isviçre taraflarına gidiyorlar bu bir artı bence artık ekonomiden dolayı zar zor tatil yapıyoruz ya da borç altına giriyoruz sırf 1 haftalık tatil için. Bunlarla kıyaslayınca ekonomik ve refah düzeyi olarak hayat cidden çok güzel düşük bir maaş alsanız bile kira anlamında endişelenmeniz gerekmiyor devletin de zira yardımları oluyor diye biliyorum. Şehir kısmında ise ablam yaşıyor bildiğimiz çok az bir maaş alıyor buna rağmen kirasını ödüyor ve gezmesini de yapabiliyor. Ayrıca diğer avrupa ülkelerine vizesiz gitme fırsatı da güzel. Fransa ise avrupa ülkesi bildiğiniz aynı mimari, nedense bana tüm avrupanın mimarisi aynı geliyor. İsviçre de öyle yani hepsinin düzeni benziyor sokakları aşırı aynı bence. Zorlukları var mı? Evet sonuçta sıfırdan bir hayat kuruyorsunuz ama o zorlu zamanı geçerseniz ödülünü de alırsınız. Ha ülkemizin güzel tarafları yok mudur? Belki bu ülkede doğduğumdandır bilemem ama ayrı bir sıcaklığı var ülkemizin, cidden denizi, havası olsun çok ayrı. Fakat ekonomi cidden beni düşündürüyor 3 yıl boyunca tatil bile yapamadık ailemle sırf fiyatların pahalılığından artı olarak artık temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamak zorlaştı ped fiyatlarına gelen zam, yağlara gelen zamlar ve daha da fazlası..... 2018 de en son almanyada bulunabildik o da dayım sağolsun evini açtı tüm biletleri karşıladı yoksa o pahalılıkla 4 kişi gitmek baya zordu. Yani baktım da baya uzun yazmışım biraz da ülkenin durumundan sıkılarak bu yaşadıklarımızı görünce yazasım geldi. Ha Kanada Ha Avrupa cidden ikisinde de refah içinde yaşanır. 💃

Kanada hakkında çok bilgim yok ama Singapur ve birçok ülkeyi gezdi dayım Singapur ekonomisi ve gelişmişlik düzeyi üst seviyede bir ülke çok beğenmiş

Ben abd de yaşıyorum,ailecek ingilizce bildıgımiz için burayı tercih ettık,eger hiç dil bilmiyorsanız avrupayı tercıh edin,oralarda sosyal devlet anlayısı var,canada da var,ama saglık sistemi,kagıt kürek işleri cidden köhne,canada abd ye cok benzıyor,yanlız cok soguk,ben new yorktayım,suan bile kar küreyıp geldim,bura boyle soguksa canadayı dusunemıyorum,

Teşekkürler hepinize, hepiniz ayrı ayrı haklısınız ve bende 15 yıldır Toronto da yaşıyorum... Bu konuyu acmamdaki sebep iş yerindeki bir arkadaş Avrupa dan Canada ya ailevi sebeplerden dolayı gelmiş ve geri dönmek istiyor... Avrupanin sağlık sistemi olsun, çalışan hakları olsun veya emeklilik çok daha iyi olduğunu belirtince, bizimde uzun zamandır düşündüğümüz bir konuydu bu uzaklık yüzünden o nedenle konu açıp bilgi paylaşımı yapmak istedim sizlerle.

Buarada kanadanin çok artıları olduğu gibi malesef eksileride çok. Özellikle sağlık sistemi, ev kredisi, vergiler, ve tabikide uçak ücretleri... Herkesin hayattan beklentisi farklı elbette . Ben 3 yılda bir gidebiliyorum ailemi ziyarete çünkü toronto to İzmir kişi başı 2200 dolar ve daha bunun gezmesi yemesi var... Bide üstüne 14 saatlik yol. Ve bunları sadece 2 haftalık izin için kullanıyorsunuz Avrupa daki gibi 1 ay or 2 ay izin yok, koca yıl sadece 2 hafta inanılır gibi değil....

Şu pandemi sürecinde kanada hükümeti halkı ihya etti valla.. süreci iyi yönetenlerden.
Malesef en berbat yonetenlerden oldu, para yardımı yaptı ama vergiyi de kesti bir güzel, uçuşları durdurmadi o nedenle işlerimizi kaybettik, virüs kaynıyor burasıda.... 3 yıldır ailemize hasret kaldık...

Malesef en berbat yonetenlerden oldu, para yardımı yaptı ama vergiyi de kesti bir güzel, uçuşları durdurmadi o nedenle işlerimizi kaybettik, virüs kaynıyor burasıda.... 3 yıldır ailemize hasret kaldık...
Benim arkadaşlarım ödedikleri vergileri bile geri aldılar. Sizden duyuyorum bunları ilk defa, doğrudur. Uçuşları hiçbir ülke olması gereken kadar kesemedi. İşinizi kaybetmenizle alakayı anlayamadım ama herkes ailesine hasret. Virüs sadece kanada’da değil. Kanada süper dememiz için sizi özel uçakla ailelerinize mi kavuşturması gerekiyordu :KK70:

Benim arkadaşlarım ödedikleri vergileri bile geri aldılar. Sizden duyuyorum bunları ilk defa, doğrudur. Uçuşları hiçbir ülke olması gereken kadar kesemedi. İşinizi kaybetmenizle alakayı anlayamadım ama herkes ailesine hasret. Virüs sadece kanada’da değil. Kanada süper dememiz için sizi özel uçakla ailelerinize mi kavuşturması gerekiyordu :KK70:
Burada 15 yıldır yaşayan biri olarak elbette iyi bileceğim bazı şeyleri... İşimizi kaybettik çünkü burda memurluk diye birşey yok heryer özel sektör, para kaybeden is sahibi işçi çıkarttı pandemide ... Yeniden aynı paraya is bulmakta imkansız hale geldi bu yüzden. Size ömür boyunca kimse para yardımı yapmaz... Verilen yardım paralarının vergisini bu martta ödücez paşa paşa çünkü devletten resmi email geldi ödeneceğine dair, bence sizin haber kaynağınızda bir sorun var.

Burada 15 yıldır yaşayan biri olarak elbette iyi bileceğim bazı şeyleri... İşimizi kaybettik çünkü burda memurluk diye birşey yok heryer özel sektör, para kaybeden is sahibi işçi çıkarttı pandemide ... Yeniden aynı paraya is bulmakta imkansız hale geldi bu yüzden. Size ömür boyunca kimse para yardımı yapmaz... Verilen yardım paralarının vergisini bu martta ödücez paşa paşa çünkü devletten resmi email geldi ödeneceğine dair, bence sizin haber kaynağınızda bir sorun var.
Abd de stimulus checkleri vergiden muaf tuttular,normal gelir üzerinden vergi ödedik,küçük esnafa cok yardım yapıldı,ıkı defa ppe aldık,ama yınede dil bariyerim olmasaydı avrupaya gıderdim,gerçi ingiltere var ingilizce konuşulan,orayıda düşündük ama kısmet burası oldu,avrupa tr ye yakın,herseyıyle daha ustun,abd canada bambaşka dünya,herseyı farklı,fahrenayta,mile,pound a alışana kadar yıllar gectı😂😂Bide sıcak seviyosaniz buralar dondurucu🗽❄❄

Abd de stimulus checkleri vergiden muaf tuttular,normal gelir üzerinden vergi ödedik,küçük esnafa cok yardım yapıldı,ıkı defa ppe aldık,ama yınede dil bariyerim olmasaydı avrupaya gıderdim,gerçi ingiltere var ingilizce konuşulan,orayıda düşündük ama kısmet burası oldu,avrupa tr ye yakın,herseyıyle daha ustun,abd canada bambaşka dünya,herseyı farklı,fahrenayta,mile,pound a alışana kadar yıllar gectı😂😂Bide sıcak seviyosaniz buralar dondurucu🗽❄❄
Aynen, haklısınız, 15 yıl oldu çok alıştım evim oldu, buarada soğuğu çok severim ama Torontonun sıcağı resmen Antalya gibi aşırı nemli ve boğucu uluyor. Bazen kışın - 40 i gördüğünüz gibi yazında +40 i göruyorsunuz ... diğer bir yandan gurbette kimsemiz yok ve yıllar geçtikçe ileriyi düşünür olduk, anne babalar yaşlanıyor, Canadadan istediğiniz gün orada olmanız mümkün değil, uçak biletleri uçmus durumda. İnsan bazen keşke Avrupa olsaydı diyor, dediğiniz gibi nasip böyleymiş... Sizin yanınızda aile üyelerinden biri olsa bile yeter size...

Avrupanin neresi olacagina bagli. Portekiz mi kanada mi ile isvicre mi kanada mi sorusuna farkli yanit veririm.

Ben onumuzdeki yildan itibaren virusun seyrine gore asyaya yerlesmek istiyorum. Thailandda yerlesik olup surekli diger ulkelere gecmek suan aklimda. Beklentim refah, para degil. Calismayi dusunmuyorum. Herkesin beklentisi farkli oldugu icin bu soruya da kim ne dese haklidir :)

Tecrübem yok ama ben iskandinav ülkelerinden birini teecih edeersim. Norveç favorim.

Avrupa kesinlikle... Kanada'ya giden türkler hep pişman. Bize göre değil 🙈

Kesinlikle Türkiye derim
Kesinlikle Türkiye derim😉😉
Yorumumda gülecek birşey görmüyorum pandemi sürecinde görüyoruz hangi ülkelerin iyi yönetildiğini az bir başları sıkışsa hemen tr geri dönüyolar madem memnunsunuz gitiğiniz Avrupadan gelmeyin

X