Doğuma Hazırlık çatı muayenesi ne beni aydınlatın

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

bitanem_benim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2009
13
0
arkadaşlar ben 30 haftalık hamileyim ve benim ilk gebeliğim catı muayenesi ne bilmiyorum ne zaman yapılacak ve anlamıyorum yardım lütfen ve catı neresi oluyor anlamadım

canım vajinal muayene..benım de ilk gebeliğim biraz korkuyorum ama yapacak bişey yok...sanırım doktor iki parmağını vijanaya sokup normal doğuma engel olabılecek herhangi bir darlık var mı yok mu onu kontrol ediyor...

alışmamız lazım,doğum sırasında ebesi,hemşiresi,doktoru kim varsa yarım saatte bir açılmayı ölçmek için bu muayeneyi yapıyorlarmış...tuşe de deniliyor adına...ayyy ne zormuş kadın olmakkkkkkk...

canım genellikle 37. haftadan sonra yapılan bi muayene. doktorun bu muayenede doğum kanalının normal doğuma uygun olup olmadığına ve açılmayı kontrol etmek için yapıyorlar.

eline eldiven takarak, kayganlaştırıcı bi sıvı sürüyor ve 2 parmağını rahim ağzından içeri sokup kontrol ediyor.

canın acımıyor merak etme, sadece kendini sıkmaman önemli, ben hiç kendimi sıkmadım ve hiç canım yanmadı.

ayrıca her doktor bu muayeneyi yapmıyor,bazı doktorlar sadece doğum sırasında gerekli olduğunu düşünüyor.

bu kadar detaylı anlattım ama bende bilmiyodum daha önce ve korkuyodum, aydıtlatma adına bu kadar açık anlattım.

Arkadaşlar ben daha önce vajinusmustum.Geçti çok şükür bayağı oldu ama şimdi hamileyim ve eğer şartlar uygun olursa ilk tercihim epidural normal doğum.Fakat doğum sırasında vajinayla bu kadar uğraşmaları bende doğum sonrası vajinusmusu hortlatırmı diye korkuyorum aslında.Çünkü istem dışı kasılmalar başlıyor ve tekrar yaşamak istemiyorum bunu.Ne önerirsiniz bana?

Bu arada vajen muayenelerimde biraz panik geçer.Doktorum durumu bildiği için yavaş hareket eder ve bende kasılmam o yüzden çabucak biter muayene.Ama tabii doğum sırasında ebesi hemşiresi bu kadar ince davranmayacak lönk diye parmağını oraya sokmaya çalışacak.Bu da bende kendimi kasma durumu yaratacak.Çünkü aniden oraya dokununca kasılıyorum.Muayenelerde de çok yaşadım.Bu nedenle doktorlar yavaş sakin yapıyorlar muayeneyi.Çocuğuma istemeden zarar veririm diye korkuyorum.Eğer doktorum sezeryan önerirse hayır demeyeceğim sanırım.Üstelik normal doğumu çok istmeme rağmen...

senin için doktorun hangi doğum şeklinni uygun olduğun u bilir canım genellikle vajinusmus tedavisi görüp hamile kalanlara direkt sezeryan diyorlar mantıklı geliyor banada çünkü sennide dediğin gibi muayne olmaktan korkuyosun yada işte sonrasında tekrarlarmı die endişe ediyosan iyi düşün doğum şekilni doktorun sezeryan dersede bence karşı çıkma derim .hayırlar doğumlar yaparsın inş.

Bu arada vajen muayenelerimde biraz panik geçer.Doktorum durumu bildiği için yavaş hareket eder ve bende kasılmam o yüzden çabucak biter muayene.Ama tabii doğum sırasında ebesi hemşiresi bu kadar ince davranmayacak lönk diye parmağını oraya sokmaya çalışacak.Bu da bende kendimi kasma durumu yaratacak.Çünkü aniden oraya dokununca kasılıyorum.Muayenelerde de çok yaşadım.Bu nedenle doktorlar yavaş sakin yapıyorlar muayeneyi.Çocuğuma istemeden zarar veririm diye korkuyorum.Eğer doktorum sezeryan önerirse hayır demeyeceğim sanırım.Üstelik normal doğumu çok istmeme rağmen...

canım öncelikle geçmiş olsun,

bence en doğrusu bu korkunu doktorunla paylaş, o sana en doğru tavsiyeyi verecektir. eğer böyle bi çekincen varsa bence de sezaryan senin için daha mantıklı, riske atma kendini

senin için doktorun hangi doğum şeklinni uygun olduğun u bilir canım genellikle vajinusmus tedavisi görüp hamile kalanlara direkt sezeryan diyorlar mantıklı geliyor banada çünkü sennide dediğin gibi muayne olmaktan korkuyosun yada işte sonrasında tekrarlarmı die endişe ediyosan iyi düşün doğum şekilni doktorun sezeryan dersede bence karşı çıkma derim .hayırlar doğumlar yaparsın inş.

Canım çok sağol aslında ben bir risk alıp normal yapmayı istiyordum ama işin ucunda sadece ben olsam neyse fakat bebeğime istemeden bir zarar vermekten korkuyorum.Doktorumla bu konuyu konuşmam gerek dediğiniz gibi.Aslında biliyor vajinusmus geçirdiğimi fakat doğum şeklini yada bana ne tavsiye ettiğini hiç konuşmadık.Eşimde normalden yana ama eğer bu durumun ciddiyetini kavrarsa o da zorlamaycaktır normal diye....

canım öncelikle geçmiş olsun,

bence en doğrusu bu korkunu doktorunla paylaş, o sana en doğru tavsiyeyi verecektir. eğer böyle bi çekincen varsa bence de sezaryan senin için daha mantıklı, riske atma kendini

Sanırım zorlamayacağım normal doğum diye.Epidural sezeryana sıcak bakıyorum.Hayırlısı olsun hepimiz için...

X