Cenaze evi

başınız sağolsun. bu dönemde ne kadar sevilirse sevilsin cenaze evine gidilmeme taraftarıyım.
fakat gelmeyin denemiyorsa da en azından ikram yapmakla uğraşmayın. zaten acınız taze. bir de insanların yemek beklemelerini gereksiz buluyorum. bulunduğum yerde de normal zamanda ayran ve pide dağıtılıyor, bu da gereksiz bence.
ev halkına ne yemek yapacağınıza gelirsek bence kuru fasulye gibi tencere yemeği yanına pilav yapabilirsiniz. ve ya fırına tavuk patates atabilirsiniz. zaten herkesin az az yiyeceği bir zaman. inşallah herkes çabucak toparlanır

virüsün bulaş hızı kapalı ortamlarda 1 dakikaya düştü bu arada. insanların acıyı paylaşma isteğini anlayabiliyorum ama bence ufak ufak kimse gelmesin, corona yüzünden korkuyoruz mesajlarını vermelisiniz.
yoksa ardı arkası kesilmez, vefata yas tutarken bir anda hastanede bulabilirsiniz kendinizi - aileden birini.
şakası olmayan bir durum bu.
öte yandan yine covid nedeniyle ikramdan kaçınıyoruz, kimseye taşımak istemiyoruz diyip herhangi bir yiyecek içecek ikramı yapılmazsa da gelenlerin sayısı azalır bence. zira bu dönemde bile sırf yemek için gidenler oluyordur bence.

Öncelikle başınız sağ olsun. Bugün üst komşumuzun eşi vefat etti. Annem corona var bir şey yapsam alırlar mi tereddüdü yaşadı. Sonra pogaca yapti, meyve suyu falan aldı, götürdü cenaze evine. Ama gelenlere ikram edilmesi için değil ev halkı için yaptı. Siz de hızlıca sadece doymaya yönelik bir şey yapabilirsiniz.

Dikkat edin sadece çay ikram edenlere kimse laf edememiş.

O da olsun bu da olsun denince terbiyesizlik tepelere çıkmış. 😡

Bizde cenazemize kimseyi gelin diye çağırmadık aman dikkat edelim pandemi var dedik. Akrabamıza lahmacun ve ayranı bizler götürdük, alışveriş yaptık. komşulardan da getirenler oldu. Zaten eve çok az kişi geldiği için çılgın bir panik olmadı.

Yok 100 kişi gelecem diyorsa gelmeyin misafir almıyoruz diyip kapıyı açmamak, o da olmadı topkek-meyve suyu ikilisiyle günü kapatmak bence en doğrusu. İlla çay verilecekse de plastik bardaklarda.

Daha fazlasını isteyen kendisi getirsin.

ben anlamiyorumki taziyeye gelenlere acısı olan aile neden çikolata lokum veya yemek dağıtacak ..lütfen herkes gelsin acıyı paylaşsın ve gitsin :KK43: basınız saolsun

Yöreden yöreye gelenekler var bunun için. En mantıklısı varsa eşinizin halası teyzesi gibi birini arayıp ne yapılır diye sormanız. Sizde nasıl diye sorarsanız anlatırlar, ilk cenazeleri değildir.

Ayrıca benden bir tavsiye misafire kesinlikle yemek olayına girmeyin. Bulunduğum şehirde insanlar cenaze evini yemek evi olarak görüp özellikle yemek saatinde gidiyorlar. 3 ve 7ye 2 otobüs yemek yemeye gelen insan gördüm ben eski sitemizde. Yemek yiyip çay içip muhabet edip gidiyorlar. Abimin 3ünde sadece lahmacun mu var diyen bir lanet olduğu için cinnet geçirmiştim ben mesela. Çay yeterli , zaten covid var, oturmasınlar bir zahmet.
öncelikle başınız sağolsun rabbim sabır versin inşallah. aynı durumu ben çay olayında yaşamıştım(ki dediğiniz gibi yemek olayıda oluyor bizde). 2 halam aynı zamanda 11 saat arayla doğal ölüm şeklinde vefat etti ki biz 1,5 yılda 2 halam 2 eniştem ve annemi kaybettik aynı ev sayılırdık halamlar tam bir şok olmuştu bizim için o an tabi en son annem vefat edene kadar.
neymiş babamın dayısıymış dk da bir çayını bitiriyor çay istiyor (tabiki yemek sonrası çay) hadi onu geçtim en son açık olmuş koyult gittim koyulttum koyu olmuş aç deyince bende tabi kayışlar koptu haliyle biz burda derdimizdeyiz senin derdin çay olmuş ne geldiyse önüne şükret iç bu ne be içiyorsan iç içmiyorsan içme yeter be diye bağırdım babam tutmuş beni arka tarafa götürüyor ayıp vs. onun yaptığı ayıp biz zaten derdimizdeyiz mecalimiz yok üzüntümüzü yaşayamıyoruz hizmet etmekten adamın dedine bak o ayıp yapıyor diye bağırmıştım.
gerçekten insanları anlayamıyorum ya dediğiniz gibi sadece yemeye içmeye geliyorlar yav arkadaş insanın acısı var yaşasın demiyorlar. yemek olayındada yok tuz getir yok ben kara bibersiz yiyemem asla getir. vallaha onlara ZIKKIM YİYİN B.. YİYİN DEMEK GEÇİYOR İÇİMDEN ZOR TUTUYORUM KENDİMİ.... (Bende ne doluymuşum bu konuda şu an anladım :halay: )

ben anlamiyorumki taziyeye gelenlere acısı olan aile neden çikolata lokum veya yemek dağıtacak ..lütfen herkes gelsin acıyı paylaşsın ve gitsin :KK43: basınız saolsun
Bunlar sonradan çıktı, her işimize olduğu gibi cenazelerimize de görgüsüzlüğü bulaştırdık.
Benim babam maşallah iştahlı adamdır, gerçekten bulunca yer hiç affetmez.
Ama cenaze evlerinde tek lokma almaz ağzına, ve her seferinde bunu vurgular yapmayın şu işleri diye.
Gerçekten öncesi yok bunun sonradan çıktı cenazede yeme içme işi.

öncelikle başınız sağolsun rabbim sabır versin inşallah. aynı durumu ben çay olayında yaşamıştım(ki dediğiniz gibi yemek olayıda oluyor bizde). 2 halam aynı zamanda 11 saat arayla doğal ölüm şeklinde vefat etti ki biz 1,5 yılda 2 halam 2 eniştem ve annemi kaybettik aynı ev sayılırdık halamlar tam bir şok olmuştu bizim için o an tabi en son annem vefat edene kadar.
neymiş babamın dayısıymış dk da bir çayını bitiriyor çay istiyor (tabiki yemek sonrası çay) hadi onu geçtim en son açık olmuş koyult gittim koyulttum koyu olmuş aç deyince bende tabi kayışlar koptu haliyle biz burda derdimizdeyiz senin derdin çay olmuş ne geldiyse önüne şükret iç bu ne be içiyorsan iç içmiyorsan içme yeter be diye bağırdım babam tutmuş beni arka tarafa götürüyor ayıp vs. onun yaptığı ayıp biz zaten derdimizdeyiz mecalimiz yok üzüntümüzü yaşayamıyoruz hizmet etmekten adamın dedine bak o ayıp yapıyor diye bağırmıştım.
gerçekten insanları anlayamıyorum ya dediğiniz gibi sadece yemeye içmeye geliyorlar yav arkadaş insanın acısı var yaşasın demiyorlar. yemek olayındada yok tuz getir yok ben kara bibersiz yiyemem asla getir. vallaha onlara ZIKKIM YİYİN B.. YİYİN DEMEK GEÇİYOR İÇİMDEN ZOR TUTUYORUM KENDİMİ.... (Bende ne doluymuşum bu konuda şu an anladım :halay: )
Çokta iyi yapmışsınız ağzınıza sağlık. Adamın 2 yeğeni ölmüş arka arkaya üstüne yeğenin eşi ölmüş ortada çocuklar var annesiz kalmış çayın açık olmasının derdinde. Biz böyle ayıp dedikçe bu tipler daha fazla cozutuyor işte.

Bunlar sonradan çıktı, her işimize olduğu gibi cenazelerimize de görgüsüzlüğü bulaştırdık.
Benim babam maşallah iştahlı adamdır, gerçekten bulunca yer hiç affetmez.
Ama cenaze evlerinde tek lokma almaz ağzına, ve her seferinde bunu vurgular yapmayın şu işleri diye.
Gerçekten öncesi yok bunun sonradan çıktı cenazede yeme içme işi.
harun kolcagin vasiyeti geliyor aklıma ..kimse benim cenazemde pide yemesin gibi birşeyler ..valla ne haklı

Başınız sağolsun. Bizim orda 1 aya yakın cenaze evi yemek ile uğraşmaz. Eş dost günde 3 öğün yapıp getirirler. Sıra ile yaparlar.çay işini aile içinden olan gençler yapar. hem kadınlara hem erkekler bahçede çay yapıp verirler. Bunları amca dayı , enişte ayarlar. Siz görümceniz ile konuşun x biliyorum sırası değil, Ama yemek falan birşey hazırlamamı istermisiniz. Ben ne yapacağımızı bilmiyorum diye. Elbet size bir cevap verir yap yada yapma der. Çikolata işine hiç girmeyin o göze batabilir. Benim babam vefat ettiğinde bizim gelin elini hiç birşeye sürmedi. Oturdu gelen yemekleri yedi çayını içti. Gelen misafirlere bir bardak su bile vermedi. Akşam millet dağılınca ablam ile mecbur o acımız ile ortalığı temizleyip siliyorduk. Onun o hareketlerini hala unutamam.

Artık cenaze evlerinde tencere tencere yemek yapmayı bıraksak.insanlar zaten dedikoduya geliyor.bir gelen kalkmıyor.başsağlığı dilersin, biraz oturur kalkarsın. .kahvehane gibi çay bekliyorlar..zaten korona var..yasak..yapmayın birşey

Bizim taziyelerde şirketle anlaşırlar 3gun boyunca öğle ve aksam yemeği olmak üzere günde 2 öğün yemek tatlı ve içecek dağıtılır. Kalan günlerde evde yapılır yemek merasimi.
Gelen kişi yemek yiyince ölen kişinin ruhuna değermiş o yüzden bol bol dağıtılır sokaktaki dilenciye varana kadar.
Ama tabi şimdi pandemi var gelen giden kısıtlı olur Sadece çay yeterli olur çikolataya lokum da gerek yok konu sahibi , başınız sağolsun....

Başınız sağolsun. Çay ikramı yeter bence. Kendisinin sevdiği bir şeyi de dağıtabilirsiniz. Korona zamanı yemek işine girmeyin bence.
Cenaze evini ziyafet yerine çevirenlere sinir oluyorum. Kim çıkarmış bu yanlış adeti. Acımızın arasında bir de milletin boğazını düşünüyoruz. Halamın cenazesinde bir komşumuz (evi uzak da değil yani) ben dolmadan yemedim diye dolmalara saldırıyordu. Zıkkım ye dedim de annem susturdu ayıp olur diye.
Bu gelene yemek verme adeti yok olmalı.
Cenaze evine yemek gönderilir, orada yemek yenmez. Size yemek gönderen yoksa dışardan bir şeyler söyleyin yada bir çorba pilav vs gibi basit şeyler pişirin kendinize kadar.

X