Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çiçek yetiştirebilmek istiyorum

busmai

oğlumla büyüyorum
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2009
5.375
320
Merhabalar
Benim derdim çiçekler 😅
Eve ne kadar çiçek geldiyse bir şekilde hepsi soldu, kurudu.. Beceremiyorum. Doğayı, hayvanları çok seviyorum.
Ama çiçek bakmaya hep mesafeliydim.. Taa ki şu zincir marketlerin birinden çocuklar için aldığım çilek yetiştirme kit’ine dokunana kadar. Pek ümidim yoktu ama tohumları atıp suladıktan kısa bir süre sonra o minik filizler yeşerdi ya, içim sevinçle doldu. Dedim yaşı ilerleyen kadınların çiçek sevmesinde bir hikmet varmış demek ki 😄 Bir süre büyüyüp, sonra öldüler tabi onlar da.
Kapalı bir balkonum var, kışın iyi ama yazın çok güneş alıyor.
Çiçek bakmayı öğrenmeye nerden başlamalı? Hangi çiçekleri tavsiye edersiniz ilk etapta? Püf noktalar nedir?
Çok teşekkür ederim şimdiden. 💕

Merhabalar
Benim derdim çiçekler 😅
Eve ne kadar çiçek geldiyse bir şekilde hepsi soldu, kurudu.. Beceremiyorum. Doğayı, hayvanları çok seviyorum.
Ama çiçek bakmaya hep mesafeliydim.. Taa ki şu zincir marketlerin birinden çocuklar için aldığım çilek yetiştirme kit’ine dokunana kadar. Pek ümidim yoktu ama tohumları atıp suladıktan kısa bir süre sonra o minik filizler yeşerdi ya, içim sevinçle doldu. Dedim yaşı ilerleyen kadınların çiçek sevmesinde bir hikmet varmış demek ki 😄 Bir süre büyüyüp, sonra öldüler tabi onlar da.
Çiçek bakmayı öğrenmeye nerden başlamalı? Hangi çiçekleri tavsiye edersiniz ilk etapta? Püf noktalar nedir?
Çok teşekkür ederim şimdiden
Kelin merhemi olsa....
Bende cicekleri seviyorum yetistirmeye calisiyorum kapali balkonumda fakat evde kedi var ya kemiriyor yapraklari yada düşürüyor kedi düşürmese eşim düşürüyor her seferinde nasil beceriyor anlamiyorum😣 aleo vera var dogrumu yazdim bilmem kolay bakimi ve benim guzel buyuyorlar aslinda yerini severse ve dusurmesslerse, benim dusuncem merket veya cicekcilerden alma cicek sagda solda es dost akrabada yada yolda bahcede gordunuden al yetistirmeye çalış daha verimli oluyorlar kurdele cicegi aldim kardeşimden birparca oldu on parca cok sırnaşık kılıç evde iyi oluyor havayi da temizleme ozelligi var salon bitkisi hatta yattigin odada isik aliyorsa super. Olur adini bilmedigim birkac cicegim daha var bilmem kacinci dustu ama cok direncli ciktilar masallah😊

Sardunya 🥴 bence en dayanıklı çiçek 😅 ben de çok heves ederek başladım balkonum çiçek bahçesi olsun sarmaşıklar dolansın vs diye :KK48: ama çocuk olunca ilgilenemedim çoğu soldu, tek hayatta kalan sardunya oldu. Hatta geçen kış uzun bir süre çıkamadım terasa, hepsi donmuş ama beyaz bir sardunyam vardı o hala çiçek açıyor :)

Merhabalar
Benim derdim çiçekler 😅
Çok teşekkür ederim şimdiden. 💕
Çiçek için ortam çok önemli, benim balkonumda çok güneş alıyor o yüzden bir çok çiçeği büyütemiyorum, içeride hiç yaşamıyorlar kedim bırakmıyor çünkü. Sardunya her şarta dayanıyor onları deneyebilirsiniz, çoğaltması ve bakımı kolay. Onun dışında kalanşo ve kaktüsler. İhtiyaca göre sulama, sıvı gübre takviyesi ve yılda bir toprak değiştirme yeterli oluyor

Eklentiler

• IMG_20220514_100938.jpg
    IMG_20220514_100938.jpg
    158,1 KB · Görüntüleme: 106
  • IMG_20220514_100839.jpg
    IMG_20220514_100839.jpg
    130,9 KB · Görüntüleme: 95
Merhaba Instagram kullanıyorsanız bitkikocu sayfasına bakabilirsiniz bir çok bilgi var orada.🙂

Balkonda kaktüsten orkideye çeşit çeşit bitkiler büyüyor.
Önce saksıda aldığınız her çiçek köklü degil onlar serada özel vitamin köklendirici vitaminlerle besleniyor yani biz aldığımız zaman sadece canlı çoğunlukla köklenme aşamasında çiçekler.
Sulamayı püskürtme yöntemi ile yapın toprak nemli kalsın islak toprak kökü çürütüyor.
Güneşi sera sistemi gb düşünün tül yada perde ışığın direk geçişini engellemeli güneş almamalı ama aydınlık olmalı.

Kaktüs yazın 15 günde kışın en az ayda 1 kere sulanması yetiyor.
Orkide püskürtme sulama yapsanız yada duş aldırıp suyun çıkışını bekleyebilirsiniz.

6 yada 7 tane orkide vardı buzdolabının çekmecesini iptal etmiştim hepsini içine dikip dekor verdim şimdi bir arada çok mutlular

Bir kere iyi bir toprak alın ve çiçekleri ona dikin. Belli araliklarla vitamin vermeniz gerek. Ayrıca çok güneş bitkiyi yakar. Mutlaka balkon perdesi gibi bir şeyle kesilmesi gerekir. Ozellikle dik geldiği saatlerde. Sulama için sabah ya da akşam saatleri tercih edilmeli. Nemli ortam sevenler için fisfisla su püskürtün. Bir de bitki koçu sayfasi var igda. Takip edebilirsiniz.

Önce kaktüs ve sardunya ile başlayın.

Topraklar iyi toprak olsun (Market toprağı değil)

Haşladığınız yumurtanın suyunu verin.

Yumurta kabuklarını ufalayıp toprağa karıştırın.

Ara sıra yönünü değiştirip spor yaptırın.

Siz bir verin onlar size bin versin :))

Gönlümün sultanı sardunya canım sardunya
Her şarta dayanır - leri çok bulursa içeri alın yada kalin bir branda ile örtün senede 1 hafta fln.
Azıcık sulayin bolca konusun solan yaprağı temizleyin
Yanyana saksilardan yeni renkler türetir canım sardunya evimin sultanı sardunya

X