Çıkmaz bir sokak...işsizlik-kpss-evlilik

cilek.yagmuru

Nirvana
Pro Üye
31 Temmuz 2009
6.865
28.134
Bazen en başından yanlış seçimmi yaptım diye sorgulamıyor değilim..Atamamız daha düşük puanlarla olsaydı eminim motive bi şekilde çalışacak ve atanacaktım.Ama şuan inşaat sektöründe olan kayınbabam kızım iş yok bürolar bir bir kapattı diyor.Öte yandan işleri hala iyi giden bi kesimde var.

Azimli olma konusunda eleştirilerinizi kabul ediyorum.Tüm zor şartlara rağmen bişeyler yapılabilirdi belki..Babamdan gizli veya başka yolunu bularak.. Ben babama iş arıyorum dediğimde ne işi arayacaksın çık gel eve..Ben milletin içinde çay servisi yapan mimar olmanı istemiyorum kızım deyişini hatırlıyorum.Güzel bi işyeri olsaydı babamda hayır demezdi elbette..Ama gittiği bikaç yerde mimar kızlara yapılan muameleyi görmüş ve o böyle düşünüyordu.Kendi işin değilse özelde hiçbi değerin yok kafasındaydılar..Tabii bu bölümü yazarken abim inş. müh. belki ilerde ortak iş yaparız büromuzu açarız fikri vardı.Sonrasında bu mümkün olmadı.Staj yaptığım 20 yıldır mesleğini yapan mimarda bürosunu kapattı o dönem ve stajım çokta verimli geçmedi.Hatta o mimar ben bile sıfırdan iş ilanlarına başvuruyorum diye dert yanmıştı bana.. Velhasıl belkide en başından tercihleri yanlış yaptık ve bu yıllarımıza sebep oldu..
Kararsızlık hayattaki en kötü şey diyebilirim..Umarım kendim için doğru yolu bulabilirim.

Ben kpss'ye girmedim hiç. Linç yemek istemiyorum ama siz beni anlarsınız, atanıp memur olmak istiyor olsaydım okuması daha kolay bir bölüm seçerdim. Ne senelerce haftada 3 gün uykusuz kalırdım ne de bel, boyun ağrılarım olurdu şimdi. Teslime yetişemediğimle ilgili kabuslar görüyorum hala.
Mimarlık okuması gerçekten çok zor bir bölüm ve onu okuyup bitirdiyseniz isteseniz oturup kpss'ye de doğru düzgün çalışırdınız diye düşünüyorum. Bence gerçekten istememişsiniz bunu.

Benim de çay kahve servisi yapmamı bekleyen yerler oldu. Bunu baştan söylemedikleri, sonradan iş kitlemeye çalıştıkları için çıktım işten. Baştan söylense ona göre karar verirdim çünkü.
Böyle yerler var ama düzgün, her şey sistemli işleyen, herkesin görev tanımı belli olan yerler de var.
Özel sektör zor ama özelde ilerledikçe şartlar lehinize gelişir. Hiçbir şey olmasa bile 5 senedir sigortanız yatmış olurdu.

Ben hep "şu an bunu yaşıyorum ama 25 yaşında bunu yaşamak 35 yaşında yaşamaktan iyidir. Şimdi sabret" dedim kendime.
Sizin için de geç değil. Ama dediğim gibi, bu işi sevmiyorsanız kendinizi zorlayıp yıpratmayın. Sevmediğiniz bir iş için uğraşmak işkenceden farksız olur.
O yüzden önce ne istediğinize karar verin. Mimarlık yapmak istemiyorsanız "4 sene okudum, boşa mı gitsin" demeyin. 4 sene, 40 senenin boşa gitmesinden iyidir. 70 yaşında geriye dönüp baktığınızda kaybettiğiniz 4 senenin hiçbir önemi olmayacak çünkü. Önemli olan nasıl mutlu olacağınız.

Gördüğüm kadarıyla problemli bir evliliğiniz var. Kendinizi iyi hissetmek, güçlü hissetmek ve gerekirse ayrılmak için ihtiyacınız olan şey başka bir işse direkt oraya yönelin. Aynı yerde dönüp durarak boşuna zaman kaybetmeyin.
İmkanınız varsa psikolojik destek de alın. Kendinizi anlamanıza, doğru kararlar vermenize faydası olur.
Umarım kendiniz için en doğru kararı verirsiniz.

samantha

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2009
6.609
7.569
40
siz belliki hayatınız boyunca hep dereceyle mezun olmuşsunuz.tebrikler !

Öyle de bu bi gereklilik degil. Öyle olmasan bile kiyisindan kosesinden bi yerden başlarsın da oyle olmadi dersin. Notları iyi olmayıp cok daha iyi şeyler başaran insanlar var. Seninki bastan kabullenmek yenilgiyi. Ustelik cok da güzel bi bölüm bitirmissin.

samantha

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2009
6.609
7.569
40
Ben bu ülkenin genç kadinlarini anlamiorum ya. En basiti bi bilardo oynuyoruz diyelim. Ben alnimdan ter dökene kadar ayagimi bacagimi açarak kolumu elimi elim yettigince kivirtarak oynuorum. Yan masaya bakiorum kizlar kikir kikir elinin ucuyla öylesine oynuyor. Bunun gibi bisey zaten oecd verilerine gore trde kadinlarin %30u anca çalışıyor görünüyor su an. Cogu kadinin calismaya gönlü yok.

vivamedusa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2018
1.767
2.365
sırf görümceye kayınbabaya bak isteyince iş buluyorum demek için iş arıyosun galiba idealist veya kapasite sahibi olarak görmüyorum ben konu sahibini. yüksek lisans yapsan nolcak bu memur kafasıyla.

Cigdemss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2018
406
499
Mutsuz bir evliliğin ve kayıp giden yıllarımın acısıyla yazıyorum bu yazıyı.

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
Ales de koly bir sınav değil çalışma gerektiriyor, belli aralıkta kalmamak lazım. Ayrıca üniversitede öğretim görevlisi olmak için doktora yapmanız yabancı sil sınavlarına da girmeniz gerekir. İşinizi seviyorsanız bir yerden başlayın , özel şirketlerde ilerleyip iyi işler yaptıkça artacaktır maaşınız. Eğer sevmiyorsanız sadece maddi gelir olarak çalışmak istiyorsanız farklı bölümler okuybilirsiniz.

GCos

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2017
480
393
Bakın bende 32 yaşında içmimarım bir meslektaşımın böyle zorlanması öyle acı ve zor ki...Ben de isterdim memuriyeti ama zor diye hiç kalkışmadım ne akademiye ne memuriyete zaten içmimarlıkta daha da zor alım oluyor galiba siz daha iyi bilirsiniz de ben araştırmadım bile.8 yıldır çalışıyorum 2012 de mezun oldum ama ben ilk 3 iş yerimde ( yani 4 yıllık tecrübeliyken Bile ) para belirtmedim işe girerken son aldığım parayı söyledim ordan devam ettim.Sonra ne mi oldu şimdi de seçemiyorum hoş ama tecrübeden dolayı cv dolu bi yer olmasa bi yer olur diyorum.O da mı olmadı başka şehir olur dedim zaten ruh halin iyi değilse çalışmak da bi zor geliyor son yaşadıklarım yüzünden ama yine de bir yerden devam etmek zorundayım.Evde durayım depresyon boyunca iyileşeyim öyle başlarım dedim yoruldum tükendim saatler çok uzun ama bunun sonu yok fırsatım varken çalışmam gerek.sizin yapacağınız şey su parasına bakmadan bi yere girmek zaten Mimarlık unutulur bi sürü programı var bunun bilmem nesi var girdiğiniz yerde birde işi öğrenecek pozisyona gelmişsiniz o yüzden bişey diyemeyiz maalesef :KK43:

Lagom06

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2020
404
535
Eşiniz ve babanız sizin özgüveninizi kırmış. Mimarlık kazanmak ve bitirmek kolay değil. Silin size söylenmiş her olumsuz düşünceyi. Mimarsınız erkek yoğunlukta bir ortamda çalışmak zorundasınız. İş güvenliği sertifikası alabilirsiniz, babanızdan yardım isteyin madem ona yok buna yok diyor belediyelerle görüşsün araya birilerini soksun bu işler böyle yürüyor.

GCos

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2017
480
393
Bence ataması ilan ıkıncı unv kapsamında bir bölüm okuyun. Lojistik, cocuk gelısımı 4yıl cok uzun zaman gibi ama aslında deıl. Evliliğin kötü gidiyor dıe anladım ama isterseniz bir iş bulun kafanız dağılır bır yandan da lisans okuyun aof kapsamında. Bende zamanında ıs anlamında cok sıkıntılar Cektım 35te atandım memurluğa. Yanlış bölüm okuduğum için malesef. Hıc canını sıkma bence burda en sıkıntı durum eşiniz sanırım destek vermeyısı gibi geldi. Esım saolsun hep destek verdi zaten bende gec evlendim bazıları rahat bir hayat yaşamıyor sizinle ben gibi. Azimli olun ve bir işe girin bölümleri arastırın. Alesi boşverın.
Siz hangi bölümle atandınız ? Hangi bölümlerin devlette ataması yüksek ki ?

Ahkalbimsenden

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
290
325

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
ALES bir mimar için asla zor bir sınav değil. İlkinden 84, ikincide. 87, en sonkinden 90 aldım ve bana yeten bir puandi. Zaman konusuna çok dikkat edin pratik yapın sorular ( bu yılki Türkçe soruları çok kötü olsa da ) genelde herkesin yapabileceği sorular. Bir kitap alın konu anlatımlı onu güzelce okuyun. Sonra ALES denemeleri alıp çözün .ingilizce ne alemde İngilizcenin de yüksek olması lazım .? Bu arada kpss sonucu kaç geldi ?

sansimyokhicolmadiki

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2020
25
44
Babanız hayatınızı mahvetmis... Hem evlilik hem iş hayatinizi. ALES vs okuldan mezun olurken yapılması gereken şeyler ve şu an çok torpile bindi ayrıca etrafınızdaki insanlar size yüksek lisans doktora vs yaparken size destek olacak kapasitede insanlar değil malesef. Özel sektörden bu kadar korkmanıza gerek yok. Ben de özel sektördeyim 26 yaşında mezun oldum çalışma arkadaşlarım full erkek ve bir sorun olmuyor. Aldığım maaş da piyasaya göre iyi. Devlette olmadığım için bir pişmanlık hissetmiyorum bu yüzden. Size tavsiyem özel sektörde iş aramaya devam etmeniz çok vakit geçmeden.

kasmpatar

Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2019
171
230
29
Bence ataması ilan ıkıncı unv kapsamında bir bölüm okuyun. Lojistik, cocuk gelısımı 4yıl cok uzun zaman gibi ama aslında deıl. Evliliğin kötü gidiyor dıe anladım ama isterseniz bir iş bulun kafanız dağılır bır yandan da lisans okuyun aof kapsamında. Bende zamanında ıs anlamında cok sıkıntılar Cektım 35te atandım memurluğa. Yanlış bölüm okuduğum için malesef. Hıc canını sıkma bence burda en sıkıntı durum eşiniz sanırım destek vermeyısı gibi geldi. Esım saolsun hep destek verdi zaten bende gec evlendim bazıları rahat bir hayat yaşamıyor sizinle ben gibi. Azimli olun ve bir işe girin bölümleri arastırın. Alesi boşverın.
Ben de iş hayatında çok zorluk çektim.Biraz çalışmayla bu sene 70 almışım.Başka bölüm okusaydım atanırdım ben de yanlış bölüm yüzünden sürünüyorum.Sizin bölüm neydi kaç yaşında atandınız.İçim umutlandı yazınızı görünce

Genckading

Tüm bu garip duygular bir tür iç kanama
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2017
3.666
5.139
Bakın bende 32 yaşında içmimarım bir meslektaşımın böyle zorlanması öyle acı ve zor ki...Ben de isterdim memuriyeti ama zor diye hiç kalkışmadım ne akademiye ne memuriyete zaten içmimarlıkta daha da zor alım oluyor galiba siz daha iyi bilirsiniz de ben araştırmadım bile.8 yıldır çalışıyorum 2012 de mezun oldum ama ben ilk 3 iş yerimde ( yani 4 yıllık tecrübeliyken Bile ) para belirtmedim işe girerken son aldığım parayı söyledim ordan devam ettim.Sonra ne mi oldu şimdi de seçemiyorum hoş ama tecrübeden dolayı cv dolu bi yer olmasa bi yer olur diyorum.O da mı olmadı başka şehir olur dedim zaten ruh halin iyi değilse çalışmak da bi zor geliyor son yaşadıklarım yüzünden ama yine de bir yerden devam etmek zorundayım.Evde durayım depresyon boyunca iyileşeyim öyle başlarım dedim yoruldum tükendim saatler çok uzun ama bunun sonu yok fırsatım varken çalışmam gerek.sizin yapacağınız şey su parasına bakmadan bi yere girmek zaten Mimarlık unutulur bi sürü programı var bunun bilmem nesi var girdiğiniz yerde birde işi öğrenecek pozisyona gelmişsiniz o yüzden bişey diyemeyiz maalesef :KK43:
Sen hangi bölümü okudun aöfden

Turkandrnb

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2019
1.839
2.713

Formasyon alabilir kpss de ogretmenlik icinde mucadele edebilirsiniz ya da ucretli ogretmenlik diye de birsey var hala galiba. Belediyenin actigi ucretsiz kurslar var oralara is icin basvurabilirsiniz. Hicbir ise sacma sapan gözüyle bakmayip bir ucundan tutabilirsiniz. Bakin doktorum ve 2 ay oncesine kadar hastanin pisliğini temizliyordum gorev tanımımda olmamasina ragmen enerjim kaça bölünüyordu. Ama pes etmedim yeteneklerimi açtım onlar muneccim degillerdi ırkçılık yaptiklarini falan düşünmüştüm... sizde evliliginizin kötü gidisatindan bahsediyorsunuz bir ise baslayin evliliginizi noktalamaniz gerekiyorsa noktalayin. Siz yetenekliyim diyorsunuz ama bunu sadece siz biliyorsunuz. Ortada calisma hayatiniz yok kanitlayabileceginiz. Yetenklerinizden sapip farkli alanlar düşünüyorsunuz. Önce basarili oldugunuz seylernicin mucadele etmeyi öğrenin. Kpss hayatin sonu ya da calismaniz gereken tek alan değil. Gecmiste de bu konuyu açmıştınız ve yazdiklariniz ayni seylerdi. Artik hayatinizda babaniz yok. Istiyorsaniz ilk buldugunuz iste calisirsiniz 2500 lira 2500 liradir eger is bulup çalışmıyorsanız bu sizin suçunuz birazda. Herseyden şikayet edip çözüm odakli davranmadiginizi gösterir. Biraz silkelenip kendinize guveninizi yerine getirin. Bizim bir tanıdığımız belediye de basin ekibinde çalışıyor ve adam o kadar basarili ki ogretim gorevlisi olarak bir universiteye ders vermeye gidiyor çünkü gayet başarılı. Firsatlari kendisi yaratmış. Biraz kendinize ayna tutun lütfen