Çıkmaz bir sokak...işsizlik-kpss-evlilik

izin vermeyecek bir ailenin kızına üniversite okutacağını sanmıyorum ben. sonuçta eskiden olan kız liseleri gibi kız üniversiteleri yok. her yer karma.
okula gidip gelmek değil de çalışmak mı sorun işin içinde erkekler olunca ?
eski konusundan da aklımda kalan konu sahibinin hiçbir şartı beğenmediği. eski konusunda da kp'si iş bulmak istedi diye tavır yapmıştı.
ben çalışmak istemediğini düşünüyorum. çünkü gerçekten çalışmak isteyen biri illa bi yerden başlar.
yaşı ilerledikçe herkes soracak onca yıl neden çalışmadığını. iş bulamadım dese vasıfsız damgası direkt vurulur. bunca zaman kimse beğenip denememiş diye.
Burdaki insanlarla paylaşmak istemiş o yüzden yargılamak istemiyorum, belki psikolojik olarak hazır hissetmiyordur bilemem, şuanda iş bulmak daha zorlaştı. Umarım herkes iş bulur.

Maalesef Tr .

Özel sektör bu hanımlar , beğenseniz de bu beğenmeseniz de bu .
Mimar olayım sadece ofisimde çizim yapaym olayı yok .
Ben de özel sektör çalışanıyım , böyle batan ne oldu bilemedim . 😂

Anlamadım...Mimar cok prestijli demişsin...Mimarlar iş bulamıyor..
Cok iyi kazanırlar falan demişsin
Tr de değil hayal dünyasında yaşıyorsun

Anlamadım...Mimar cok prestijli demişsin...Mimarlar iş bulamıyor..
Cok iyi kazanırlar falan demişsin
Tr de değil hayal dünyasında yaşıyorsun

Ben gördüğümü söylüyorum hanım efendi .

Tabiki de prestjli ve getirisi de yüksek , başka mimar hanımlar da aynı minvalde söylemişler zaten . Konunun içinde .

Siz meseleyi anlayamamışsınız, özel sektörde işte rahat bi 3 4 yıl sizi ezmeden , o parayı vermezler .
Konu sahibesi gibi erkeklerle çalışamam , geç saatlere kalamam , üstüm başım çamur olur kafasındaki biris misal özelde çok zorlanacaktır .

Bunun dışında sadece mimarlar değil herkes iş bulurken zorlanıyor günümüzde . Ne kadar kalifiye bi eleman olduğunuzla da alakalı biraz. .

Özel sektör bir okyanuuusss içindeki insanlar bilir 😂 .

Ben gördüğümü söylüyorum hanım efendi .

Tabiki de prestjli ve getirisi de yüksek , başka mimar hanımlar da aynı minvalde söylemişler zaten . Konunun içinde .

Siz meseleyi anlayamamışsınız, özel sektörde işte rahat bi 3 4 yıl sizi ezmeden , o parayı vermezler .
Konu sahibesi gibi erkeklerle çalışamam , geç saatlere kalamam , üstüm başım çamur olur kafasındaki biris misal özelde çok zorlanacaktır .

Bunun dışında sadece mimarlar değil herkes iş bulurken zorlanıyor günümüzde . Ne kadar kalifiye bi eleman olduğunuzla da alakalı biraz. .

Özel sektör bir okyanuuusss içindeki insanlar bilir 😂 .

bir ilaç firmasında mühendisim. üstelik tam da mühendislik departmanındayım. yeri geliyor bakım ustaları ile beraber makinaların tepesinde geziyoruz.
65 kişilik departmanda 2 kadınız.
bugüne dek hiç bunca erkek içerisinde çalışamam yada ben piremsesim tribim olmadı.
olan arkadaşlar da zaman içinde elendiler zaten.
ben de hem çalışmak isteyip hem de iş bulmanın bunca zor olduğu bir dönemde kendine şoray kanunları koyan kadınları anlamıyorum.
tamam taciz gibi iğrenç durumlar da ne yazık ki yaşanıyor ancak heryer asla böyle değil. kaldı ki bunu yaşarsan ayrılır yoluna bakarsın.
ama ay erkek var ay taciz ederler öngörüsüyle gidip çalışmamak bana göre zaten çalışmaya ihtiyacı olmamaktır.

bir ilaç firmasında mühendisim. üstelik tam da mühendislik departmanındayım. yeri geliyor bakım ustaları ile beraber makinaların tepesinde geziyoruz.
65 kişilik departmanda 2 kadınız.
bugüne dek hiç bunca erkek içerisinde çalışamam yada ben piremsesim tribim olmadı.
olan arkadaşlar da zaman içinde elendiler zaten.
ben de hem çalışmak isteyip hem de iş bulmanın bunca zor olduğu bir dönemde kendine şoray kanunları koyan kadınları anlamıyorum.
tamam taciz gibi iğrenç durumlar da ne yazık ki yaşanıyor ancak heryer asla böyle değil. kaldı ki bunu yaşarsan ayrılır yoluna bakarsın.
ama ay erkek var ay taciz ederler öngörüsüyle gidip çalışmamak bana göre zaten çalışmaya ihtiyacı olmamaktır.

Evet işte birisi söylemek istediğimi anlamış şükür , ben ziyarete gittiğimde ustalarla şantiyede çay içmişliğimiz vardır arkadaşlarla .

Kötü niyetli insan tabiki çok ama gayet güzel muhabbet de ediliyordu , kimse kimseyi yemiyor .
Direk tepeden rahattan başlamak isteyen insanlar işte zorlanıyor .

Siz de mühendismişsiniz az çok biliyorsunuz sektörü , asgarinin altında bir ücretle başlamıştı ilk iş yerinde . Zamanla yükseldi .

Evet işte birisi söylemek istediğimi anlamış şükür , ben ziyarete gittiğimde ustalarla şantiyede çay içmişliğimiz vardır arkadaşlarla .

Kötü niyetli insan tabiki çok ama gayet güzel muhabbet de ediliyordu , kimse kimseyi yemiyor .
Direk tepeden rahattan başlamak isteyen insanlar işte zorlanıyor .

Siz de mühendismişsiniz az çok biliyorsunuz sektörü , asgarinin altında bir ücretle başlamıştı ilk iş yerinde . Zamanla yükseldi .

ben arkadaşın ilk konusunda da benzer şeyleri yazmıştım, görmezden gelmişti. erkeklerle çalışılıyor diye hemen erkeklere pis tecavüzcü gözüyle bakılamaz. gayet efendi, aklı başında milyonlarca çalışan var.

ve evet ne yazık ki gençlerin çoğu ben işe hemen iyi mevkiden iyi maaşla başlayayım derdinde. stajyerler bile direktör odasına gidip "ee ben ne zaman direktör olucam, çok mu beklemem lazım?" diyor.
tabi insan 30larında da olur ama gidip bunu soran insanlar zaten genelde birşey olamıyorlar.
çalışıp emek vereceksin, gerekirse sabahlayacaksın eğer iyi bir pozisyon ve maaş istiyorsan.

Ben mesleğim alanında iş bulamıyorum pandemi den dolayı iş bulamıyoruz yaşadığımız yer küçük bir ilçe iş yok güç yok. Tarlaya gidip calısıyorum hayatımda köy tarla görmemiştim pes etmiyorum sende pes etme ayaklarının üzerinde dur.

Yaşınız daha genç o kadar karamsar olmayın bence. Mimarlık fakültelerinin akademik alanda çok dolu olduğunu sanmıyorum. Bence yüksek lisansa başlayın. Bir yandan da İngilizceye çalışırsınız. Araştırma görevliliği ilanlarını da takip edersiniz, dilden 55 alırsanız, alesiniz de iyi olursa neden olmasın. Ben de araştırma görevlisiyim. Gerçekten hakkımla girdim. Alesim de dil puanım da yüksekti. İsteyince olmayacak birşey yok emin olun.
Merhaba bende arastirma gorevlisi olmak istiyorum su an yuksek lisans yapiyorum dile yazildim puan icin.muhendisim. Herkes torpil flan diyor kisiye ozel kadro aciliyor iyice soguttular ben nasil olcam hicbir tanidigim yok diye dusunmeye basladim. bana biraz bahseder misiniz ne yaptiniz nasil ilerlediniz biras umut ışıgi olur musunuz tanidigi olmadan ben ne yapwbilirim

Merhaba bende arastirma gorevlisi olmak istiyorum su an yuksek lisans yapiyorum dile yazildim puan icin.muhendisim. Herkes torpil flan diyor kisiye ozel kadro aciliyor iyice soguttular ben nasil olcam hicbir tanidigim yok diye dusunmeye basladim. bana biraz bahseder misiniz ne yaptiniz nasil ilerlediniz biras umut ışıgi olur musunuz tanidigi olmadan ben ne yapwbilirim
Ben yüksek lisansa başlamadan dil puanı işini hallettim canım. Kursa gidip 67.5 aldım. Alesim de 90dı. Birkaç kez başvurdum. Olmadığında pes etmedim. Yine başvurdum, yazılı sınava hazırlandım ve sonunda oldu şükür. İnan adil insanlara denk gelince oluyor. Evet ülkemizde az, ama yok değil. Benim zamanımda 4 kişi sınava çağrılıyordu. İlk 4te hep yer almama rağmen yazılıda eleniyordum. Ama son başvuruda yazılıya çok iyi hazırlandım. Hepsini çok iyi yaptım ve oldu. Pes etme canım.

Ben yüksek lisansa başlamadan dil puanı işini hallettim canım. Kursa gidip 67.5 aldım. Alesim de 90dı. Birkaç kez başvurdum. Olmadığında pes etmedim. Yine başvurdum, yazılı sınava hazırlandım ve sonunda oldu şükür. İnan adil insanlara denk gelince oluyor. Evet ülkemizde az, ama yok değil. Benim zamanımda 4 kişi sınava çağrılıyordu. İlk 4te hep yer almama rağmen yazılıda eleniyordum. Ama son başvuruda yazılıya çok iyi hazırlandım. Hepsini çok iyi yaptım ve oldu. Pes etme canım.
Sizi tebrik ediyorum.insallah bana da nasip olur pes etmicem💪

Mutsuz bir evliliğin ve kayıp giden yıllarımın acısıyla yazıyorum bu yazıyı.

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
Arkadaşım seni uzun yıllardır tanırım bu forumda. Gerçekten üzüldüm Rabbim hayırlı kapılar açsın 🤲🏻umarım tez vakitte düze çıkarsın

X