Tuvalet Eğitimi Çıldırmak üzereyim

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Postmodernik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2015
835
294
Herkese merhaba 2 gündür 3 yaşındaki kızıma tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum ama yok çocuk tuvaletten korkuyor lazımlığa da ben oturduğum zaman çişi varsa yapıyor kendi söylemiyor kaka yapıyor anca öyle geliyor onuda donuna yapmış oluyo yani ama ona kızmayayım diye şiştim iki gündür depresyona girdim sanki her taraftan çiş kaka kokusu geliyor sanki ben ne yapacağım da kendiliğinden söyleyecek nasıl alışır bu çocuk bana bir akıl verin gözünüzü seveyim ya

Yahu altı üstü 3 yaşında çocuk kendi evladinizdan bahsederken donuna yapmış diye itici bir cümle kurmanız bile beni irite etti açıkçası. Daha 2 gün olmuş neyin acelesi bu. Nasıl alışacak bu çocuk değil . Kızıma yavruma evladima nasıl yardımcı olabilirim biraz şefkat lütfen

Sakin olun bir günde olacak konu değil... Kaka kitapları, hediyeler ile alıştırması daha kolay. Bizde kaka yapmazdik 2 3 gün tutardı. 5 yasina geldi, halen son saniye söyler...

Ilk olarak zaten yaklaşık bir sene gecikmişsiniz. Çok daha önceden başlayacaktınız. Çocuğun yaşı ilerleyince süreç de daha zor oluyor çevremde gördüğüm. Ikincisi bu işin püf noktası sabır ve baskı yapmamak. Sabredip anlayışlı olun. Bol bol konuyla ilgili video izleyin. Bende 24 aylıkken sticker sistemi ise yaramıştı. Bakabilirsiniz.

Öncelikle sakin ol annesi ☺ hepimiz ayni yollardan gectik yipratici bir sürec olabiliyor bazen evet..Ama psikoloji bozmaya inan hic gerek yok.Benim oglan duvarlara sürüyordu eline alip düsün...🤭

3 yildir altinda bir beze yaptigi tuvaletinden altina yaparak rahatsiz olacak..farkındaligi gelişecek sonra tutmayi ogrenecek biraz zaman ver annesi..ilk defa öğreniyor ne yapsinn..💗💗

Bu bildiğiniz iki gün değil mi?

Biraz daha sabırlı olmanız lazım.

Aynı yaştaki oğlumun da ikinci haftası tuvalet eğitiminde, ilk 5 gün hiç ilerleme kaydemedi, 5. günden sonra söylemeye başladı ama büyük büyük tuvaletini hala söylemiyor tam olarak, küçüğü de kaçırdığı oluyor arada. Zamanla öğrenecekler. Kendiniz gibi düşünmeyin ufacık çocuğu. Onda değil sizde problem var.

Hiç tuvalet eğitimi vermedim henüz ama sizin şu an vereceğiniz eğitim onun tüm hayatını etkileyecek. Tuvalet eğitimi mi bunu yapacak diyeceksiniz ama evet. Çok katı bir eğitim alırsa ilerde ;cimrilik, inatçılık, obsesif kompulsif bozukluk, aşırı titizlik gibi davranışları olur. Çok rahat bir tuvalet eğitiminde ise; dağınık, savruk , savurgan olabilir. Sağlıklı bir eğitim vermek istiyorsanız öncelikle sabırlı olun ve asla ceza vermeyin. Verdiğiniz ceza işleri daha karmaşık hale getirip tuvalet eğitimine ve hatta kaka yapmaya karşı bir korku geliştirebilir, hiç kaka yapmak istemeyebilir bunlar olsun istemeyiz. Her şeyi adım adım yapın ve sevdiği bir şeylerle ödüllendirin. Mesela kakasının geldiğini söylediğinde hemen pekiştirin; bu bir ödül, aferin ya da sevdiği bir şeyler olabilir. Sonra kakasını yaptırın ve ona bunu başardığını hissettirin ve yine ödüllendirin. Sonra bu ödüllendirmeleri yavaş yavaş azaltın. Çocuğunuz fark etmeden ve kırılmadan bu davranışı kazanır 😊 Aksi olursa da ki umarım olmaz bir pedagogla görüşebilirsiniz. Siz kimseniz derseniz gelişim psikolojisi almış bir öğretmenim umarım faydalı olur 😊

Henüz çok erken, bizim sürecimiz bir sene sürmüştü. :işsiz: Kimisi 10 günde adapte olurken kimisi daha fazla zaman istiyor. Aynı şeyleri yaşadım tuvaletini yapmadığı yer kalmamıştı, sırt minderine kadar hatta, ve genelde altına yaptıktan sonra söylüyordu, bir gün de eline alıp yanıma gelmişti, onu hiç unutmayacağım..:KK53:

Herkese merhaba 2 gündür 3 yaşındaki kızıma tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum ama yok çocuk tuvaletten korkuyor lazımlığa da ben oturduğum zaman çişi varsa yapıyor kendi söylemiyor kaka yapıyor anca öyle geliyor onuda donuna yapmış oluyo yani ama ona kızmayayım diye şiştim iki gündür depresyona girdim sanki her taraftan çiş kaka kokusu geliyor sanki ben ne yapacağım da kendiliğinden söyleyecek nasıl alışır bu çocuk bana bir akıl verin gözünüzü seveyim ya
Azıcık sabır , azıcık empati ile aşabilirsiniz.
Halıları kaldırın , kanepelerin üstüne alez serin . Hepimiz sürekli çişe çıkmıyoruz . Çocuklar da aynı , bol bol karpuz yedirin çişini rahatlıkla yapsın ve siz de her seferinde küçük çapta kutlama yapın .
Genellikle memeden kestikten sonra bezden de kurtulmak lazım diye düşünüyorum. Biraz inatlaşmak normaldir . Sonuçta bezli bir yetişkin yok etrafımızda değil mi ?

Herkes üzerime gelmiş ben ilk defa başlamadım buna daha önceden 3 denememiz oldu pes ettim 2 gündür bezi çıkardık öncesinde alıştırmalarımıx oldu ayrıca elbette ki pekiştireçlerini eksik etmemeye çalışıyorum kızmıyorum da ama özellikle konuyu açtığımda yatağımın içi halımın üzeri ve kıyafetlerim kaka içinde kalınca ve öfkemi ona yansıtmamak için içimi buraya döktüm ama yanlış olmuş

Herkes üzerime gelmiş ben ilk defa başlamadım buna daha önceden 3 denememiz oldu pes ettim 2 gündür bezi çıkardık öncesinde alıştırmalarımıx oldu ayrıca elbette ki pekiştireçlerini eksik etmemeye çalışıyorum kızmıyorum da ama özellikle konuyu açtığımda yatağımın içi halımın üzeri ve kıyafetlerim kaka içinde kalınca ve öfkemi ona yansıtmamak için içimi buraya döktüm ama yanlış olmuş
Ben size kızamadim. Henüz anne değilim ama sürecin yıpratıcı olduğu çok aşikar. Allah kolaylık versin

Ya inan şuan bunları yaşamam ilk etapta çok normal sakin olman lazım hemen şip diye olmuyo altına yapa yapa alisicak sık sık tuvalete götürmeye çalış merak etme ilk bir hafta zor sonrası alışıyorlar

Ben hakli buluyorum seni kuzum cocgunda olsa hos birsey degil yani sevgi pitircigi gibi bahsedesin her taraf batti diyorsun sabrettim ona yansitmadim buraya patladim diyorsun e insansin sende kendine yuklenme ...ablamda cok zorlanmisti soylemiyordu yegenim altina yapip yapip duruyordu ama duzeldi mutlaka alisacak o gunleri dusun rahatlamaya calis

X