Cilt lekeleri ve takı alerjisi

dj_oznur_0106

sweet_lady
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2007
1.067
3
37
Güneş lekeleri ve takı alerjileri çoğu kadının ortak sorunu... Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloğu Dr. Pınar Gülcan, bu iki sorunu engellemenin ve onlardan kurtulmanın basit yollarını anlattı

Lekeleri deri renginin açılması ve koyulaşması olarak tarif eden Dr. Pınar Gülcan, çeşitli hastalıkların ve kimyasalların, makyaj ürünlerinin de lekeye yol açtığını, ancak en önemli faktörün güneş olduğunu söylüyor. Güneşe bağlı lekelerin daha çok yüzün çıkıntılı kısımlarında, ellerde ve alt kol denilen kısımlarda görüldüğünü belirten Dr. Gülcan, lekelerin oluşumunu da şöyle anlatıyor:

"Güneşten etkilenen cilt kendini korumak için melanin denilen maddenin üretimini artırır. Aslında bronzlaşma da bu maddenin artmasıyla ortaya çıkar. Daha sonra geriye dönemeyince o bölgelerde kalıcı lekeler ortaya çıkar. Güneşe bağlı lekeleri önlemek bir yere kadar mümkün. Bunun için yaz-kış güneş koruyucu kullanmayı öneriyoruz. Bu lekeleri gidermek de mümkün. En azından renklerini açıyoruz. Bunun için kullanılan kremler biraz önce sözünü ettiğimiz melanin pigmentlerini üreten hücreleri baskılıyor. Bazı ilaçlar da peeling etkisi yaparak yani deriyi soyarak lekeyi yok etmeyi amaçlıyor. Leke giderici ürünlerde hydrocinon adlı madde var. Bu gerçekten etkili, ancak yan etkilerini gözardı etmemek gerek. Risk almamak için, uzun süre kullanmak gerektiğinde, hamilelerde, bebeklerde doğal maddelerden üretilenler tercih edilmeli. Bir de bu ürünlerin temiz cilde sürülmesi gerektiği unutulmamalı. Etkisini görebilmek için de en az bir ay kullanmak gerek."


TAKI ALERJİSİNİN DE ÇARESİ VAR

Her yaştan insanda sıkça rastlanan temas alerjisini "deriye temas eden yabancı bir maddeye derinin tepkisi" diye tarif eden Dr. Gülcan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu madde yiyecek, bitki, kimyasal madde, metal, parfüm gibi herhangi bir madde olabilir. Alerjik reaksiyonda hafif bir kızarıklık, yanma, kaşıntı, sulanma olabileceği gibi yara da açılabilir. Bu alerjiye neden olan metallerin başında nikel gelir. İmitasyon takıların neredeyse hepsinde de nikel kullanılır. Bu takı kolye, yüzük, küpe, metal tokalı kemer de olabilir. Nikele karşı hassas olan bünyelerde yukarıda sözünü ettiğimiz alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Biz bu tür hastalara daha çok altın ve gümüş takı öneriyoruz."

Dr. Gülcan, temas alerjisinin özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerde daha da sık görüldüğünü vurguluyor: "Çünkü bu tür ciltlerin direnci azdır. Daha kırılgandır. Bu tür durumlarda diğer önlemlerin yanında cildin kuruluğunu gidermek için nemlendiriciler de kullanıyoruz."

Peki bu derdin çaresi var mı?: "Tedavi edici ilaçlar yanında koruyucu kozmetik ürün kullanıyoruz. Bariaderm denilen kozmetik kremin şöyle bir özelliği var. Bu temas dermatitinin oluştuğu bölgeye sürüldüğünde, deri üzerinde gözle görülmeyen ince bir tabaka, yani bir bariyer oluşturuyor. Etkisi de 2-3 saat sürüyor. Nemlendirici, koruyucu özelliği ile de deriye yarar sağlıyor."
 

ecrenim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
205
0
41
demek takı alerjisinin tedavisi ilacı yokmuş :KK43:( kızlar bende yazın başladı bu alerji bu yaşıma kadar yoktu,aldıgım onca takımı takamıyorum yaa :KK43:((((((
 

kahvefincanxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2007
400
10
slm. Bende de takı alerjisi var. Genelde altın takı alıyorum, ama imitasyonlarda çok güzel, dayanamayıp alıyorum, kendimce şöyle bir çözüm buldum cildime temas eden takının yüzeyine şeffaf oje sürüyorum, saat olsun kolye tarzı şeyler olsun bu şekilde kullanıyoruma.s
 

ecrenim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
205
0
41
onu da denedim canım yaa,o da yaramadı bana,inan bazen dayanamayıp takıyorum sonra kulakların parmaklarım boynum yara oluyor,cok takarsam su topluyor,çılkı yara kaplıyor,çok kötü bi şey yaa
 

ecrenim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
205
0
41
yok canım fırsat bulup gidemedim bir cilt uzmanına ama inan 28 yaşındayım gecen yaz başladı benim alerjim bu yaşıma kadar hiç bi şey yok tu,ve ben imitasyon takıları çok severim dünya var evde ve hiç birini takamıyorum ::KK43:
 

hcankilic

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2008
27
0
metal alerjisi bende de var. ama her metalde alerji olmuyor. mesela çeşit çeşit saatlerim var hiçbiri alerji yapmıyor. ama küpe alıyorum onlar acayip derecede alerji yapıyor. bende takı kullanmayı seviyorum canım çok istediği zaman takıyorum baktım kızarmış çıkartıyorum. bir tedavisi yok malesef bunun. ecrenim sende bir alerji testi yaptırsan iyi olur.
 

libra72373

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2010
2
0
arkadaşlar selam ben siteye yeni üye oldum. yukarıda belirtilern BARıADERM isimli ilacı ilk kez burda duydum bir araştırma yaptım ve kaç eczane araştırarak buldum. iyide para verdim ancak hiç işe yaramadı.
Belki cilt tipine göre değişiyodur orasını bilmem ama bilgi vermek istedim.
Herkese güzel günler
 

foggy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2010
64
0
bildiğim kadarıyla küpe için küpenin kulağa temas eden bölümüne tırnak cilası sürmek iyi geliyormuş