cimri kocayla hayat geçermi

gulefsan79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2013
51
30
merhaba kızlar uzun süredir aklımda olan kimseye anlatamadığım anlatsamda çözümü olmayan bi döngünün içindeyim.
eşimle 3,5 yıldır evliyiz 2 yaşında bir kızım var.Ben Memurum kendi paramı kazanıyorum ama kazandığım para da en ufak bi söz hakkım yok. Evlenirken eşimin ailesinin durumu olmadığı için herşeyi kendimiz yaptık. dolayısıyla evlenirken bi dünya borca girdik. Çocuk olmadan ilk 1 yıl düğün masraflarını ödedik. Borcumuz olduğundan maddi konuda hep destek oldum eşime. Düğün masrafları bitince ev aldık borca girdik yine ortak bi şekilde onu ödüyoruz maaşımız ucu ucuna yetiyor neredeyse. Eşim evlenmeden önce beni hiç bi yerde yemeğe götürmedi hep dönercide yada simitçide bulurdum kendimi başta öğrenci diye hiç gücenmedim ama sonra oda çalışmaya başlayıncada bu böyle devam etti. Bu kezde düğün masraflarından kendine bile para kalmıyor diye düşündüm ama bi yemek yada bi dogum günü kutlaması bu kadar zor olmamalıydı. sonuçta yatlar katlar istemiyorum.para konusunda çok konuşur bi yere gideriz burası ne para kırıyordur der. düşünün dönerin bile ucuzunu yedirir gitmeden bakar.aldığım herşeyin önce fiyatını sorar kendisine göre fazlaysa ne gerek var der.Kaloriferin ısısını ben açtıkça arkamdan gizlice geçip kısar. Para giden her yerden uzak durmaya ve benide uzak tutmaya çalışır. Eger benim söylenmelerimden bıkıpta zoraki bi yere gidersek yerken bile parasını hesap eder sonra da o yemeğin menüsünü üç gün hesaplar üstünede bu sana 10 yıl gider der. hiç sosyal hayatım yok çünkü gidince para gitmemesi için diken üstünde durmaktan bıktım. o yüzden ailecek büyük çocuk parkları dışında bi yere gitmiyoruz.uzun süreli dışarda kalacaksak evden bişeyler koyup götürüyoruz.kızım hastalandığında devlet hastanesi kalabalık olunca özel hastaneye gidelim deyince kıyamet kopuyor çocuğum sağlığı bile paradan önemsiz. ben ondan lüks mekanlar istemiyorum. bişey yapıyorsak en azından parasını düşünmeden geçirdiğimiz bi gün olsun şimdide yine benim 4 yıldır söylemlerimde tatile gidelim dedi ama ondada ucuz olsun söyle para gitmesin böyle para gitmesin diye hesapların peşinde tatilde attığım adımı hesap edip burnumdan getirir o yüzden ondanda vazgeçtim. çok uzun oldu ama daha neler neler var yazmadığm ben bu adamla çok konuştum olmadı cimrilik para konusu içine işlemiş. ona göre kendisi cimri olsa köşede parası olurmuş gerekli şeyleri yapıyormuş.ama anladımki bu ta aileden geliyor çünkü ailesiyle ne zaman bi araya gelse tek konuştukları konu para bu ne kadar pazarda şu kaç para şunu kaça aldın şu kişi bunu almış şu kadar kazanmış tek konu bu artık çok bunaldım benim ve çocugumun ihtiyacı olan şeyleri hep gizli gizli alıyorum çünkü söyleyince ya sonra bu ay sıkışık oluyoruz yada gereksiz buluyor

Son düzenleme:
Geçmez kesinlikle.
Aileden kalma alışkanlık, üstüne borçlar derken eşinizin hayat tarzı olmuş artık cimrilik.

'Karı gibi başımın etini yer' derken neye isnat ettiniz? Siz kadınları baş eti yiyen cins olarak mı tanıyorsunuz? Eğer siz öyleyseniz başının etini yemiş olmanız gerekirdi şimdiye dek.
Siz diyorum çünkü böyle bir cins olmayı kabul etmiyorum.

Cimri adamla ömür geçmez tabii, ama maddi durumunuzdan bahsetmemişsiniz. Evinizin Gelir gider tablosundan haberiniz var mı? Durumunuz nasıl? Bu konularda ona tepki gösterdiğinizde ne cevap veriyor?

"Karı gibi" demişsiniz o zaman siz de bir kadın olarak öylesiniz
Bence ortada bir dert yok
Ban yememek adına tavsiye;
Borç ödemeleri bitince maaşınızı kızınız ve kendinize harcayın cimri kocanıza da hesap vermeyin
O kişiyle de ortak borçlar altına girmeyin

Memursun ve bu saçmalığı çekiyorsun
Hadi ben sana sorayım
Şimdi sen ne yapmalısın
Hani GELDİK ve GİDİYORUZ ya o bakımdan
Kefeninde Çebi yok
Yasamadiktan sonra yasayamadiktan sonra param olsa ne
Olmasa ne

Ayy yemin ediyorum geçmez. Maaşınızı onun eline vermeyin öncelikle. Oturup konuşun mesela atıyorum kiradaysanız kirayı o ödesin her ay faturaları siz ödeyin. Artan parayı kendinize harcayın, bu nedir ya okurken daraldım. Tepkinizi koysanıza ne sosyal hayat ne bişey kalmış, parklarda mı gezeceksiniz ömür boyu...

balık baştan kokuyormuş niye ısrar ettiniz ki böyle biriyle evlenmekte. mutsuz olduğunuzu dile getirin. istemiyorum böyle yapmanı diyin. kafanıza göre takılın onun söylendiği yerde. terapi diyeceğim çok para diye onada karşı çıkar eşiniz. istekleriniz öyle uçuk şeyler değil ki nedir bu tavır. sizde ısrarcı olun isteklerinizde. o gelmezse arkadaşlarınızla çıkın dışarı.

Çok basit bir ay bütün giderlerinizi yazıp gelir gider bakacaksınız.
Adamın söylediği bi yerde mantıklı geldiği gibi gidiyorsa bişey diyemem.
Ya hayat da öyle pahalı ki iki kişi bi sinemaya gitmek bile 50 liraya patlıyor oda gitmeden yada çıkınca bişey yemezsen :/
"Karı gibi dırdır " kısmına gelmiyorum oraya yazan çok olur Zaten :)
Eşinle güzelce konuştun öı karşılıklı

Ayyy yaa ben okurken bana daral geldi sen.nasıl. katlanmissin canım ya ? Evin borcu ne zaman bitecek ondan sonra düzelir mi diye düşündüm belki hesaplı olmak zorunda olduğundan yapıyordur. Lakin huy degismez

İşte canım,evliliğinin başından beri,borç harç ne olursa olsun,bir bütçe ayıracaktın kendine.Alınacak, yapılacak bunlar,ihtiyacım var diye.Para azken bile ihtiyaçları dile getireceksin ki, bir lokma bir hırkayla gecinilebilir sanmasın.Yoksa işte böyle kriz süresindeki fedakarlığı ömür boyu bekliyorlar.

Yengem de aynen sizin eşiniz gibi ve bildim bileli öyledir hiç değişmedi senelerdir (15-16 senedir). Gerçekten de aileden gelen bir özellik bence, zor zamanlar geçirip mecburi kuruş hesabı yaparak büyümek zorunda kalan bir çocuksa yetişkinlikte de değişmiyor bu huyu. Paranız ucu ucuna yetişmese, artsa hatta taşsa bile bu huylarından vaz geçmesi çok zor. Yine de konuşup ulaşıp en azından çocuğunuz için harcamalarda bu hesaplara girişmemesini isteyin en azından, yavrucağızıb sağlığından önemli mi? Baktınız düzelecek gibi değil, ayırın paranızı ve harcamalarınızı, kendi paranızı kendiniz ve çocuğunuz için dilediğiniz gibi harcayın. O da istediği kadar harcamalarından kıssın.

X