Çocuğum yemek yemiyor

Ruhudeli

Kadrolu Deli
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2016
1.486
1.175
Merhabalar uzun zaman sonra tekrar geldim şifrelerimi unutmuşum açana kadar akla karayı seçtim umarım herkes iyidir ben anne oldum bu süreçte çok şükür Rabbime 3. Tüp bebek sonucunda 21 Aylık oğlum var Allah ım dileyen isteyen herkese nasip etsin Annelik zor ama çok güzel bir duygu yalnız benim bal oğlan yemek yemiyor herseyi ııh diyerek yitiyor genelde mama veriyorum aç kalmasın diye ama ne yapılır nasıl çocuğa her gıdadan tattırılır yada bu yaşlarda bu normalmidir sizlere danışayım istedim tşk ederim şimdiden hanımlar

Öncelikle Allah bağışlasın
21 aylık çocuğa artık bu kadar sık mama vermemelisiniz. Muhtemelen karnının acıkmasına hiç fırsat vermiyorsunuz.
Yemekleri kendi seveceği şekilde sunun. Püre yapmayın. Mama yapmayın. Parmak sebzeler, köfteler kendi kendine yiyebileceği şeyler yapın. Yemediğinde zorlamayın ancak hemen arkasından mama da teklif etmeyin.

Öğün aralarını uzatın , acıkınca yer . Renkli makarnaları çok severdi benim oğlanlar , haşlayıp biraz tereyağla çevirip mama sandalyesine oturtup önüne verirdim . Fish fingers a bayılırlardı , nugget vs severlerdi . Tarifleri internetten bulup kendin yap muhakkak. Hazır şeyler yedirmemeye gayret et .
Önemli olan mama sandalyesinde ve mutfakta yemesi . Kurabiyeler yapabilirsin, hem oyun gibi olur . Eline hamur verirsin . O da uğraşır .

Merhabalar uzun zaman sonra tekrar geldim şifrelerimi unutmuşum açana kadar akla karayı seçtim umarım herkes iyidir ben anne oldum bu süreçte çok şükür Rabbime 3. Tüp bebek sonucunda 21 Aylık oğlum var Allah ım dileyen isteyen herkese nasip etsin Annelik zor ama çok güzel bir duygu yalnız benim bal oğlan yemek yemiyor herseyi ııh diyerek yitiyor genelde mama veriyorum aç kalmasın diye ama ne yapılır nasıl çocuğa her gıdadan tattırılır yada bu yaşlarda bu normalmidir sizlere danışayım istedim tşk ederim şimdiden hanımlar
Her çocuk farklıdır benim 10 aylik bebeğim herşeyi yiyor ama kızım inanirmisiniz 4 yaşına kadar sadece mamayla beslendi desem yalan olmaz
Hiç bir zaman zorlamadım sürekli seçenekler sürekli red cevabı aldimkabullenmiştim sonra minik kardeşinin yemeğe başlamasıyla kendide denemeye başladı
Şimdi de çok secicidir 7 yaşına girecek
Size tavsiyem asla zorlamayin

Allah bağışlasın.
Mama verdiğiniz için çocuğunuz aç kalmayacağını biliyor ve yemiyor. BLW yöntemini araştırın işinize yarayacaktır.

Öncelikle Allah bağışlasın
21 aylık çocuğa artık bu kadar sık mama vermemelisiniz. Muhtemelen karnının acıkmasına hiç fırsat vermiyorsunuz.
Yemekleri kendi seveceği şekilde sunun. Püre yapmayın. Mama yapmayın. Parmak sebzeler, köfteler kendi kendine yiyebileceği şeyler yapın. Yemediğinde zorlamayın ancak hemen arkasından mama da teklif etmeyin.

Öğün aralarını uzatın , acıkınca yer . Renkli makarnaları çok severdi benim oğlanlar , haşlayıp biraz tereyağla çevirip mama sandalyesine oturtup önüne verirdim . Fish fingers a bayılırlardı , nugget vs severlerdi . Tarifleri internetten bulup kendin yap muhakkak. Hazır şeyler yedirmemeye gayret et .
Önemli olan mama sandalyesinde ve mutfakta yemesi . Kurabiyeler yapabilirsin, hem oyun gibi olur . Eline hamur verirsin . O da uğraşır .

Her çocuk farklıdır benim 10 aylik bebeğim herşeyi yiyor ama kızım inanirmisiniz 4 yaşına kadar sadece mamayla beslendi desem yalan olmaz
Hiç bir zaman zorlamadım sürekli seçenekler sürekli red cevabı aldimkabullenmiştim sonra minik kardeşinin yemeğe başlamasıyla kendide denemeye başladı
Şimdi de çok secicidir 7 yaşına girecek
Size tavsiyem asla zorlamayin

Allah bağışlasın.
Mama verdiğiniz için çocuğunuz aç kalmayacağını biliyor ve yemiyor. BLW yöntemini araştırın işinize yarayacaktır.
Amin tşk ederim cümle evlatlarımızı Rabbim bizlere bağışlasın ben sadece hafta Sonu oğlumla yemek rutini oluşturabiliyorum sağlık çalışanıyım risk ortamında çalışıyoruz malum salgın dolayısıyla şu an annem bakıyor sık mama vermiyoruz 3-4 hatta bazen 5 saatte bir sevdiği birşey olursa yiyor sürekli yoğurt çorbası köfte yiyordu zaten kendisi yiyor biz çok müdahale etmiyoruz ama artık bunları da yemez oldu boş ekmek yiyor Bize ne yemek yaparsam ona da aynısından koyuyorum ama yemiyor

Amin tşk ederim cümle evlatlarımızı Rabbim bizlere bağışlasın ben sadece hafta Sonu oğlumla yemek rutini oluşturabiliyorum sağlık çalışanıyım risk ortamında çalışıyoruz malum salgın dolayısıyla şu an annem bakıyor sık mama vermiyoruz 3-4 hatta bazen 5 saatte bir sevdiği birşey olursa yiyor sürekli yoğurt çorbası köfte yiyordu zaten kendisi yiyor biz çok müdahale etmiyoruz ama artık bunları da yemez oldu boş ekmek yiyor Bize ne yemek yaparsam ona da aynısından koyuyorum ama yemiyor

dişi falan çıkıyor olabilir mi

mesela eline elma verin, armut verin biraz sert şeyleri daha çok seviyorlar

bir de koku hassasiyetleri olabiliyor sevdiği kokuları keşfedin atıyorum kimyon severse her şeyi onunla süsleyin

bir de artık büyümüş

bu yemek işinin evddekileri endişelendirdiğini, yemesi için ısrar edildiğini fark etmiş olabilir

yani ilgi nerede yemek yememekte

gerekirse arada ana baba çocuk yemek yerken o yemezse siz devam edip onun tabağındakileri de kapışın

yani diyelim 3 köfte var birini alıp atın ağzınıza birini de eşiniz yesin öbürünü ben alacağım ağzımdakini hızlı bitirmeliyim vs deyip devam edin

onun da hoşuna gidebilir o ortam, atabilir ağzına umursamayabilir de

BLW sadece kendisinin yemesi demek değil. Yeme adabını kültürünü öğrenmesi demek.
Ekran karşısında yiyorsa bunu hemen kaldırın.
Şarkı- türkü-tekerleme söyleyerek yediriyorsanız bunu kaldırın.
Koyduğunuz yemeği yemedi varsayalım, ayy çocuk aç ekmek vereyim düşüncesini rafa kaldırın. Biraz daha acıkmasını bekleyip sonra yine aynı yemeği sunun. Bebek o daha "ayy bunu sunmuştu yememiştim" demez ki.
"o tabak bitecek" kitabını okuyabilirsiniz dilerseniz.

Ekmeği kaldırın, göstermeyin.
Benimki 4.5 yaş, köşe bucak ekmek saklıyorum.
Yemek yemesini etkileyecek her şeyi sınırlandırın.
Hala yemiyorsa o kadarı ona yetiyordur.

21 22 ay arasi hem diş hem de 2. Yaş oncesi bi atak donemi
Istah kesilmesi bununla alakali olabilir
Cok baski yaparsaniz daha geri tepebilir
Ekmegi saklayip mamayi da gerektigi kadar verirseniz illa ki acikinca yemek yiyecektir.
O dönemlerde benim oglan da oglen yemegine mirin kirin ediyordu
Once yemek sonra park rituelimizi once park sonra yemek olarak degistirdim.
Parkra yorulunca eve mamaaa diye girmeye basladi.
Aklınizra olsun belki yeteri kadar yorulmuyordur evde

Aynı benim oğlum... Oğlum da sadece yoğurt çorbası ve köfte yerdi. Ben de çeşit çeşit sebze köfteleri yapıp buzluğa atardım. O sayede sebze yerdi... Sonra onları da bıraktı dediğiniz gibi kuru kuru ekmek yedi sadece. Tabii ilk başta zorladım ne yalan söyleyeyim kuru ekmek sadece olur mu diye :) Ama sonra serbest bıraktım. Bir müddet sadece sabah kahvaltıda yumurta ve kuru ekmek, öğlen süt, akşam kuru ekmek yedi. Sonra yavaş yavaş teklif ede ede yemeğe başladı. 4,5 yaşında şuan hala daha salçalı hiç bir yemeği yemez. Zamanla düzelecek... Allah yardımcın olsun. Yemek yemeyen çocuk çok zor...

6. Aydan sonra ek gıdaya geçince herşeyden tattırmak lazım özellikle blw yapan annelerin çocukları daha çok iştahlı oluyor. İştahsız bebe iştahsızdır ne yaptıysam düzelmedi benimki.Benim de 1 kızım var 6 yaşında çok seçici ve iştahsız. Bir şeyi iştahla yediyini görmedim daha tatlı şeyler dahil. Yeni doğduğunda emzirmeyi bile 20 gün bıkmadan denedim öyle alıştı. Ekmeği ağzına sürmez. Sanki anasının kızı değil canan karatayın çocuk versiyonu gibi 😊

Benim 32 aylık oğlum da öyle çok iştahsız yemiyor valla ben çözüm bulamadım yedirtmiyorum aç geziyor resmen çok üzülüyorum ama tüm gün aç kalsa bile yine de yemiyor.

görsel olarak ilgisini çekecek şeyler yapabilirsin. ilgisini çekince yer diye düşünüyorum

Eklentiler

• 1618394691988.png
    1618394691988.png
    509,1 KB · Görüntüleme: 72
görsel olarak ilgisini çekecek şeyler yapabilirsin. ilgisini çekince yer diye düşünüyorum
İnstagramda bir sayfa var tabakları böyle çok güzel süslüyor. Ben yaptım 1,2 defa kızım yemesini bırak sonra tabağa dokundurtmuyordu ki resim bozulacak anne eeeee üüüüü. O oldu bir daha yapmadım 😀

Benim de 15 aylık kızım öyle doğru düzgün bişey yemiyor ben ara ara önüne koymaya başladım eline veriyorum daha istekli yiyor ama canı isterse o da

Benim oglum da hep istahsiz. Bazi donemler tamamen kapatiyor kendini. Ben kendi kendine yemesini tesvik ediyorum. Bazen de ona vermeden kendim yiyorum, gorunce istiyor. Bir de su var ki 18 aylik kontrolunde kan tahlili yaptirdik. Demiri cok dusuk cikti, o da istahsizlik yapiyormus. Demir surubuna basladik, biraz duzeldi ama hala cok iyi degiliz. Ustune yeni disler geldi yine istahsizlik yapti. Istah surubu da iciyor ama az besleniyor yine de. Omur torpusu gercekten yemeyen cocuk. Allah yardimcimiz olsun.

Benim bebeğim de 23 aylık
Elimde tabak peşinden geziyorum
Çok zor yiyor

Çocuğun ne yiyeceğine siz ne kadar yiyeceğine kendisi karar vermeli diye okumuştum bir yerde acıkınca yersin bırakın ben de yemek ye baskılarıyla büyüdüğüm için yemek yemekten nefret ederdim bebekken de yemezmisim şu an gayet sağlıklıydim dert etmeyin bu kadar.

X