Çocuk için psikolog mu psikiyatrist mi? 4,5 yaş

okuyunca erkek kardeşimin ufak halleri geldi aynı gibiydi.şuan psikolojik bir hastalığı var.zamanında durumumuz yoktu.fakat kimi erkek çocuklarının böyle dönemi geçiyor.baba peki yaptırabiliyor mu dediklerini?
önce ergen-cocuk psikiyatr ına gidin ordan gerekli görürse pedagog a yönlendirir diye düşünüyorum.bir de şunu anladım her çocuğun kendi özel gelişim zamanı farklı.
geçen bizim 3 yaşındaki yeğene ananesi konuşması hızlansın diye annesini darlayıp burnundan getiriyor.niyet iyi olsa da. çocuklar yarış atımız değil. her çocuk bu dönemleri yaşar ama hırçın şekilde ama sakin.çocuk psikiyatırları daha net karar vereceğini düşünüyorum.

Mikroplarımi geri koy mu? Benimki de tam tersi sudan banyodan çıkmıyor. Çip çip sesi çok güzelmis duymadan yapamazmis küçük hanım. Banyoya girmese de illa küvette bir yerde ve onunla oynanacak. Su kuşu doğurmuşum da haberim yok.
minnacıklarken bile kız, erkek farkı 😂 aslında düzenli bir çocuk ama kapris ve nazdan kaynaklı diye düşünüyorum, eline ufacık bir çizik oldu mu o parmak öpülene kadar ağlıyor , ben mi nazlı yetiştirdim yapısında mı var bilemiyorum ...

minnacıklarken bile kız, erkek farkı 😂 aslında düzenli bir çocuk ama kapris ve nazdan kaynaklı diye düşünüyorum, eline ufacık bir çizik oldu mu o parmak öpülene kadar ağlıyor , ben mi nazlı yetiştirdim yapısında mı var bilemiyorum ...
Yok o konuda benimki de öyle. Bir yerine bir şey olsun ortalığı yıkıyor. Yalnız benim de canım çok tatlıdır. Geçenlerde aşı olmaya gittim. Aşımı oldum yüzüm korkudan bembeyaz kesildi. Ben kızımın biraz da benden etkilendiğini düşünüyorum. Hiç iyi yapmıyorum onun da farkındayım da nasıl çözerim onu da bilmiyorum.

Yazdıklarınızın hemen hemen hepsini biz de yaşıyoruz.oğlum 2018 doğumlu.istemediği bir şeyi mümkün değil yaptıramazsın.

Kızım 2017 temmuz dogumlu
Coğu çocuk gibi oda kaprisli, mız mız ,kimseyi tam sevemeyen , çok bilmiş vs vs.
Ama yine de cok abartili degildi idare edilebilirdi.

Son iki aydir benim psikolojik sorunlarimla birlikte onun da bu davranişlari tavan yapti
Hatta iyice kötüleşti

Şuan ben yeşil reçeleti ilaç kullaniyorum
Sakin kalmaya çalisiyorum
Bir iki hafta her krizin de gidip sarıldım,neden böyle yaptigini onu anladigimi sordum olmadi yine ayniydi

Bir süre tepki gösterdim bu yaptigin yanlis diyerek

Şimdilerde aglama krizine girince yanindan ayriliyorum

Bu yaptiklarimin hepsi yanlis belki ama şuan tedavi sürecimde ne yapacagimi şaşırmış durumdayım 😔

Çok teşekkürler arkadaşlar. Ben de aynı fikirdeyim 4 yaş sendromu, kendi yapısı, uykusuzluk vs derken katmerleniyor. Bizler de dayanamayıp onlar doğal akışı yaşarken sabredemeyip patlayabiliyoruz. Cumartesi 12:30 ilk seansımız var pedagog inşallah hayırlısı. Çoğu zaman sorun anne babalarda çıkıyor :):)

hahahaha benimkinden +1 daha varmış burdan :) kirlerini , sümüklerini , kulağımdaki pisliğimi geri koy :KK70: diyen ergenler umarım çabucak biter bu isyanlar
Sarılma terapisi yapalım :confused: :KK74:
Bol bol sabır diliyorum umarım onlarda da bizde de kalıcı bir psikolojik maraz bırakmadan geçer gider bu günlerde ♥️

Kizim subat 2018 li konusma az net kelime soyleyemiyor
Maddi durumumuz sinirli
Devlette pedagog yada psikiyatri dr una nasil ulasabilirim bilmiyorum

Türkiye'de 1982'den beri pedagog yetişmiyor, pedagoji okulu yok zaten.
çocuk psikoloğu ya da çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları (hekim) var

Merhaba arkadaşlar.. Benim sorunum 2017 Nisan doğumlu oğlum. Yani sorunum demeyeyim tabii ki canım kanım iyi ki var ama çok fazla çatışma yaşıyoruz. 6,7 aylıktan beri belirgin bir inatçılık durumu zaten var. Mesela bebekliğinden beri istemediği tek bir şeyi bile yaptıramadım aslaaa. Bu konu büyüdükçe çatışmaya ve iletişim sorununa döndü. Acayip konuşkan, farkındalığı çok yüksek bir çocuk, çok hareketli hatta parklarda hep övgü alır, jimnastiğe başladı çok memnun. mesela bi gün eve geldik dört tekerlekli bisikletinin arka tekerleklerini kendi çıkarmak istedi ben dengede durup öğreneceğim diye o zaman 3 yaşındaydı. Biz daha erken yapamazsın desek de ağlaya ağlaya hırslanarak 2 günde çözdü. Bu ve bunun gibi örnekler çok. Fakat her konuda hele ki uykusu varsa (kreşe de gidiyor) akşam bize dünyayı dar ediyor. Elini zor yıkatıyorum, duşa zor sokuyorum, üstünü zor değiştiriyorum. Her şeye karşı direnç gösteriyor. Mesela onunla aynı şeyi kuzenine de alsak önce onunkine bakıp aynı bile olsa değiştirelim mi diyor. Biz hep anlatıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz ama 2 gün iyiysek, 3. gün çatışma. Vurmalar da başladı :KK43: Bir de şu var kimseyi gerçek anlamda sevmiyor gibi teyzeleri gelse yüzlerine bakmıyor, candan ve içten değil. Ay bilmiyorum karışık anlattım ama dün gece de yine çatışma yaşayınca bi uzmana danışmak istedim. Sizce çocuk ergen psikoloğu mu? Yoksa önce çocuk ergen psikiyatriste götürüp sonra mı terapi alsak. Çatışma sonrası çok üzülüyorum çünkü o dolulukla bazen hakaret bile kaçıyor ağzımızdan ya da parmak sallama falan :KK43: çok sağolun arkadaşlar şimdiden..
Öncelikle Allah yardımcınız olsun. Psikologa giderek yardım alabilirsiniz. O uygun görürse zaten sizi psikiyatri bölümüne yönlendirir.

X