Çocuk seksi bitirir mi?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Jinekolog Doç. Dr. Fatih Güçer ve Ürolog Prof. Dr. Ferruh Şimşek kadın ve erkek açısından çocuk sahibi olmayı değerlendirdiler. Çocuk, kadın ve erkeğin seks hayatını nasıl etkiliyor?.

Doç. Dr. Fatih Güçer: "Kadınlarda annelik cinsel isteği azaltır. Emzirme seksi durdurur"

Çocuk sahibi olmak çiftlerin seks hayatlarını durdurur mu?
Evet, özellikle de çocuk bir yaşa gelene kadar seks hayatı durur. Annelik duygusunun vermiş olduğu endişeyle, kadınlar daha çok çocuğa yönelerek babayı ikinci plana atarlar. Doğumdan sonra kadınlık hormonlarının bir kısmı azaldığından cinsel istek de azalır.

Çocuktan sonra çiftlerin sekse ilgisi azaldıysa bu geçici bir durum mudur?
Genelde geçici bir durumdur. Süt verme döneminin ortalarına doğru hormonal fonksiyonlar tekrar normale dönmeye başlar.

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar seks yapılabilir?
Eğer doktor tarafından herhangi bir kısıtlama getirilmediyse doğuma kadar seks yapılabilir. Ayrıca son araştırmalara göre, normal doğum isteyen kişilere seks özellikle öneriliyor. Erkek spermleri normal doğum için rahmi hazırlar.

Doğumdan ne kadar sonra seks yapılabilir?
İlk altı hafta rahmin kendini toparlama sürecidir. İlk bir haftasında annenin vajinal kanaması olacaktır. En fazla dört haftadan sonra her şeyin serbest olması gerekir.

Emzirme dönemi, çiftlerde seks isteğini azaltır mı?
Hormonal değişim söz konusu olduğu için doğal bir şeydir. Doğumdan sonra depresyona yatkınlık söz konusuysa kadında kuruluk olabilir. Bu durumda çok düşük doz östrojen preparatı verilebilir.Dozun iyi ayarlanması gerekir, yoksa süte geçer.

Seks hayatı sorunlu olan çiftler için çocuk kurtarıcı olur mu?
Hayır kesinlikle, bu problemi daha da derinleştiriyor. Cinsel problemi olan çiftler evlilikleri için çocuk yaptığında, iki veya üç yıl sonra boşanıyorlar.

Prof. Dr. Ferruh Şimşek: "Erkeklerde babalık cinselliği engellemez. Emziren kadın da seksidir."

Çocuk sahibi olmak çiftlerin seks hayatlarını durdurur mu?
Yok hayır, böyle bir şey hiçbir şekilde açıklanamaz. Bazı durumlarda, ilk kez baba olan kişilerde, çocuk olmasının verdiği heyecanla eşe karşı bir çekingenlik olabilir ama bunlar son derece ender görülen şeylerdir.

Çocuktan sonra çiftlerin sekse ilgisi azaldıysa bu geçici bir durum mudur?
Tabii ki geçici bir durum, asla kalıcı değildir. Doğum sonrasındaki ilk zamanlarda ortaya çıksa bile sonradan geçer.

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar seks yapılabilir?
Hamilelik cinsel yaşama engel değildir. Son bir iki ayda sert birleşme önerilmiyor. Ancak şunu unutmayın, cinsel ilişki cinsel birleşme demek değil. Kadının da erkeğin de birbirlerine temastan, hamilelik nedeniyle uzaklaşmaması lazım.

Doğumdan ne kadar sonra seks yapılabilir?
Kadın sağlığına kavuşup kendini iyi hissettikten sonra devam etmeliler. Zaten söylediğim gibi, teması hiçbir zaman kesmesinler. Birbirlerine dokunmak, sarılmak çok önemlidir.

Emzirme dönemi, çiftlerde seks isteğini azaltır mı?
Asla böyle bir şey yok. Annelik başka bir şey, cinsel dürtü başka bir şey. Erkek karısını emzirirken de görebilir, bu dönemi paylaşabilirler. Bu nedenle 'Seks isteğim azalıyor,' diyen, kötü bir bahane öne sürüyordur o kadar.

Seks hayatı sorunlu olan çiftler için çocuk kurtarıcı olur mu?
Asla. Bu insanların çok büyük bir yanlışı. Bozuk giden ilişkiyi çocuk kurtaramaz. Hele cinselliği sorunlu bir evliliği çocuk tedavi edemez.

Esra Tüzün
 
X