çocuklar Için Müzik , çünkü Müzik ögrenmeye Açilan Kapilarin Anahtaridir

E

EU2

Ziyaretçi
ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİK DERSLERİ:
Plato derki, ben çocuklara müzik, fizik, fesefe öğretirim ama en önemlisi müzik öğretirim çünkü müzik öğrenmeye açılan kapıların anahtarıdır.
Kendi'nin bakış açısı çocuk psikolojisine dayanır. Çocuğun doğal akustik gelişimini anlayacağı, müzikleri kavrayıp, taktir edebileceği huzurlu ve rahat ortamı sağlar. Çocuklar aynı zamanda müziğe karşı pragmatik bir bakış açısıda kazanır, müzikle uğraşarak kendilerini ifade edebilirler.
Herzaman çocuğumuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü nasıl geliştirebileceğimizi merak ederiz ve onlar öğrendikleri herşeyi kullanarak bunları geliştirirler.müzik bunun için en iyi yöntemlerden biridir. Erken yaşta müzik ile tanışarak müzik türleri arasındaki fark ve tarzları kavrarlar. Bu onların hayal gücünü arttıracak ve ritim duygusu içinde hareket etmelerini sağlayacaktır. Çocuklar birsürü şey karşısında meraklı ve heyecanlıdır. Zengin müzik repertuarı ve ilgi çekici müfredat çocuklara uygun müzik ortamını sağlar, onların müzik ile ilk tanışmalarını heyecanlı ve zevkli bir hale getirir. Bu ders müziğin dinamizmini, fiziksel ve ruhsal aktivitelrini birleştirirken onların müzik duyularını uyarır ve daha ilerideki müzik öğretilerine hazırlar.

● Eğlenceyi arttırırken çocuğun müziğe karşı ilgisini uyandırır.
● Değişik müzik türlerinin ritimlerine uygun haraket etme deneyimi sağlar.
● Müzik iletişimini destekleyip, geliştirir.
● Grup katılım ve paylaşımlarını deneyimlemesini sağlar.
● Yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirir.
● Çocuğun müzik dinleme isteğini doğal olarak arttırır.
● Çocuğun müzik ifade gücünü geliştirir.
● Çocuğun başkaları ile iletişimini güçlendirir.
● Çocuğun ritim duygusunu geliştirir.
Biz tüm çocukların herhangi bir enstrüman dersine başlamadan önce perküsyon dersine girmelerini öneriyoruz, çünkü tüm çocukların ilk doğal tepkisi bir müzik aleti gördüklerinde ona dokunmak ve vurmak oluyor. Bu olayların doğal akışıdır. Perküsyon enerjilerini doğru enstrümana kanalize etmeyi ve yumuşak Ya da sert tüm hareketlerin bir sesi ifade ettiği bir duygu olduğunu anlatır.
3 YAŞ ÜZERİ PERKÜSYON DERSİ:
bum, bum kalbimiz atar, tik tak saat çalar ve daha bir sürü ses...
çocukları müzik ile tanıştırmanın en doğal ve eğlenceli yolu perküsyondur. Bunun temelde 3 nedeni vardır:
1. çocukların bir alet karşısındaki ilk doğal tepkileri ona vurmak Ya da sallayarak bir ses çıkarma çabasıdır.
2. İnsanlık tarinde müzik manifestosunun en eski enstrümanı perküsyondur.
3. Perküsyon kalıtımsal olarak annelik ve dişilik ile bağıntılıdır.
Perküsyon karşısında ilk yapılan davranışlardan biri ona sarılmaktır çünkü şekil itibari ile anne vücudunu hatırlatır. İlkel olarak yapılmış ilk perküsyon aletleri kilden üretilmiştir ve toprak bizim yeryüzü ile en güçlü ve derin bağlarımızdan birisidir.
Çocuklar perküsyon ile ritim duygusunu, enerjilerini yönlendirmeyi ve seslere şekil vermeyi öğrenirler. Çeşitli perküsyon aletlerinden farklı seslerin çıktığını kavrarlar ve kendileri yeni birşeyler üretirler.
Bu kolay, doğal ve eğlencelidir...
5 YAŞ ÜZERİ PİYANO DERSLERİ:
bu ders özellikle az Ya da hiç müzik geçmişi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Grup içerisinde eğlenerek müzik öğrenebilirler. Bu ders çocuğun doğru yaş grubunda uygun müzik yetisi almalarını sağlar. Piyano dersine başlamak için uygun yaş 5 ve üzeridir. Şunu daima hatırlamalıyız ki piyanoya başlamak için hiçbirzaman geç değildir fakat mümkün olduğunca erken başlamakta fayda vardır. Bu enstrümanın sonuçlarında erken başlamış olmanın önemi çoktur.
Piyano dersi çocuklarınıza ne tür faydalar sağlayabilir?
● Değşik müzik çeşitlerini çalarak piyano tekniklerini geliştirir.
● Başkalarını dinleyerek ve onlarla çalışarak ortak çalışma yeteneklerini geliştirir.
● Nota okumayı, yazmayı, müzik terimlerini ve sembollerini anlamayı öğretir.
● Kulak ile söyleyip çalma kabiliyetini geliştirir.
● Hafızalarını güçlendirir.
6 YAŞ ÜZERİ GİTAR DERSLERİ:
müzik dinlemek çok zevklidir fakat müzik yapmak daha tatmin edici ve heycan vericidir. Sosyal ortamda şarkılara eşlik ederken aldığımız haz, Ya da en sevdiğimiz parçaları çalarken duyduğumuz heyecan, zevk ve başarı duygusu gibi... JGC 6-11 yaş arası çocuklar için tasarlanmıştır. Psikolojik gelişimleri, parmak ve müzik algılarının gelişimi göz önünde bulundurulduğunda bu gitara başlamak için en uygun yaş grubudur. Çocuk kendini ifade etmek, yaratıcılığını geliştirmek için bir yol bulmuş olur.
Gitar dersi çocuğunuza nasıl faydalı olur?
● Çocuklar gitar çalma yetenekleri gelişirken bir yandan da organize, sosyal hareketlerde, okul konseri, gitar yarışması gibi yer alma yetileri gelişir.
● Grup öğrenimi esnasında bireysel çalışmayıda deneyimlerler.
● Gitar çalmayı sistematiği içerisinde öğrenirler.
7 YAŞ ÜZERİ DAVUL DERSLERİ:
flut özellikle yine perküsyon deneyiminden sonra çocuklarımıza önereceğimiz bir enstrümandır. Flut başlangıç seviyesindeki öğrenciler için zor bir enstrüman değildir fakat çeşitli nefes kontrol teknikleri gerektirir.
● Flut çalmada temel teknikler
● temel nota ve müzik bilgileri
● parmak ve dil pozisyonları
● nefes kontrolü
● müzik dili ve ifade yöntemleri
● kulak eğitimi
● geniş bir po, klasik, geleneksel müzik repertuarı dersin başlıca katkılarıdır.
4 YAŞ ÜZERİ ŞAN DERSİ:
● temel tonlama ve vokal teknikleri
● pozisyon ve nefes teknikleri
● ritim ve nota eğitimi
● vokal ve yorum egzersizleri
● doğru ifade egzersizleri
● dersleri uygulayarak doğru şarkı söyleme teknikleri
● şarkıların moduna uyum sağlamak
● şarkı söyleme teknik ve repertuar bilgisini geliştirmek.
5 YAŞ ÜZERİ KEMAN DERSİ :
Dersin amacı çocukları temel keman çalma teknikleri ile tanıştırmaktır. çocuklar ilerleme kaydedebilmek için düzenli çalışmaları gerektiğini öğrenirler. Ders aynı zamanda çocuklara keman çaldırarak onların müziğe olan eğilimlerini arttırmayı hedefler. Kemana başlamak için tavsiye edilen yaş 5-7 dir fakat zaman zaman daha büyük çocuklarda katılabilirler.
 
X