Çocuk Hastalıkları Çocuklarda Geniz Eti Bademcikten daha tehlikeli

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

MBST

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2007
9
0
44
a.s.Kızlar 6 yaşında oğlumun geniz eti ameliyatı olması gerekiyor ve ben çok endişeleniyorum.Yaptırsam mı yaptırmasammı?Yaptıranların kimisi memnun kimisi ise şikayetlerinin devam ettiğini söylüyor.Çocuğuma boşu boşuna acı çektirmek istemiyorum.senağlama

canım endişelenme benim oğlumda oldu hem genizeti hem bademcik aynı anda alındı.bende çok ertelemiştim ama oğluma işkence ettiğimi fark ettim çünki artık hiç nefes alamıyordu.iyiki olmuş çocuğum sonra çok gelişti ve artık hasta bile olmuyor.antibiyotikler bitti.ama iyi bir dr olsun mutlaka araştır.geçmişolsun canım.

canım endişelenme benim oğlumda oldu hem genizeti hem bademcik aynı anda alındı.bende çok ertelemiştim ama oğluma işkence ettiğimi fark ettim çünki artık hiç nefes alamıyordu.iyiki olmuş çocuğum sonra çok gelişti ve artık hasta bile olmuyor.antibiyotikler bitti.ama iyi bir dr olsun mutlaka araştır.geçmişolsun canım.[/QUOTa

a.s.Canım çok teşekkür ederim.Benimde oğlum gece uyurkan nefes almakta zorlanıyor Dr umda çok iyi bi doktor ama sonuçta narkoz alacak birazda kıyamıyorum galibaa.s.

canım endişelenme benim oğlumda oldu hem genizeti hem bademcik aynı anda alındı.bende çok ertelemiştim ama oğluma işkence ettiğimi fark ettim çünki artık hiç nefes alamıyordu.iyiki olmuş çocuğum sonra çok gelişti ve artık hasta bile olmuyor.antibiyotikler bitti.ama iyi bir dr olsun mutlaka araştır.geçmişolsun canım.[/QUOTa

a.s.Canım çok teşekkür ederim.Benimde oğlum gece uyurkan nefes almakta zorlanıyor Dr umda çok iyi bi doktor ama sonuçta narkoz alacak birazda kıyamıyorum galibaa.s.

hiç endişelenme canım kalbini ferah tut.hiç bişi olmaz inşallah.narkozuda ona göre verirler canım çocuk olduğu için.a.s.

Çocuklarda geniz eti bademcikten daha tehlikeli

Aileler tarafından çok iyi bilinmeyen geniz eti büyümesi, çocuklarda yaygın bilinen bademcikten daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.
Nişantaşı KBB Merkezi’nden Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, geniz etinin uykuda solunum durmaları, kulak iltihapları, çocuk sinüzitleri, yüz ve diş gelişme bozuklukları gibi hastalıklara neden olabildiğini söyleyerek “Geniz eti iltahaplarını önemli bir sorun haline getiren ise bademcik iltihaplarında olduğu kadar tanının kolay konulamaması” dedi.
Halk arasında geniz eti olarak bilenen “adenoid” dokusu ile ilgili büyüme ve iltahaplanma sorunları özellikle 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Büyüyerek burun boşluğunu arkadan tıkayan geniz eti sorunları genellikle kendisini inatçı burun tıkanıklığı, ağzın sürekli açık kalması ve horlama gibi belirtilerle gösteriyor.
Geniz etinin bademcikten daha tehlikeli olduğunu belirten Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “Geniz eti tıpkı bademcikler gibi vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve dokusu da aslında aynı bademcik gibi lenf yapısındadır. Üst solunum yolunun savunmasında rol oynayan geniz etinin bademcikten en önemli farkı çok büyük olması halinde çocuk burun boşluğunu tıkamasıdır. Ancak her burun tıkanıklığı da geniz etine bağlı değildir.Endoskopik muayene ile ayırıcı tanı yapmak gerekir” dedi.
Kesin Tanı İçin Endoskopik Muayene Gerekli

Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, uykuda solunum durmalarına, kulak iltihaplarına, çocuk sinüzitlerine, yüz ve diş
gelişme bozuklukları gibi hastalıklara da yol açabilen büyük geniz etlerinin iltihaplanarak enfeksiyonlara da yol açtığını belirtti. Geniz eti iltihaplarında yaşanan en büyük sorun ise bademcik iltihaplarındaki kadar kolay tanı konulamaması olduğunu belirten, Doç. Dr. Şerbetçi, “ Bademcikte iltihaplanmalara neden olan mikropların ve bunlar arasında özel önem taşıyan beta mikrobunun yol açtığı iltahaplanmalarda teşhis gözle muayenede ve boğaz kültürlerinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak geniz bölgesinin gözle görülememesi ve boğaz kültürü alınırken genize ulaşılamaması nedeniyle geniz eti iltihapları atlanabiliyor ve tedavi eksik kalabiliyor. Oysa örneğin beta streptokoklar bademcikleri hastalandırmadan sadece geniz eti iltahabı da yapabiliyor ve bu durumda sadece boğaz muayenesi ve kültürü yapıldığında hastada gerçek sebep saptanamamış oluyor. diye konuştu.

Endoskopi Çocuğunuzu Korkutmasın

Çocuklarda geniz bölgesinin endoskopik muayenesinin doğru tanıyı koyabilmek açısından çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Şerbetçi, “Bademciklerin değil sadece geniz etinin iltihaplanabildiği durumlar da var ve özellikle bu durumlarda geniz bölgesinin görülebilmesi ayırıcı tanıda ve doğru tedavide gerekli oluyor. Böyle durumlarda kesin tanı için endoskopik muayene oldukça önemli” dedi
Doç. Dr. Şerbetçi, gerektiğinde yeni geliştirilen çapı 1 milimetre kadar küçük endoskoplar kullanılabildiğini ve deneyimli bir uzmanın eşliğinde çocuk muayenelerinin kolaylıkla yapıldığını ve böylelikle çocuğun endoskopiyi neredeyse hissetmediğini belirtti.
Geniz etinin ayırıcı tanısında hiçbir yöntemin endoskopik muayene kadar üstün olmadığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Şerbetçi, konu hakkında şu bilgileri verdi:
“Yapılan endoskopik muayene ile geniz eti hastalıklarının rahatlıkla hangi evrede ve koşulda olduğu hatasız bir şekilde saptanabiliyor. Bu sayede gereksiz antibiyotik tedavilerinin ve bazen de ameliyatların yapılması engellenmiş oluyor. Ayrıca, endoskopik muayene, antibiyotik gerektiren durumlarda problemin viral üst solunum yolu enfeksiyonu zannedilerek yetersiz tedavi edilmesi riskini de ortadan kaldırıyor ve eğer ameliyat gerektiren bir durum varsa ortaya konabiliyor. Böylelikle geniz etine bağlanabilen kulak gibi diğer komşu organ hastalıklarının tedavileri de kolaylaşmış oluyor.alintidir (ailem)

Merhaba geniz eti ameliyati endise edilecek bir durum degil eger uyurken horluyor ve nefes almakta zorlaniyorsa mutlaka yaptirin fakat!!!Bir süre sonra tekrar büyüyebiliyor ve tekrar ameliyat olmasi gerekiyor herkeste olmasada bu böyle Bende ogluma 5 yasinda yaptirdim su an 9 yasinda ve tekrar büyüdü ve bir ameliyat daha gerekiyor.Ama rahat olmaya calisin ameliyat sonrasinda agri sizi olmuyor sadece narkozdan cikarken biraz huysuz oluyor Allah yardimciniz olsun

aldır bence çocugun nrahatlasın hem çok fazla bi riski yokkkiiiiii

a.s.Kızlar 6 yaşında oğlumun geniz eti ameliyatı olması gerekiyor ve ben çok endişeleniyorum.Yaptırsam mı yaptırmasammı?Yaptıranların kimisi memnun kimisi ise şikayetlerinin devam ettiğini söylüyor.Çocuğuma boşu boşuna acı çektirmek istemiyorum.senağlama
BENİM BÜYÜK KIZIM 7YAŞINDAYKEN OLDU KORKMA BEN CE AMA EN İYİ DOKTORU ARAŞTIR ALLAH YARDIMCIN OLSUNa.s.

bn 19 yaşımda oldum :KK43: tabi yaşımdan dolayı çooooooook zor oldu hemde çok zor bademcik ameliyatydı bnm kii resmen işkence yapılıyo gbi hissettm canlı canlı kesti biçti sonrasındaki 1 ay da cabası yememk içememk ooof hatırladıkça ağlyasım geliyo :KK43: ama küçük yaşta olunca kolay iyileşiyomuşş:KK66:

benimde oğlum geniz ve bademcik ameliyatı geçirdi.çocuğun yaşı ne kadar küçük
olursa o kadar kolay oluyo.korkmana gerek yok önce allaha sonra doktoruna güven
geçmiş olsun canım sevgiler

günaydınlar herkese, canım konu cocuk olunca insan biraz tedirgin oluyor.
iyi bir doktor ve anestezi uzmanı çok önemli. Benim kızımda geceleri nefes alamıyordu bende ameliyat ettirdim ama sadece hırıltısı kesildi iştah falan hiç bir işe yaramadı.genizetinden rahatız ama bademciklerini aldırdığıma çok pişman oldum çünki en ufak bir üşütmede direk ciğerlere iniyor ve ateşli havale geçirmeye başladı ben derim ki sadece genizetini aldır mikropları önlemek için bademcikler çok önem taşıyor.ayrıca bu konuyla ilgili mutlaka doktordan net açıklama iste. geçmiş olsun

Benimde büyük kızım 7 yaşındayken hem geniz eti hem de bademcik ameliyatı oldu.Maşallah çok iyi şu anda 16 yaşında bir problemimiz yok.ortanca kızımda da aynı problem oldu 6 yaşındayken geniz etini aldılar bir sene sonra şikayetler aynen devam edince bademcikleri de aldılar.fakat geniz eti dişiymiş tekrar temizlemişler ve açıkçası şikayetler aynen devam ediyor.Biraz uzattım ama bu iş biraz da bünyeden bünyeye değişiyor.Şimdi üçüncü kızımızın gözüne bakıyoruz olmasın diye.Çünkü doktorumuz ırsi demişti inşallah ufaklıkta aynı sancıları yaşamayız ameliyatın büyüğü küçüğü yok .......Allah şimdiden sağlık şifa versin

canım kormana gerek yok benimde büyük oğlan geniz eti ameliyatı oldu
bir sorunu yok 7 yaşında oldu
çok gittik ssk ya gel git gel git sonunda solugu balat hastanesinde aldım
dr aman narkozu çok vermeyin filan gibi sorular sordum
bana merak edilecek bir şey değil dediler ve güle oynaya
ameliyata gittiler
sakın korkupta ertelettirme benimki hem iştahsız dı hemde kulaklarında da
duyma azlıgı vardı bademçik ve geniz eti böyle etkinlikler yaparmış
istersen bi araştır internet sayfalarından
geçmiş olsun

BADEMCİK VE GENİZ ETİ

Bademcik ve Geniz Eti Nedir: Bademcikler (tonsil) ve geniz eti (adenoid), lenfoid doku denilen ve vücudun bağışıklık sisteminde rol oynayan organlardır. Tonsiller yutak girişinde, dil kökünün iki yanında yerleşmişlerdir. Adenoid ise nasofarinks adı verilen ve yutağın üst kısmında yani burun boşluğunun arka tarafında bulunurlar.

Görevleri Nedir: Tonsil ve adenoid lenfoid dokunun bir parçasıdır ve lenfositler içerirler. Bu lenfositler, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan antikorları üretirler. Ancak tonsil ve adenoidlerin bağışıklık sistemindeki rolleri önemli oranda değildir ve çoğu zaman fonksiyonel değildirler. Bademcik ve geniz eti alınan kişilerde bağışıklıkla ilgili hiç bir olumsuz durumun olmaması da bunu göstermektedir.

Ne Gibi Sorunlara Yol Açarlar: Tonsil ve adenoid hem infeksiyonlara hemde büyüklüklerine bağlı olarak bazı sorunlara yol açabilirler. Adenoid daha çokçocukluk çağının problemi olmasına rağmen tonsil hem çocuklarda hem de erişkinlerde hastalık yapabilmektedir. Sık geçirilen infeksiyonlar, hem hastanın günlük yaşamını etkiler, hemde sık sık ilaç kullanımına neden olur. Ancak geçirilen infeksiyonların (iltihapların) en önemli sonuçları, kalp kapakçıkları, eklem ve böbreklerin risk altında olmasıdır.

İnfeksiyonları dışında tonsil ve adenoidin büyüklükleri de önemli sonuçlara yol açar. Tonsillerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yapar.Ayrıca tonsil üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Adenoid dokusunun büyük olması herşeyden önce burun tıkanıklığına yol açar. Bu hastalarda ağzı açık uyuma ve horlamaya neden olur. Burun, solunan havanın ısısını ve nemini ayarlar ve bazı zararlı partikülleri tutar. Bu nedenle ağız solunumu yapan hastalarda bazı solunum yolu problemlerine yol açar. Geniz eti ayrıca şu problemleri oluşturur:

-Orta kulakta havalanma bozukluğu ve buna bağlı kulak zorunda çökme, işitme kaybı ve iletişim bozukluğu. İşitme kaybı bazen anne-babanın farkedemeyeceği seviyede olur ancak sıklıkla da hastayı doktora götüren ilk sebeptir.
-Çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu
-Geniz akıntısı nedeniyle boğaz iltihabı (farenjit), öksürük ve alt solunum yolu problemleri
-Baş ağrısı
-Sinüzit
-Oluşan yüz ifadesi nedeniyle 'geri zekalı' görüntüsü

Nasıl Tedavi Edilir: Bademcik ve geniz etinin akut iltihaplarında tedavi genellikle ilaçlardır. İlaç olarak en sık antibiyotikler , ağrı kesiciler ve eğer alerjik faktörlerde düşünülüyorsa antihistaminiklerdir. Ciddi problemlere yol açmayan ve sık infeksiyona yol açmayan bademcik ve geniz eti ilaçlarla tedavi edilmesine rağmen, bazen bademcik ve geniz etinin alınması gerekir.

umarım bu yazı sana faydalı olur canım

7 yasında yegenim geniz eti ameliyatı oldu ve zor degildi
bademcik ameliyatı kadar zahmetli degil.. tabi sonrası icin diyorum..
1 haftaya geciyor zor kısmı.. merak etmeyin bence, gcmiş olsun..

amcamın kızna yaptırdılar küçükken şimdi çok rahat ay çocuk neler çekti yaptır tabiki

Arkadaşlar 4 yaşında bir kızım var nefes darlığından dolayı doktora götürdüm geniz eti ameliyatı olması gerektiğni söyledi senağlama aranızda bu yaslardaki çocuğuna ameliyat yaptıran varmı?? bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

X