Çok Endişeliyim 😔

Benim tanidigimda kizi 4 yasina kadar konusmadi. Uzmana gidince kizin duymadigi ortaya cikti ve ameliyat olmasi gerekti..ameliyat basarili gecince kisa süre icinde konusmaya basladi. Öyle bir sorun olabilir mi?

Arkadaşlar merhabalar
Benim konum şu 4 yaşına Ağustos da girecek bi kızım var.
Konuşmuyordu otizimden korkmuştuk ama şükür ki otizim değil 2 senedir çocuk piskologları takip ediyorlar. Kreş önerdiler geçen yıl veremedim virüsden dolayı ( astım hastayım çok ağır atlattım gözüm korktu o yüzden ) şimdi cümle kuruyo ama tam net değil konuşması harfleri çok çıkaramıyor yaşıtlarından geride yine de
Gelişim testi falan yapılıyor 5 ay da bi kontrole gidiyoruz.
Henüz net bi tanı yok konulmadı bir şey.
Bazı eksikleri var örneğin 3 tekerlekli bisiklet sürmüyor. Pantolonunu çıkarıp giyer iç çamaşırlarını giyip çıkarıyor ama tişörtünü giyemiyor mesela.
Birde çok içine kapanık. Ben çalışırken babaanne bakıyordu sürekli tv tablet telefona maruz kaldı uyaran eksikliği var demişti hocamız.
Onun dışında 60 kadar desteksiz sayar renkleri İngilizcesiyle bilir tanır söyleneni anlıyor algısı açık ezbere söylediği şarkılar var mesela.
Bugün 3 buçuk da bi testimiz daha var
Beni endişelendiren gelişim geriliği olması zihinsel anlamda umarım bir şey yoktur fikirlerinize görüşlerinize ihtiyacım var mesaj yazan herkese şimdiden teşekkür ederim 🙏
bolca sosyallessin, parkta yeni cocuklarla arkadaşlık kursun. ailelerle ayni saatte buluşuyoruz biz mesela.

Arkadaşlar merhabalar
Benim konum şu 4 yaşına Ağustos da girecek bi kızım var.
Konuşmuyordu otizimden korkmuştuk ama şükür ki otizim değil 2 senedir çocuk piskologları takip ediyorlar. Kreş önerdiler geçen yıl veremedim virüsden dolayı ( astım hastayım çok ağır atlattım gözüm korktu o yüzden ) şimdi cümle kuruyo ama tam net değil konuşması harfleri çok çıkaramıyor yaşıtlarından geride yine de
Gelişim testi falan yapılıyor 5 ay da bi kontrole gidiyoruz.
Henüz net bi tanı yok konulmadı bir şey.
Bazı eksikleri var örneğin 3 tekerlekli bisiklet sürmüyor. Pantolonunu çıkarıp giyer iç çamaşırlarını giyip çıkarıyor ama tişörtünü giyemiyor mesela.
Birde çok içine kapanık. Ben çalışırken babaanne bakıyordu sürekli tv tablet telefona maruz kaldı uyaran eksikliği var demişti hocamız.
Onun dışında 60 kadar desteksiz sayar renkleri İngilizcesiyle bilir tanır söyleneni anlıyor algısı açık ezbere söylediği şarkılar var mesela.
Bugün 3 buçuk da bi testimiz daha var
Beni endişelendiren gelişim geriliği olması zihinsel anlamda umarım bir şey yoktur fikirlerinize görüşlerinize ihtiyacım var mesaj yazan herkese şimdiden teşekkür ederim 🙏
Gayet normal geldi bana da. Dayim 5 yaşında konuşmuş. Simdide susmuyor. :)

Uyaran eksikligi demiş doktorunuz. Aslında otizm spektrumunda ama otizmin tüm özelliklerini taşımıyor. Bu durumda yapılması gereken özel eğitim ve kreş oluyor genelde..Benim oglumda 9 aydır özel eğitim alıyor, bizde de uyaran eksikliği var maalesef.

Denver 2 testi yaptiriyorsunuz sanırım. İlerleme gozlemliyor musunuz? Mesela 9 ay önceki testlerde oğlum 6-7 ay geriden geliyordu, şu an bazılarında yaşıtlarından ileride ( ince ve kaba motorda), konuşma olarakta yaşıtlarını yakaladı.
Öğretmenlerimiz ilk etapta kreş konusunda beklememizi istedi. Bazı çocuklarda kreş ters etki yapıyormuş. Artık kreşe hazır olduğu için Eylül gibi başlayacak.
Evet bugün yaptırdık benimki sadece kişisel sosyal alanda yani öz bakım becerilerinden biraz geride diğerlerinde önde çıktı hatta bakalım dr ne diyecek

Evet bugün yaptırdık benimki sadece kişisel sosyal alanda yani öz bakım becerilerinden biraz geride diğerlerinde önde çıktı hatta bakalım dr ne diyecek

evde büyüyen ve tablet/tv/telefon a çok fazla maruz kalan çocuklarda, özbakım becerisi ve kendini ifade etme becerisi biraz geriden gelebiliyor ama anlattığınız özellikler üzerinden bence çocuğunuzda gelişim geriliğinden ziyade doktorun dediği gibi uyaran eksikliği ile birlikte sosyal ortam eksikliği de var.
çocuklar üst/baş giyinmeyi, kendi kendilerine yemek yiyip tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi çoğunlukla kreşlerde öğreniyorlar. biz ebeveynler çok üzerlerine düştüğümüz için yanlarında biz varken yapmamayı tercih ediyorlar.
kreşe başlayınca düzeleceğini düşünüyorum.

evde büyüyen ve tablet/tv/telefon a çok fazla maruz kalan çocuklarda, özbakım becerisi ve kendini ifade etme becerisi biraz geriden gelebiliyor ama anlattığınız özellikler üzerinden bence çocuğunuzda gelişim geriliğinden ziyade doktorun dediği gibi uyaran eksikliği ile birlikte sosyal ortam eksikliği de var.
çocuklar üst/baş giyinmeyi, kendi kendilerine yemek yiyip tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi çoğunlukla kreşlerde öğreniyorlar. biz ebeveynler çok üzerlerine düştüğümüz için yanlarında biz varken yapmamayı tercih ediyorlar.
kreşe başlayınca düzeleceğini düşünüyorum.
Ayyy inş canım ya

X