Çok uzun olacak, hakkınızı helal edin.

Ben annenizin psikolog olarak bu şekilde yaşamasına hiç şaşırmadım. 3 adet psikolog arkadaşım var. Birisi tam 22 yıllık arkadaşım. Hiçbiri kendi hayatlarında normal değiller. Bazen diyorum ki ulan beni yargılıyorsunuz, yeri geliyor bıdı bıdı konuşuyorsunuz, hepinizden daha mantıklı daha doğru kararlar alıyorum ben. 22 yıllık arkadaşım olan aynı anneniz gibi ölecek kocasına. Dışarıda panter gibi kadın, evde adam çocuklara bağırıyor çağırıyor ittirip kaktırıyor çocukları ,hık demiyor. Adama sen benim çocuğuma ne yapıyorsun diyemiyor. Size çok tanıdık değil mi? Neden böyle hiç bilmiyorum. Psikolog veya psikiyatrist erkekler de mi böyle ,onu da bilmiyorum. Tek bildiğim zaten annenize güvenmemeniz gerektiğini çoktan öğrenmiş olmanız. Benim annem babam da 65 yaş üstü. Çok iyi anlıyorum yardım etmek istemenizi. Ama yardım istemeyen insana yardım edemezsiniz, anneniz dâhi olsa.

vive,
ne evlerine, ne ilişkilerine, ne de sağlık bakım gibi konularda sana gerçekten ihtiyaçları olduğunu düşünmediğin sürece karışma ablacım.
Hele şimdi annen hasta, eve karışsan annenin hastalığında en ufak bir kötüleme olsa ikisi de seni suçlar, annen senin yüzünden bu hale geldi'den bir başlarlar 42 yıllık hayatının tüm hesaplaşmasını ortaya dökerler.

Hem zaten temizlik içten gelir, onlar istemiyor bunun yaşlarıyla alakası da yok, hep örnek veririm 80'li yaşlarda bir komşum vardı hepimizi cebinden çıkarırdı, istediğiniz saatte gidin evi bal dök yala olurdu.

Evden eşya atsan annen babanın arkasında duracak senin arkanda değil, psikolojide buna ne denir bilmiyorum da annende babana tam bir adanmışlık var, bu adanmışlığı sevmek olarak nitelendirmek gerçek sevmeye haksızlık olur, sevmek böyle bir şey değil bu başka bir şey🤷‍♀️

Tuhafıma giden kısmı, ki artık konularda sıkça denk gelir oldum ve çok şaşırıyorum, ekonomik, kültürel ve eğitim düzeyi eşinden daha iyi olan kadınlar sanki eşleri aşk tanrısı gibi davranıyorlar.

Erişilmez biri lütuf göstermiş onları eş seçmiş gibi bir adanmışlık, kendinden kişiliğinden bir vazgeçmişlik söz konusu🙄

Ayrıca umarım seni kırmış olmam, yaşlılıkta kullanmak üzere şuraya bir tane çocuk yapıp bırakmıştık acil butonuna basalım gelsin muamelesi yaptırma kendine.
Söz konusu anne baba, yaşlı insanlar olunca yaşlı anne babaya itaatkar evlat olmamız öğütlense de, çocuk da her daim iyi davranılmayı hak eden bir bireydir, işimize geldiğinde kenara bırakıp işimize geldiğinde koş gel diyemeyiz.

Müdirem neler oldu bugün neler. Ama öncelikle söyliyim beni kırmıyorsun ❤️ Ben her türlü eleştiriye de açığım.

Bugün yaşadığım şey ise bende ikinci aydınlanmayı yaşattı. Biraz kendime gelmek, hastanede atan betimi benzimi düzeltmek için kuaföre gittim, işlemdeyken babam aradı ; “Vive senden bir ricam var ama annene söyleme gizli arıyorum, sen bu temizlikçi işini iptal et ben rahat edemicem” diyerek. Neden rahat edemeyeceksin dedim “öyle işte ben istemiyorum” diyor. Ben de açtım ağzımı yumdum gözümü, bu ne bencillik ya dedim, ne demek istemiyorum. Bu kadın bu haldeyse biraz da senin yüzünden derken yüzüme kapadı.

Durdum düşündüm dedim böyle olmaz bu. Annemi aradım annecim dedim biz babamla anlaşamadık temizlikçiyi istemiyor, gel ben seni götüreyim bana dedim. Kabul etmedi, anne bak ne olacak böyle olmaz dedim sonra konuşuruz dedi. Ben de sen babama toz kondurmayacaksın belli, bana da gelmiyorsun o zaman ben aradan çekiliyorum artık çok üzülüyorum çünkü dedim. Pes! Gerçekten koskocaman bir pes! Şu kadar vicdan azabı duymuyorum, aksine içim ferahladı.

Bazıları ilaç yazınca doktor, psikoterapi yapınca son ütücü sanıyor. Allah akıl fikir versin.
Sen ailenin kahramanı değilsin. Elinde de sihirli değnek yok. Onlar o hayatı tercih ediyor senin bedel odemene gerek yok. Sen onların ebeveyni değilsin. Bırak istedikleri hayata kendileri katlansinlar.

Müdirem neler oldu bugün neler. Ama öncelikle söyliyim beni kırmıyorsun ❤️ Ben her türlü eleştiriye de açığım.

Bugün yaşadığım şey ise bende ikinci aydınlanmayı yaşattı. Biraz kendime gelmek, hastanede atan betimi benzimi düzeltmek için kuaföre gittim, işlemdeyken babam aradı ; “Vive senden bir ricam var ama annene söyleme gizli arıyorum, sen bu temizlikçi işini iptal et ben rahat edemicem” diyerek. Neden rahat edemeyeceksin dedim “öyle işte ben istemiyorum” diyor. Ben de açtım ağzımı yumdum gözümü, bu ne bencillik ya dedim, ne demek istemiyorum. Bu kadın bu haldeyse biraz da senin yüzünden derken yüzüme kapadı.

Durdum düşündüm dedim böyle olmaz bu. Annemi aradım annecim dedim biz babamla anlaşamadık temizlikçiyi istemiyor, gel ben seni götüreyim bana dedim. Kabul etmedi, anne bak ne olacak böyle olmaz dedim sonra konuşuruz dedi. Ben de sen babama toz kondurmayacaksın belli, bana da gelmiyorsun o zaman ben aradan çekiliyorum artık çok üzülüyorum çünkü dedim. Pes! Gerçekten koskocaman bir pes! Şu kadar vicdan azabı duymuyorum, aksine içim ferahladı.
Annen de baban da garipler vive, annen hasta en az 2-3 ay dinlenmesi lazım, ki zaten bu halde iş yapamaz, baban çay demlemeyi bile denememiş ataerkil düşünceli bir adam, evin yemek temizlik gibi işlerinin birisi tarafından yapılması gerekiyor, bu haldeyken eve yardımcı istememe gibi bir lüksleri yok.

Baban her şeyi kendi yapsa tamam diyeceğim de anlattığın kadarıyla adam elini hiçbir şeye sürmeyen biri, ne olacak yani bu haliyle annen mi yapacak?

Annen de baban da garipler vive, annen hasta en az 2-3 ay dinlenmesi lazım, ki zaten bu halde iş yapamaz, baban çay demlemeyi bile denememiş ataerkil düşünceli bir adam, evin yemek temizlik gibi işlerinin birisi tarafından yapılması gerekiyor, bu haldeyken eve yardımcı istememe gibi bir lüksleri yok.

Baban her şeyi kendi yapsa tamam diyeceğim de anlattığın kadarıyla adam elini hiçbir şeye sürmeyen biri, ne olacak yani bu haliyle annen mi yapacak?

Ben yaparmışım o süpürürmüş ben silermişim gül gibi geçinir gidermişiz. Hasbinallah. Evi şey götürüyor yahu onuda mı görmüyorsun be adam! Zaten temizlikçiyi kaçırdı ev yedi senedir düzgün temizlen(e) miyor. Ben kadıncağız gittiğinde gidip hardcore şekilde eve girişmeyi planlıyordum ama o şanslarını da kaybettiler malesef.

Ben yaparmışım o süpürürmüş ben silermişim gül gibi geçinir gidermişiz. Hasbinallah. Evi şey götürüyor yahu onuda mı görmüyorsun be adam! Zaten temizlikçiyi kaçırdı ev yedi senedir düzgün temizlen(e) miyor. Ben kadıncağız gittiğinde gidip hardcore şekilde eve girişmeyi planlıyordum ama o şanslarını da kaybettiler malesef.
Ben sana ne demiştim vive :))
Direkt gel demiyorlar, gelmen için dolaylı yollar seçiyorlar.

Ben sana ne demiştim vive :))
Direkt gel demiyorlar, gelmen için dolaylı yollar seçiyorlar.

Müdirem iyi geceler. Kafam o kadar dolu ki ağrıyor artık. Bir yandan da üzülüyorum benim kızım olsa, beni çağırsa gül gibi bakarım dese giderim. Kendimi ötelenmiş hissediyorum. Ortada çok sağlıksız bir şey var ve kanser hücresi gibi, kurtulamıyoruz.

Ben elbette gider bir kaç gün kalırım, babama rağmen kalırım ama görmek istemedikleri bu. Benim kalmamla olacak iş değil, 80’ine gelmiş bir kadının artık bir yardımcıya ihtiyacı var. Üstelik beyin kanaması geçirmiş bir insan bu, altı ay önce de bir şeyler yaşamış yani bunun sonrası ya kalıcı hasar ya da ölüm. Ben temizlikçi gelirse rahatımdan olurum ne demek ya? Bu bir kolu işin diğer kolu da annemin benimle gelmemesi. Bugün yalvardım resmen, dört kere konuştuk hayır bırakamam huzursuz olurum diyor. Temizlikçi hanım gelecekti, ben de gidip destek olacaktım işleri düzene sokacaktık ama sanki bu durumun bir çözümü yok gibi düğüm üstüne düğüm atıyorlar.

Mune sen 40 yıllık eşin canın mevzu olsa ve bencillik yapsa düşünür müsün hala vallahi aklım almıyor. Bir yandan da çok öfkeleniyorum annemin kendini düşürdüğü bu durumlara, babam zaten bitti şu kadarcık değeri kalmadı gözümde sıfır.

Mune sen 40 yıllık eşin canın mevzu olsa ve bencillik yapsa düşünür müsün hala vallahi aklım almıyor. Bir yandan da çok öfkeleniyorum annemin kendini düşürdüğü bu durumlara, babam zaten bitti şu kadarcık değeri kalmadı gözümde sıfır.
Atma sallama yok direkt ne yapardım onu yazayım, ben kendi evinde rahat edebilenlerdenim, kızım ve damadım akıllarında hiçbir acaba olmadan dahi çağırsalar gitmezdim ama evimde bana bakacak birisi için kızımın yardımını da hayır demezdim, yaşlıyım diye gelen kişinin iyi bakmama veya iyi iş yapmama ihtimaline karşı ara sıra kızımın gelip bir kolaçan etmesini isterdim o kadar.

Diyelim ki eşim huysuzluk yaptı, eve yardımcı istemiyorsan o zaman her işimi de sen görürsün diye çıkışırdım, ki annenin pasifliğini anlayamıyorum, eşimi severim ama hayat memat meselelerinde pasif kalamam, kafama taktığımı yaparım, baban gibi bir eşim olsa hiçbir şekilde kabul ettiremesem pılımı pırtımı toplayıp bir yaşlı bakımevine yerleşirdim, peşimden gelirse ne ala gelmezse kendi bilir.

Allah kolaylik versin😐
Babalar kral👑
Kraliyet topraklarini dusmana kaptiracaklarini saniyorlar.
İyilessin de insallah,edi büdü devam ederler kendi bildiklerince..

X