çözüm bulmalıyım

melisbtw

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2022
6
8
27
herkese merhabalar, moralim çok bozuk o yüzden hemen konuya gireyim. konu sevgilimin cimriliği. bazen kendisinin cimri ve bencil olduğunu düşünüyorum bazen de bu düşüncem değişiyor ancak son zamanlarda yaptığı şeylerden dolayı ondan çok soğudum. beni gerçekten seviyor, değer veriyor, ileriye dönük ciddi düşünüyoruz evet ama yaptıklarıyla da acabalar oluşturuyor.

o çalışıyor, iyi bir mesleği var. birkaç yıl deneyim kazandığında da çok çok iyi kazanımları olacak bu kesin öyle bir meslek. ben henüz iş bakıyorum ve bu nedenle çalışmıyorum. dün akşam onun iş çıkışında buluşacaktık. sabah ailesine ait araba ile işe gittiğini söyledi. benim onun iş yerinin çıkışına gidip gidemeyeceğimi sordu. yoksa ben mi gelip alayım dedi. evimle aynı semtte iş yeri ama ters yönde kalıyor. dolayısıyla 2 vesait yapmak gerekiyor. ben de bunun üstüne ters bir yer vesait yapmamayım buluşacağımız yere geleyim dedim. yani altında araba olmasına rağmen araba ile 10-15 dakikayı geçmeyecek trafik olmayan yere gelmek için soruyor olmasına sinir oldum. her neyse gün içerisinde buluşma yeri belirleme konusu tekrar geçti, ilk önce sahile gidelim mi bir şeyler yaparım evden dedim. o da tamam dedi. arabanın arkasında sandalye var mı dedim. yok ben gelip alayım seni işte sende var dedi. daha sonra bu planı değiştirmek zorunda kaldık. başka yerde karar aldık ama evden alma gibi bir konu tekrar açılmadı çünkü bu gideceğimiz yerde yakın mesafede yine. işten çıktığı saatte baktım mesaj atmış. çıktım geliyim mi almaya diye. ben de bunu sorduğuna göre gelmek istemiyorsun dedim. yani çünkü tam buluşacağız edeceğiz o dakika sorulmaz, geliyorum vs denir. ben öyle söyleyince geliyorum bekle dedi. daha sonra bir kafeye gittik yine aynı semtteyiz. ikimiz aynı semtte oturuyoruz zaten. kalktık döneceğiz, bırakayım mı seni gider misin trene binip dedi. saat olmuş 10. bırakacağı mesafe arabayla 10 dk. bunu sorması çok zoruma gitti, garipsedim, açıkçası biraz da değersiz hissettim. kendi ailemde ve arkadaş çevremde böyle şeyler sorulmaz edilmez. kimde araba varsa bırakır. altında araba varken yanındaki insanı toplu taşıma ile yollamak nedir yani, bilemiyorum ben mi abartıyorum?

bu bir örnekti. bunun gibi şeyler var. genel anlamda hesap öderken çok geriliyorum. buluşmalarda bazen ben bazen o öder, ben elimden gelenin fazlasını yaparım. kadın erkek ayırt etmiyorum, kendimi bu anlamda da ezdirmem aşağı görmem kesinlikle. ama… yani ben çalışmayan tarafım. bunun dengesi eşit olmaktansa bir diğerinde daha fazla olmamalı mı? eğer ben çalışıyor olsaydım ve o çalışmasaydı bu yükü alırdım. ben ailemin yardımı ile geçiniyorum. onun ekonomik özgürlüğü var. buna rağmen çok çok fazla yapıyorum. hesap kitap yaptığımdan da değil, seviyorsam birlikteysem tabii yapacağım. mesela geçen akşam kahve içmek için çıkmıştık yine yoldan geçerken butik bir yer gördük, gel sana ısmarlayayım dedim. geç saat olmuştu baya, içimden geldi vs dedim. yedik içtik, kasaya gittik ben tam kartımı çıkarıcam dediki kasadaki kişiye yarı yarıya ödeyeceğiz. hesap 130 tl yani. bunu diyeceğine hiçbir şey deme sus mesela. böyle küçük şeyleri hesap etmektense konuşmasa daha iyi hissederim. çünkü sevgilimsin, arkadaşım değilsin ki 100 lira tutan hesaba alman usulü yapalım. ya direkt öde ya da böyle bir şeye tenezzül etme.

sonuç olarak ne yapmalıyım sizce, onunla konuşmak istiyorum. nasıl bir üslupla rahatsızlığımı dile getirmeliyim? daha önde cimrisin vs gibi şakayla karışık yorumlarım oldu ama artık bu sorunu aşmak istiyorum bir çözümü olmalı.

Bence adam cimri değil
Siz ısmarlayayım demişsiniz adam yarıya bölelim hesabı demiş
Adam çalışıyor haliyle sizin kadar plan program yapacak vakti olmayabilir
Günümüz şartlarında bu ekonomik krizde iyidir bence
Cimri ve kıskanç erkeklerden uzak durun diyordum hep tanıdıklarıma ama artık tutamayan tutumlu olmayan geçinemez vallahi billahi🤷‍♀️

Bana tuhaf geliyor açıkçası.
Üniversitede ev arkadaşımla dahi "Alman usulü " denen şeyi yaşamadık.
Biri, diğerinin parasını kullansın hep demiyorum ama bu şekilde dile gelmemeli diye düşünüyorum. Mesela sevgiliniz yemeği ödemiştir, sizde uygun bir zaman da bütçeniz olmadığı için bir çay söylersiniz. Dile gelmeden böyle şeyler olur genelde. Bilemiyorum benim yakın çevrem böyle. Karşılıklı ilişki değil de , duruma göre - kişiye göre anlattığım şekilde olmalı diye düşünüyorum ben. Tam olarak ifade edebildim mi bilmiyorum.

Hadi iş çıkışı bekleme olmasın diyr gel dedi desek akşam da bırakır insan gider misin demezsin. Bence sevgiliniz sizi pek önemsemiyor
önemseyip önemsemediğini anlayamıyorum. bu durum üzerinden ne kadar anlaşılır emin değilim. herkesin gördüğü kültür farklı o nedenle konuşup çözüm bulmak istiyorum aslında. belki yaşadığı aile ve çevre bu şekilde değil. hiçbir şey söylemedim, eve trenle döndüm. ancak ne mesaj attım ne başka bir şey. defalarca mesaj attı aradı evde misin ne yaptın çok merak ettim bir şey mi var diye. bir saat sonra döndüm. çünkü gerçekten üzgündüm o an. bunları sorması değer veriyor gibi ama bir yandan da madem merak ettin neden öyle yaptın diyorum. çok karmaşığım

Bana tuhaf geliyor açıkçası.
Üniversitede ev arkadaşımla dahi "Alman usulü " denen şeyi yaşamadık.
Biri, diğerinin parasını kullansın hep demiyorum ama bu şekilde dile gelmemeli diye düşünüyorum. Mesela sevgiliniz yemeği ödemiştir, sizde uygun bir zaman da bütçeniz olmadığı için bir çay söylersiniz. Dile gelmeden böyle şeyler olur genelde. Bilemiyorum benim yakın çevrem böyle. Karşılıklı ilişki değil de , duruma göre - kişiye göre anlattığım şekilde olmalı diye düşünüyorum ben. Tam olarak ifade edebildim mi bilmiyorum.
ben de sizin gibi düşünüyorum. elbette kadın erkek romantik, arkadaşlık, aile ilişkisi fark etmeksizin yük bir tarafta olmamalı. ama bunun bir zamanı vardır, kişisi vardır, şartlar vardır. ayrıca verdiğim sadece bir örnekti, benim anlatmak istediğim sinek küçüktür ama mide bulandırır, orada o sözü etme, o hesabı yapma, ben zaten sürekli ödeyen biriyim yine ödeyeceğim, yarı yarıya ne bileyim gereği var mı…

ben de sizin gibi düşünüyorum. elbette kadın erkek romantik, arkadaşlık, aile ilişkisi fark etmeksizin yük bir tarafta olmamalı. ama bunun bir zamanı vardır, kişisi vardır, şartlar vardır. ayrıca verdiğim sadece bir örnekti, benim anlatmak istediğim sinek küçüktür ama mide bulandırır, orada o sözü etme, o hesabı yapma, ben zaten sürekli ödeyen biriyim yine ödeyeceğim, yarı yarıya ne bileyim gereği var mı…
Haklısınız. Bende sizin gibi düşünen biriyim. Ne kadar zamandır birliktesiniz ?

Para ödeme meselesinde bir yanlış yok yarı yarıya bölünmüş ama akşam onda altında araba varken bana trenle git diyen bir sevgilim olsa ayrılırdım. Benim sevgilimin arabası yoktu beni yurda otobüsle ya da yürüyerek bırakır aynı şekilde geri dönerdi (gece gündüz fark etmez). Böyle şeyler değer göstergesidir. Ciddi bir konuşma yapma zamanı gelmiş de geçiyor.

Haklısınız. Bende sizin gibi düşünen biriyim. Ne kadar zamandır birliktesiniz ?
dört aydır birlikteyiz. bunun biraz yetiştirilme tarzı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. benim ailem çok bonkördür dolayısıyla ben de bu tarz konularda insanlara karşı ince düşünebiliyorum. anladığım kadarıyla onun ailesi ise tam tersi. bu tarz konulara hakim olmayabilir ya da benim gibi detaylı göremiyor olabilir. böyleyse bile bunu değiştirmek için sabrım olacak mı bilemiyorum. bir de bazen bu kadar da olmaz aile değil de onun da içinde yok diyorum. mesela araba konusu öyle, he ne kadar aileden görmesen de bırakmayı teklif edersin ya yetişkin insansın.

dört aydır birlikteyiz. bunun biraz yetiştirilme tarzı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. benim ailem çok bonkördür dolayısıyla ben de bu tarz konularda insanlara karşı ince düşünebiliyorum. anladığım kadarıyla onun ailesi ise tam tersi. bu tarz konulara hakim olmayabilir ya da benim gibi detaylı göremiyor olabilir. böyleyse bile bunu değiştirmek için sabrım olacak mı bilemiyorum. bir de bazen bu kadar da olmaz aile değil de onun da içinde yok diyorum. mesela araba konusu öyle, he ne kadar aileden görmesen de bırakmayı teklif edersin ya yetişkin insansın.
4 aylık ilişkide sizinle daha fazla zaman geçirmek için fırsat kollamasi gerekir. Araba mevzusunda her zaman kendinde olmuyordur muhtemelen, hazır ondayken seve seve alıp bırakmalıydı sizi. Hele dönüşte nasıl gideceksin diye sorması fiyasko.
Değişmez bu tarafları sevgilinizin ayrıca istediğiniz kadar enerjiniz olsun. Böyle şeyler içten gelir.

Yani 4 aylık olduğu için ilişkiniz durum böyle olabilir kısa bir süre 4 ay ama sizi akşam 10da eve trenle eve yollaması hiç güzel bir davranış değil. Bonkörlük konusunda haklısınız ama bazı insanların gerçekten cebinde akrep var mesela ben öyle olmadığım için öyle biriyle asla bir ilişki yürütemem o yüzden bence yok yakınken ilişkinizi gözden geçirin bu huyu böyle ise evlenince de değişmez(4 aylık süreden bağımsız olarak değerlendirmem bu)

4 aylık ilişkide sizinle daha fazla zaman geçirmek için fırsat kollamasi gerekir. Araba mevzusunda her zaman kendinde olmuyordur muhtemelen, hazır ondayken seve seve alıp bırakmalıydı sizi. Hele dönüşte nasıl gideceksin diye sorması fiyasko.
Değişmez bu tarafları sevgilinizin ayrıca istediğiniz kadar enerjiniz olsun. Böyle şeyler içten gelir.
evet fiyasko. ancak gurur yapıp konuyu açamıyorum.ne diyeceğim, beni öyle m*l gibi bıraktın gittin ben de trene bindim çok üzüldüm mü? bu hareketi yapan adamın yüzüne karşı söylesem ne değişecek sağlıklı bir bakış açısı olan insan yapmaz ki

Yani cimri olsa ben ısmarlayayım dediğiniz kahveyi ödemek istemez. Bence düşüncesiz biri ve siz ince düşünceli bir ailede büyüdüyseniz bu sizi yorar. Adamı gözlemleyip yol yakından bitirme hakkınızı kullanın gerekirse derim

Sizden gecinmiyor ki ayrilma olsa birbirinize gebe kalmazsiniz hic degilse hesap konusunda ona katiliyorum kimseye minnet etmedim 10 senedir bende almancıyımdır hep ama bırakma konusunda sen haklısın soylede bir sey var yap et getir gotur diyenler daha kıymetli oluyor sordugunda a evet bıraksan iyi olur bu saatte toplu tasima olmaz simdi tek başıma deseydin keske kendin empoze et onun kafasının basmadığı seyleri cekinme o konuda hic dhaa degerlenirsin emin ol

Cimrilik + düşüncesizlik var bence. Yetiştirilme tarzı aile yapısı ile ilgili değil. Bir erkek altında araba varken kız arkadaşını akşam 10’da trenle göndermez. Bunlar genel geçer kurallar, yani benim ailem öyle o ailesinden öyle görmemiş değil. Bence uzun vadeli düşünmeyin sizi yorar. Yada beklentinizi düşürün.

4 aylık ilişkide yeterince renk vermiş. bulunmaz hint kumaşı değilse bırakın. gecenin 10unda değil sevgilim normal erkek arkadaşlarım eve yürüyerek bile olsa bırakıyor. aileden görmemiştir belki demişsiniz avrupadaki erkekler bile eve bırakır arabası varsa. başka arkadaşlarından da mı görmedi? dizi de mi izlemiyor? kendinizi kandırmayın.
cimri adamla ömür geçmez. siz öğrencisiniz. size hesap ödetmesi ayıp bence maaşı yeterliyse (gelirini giderini siz daha iyi bilirsiniz)

ya kabullenin beklentiyi düşürün ya da açık açık konuşun ben değer verilmediğimi düşündüğüm yerde durmam deyin. maddi manevi. işine gelmiyorsa yolları ayıralım dersiniz.

Gecenin körü sizi bırakma tenezzülünde bulunmayan , hesap kitap yapan adam yeterince sevmiyordur net . Zaten 4 ay da çok uzun bir süre değil pek benimsememiş sizi.

Cimrilik + düşüncesizlik var bence. Yetiştirilme tarzı aile yapısı ile ilgili değil. Bir erkek altında araba varken kız arkadaşını akşam 10’da trenle göndermez. Bunlar genel geçer kurallar, yani benim ailem öyle o ailesinden öyle görmemiş değil. Bence uzun vadeli düşünmeyin sizi yorar. Yada beklentinizi düşürün.
Bir üst seviyeye çıkayım. Bir erkek altında araba varken, sosyal çevresinden herhangi bir hanım arkadaşını bile akşam onda trenle göndermez, kaldı ki kız arkadaşını göndersin.

X