Dağınıklık hastalık belirtisi mi?

Allah yardımcınız olsun hayır yardımcım yok.
Bizde de ev hep dağınık ama gün bitiminde her şey temiz ve toplu olmuş oluyor. Ben de topluyorum ve arkamı döndüğümde tüm oyuncaklar , tavalar , mandallar yerde oluyor. Oynuyoruz ve tekrar topluyoruz ve tekrar dağılıyor ve ben tekrar topluyorum 😌

ben de aynıyım annemin hiç yoksa en iyi ihtimal haftada 1 çoğu zaman 2 hastane -doktor işi oluyor oraya gidiyorum. Bilgisayar açık bir yandan iş yapmaya çalışıyorum. Bunlsrın hiç birini ben süperman’ım demek için anlatmıyorum çok yıpratıcı şeyler olduğundan bahsetmek için anlatıyorum. Bazen bazı şeyleri ‘boşvermek’, yapılmadığında dünyanın sonu olmadığını düşünmek isterdim.
Bugün duştan çıktım, bütün işlerim de bitmişti ve içeri giderken , banyonun fayansına vuran güneşte su ve sabun lekeleri gördüm , boşver yarın yaparım dedim ve içeri geçtim. Ama oturamadım aklıma takıldı o görüntü , girdim küvete orayı ovup temizledim. Ardından su tuttum, damlacık kalmadığını görünce rahatladım. Yapmasaydım dünyanın sonu muydu ? Hayır. Hatta fotoğrafını çektim kendi kendime, yarın unutmayayım diye güya boşverecektim.

çok uzun yazmışım :/ şunu demek istiyorum , ben de mükemmel değilim ama bi şekilde yapıyorum, insan bazen kendine inanamasa da bir çok şey sığdırabiliyor bir güne.
Fotoğrafını çekmeniz ve bunu dert etmeniz abartı gelsede keşke sizin gibi olsaydım diye iç geçirdim :) bence dağınıklıktan daha güzel

Ben haftada birgun temizlik yapiyorum. Her kullandigim esyayi isim bittikten sonra yerine kaldirinca daginiklik olmuyor. Evde herseyin yeri belli olunca, ev dagilmiyor. Senede iki kez de buyuk temizlik yapiyorum. Subat tatilinde ve bir de yaz tatilinde. Buyuk temizlikte dolap iclerini falan her yeri siliyorum perdeler avizelere kadar hersey elden geciyor. O birkac gun suruyor ve genelde izinli oldugumda yapiyorum. Ama onun disinda normal temizligi haftada bir gun onu da cumartesileri yapip pazar dinleniyorum. Her gece yatarken ortalikta birsey varsa toplayip oyle yatiyorum. Camasiri da iki kisi oldugumuzdan haftada bir yikiyorum. Kurutma makinesi en buyuk yardimcim. Camasir isini de cumartesileri yapiyorum. Hafta ici sadece ortalik toplayip yemek falan yapiyorum. Cunku calisiyorum.
Kendinize bir program yapmalisiniz. Oncelikle fazlaliklardan kullanmadiginiz esyalardan kurtulmalisiniz. Once bir yardimci alip onunla buyuk bir temizlik yapin. Esyalar yerine yerlesince evde duzen oturunca gunluk temizligi siz yaparsiniz. Buyuk temizlikte de yardimci alirsiniz. Ya da 15 gunde bir de alabiliyorsaniz bir yardimci iyi olur.

Böyle mutlu iseniz neden hastalık olsun ki .Demişsiniz ya iş olsa da yatıp uyuyorum bende de tam tersi .Bende size özendim mesela iç dünyanizda ne kadar mutlusunuz diye .

Burada bir topik var. Duzenli olarak ev islerini yapip yazıyor hanimlar. Orayi takip et faydasi olacaktir.
Onun dışında her daginiklik hastalik belirtisi degildir.
Merhaba konu sahibi ile aynı dertten muzdaripim bire bire, eksiği var fazlası yok. Geçen gün tüm başlıkları inceledim ama düzen temizlik topikleri bulamadım rica etsem aktif olanları linkler misiniz?

Arkadaşlar elimde değil bir türlü düzene giremiyorum,çok dağınık biriyim.toplanmak içinde dikkatimi vermem gerekir,odaklanmam lazımki toplayayım.ya okadar çok bulaşık çıkarıyorum ki birgün halam geldi,sende bir sorun var heralde bir yemek yaptın on kaşık kirlettin dedi şaka ile.haklıydı aslında.bazen dikkat dağınıklığı ilacımı kullansam diyorum.konsantre olmam gerekiyor,evimi yonetemiyorum.mesela iş bölümü yapayım dyorum,bir oda bir oda şeklinde.son odayı temizlerken sil baştan diğer yerler tekrar batmış ve dağılmış oluyor.mutfagi yine bir şekilde hallediyorum ama iş çamaşıra gelince okadar beni yıpratıyor ki bı turlu kurtulamıyorum onlardan.temiz yıkanmış oluyor ama katlayıp yerine koymadan,yemek yapmam gerekiyor diyelim,çamaşır kalıyor oyle.baska işlerim oluyor çocuklara yemekti,meyveydi derken günler çabuk geçiyor.o çamaşırları unutup gidiyorum,sonra bakıyorum bir dağ olmuş bu halim normalmi? çok çöktüm.mutlu değilim kesinlikle.ne kadar isterdim heryer intizamli,düzenli olsun.hayir biri eve gelmek istese utanırım.alamam içeri. yardımcı kadın gelse temizliğe,kadın düzenli ev ister çamaşırlarımıda o düzenleyecek değilya.kimisi işler varsa uyyamazya keşke bende öyle olsam.uyanip iş yapsam,hiç
rahatsızda olmuyorum.Birde bütün işleri yapacak enerjim yok.bana fikir verin olurmu ne bileyim belki faydası olur.motivasyon ve dikkat dağınıklığıma faydası olur.

Çocuklara yemek kısmındaki çocuklar varsa hele küçükler vede size yardım edem kimse yoksa hepsi çok doğal. Çünkü şuan beni anlatmışsınız. 3 yaş ve 4. 5 aylık bebeğim var. Kimsem yok burda. Evim talan. Ya çocukları tamamen ihmal edip evin içinde dört dönücem, yada olduğu kadar diyip bebeler biraz büyüyene kadar bunu kabul edicem. Ben 2. Olanı seçtim.
2side uyanıkken ne yapabilirsem kardır diye onları da peşime katıp iş yapıyorum. Mesela sabah kahvaltısı yaptık, ben mutfağı toplamadan ocağa çorba koyuyorum oğluma. O pişerken kız anakucağında yanımda oğluma da bişey buluyorum yanımda oynuyor dahil oluyorum bi yandan. Eğer kız durursa başka yere taşıyıp orda oğlumla da ilgilenerek bi iş yapıyorum. Kızımı uyuttuğumda oturup oğlumla oynuyorum. İlgileniyorum. Mesela banyoda çamaşır işim varsa oğlum suyla oynuyor lavaboda o sırada. Çamaşır katlamam lazımsa onuda yanıma alıyorum beraber yapıyoruz yada onunla oynarken katlıyorum. Bi boşlukta akşam yemeğini yapıyorum ki basit şeyler yapıyorum zaman almasın diye.
Bunlar hergün böyle olmuyor tabi. Günlerce katlanmayı bekleyen çamaşırlar odada kalıyor. Akşama kadar tezgahta bulaşık doluyor. Adım atacak yerde kalmıyor bazen. Akşam babası gelince oğlanla ilgileniyor bende o sırada mutfak topluyorum. Bazen onuda yapamıyorum. Bunlar basit şeyler. Bende normalde dağınık biriyim hep odam talan olurdu. Bebe yokken bile dağınıktım.
Kendinizi üzmeyin hasta falanda değilsiniz.
Çocuklarınızla tadını çıkarın bugünlerin. Birden büyüyecek kendi odalarında takılacaklar. Bu evler derli toplu olacakta keşle eskiye dönsek diycez. Boşberin. Olduğu kadar

Düzen bir takıntı ise düzensizlikte belki bir takıntıdır bilemedim 🤷🏻‍♀️
Düzen takıntısı hiç iyi değil keşke biraz dağınık olabilseydim. Ben bu şekilde çok yıpranıyorum.
Bu söyleyeceğim sizi suçlamak için asla değil kendi şahsi fikrim ; yetemiyorum sözcüğüne inanmıyorum yani ben nasıl yetiyorum ? Sonuçta benim fazladan saatim yok 🤷🏻‍♀️
Elbette ben mükemmelim demiyorum ama hani bahsettiğiniz gibi çamaşırlar Dağ oluyor , unutulup gidiyorsa bence sizdeki problem belki de zamanı doğru kullanamamak, neye nerden başlanacağını bilememek ?

Belki evinizde çok eşya var , onları boşaltmak ile başlayıp minimalist bir yaşam seçseniz size daha uygun olur ?
Yetemeyebilir herkesin bir ise ayiracagi vakit farklidir, ben mesela hafta ici calisiyorum hafta sonu cocukla beraber sadece sil supur yapiyorum ve ortalama 3 4 makina camasir yikiyorum, tabi sonrasida utu, belki isler bitiyor ya da bitmiyor cok onemli degil ama kendime 30 dk vakit ayiramiyorsam yetemiyorm demektir bence...o yuzden bazen ben de birakiyorum sepette katalanacak camasr ne olacak yani ? Esim ilk basta guya sakayla karisik birseyler soyledi camasirlar icin ben camasir katlamayi sevmiyorum istersen sen katla dedim bir daha da birsey demedi, yani demek istedigim herkesin is konusunda onceligi ve ayirdigi zaman farklidr...ben ise ayirdigim vakite aciyorum resmen, ya cocugmla oyun oynamak ya da kitap okumak, film izlemek vs daha verimli gecmis bir zaman geliyor ama koni sahibinn durumi bence daha karisik, cevresinden tepki gordugune hore basit bir daginiklil degil psikolojik bir durum olabilir, zamam yetmiyora inanmiyorim demek dogru degil bence 😞

Çocuklara yemek kısmındaki çocuklar varsa hele küçükler vede size yardım edem kimse yoksa hepsi çok doğal. Çünkü şuan beni anlatmışsınız. 3 yaş ve 4. 5 aylık bebeğim var. Kimsem yok burda. Evim talan. Ya çocukları tamamen ihmal edip evin içinde dört dönücem, yada olduğu kadar diyip bebeler biraz büyüyene kadar bunu kabul edicem. Ben 2. Olanı seçtim.
2side uyanıkken ne yapabilirsem kardır diye onları da peşime katıp iş yapıyorum. Mesela sabah kahvaltısı yaptık, ben mutfağı toplamadan ocağa çorba koyuyorum oğluma. O pişerken kız anakucağında yanımda oğluma da bişey buluyorum yanımda oynuyor dahil oluyorum bi yandan. Eğer kız durursa başka yere taşıyıp orda oğlumla da ilgilenerek bi iş yapıyorum. Kızımı uyuttuğumda oturup oğlumla oynuyorum. İlgileniyorum. Mesela banyoda çamaşır işim varsa oğlum suyla oynuyor lavaboda o sırada. Çamaşır katlamam lazımsa onuda yanıma alıyorum beraber yapıyoruz yada onunla oynarken katlıyorum. Bi boşlukta akşam yemeğini yapıyorum ki basit şeyler yapıyorum zaman almasın diye.
Bunlar hergün böyle olmuyor tabi. Günlerce katlanmayı bekleyen çamaşırlar odada kalıyor. Akşama kadar tezgahta bulaşık doluyor. Adım atacak yerde kalmıyor bazen. Akşam babası gelince oğlanla ilgileniyor bende o sırada mutfak topluyorum. Bazen onuda yapamıyorum. Bunlar basit şeyler. Bende normalde dağınık biriyim hep odam talan olurdu. Bebe yokken bile dağınıktım.
Kendinizi üzmeyin hasta falanda değilsiniz.
Çocuklarınızla tadını çıkarın bugünlerin. Birden büyüyecek kendi odalarında takılacaklar. Bu evler derli toplu olacakta keşle eskiye dönsek diycez. Boşberin. Olduğu kadar
Evet sizin yasantiniz normal ben de bazem sizin gibiyim bazn kalkip yapiyorum ama boyle saldigim zaman da mutsuz hissetmiyorum ama konu sahibi bu durumdan mutsz sanirm, onceden boyle degilmis simdi bu sekilde mutlu degil belki yardim almasi gerekiyordur bilemiyorum, bazi travmalardan soz ediyor

Ben çok düzenliyimdir. 2 çocuğum var 8 ve 5.5 yaşında. Onlar oyuncaklarını oynar dağıtır geri toplarlar. Gardırop falan hiç dağılmaz. Çamaşır çok çıkar. Ben hemen katlayamazsam akşam çay içerken dizi izlerken sepeti yanıma alir katlarım. Sonra da hemen yerleştirilir. Mutfak da yemek yaparken çıkanı hemen makineye atarım. Akşamdan asla bulaşık bırakmam. Haftada bir genel temizlik yaparım. Duruma göre süpür sil yaparım .wc banyo günlük yıkanır. Yani düzen olunca temizlik fazla zaman almıyor.

Oooo ben o zaman ağır hastayım:KK53:
Şaka bi yana bunun ucu kaçtı mı gidiyor.
en iyisi ertelememek, ne yapılması gerekiyorsa o anda yapmak. Ben böyle böyle çözüm buldum diyebilirim. Ha yine de keyfim nasıl isterse öyle takılıyorum o ayrı. Ama işlerin kolaylaştığını gördükçe salmıyorum zaten.

Hormonlarınıza baktırn. Troıtle ılgılı sorunlar usengeclık yapabiliyor cunku yorgunluk yapıyor... Hani birde yazmıs siniz ya 10 kasık kirleniyor diye dalgınlıktan oluyor oda hormonal olablr. Bide kafaya taktıgın iz ıcın olablr.. Rahat olun derim ben 🤗

Oooo ben o zaman ağır hastayım:KK53:
Şaka bi yana bunun ucu kaçtı mı gidiyor.
en iyisi ertelememek, ne yapılması gerekiyorsa o anda yapmak. Ben böyle böyle çözüm buldum diyebilirim. Ha yine de keyfim nasıl isterse öyle takılıyorum o ayrı. Ama işlerin kolaylaştığını gördükçe salmıyorum zaten.
Bende anlık yapa yapa cozum buldum. Tadına varınca hıcde fena degılmiş:KK53:kaşıkmı cıktı bıtane mı hııc bekletmeden at makina ya kahvemi ıctın tek fıncanmı direk makınaya. Yerde bi izmi gordun sonra yaparım deme anlık hemen yap gitsin. Hem is birikmıyor. Daha az Yoruluyorsun.

Merhaba konu sahibi ile aynı dertten muzdaripim bire bire, eksiği var fazlası yok. Geçen gün tüm başlıkları inceledim ama düzen temizlik topikleri bulamadım rica etsem aktif olanları linkler misiniz?

Yani mutfağa girsem birgünde sadece üst raflari yaparim dip köşe duvariydi fayans arasiydi camiydi kapisiydi 3 günümü aliyor nasil oluyorda 1 günde yapiliyor anlamiyorum
Tabi bu benim dedigim bahar temizliği
3 gün oralarda uğraşirken evi bok götürüyor yani

Ben hastalık belirtisi değil desteksizlik gördüm maalesef.

Çocuklar ve tüm evin işi bir kişinin üstünde olunca tüm anlattıklarınız çok normal. Eşiniz nerelerde Tüm bu işlerin neresinde tam olarak?

X