Dans Eden Somali Kedileri

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.623
8.327
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Somali Kedileri, kedi dünyasının Tolga Han’ı ya da Nesrin Topkapı’sıdır. Onların hayat felsefesi “Dünya bir sirk, ortasında da ben” cümlesi ile özetlenebilir. Oyunu sevmezler, bayılırlar. Hele su ile oynamak onlar için gerçek bir keyiftir. Açık bir musluk sesi duyduklarında hemen yanı başında bitiverirler. Su balesini onların bulduğu söylenir.

Dansçıların sadece kıvraklıkları ile değil ölçülü fizikleri ve gösterişli giysileri ile de ilgi çektikleri düşünülürse, Somali Kedileri için de durum aynısıdır. Kürkleri muhteşemdir. İpeksi bir görünümdedir ve dokunulduğunda tavşan tüyünü andırır. Kalın kıllardan oluşan tüyleri sırtına ve gerisine doğru gidildiğinde sıklaşır. Bu yüzden sırt bölgeleri parlak bir görünüm sunar. Alın bölgelerinde M şeklinde koyu renkli tüyler bulunur. Gözlerinin etrafı da koyu renkli tüylerle çevrilidir. Kuyrukları ise fırça gibidir. Ağız ve yanak bölgesi haricinde bedenlerinde beyaz renge rastlanmaz. Göğüs bölgelerindeki tüyler ise diğer yerlere göre daha uzundur. Somali Kedileri’nin tüy rengi doğduktan sonra yavaş yavaş yerine oturur. İnsan dostlarından kendilerine tüyleri tarama hizmeti verenleri daha bir takdir ederler. Zira bu kadar tüyü tek başlarına temizlemeleri epey zaman alıcıdır. Oysa ki onlar her sabah yataktan yapılacak işler listesi ile kalkarlar ve listenin başındaki ise oyun oynamak yer alır.

Somali Kedileri, “tilki kedi” diye de bilinirler. Gerçekten görünüşleri ile tilkiyi andırırlar. Ama yüz ifadeleri çok sevimlidir. Ön patileri üzerine dikilip kafasını yukarıya merakla kaldıran kedi duruşunun telif hakkı belki de Somali Kedileri’ne aittir. Bu tipik duruş Somali Kedileri’nde sıkça görülür. Egzotik ve vahşi bir profil çizen görünümüne hiç kanmayın, insanlarla çok çabuk dost olur. Sıcak kanlıdır. Yanında arkadaş ister, solo değil çift olarak dans etmeyi sever. Diğer kedilerle sorunsuz anlaşabildiği gibi köpekler, çocuklarla da rahatlıkla dost olabilir. Kediler dünyasında halkla ilişkiler uzmanıdırlar.

Danstan arta kalan zamanlarında entellektüel yönü ortaya çıkar. Çabuk öğrenir, araştırmayı sever. Sarı, yeşil ya da ela renkli gözleri olan Somali Kedileri, açık bir kapı görürse dayanamaz. “Dancing In the Street” şarkısına yaraşır bir biçimde sokağa kaçma eğilimi yüksektir. Somali Kedileri’nin apartman ortamında rahat edemeyeceği söylenirse de eğer yeterli dans pisti sağlanırsa şikayetçi olmayabilir. Sağlanmazsa da sorun değil gereken pisti patileri ile kendileri açacaktır.

Dişi Somaliler 9 ila 15, erkekler ise 15 ila 18 kilo ağırlığındadır. Dişileri eğer aşk ateşi sardı ise bunu ses çıkararak belli etmezler. Dans edecek kadar cüretkar ama aşkını belli edemeyecek kadar mahcupturlar. Daha 5 aylıkken dişi Somaliler erişkin olurlar ve genellikle yılda iki kez doğum yapma kapasitesine sahiptirler. Doğum yaptıklarında da 3 ila 4 arasında küçük dansçıyı dünyaya getirirler.

Dans egzersizleri ile eğitilmiş bir bedenin hastalıklara karşı dirençli olacağı da aşikardır. Somali Kedileri sağlık açısından son derece dayanıklıdırlar. Ama soyu sıcak topraklara dayandığından soğukta kalmamalıdırlar. Tür olarak diş eti enfeksiyonlarına ve kansızlığa genetik olarak daha eğilimlidirler.

Somali Kedileri ile bir yerde karşılaşırsanız onu tanımakta hiç zorlanmayacaksınız. Zira gelip tatlı bir bakışla size “benimle dans eder misin” diyecektir.
 
X