Dar zamanda iyice darda kalmak

new_yorker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2016
415
489
36
Bayanlar merhaba,

Ben ABD de ogrenciyim. Esim de ogrenci. Esim 3 aydir issiz (onceki isinden kovuldu) ve is arayisinda, benim azicik bursumla geciniyoruz ve bir miktar da gecen yildan birikmisimiz var. Benim bursum 1700$, ( tl ye cevirmeyin lutfen, burada hayat cok pahali, aylik 1700 tl gibi dusunun ve herseyin cok daha pahali oldugunu dusunun, mesela kiramiz 1000$ ve kalan 700$ ile faturalar, mutfak alisverisi, benzin masrafi, bebegin masraflari vs vs zaten yetmiyor, mecbur hazir birikmisten de yiyoruz) Neyse cok da yogunuz tabi iki ogrenci olarak, ilk donem bebege babaannesi geldi bakti, bu donem annem gelecekti, 500$ a ucak bileti aldik, annem hastalandi (bel fitigi var, fitigi tuttu) ve bileti erteleyin dedi, 300$ daha verdik ve bileti iki hafta erteledik ama annem iyilesmedi, simdi de hastayim, gelemem diyor. Anneme belli etmedim, canin sagolsun, onemli olan sagligin dedim ama arkadaslar iki gundur agliyorum, yok zamanimizda, en dar zamanimizda 800$ masraf ettik ve bilet yanacak. Biz kendimiz bile bu yaz gidemedik parasizliktan, biletin parasini da iade alamiyormusuz. Cok uzuldum inanin, icim yaniyor 800$ a. Ben elimiz darda diye en ucuz evde oturuyorum, en ucuz marketten alisveris yapiyorum, 1-2$ kar etsem seviniyorum, canim cikolata ceksin aman ne gerek var deyip almiyorum, esim ve ben okula giderken ekmek arasi goturuyoruz, disardan yiyemiyoruz, araba bozuk onu tamir ettiremiyoruz ama dar zamanda 800$ bosa gidiyor. Bilsek en azindan erteleme parasini odemezdik, 300$ kar ederdik. Cok uzuldum inanin, cikacagi varmis diyorum, aman saglik olsun diyorum, oyle diyorum, boyle diyorum ama uzuntumu icimden atamiyorum :'( Inanin elimiz darda, 1$ bile degerli bizim icin su aralar.

Çok haklısınız da anneniz gelemeyecek kadar mı kötü? Ben olsam kızamazdım yavrumun parasına
Hem gelse zaten akrobasi yapmayacak ki alt tarafı bir kaç saat bebeğe bakacak
Yani yatalak durumda değilse gelebilirdi diye düşünüyorum
Sonuçta ilaçları vardır ağrısı olduğunda alır
Bilmiyorum bu benim fikrim
Siz de çok üzmeyin kendinizi
Allah kerimdir

Bu günlerde geçer üzmeyin kendinizi,,tercihlerinizi sorgulamak bana düşmez ama evlilik için bazı şartların olgunlaşmasi gerekir siz o şartları oluşturmadan evlenip birde bebek sahibi olmuşsunuz biraz ben geliyorum demiş malesef..
Sizin bursunuzun yanında bebek bakim parası ve esiniz önceden çalıştığı için işsizlik maaşı alamıyor mu?

Açık bilete de çevrilmiyor mu acaba
Size üzülmeyin dedim ama ben bile üzüldüm yanacak olmasına paranızın

Bayanlar merhaba,

Ben ABD de ogrenciyim. Esim de ogrenci. Esim 3 aydir issiz (onceki isinden kovuldu) ve is arayisinda, benim azicik bursumla geciniyoruz ve bir miktar da gecen yildan birikmisimiz var. Benim bursum 1700$, ( tl ye cevirmeyin lutfen, burada hayat cok pahali, aylik 1700 tl gibi dusunun ve herseyin cok daha pahali oldugunu dusunun, mesela kiramiz 1000$ ve kalan 700$ ile faturalar, mutfak alisverisi, benzin masrafi, bebegin masraflari vs vs zaten yetmiyor, mecbur hazir birikmisten de yiyoruz) Neyse cok da yogunuz tabi iki ogrenci olarak, ilk donem bebege babaannesi geldi bakti, bu donem annem gelecekti, 500$ a ucak bileti aldik, annem hastalandi (bel fitigi var, fitigi tuttu) ve bileti erteleyin dedi, 300$ daha verdik ve bileti iki hafta erteledik ama annem iyilesmedi, simdi de hastayim, gelemem diyor. Anneme belli etmedim, canin sagolsun, onemli olan sagligin dedim ama arkadaslar iki gundur agliyorum, yok zamanimizda, en dar zamanimizda 800$ masraf ettik ve bilet yanacak. Biz kendimiz bile bu yaz gidemedik parasizliktan, biletin parasini da iade alamiyormusuz. Cok uzuldum inanin, icim yaniyor 800$ a. Ben elimiz darda diye en ucuz evde oturuyorum, en ucuz marketten alisveris yapiyorum, 1-2$ kar etsem seviniyorum, canim cikolata ceksin aman ne gerek var deyip almiyorum, esim ve ben okula giderken ekmek arasi goturuyoruz, disardan yiyemiyoruz, araba bozuk onu tamir ettiremiyoruz ama dar zamanda 800$ bosa gidiyor. Bilsek en azindan erteleme parasini odemezdik, 300$ kar ederdik. Cok uzuldum inanin, cikacagi varmis diyorum, aman saglik olsun diyorum, oyle diyorum, boyle diyorum ama uzuntumu icimden atamiyorum :'( Inanin elimiz darda, 1$ bile degerli bizim icin su aralar.
alllah yrardımcınız olsun inanki bu günler de geçecek yeterki sağlıgınıza bişey olmasın.

Bence ne yapın edin eğer anneniz yatalak değilse gelsin yazık bilet yanacak. 800$ az para mı? Ayrıca nasıl geri vermiyorlar? İptal ettiğiniz zaman bir kısmını geri veriyorlar. Siz iyice araştırdınız mı? Hangi firma?

Çok haklısınız da anneniz gelemeyecek kadar mı kötü? Ben olsam kızamazdım yavrumun parasına
Hem gelse zaten akrobasi yapmayacak ki alt tarafı bir kaç saat bebeğe bakacak
Yani yatalak durumda değilse gelebilirdi diye düşünüyorum
Sonuçta ilaçları vardır ağrısı olduğunda alır
Bilmiyorum bu benim fikrim
Siz de çok üzmeyin kendinizi
Allah kerimdir
Anneme bir- iki bilet cok pahali, bosuna yanacak vs dedim ve ne yapabilirim onemli olan saglik dedi, ben de tabi anne onemli olan senin sagligin canin sagolsun dedim ne diyeyim ki, uzuldum gittim, dar zamanda 800$ gitti deyip ah vah mi edeyim bir de.

Bence ne yapın edin eğer anneniz yatalak değilse gelsin yazık bilet yanacak. 800$ az para mı? Ayrıca nasıl geri vermiyorlar? İptal ettiğiniz zaman bir kısmını geri veriyorlar. Siz iyice araştırdınız mı? Hangi firma?
Expedia diye firma, acik acik yazmis her yere bilet iadesi asla yok diye :KK43:

açık bilete çevirmeye çalışın bence. birde durumunuz bu kadar sıkışıksa ailenizdekiler gelirken kendi biletlerini alsalar. size yardımları dokunurdu. onlarında durumu yoksa bilemem tabi.

Gelmiyor, yalvardim, yakardim, kalkamiyorum diyor inatla, 10 saat ucakta oturamam diyor, olum olmasin, saglik olsun diyor:KK43: Ne yapayim ki umugune mi cokeyim. Bilet yaniyor dedigimde bilezigimin birini vereyim diyor ama alamam ki kadinin bileti yandi diye bilezigini mi alayim kolundan, yakisir mi evlada? Babam zaten cikarip vermez bilet parasini, vereyim bile demiyor zaten o.

Expedia diye firma, acik acik yazmis her yere bilet iadesi asla yok diye :KK43:
Ne kadar da kurnazlar yarısını vermeleri lazım hiç olmazsa. İade değil iptal. Bence tekrar arayın yarısını vermeleri lazım.

Gelmiyor, yalvardim, yakardim, kalkamiyorum diyor inatla, 10 saat ucakta oturamam diyor, olum olmasin, saglik olsun diyor:KK43: Ne yapayim ki umugune mi cokeyim. Bilet yaniyor dedigimde bilezigimin birini vereyim diyor ama alamam ki kadinin bileti yandi diye bilezigini mi alayim kolundan, yakisir mi evlada? Babam zaten cikarip vermez bilet parasini, vereyim bile demiyor zaten o.

Hayırlısı olsun o zaman sıkmayın canınızı her şeyde bir hayır vardır.

açık bilete çevirmeye çalışın bence. birde durumunuz bu kadar sıkışıksa ailenizdekiler gelirken kendi biletlerini alsalar. size yardımları dokunurdu. onlarında durumu yoksa bilemem tabi.
Kv nin hic durumu yok, pasaport parasi-vizesi-bileti hepsini esim aliyor. Annem zaten ev hanimi, babamin parasi var ama vermez pek yani cok cimridir, oyle cikarip 800$ vermisligi yok, zaten bilet yandi, babam vereyim bile demiyor, ne yapayim gitti 800 diye cingenelik mi yapayim, elimden gelen yok ki.

bence ısrar etme artık annene.
gelmeyecek belli ki.
gelse orada hastalansa sana daha zor.
evinde kalması daha hayırlı aslen.
her şerde bir hayır vardır.
maddi zararınız çokmuş ama olan da olmuş.
yapılabilecek pek bişey yok.
eşin bir an önce iş bulursa düzlüğe çıkarsınız bir nebze.

İkiniz de öğrenciyseniz bebeğe kim bakıyor? Eşin işsiz kaldıysa sen çalışabilir misin? Başka burs bulma şansınız var mı? Okullar ne zaman bitiyor? Ne zaman hayatınızı düzene sokabileceksiniz?

Çok soru sordum :) annene nazın geçiyorsa ve durumu ciddi değilse onu gelmesi için ikna etmeye çalış.

Bu günler geçer, sık dişini.

bence ısrar etme artık annene.
gelmeyecek belli ki.
gelse orada hastalansa sana daha zor.
evinde kalması daha hayırlı aslen.
her şerde bir hayır vardır.
maddi zararınız çokmuş ama olan da olmuş.
yapılabilecek pek bişey yok.
eşin bir an önce iş bulursa düzlüğe çıkarsınız bir nebze.
Ya iste elimde degil ici yaniyor. 800$ ile neredeyse 3 aylik market alisverisi yapiyoruz biz :KK43: 3 aylik ekmek paramiz, rizkimiz, evladimin rizki :KK43:

Anneme bir- iki bilet cok pahali, bosuna yanacak vs dedim ve ne yapabilirim onemli olan saglik dedi, ben de tabi anne onemli olan senin sagligin canin sagolsun dedim ne diyeyim ki, uzuldum gittim, dar zamanda 800$ gitti deyip ah vah mi edeyim bir de.

İsteyin paranın bir kısmını ya da ortaya konuşun "Anne dardayız, 1 kuruşun dahi hesabını yapar olduk. Bir de erteletince 300 dolar daha açıldık." deyin. Aileler ne için var? Anneniz darda olsa siz yardım etmez miydiniz? Onlar da size yardım etsin, paylaşın bu derdinizi.

İkiniz de öğrenciyseniz bebeğe kim bakıyor? Eşin işsiz kaldıysa sen çalışabilir misin? Başka burs bulma şansınız var mı? Okullar ne zaman bitiyor? Ne zaman hayatınızı düzene sokabileceksiniz?

Çok soru sordum :) annene nazın geçiyorsa ve durumu ciddi değilse onu gelmesi için ikna etmeye çalış.

Bu günler geçer, sık dişini.

Esim ve ben ogrenciyiz, once o kazaniyordu, ben de baslayinca ben de kazanmaya basladim, durumumuz zaten duzendeydi, sonra esim kovuldu ve duzenimiz bozuldu, 3 aydir is ariyor (is bulamama sebebi ogrenci vizesi olmasi, calisma vizesi olmayana is vermiyor sirketler, ABD de bu kurallar cok kati, ozellikle Trump tan sonra daha da katilasti) Bebege gecen yil ben okula gittigimde esim bakti, esim gittiginde ben. Ilk donem kv geldi bakti, bu donem de annemi ayarladik ama gelmiyor.

Ya iste elimde degil ici yaniyor. 800$ ile neredeyse 3 aylik market alisverisi yapiyoruz biz :KK43: 3 aylik ekmek paramiz, rizkimiz, evladimin rizki :KK43:
tamam da üzülmekle eline birşey geçecek mi.
uçmuş gitmiş işte o para.
cidden bunda da var bir hayır diye düşünürsen ferahlayacaksın.
yoksa tabili haklısın çocuğunun rızkı.
keşke ailen biraz borç falan da olsa maddi destek yapsalar?

Bayanlar merhaba,

Merhaba arkafasim ben havayollarinda gorev yaptim 8 sene boyunca.Oncelikle o bilet promisyon biletidir degisiklik icin buyuk para odediginiz gibi iade durumunca cuz i miktarda vergi iadesi alabilirsiniz.Bileti aciga cevirmek demek kullanim suresi icinde tekrar kullanmak istediginizde bir bilet kadar daha odemeniz demektir.Ayrica bilet uzerinde asla isim degisikligi yapilmaz pasaport ile isim eslesmezse ucurmazlar bile.Benim size tavsiyem annenizin hastalik durumunu ve seyahat edemeyecegini gosterir resmi dr raporunu ilgili hava yoluna bir an once iletmenizdir.Olumcul bir surum yok ise iade yapilmaz ama en azindan cezaaiz degisiklik saglanmasi saglanabilir.Kullanilacak yeni tarih ile biletin orjinal sinifi arasinsa far var ise( ki mutlaka olur) fark ayrica tahsil edilir.Kurallar boyle isliyor.

X