Deniz adamlarının eşleri sohbete VİRA diyelim

Öncelikle herkese merhaba, ben de denizci sevgilisiyim. Bu konuya yazılanları okuyordum ama üye olmak bugüne kısmetmiş. :) tüm denizci eşlerine sabırlar diliyorum, hayırlısıyla tez zamanda kavuşun sevdiklerinize.
Yukarıda da belirttiğim üzere denizci sevgilisiyim ve yakın bir zamanda evlilik planımız var. Gördüğüm kadarıyla eşiyle seyre çıkanlar var. Benim sizlere bir sorum olacaktı, acaba 3. kaptanlar eşlerini gemiye alabiliyorlar mı? Alıyorsa hangi şirketler bilginiz var mı acaba?
Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Öncelikle herkese merhaba, ben de denizci sevgilisiyim. Bu konuya yazılanları okuyordum ama üye olmak bugüne kısmetmiş. :) tüm denizci eşlerine sabırlar diliyorum, hayırlısıyla tez zamanda kavuşun sevdiklerinize.
Yukarıda da belirttiğim üzere denizci sevgilisiyim ve yakın bir zamanda evlilik planımız var. Gördüğüm kadarıyla eşiyle seyre çıkanlar var. Benim sizlere bir sorum olacaktı, acaba 3. kaptanlar eşlerini gemiye alabiliyorlar mı? Alıyorsa hangi şirketler bilginiz var mı acaba?
Şimdiden çok teşekkür ederim :)
YASA ALIYOR DİYE BİLİYORUM AMA EMİN DEĞİLİM
SANIRIM EVLENDİNİZ ARTIK :)

Merhabalar,
bu siteye tam 5 yıl önce üye olmuşum ama ilk defa mesajı bu konu altına bir denizci sevgilisi olarak yazıyorum. Mesajların buyuk bir çoğunluğunu okudum ve içimden gecenleri paylasmak istedim.
Sevdicegimle 3 ay once tanistik. 1 ay gorusebildikten sonra hemen gemiye çıkması gerekti. 2 aydır gemide. Ne kadar zormuş. Şu kısacık zaman diliminde bile ayrı kalmak uzuyormus.. yapabilirim , güçlüyum demistim kendi kendime. Ama simdiden boyleyse evlendikten sonra nasıl olacak bilmiyorum. Cevremde beni anlayan insan yok denebilir. Bilmiyorlar ve bilmeden konuşuyorlar :KK43: yalnız kaldım onca insanın arasında. Onca mil uzaklikta teselli etmeye çalışiyor beni. Ona sahip olduğum icin şanslıyım ama buruk bir şans. Şuan 3.kaptan. evlendikten sonra birlikte gemiye çıkmayı düşünüyoruz. O kadar çok yorum var ki çevremde. Ne yapacaksin denizin ortasinda sıkılırsın diyen de var , eşini yalnız bırakma birlikte vakit geçirin diyen de. Deneyimlerinize ihtiyacım var. Bilen ve anlayan insanlarınkine.
Selametle

Bende denizci esiyim. Bebegim olacakti kaybettm onuda. Cok zorlanıyorum esim yokken kimsem yok gibi nasıl asiyorsunuz bu duyguyu her gidişinde yıkım yaşıyorum ve hic kabul edemedm bastan beri meslegini ama o bir sekilde beni ikna etti bigun karada calsacagna dair sozler verdi ama malesef tutmadi esimde meslek sevgisi de var aramzda cok büyük bir ask da var ama en zorlanan benim pes etmek üzereyim benim yerimde olup da yardmlasacagim birileri var mi?

Ben ilk amcama suvari biriyle evlenecegimi soyledigim de resmen yikildi. Yurtdisinsa burslu okumustum ve bir turlu yakistirmadi kimse, tip tip bakip tir soforu gibi dediler ustune ustluk. Yazik gidecek gelmeyecekler havada ucustu. Nisanliyken Proflar bana nisanlimin isini sorunca cevap veremiyordum nerdeyse. Yorumlari umursamadim kocami da bir daha denize gondermedim. Aylarca karada issiz kaldi. Sudan cikmis baliga dondu alisamadi depresyona girdi. Cok zor gunler gecirdim tabi ama yine de gitmesine izin vermedim ya benle gidersin ya da gidemezsin diye :) Sonunda uzaklara gitmeyecegi bir is buldu yine kaptan ama tabi cok eskisi gibi cok kazanmiyor. Calismasaydim kesinlikle onla giderdim. Simdi bile istifayi basar giderim ama esim istemiyor. Sen de onla git calismiyorsan.
Ne iş yapiyor

Gemiye gidenlere bir sey sormak istiyorummm. Ya cok korkunc videolar izliyorum. Hic korkmadınız mı:KK43: ve bir de 4.zabitlerin eşleri aliniyor mu ( özellikle yasa)

Merhabalar. öncelikle sizden fikir almak duygularınızı biraz anlayabilmek adına sayfalarca okudum. gözlerim doldu okurken. tabi çok sayfalar, hepsini okuyamadım.. ben bir denizci sevgilisiyim. yani daha oldukça yeni sayılır. bir tanıdık vasıtasıyla tanıştık. şuan güzel giden bir ilişkide gerçekci düşünmek, sağlam adımlarla yere basmak istiyorum. burada sizinle konuşmak istedim. hatta ben 2008 mesajlarını okudum. denizaltı gelirken heyecanlananları, günlerce haber alamayanları, hamile doğuma birkaç gün kalanları.. gururlu ama zor bir iş olsa gerek bir denizci eşi olmak... ben ankarada yaşıyorum. işim okulum ailem herşey ankarada. eğer evet der yolumuza sevgilim ile devam edersek gölcüğe geleceğim bende. daha hiç seyire çıkmadı ama korkuyorum. giderde 4 ay 6 ay gelmezse diye. nasıl baş ediyorsunuz. nasıl denizci eşi olmak.. tabiki ben güvendikten sonra sevdikten sonra beklerim. mesleğinden dolayı şuan tanıştığım mutlu olduğum insandan vazgeçecek değilimki asker olduğu için gurur duyuyorum.. asker eşi olmaktan, asker yolu beklemekten gurur duyarım. ama iyi kötü yorumları okumak istiyorum hep, neler ile karşılaşacağım. şimdiden hazırlıklı olarak gelmek istiyorum..

Makine mühendisi teğmen olan var mi? Devamlı gemide mi oluyorlar yoksa tersane de mi bilen var mi

Eşiyle denize çıkanlar var mı??? Firtınalarda korkmuyo musnuz ya da genel olarak korkmuyor musunuz?mide bulantisi durumlari oluyo mu beni araba bile tutuyo. Ve sadece erkekler oldugu içinher türlü sapık cani var onun korkusu olmadı mı? Bir de canınız sıkılmıyor muydu? Son olarak 4.zabitlere izin veriliyor mu bilgisi olan var mı? Cevaplarsaniz cok mutlu olurumm

Merhaba. Uzun zamandır takip ettiğim bir başlıktı, buradaki tecrübeleri, paylaşımları okudukça iyi geliyor. Ben de denizci eşiyim. Eşimle 6 yıllık bir flörtten sonra geçen sene evlendik. 6 yıldır denize çıkıyor, izinlerinde onu yılda bir kaç haftalığına görebiliyordum. Evlendikten sonra da uzun sürmeden tekrar sefere çıktı ve bu ayrılığın evlilik sürecinde ne kadar meşakkatli olabileceğini evlendikten sonraki ilk ayrılığımıza kadar tahayyül edememiştim. Çok sabırlıydım, fakat çok da zorlanıyordum. Onu uğurladığım ilk gün içimden, canımdan bir parça kopmuş gibi hissediyordum. Eşim 2. müh. olunca, bu ayrılığa daha fazla dayanamayıp, bulunduğum şehirde kurs olmadığı için İstanbul'a gemi adamı cüzdanı almak için gittim. Eşim, gemiye eşli çıkabilmek için şirketini bırakıp başka bir şirkete geçti, ama eşimi çok uzun sürmeden gemiye çağırdılar. benim belgelerim eşim gemideyken çıktı, belgeler, evraklar, prosedürler derken meşakkatli bir sürecin ardından gemi adamı cüzdanımı aldım. tek başıma Singapur'dan gemiye katıldım. o kadar heyecanlıydım ki, yıllardır ilk defa aylardır yanyana kalma fırsatı yakalamıştık. uzun süre birlikte olmamıza rağmen onu gemideki süreçte daha yakınen tanımış, ve daha çok bağlanmıştım. Geminin şartları biraz zordu, kumanya sıkıntısı yaşadık, ve kontratımız boyunca bir kere bile liman yapamadık. Eşleriyle gemiye çıkıp her limanda inenleri hayranlıkla okurdum. Acaba benim gibi gemiye gidip hiç karaya ayak basamadan aylardır gemide bulunan var mıdır diye tebessüm ederek düşünürüm. ama yine de benim amacım eşimle daha çok yanyana olma isteği olduğu için geminin zorlu şartlarına katlandım ve inene kadar hiç karaya ayak basamasam da gemiye gitmekten hiç pişmanlık duymadım. Gemiden indikten sonra uzun bir izin yaptık. eşimle ilk defa bu kadar uzun bir süre geçirmiştim. ve gemiye gidişi yaklaşırken bu kez ayrılığın çok zor olacağını hissettim.uzun yıllar ayrı kaldığımız için ikinci defa gemiye gitmek istedim. fakat yine aynı tanker gemisi, aynı şartlar olunca eşim zorlanabileceğimi düşündü, çevremdekiler de gitmememi söyledi ve istememe rağmen zor bir kararla ikinci sefere gitmedim. eşimi uğurlayalı iki gün oluyor ve bu ilk gidişlerin vermiş olduğu içimden bir parça koparan bu hisssiyatı yine yaşıyorum. Buraları okuyunca insan yalnız olmadığını görünce bir nebze olsun teselli buluyor. Şimdi biraz hüzünlüyüm; o kadar emek verdik, birbirimizi o kadar sene bekledik, gemi adamı cüzdanı alıp işimi bırakıp bir kere de olsun gemiye onun yanına gitmek için fedakarlıklar yaptım ve hepsi bir kere gitmek için miydi diye kendi kendime soruyorum. Çünkü bu son gidişinde çok zorlanacağımı düşünüyorum, kolay ağlayan biri olmamama rağmen dokunsalar ağlayacak modunda geziyorum.:KK43: eşimin gittiği gemide iki ay sonra personel değişimi olacakmış o zaman gemiye bildirip tekrar gitsem mi, kabul ederler mi diye düşünüyorum. ama bazen de kararsız kalıp vazgeçiyorum. Fakat şu içimdeki özlem, son gidişin etkisini üzerimden atamamak tekrar gitme isteğimi güçlendiriyor. Biraz uzun oldu ama yazarak atmak istedim içimden. Denizci olmak da zor; denizci eşi, sevgilisi olmak da ayrı zor. Hepsine ve kendime büyük bir sabır diliyorum..
merhabalar son postların çogunu okudum.ben de gemi de çalışmak istiyorum.makine mühendisliği okuyorum.itü'de yüksek lisansta gemi inşaatı ya da gemi ulaştırma okuyup(sanırım gemi ulaştırmaya makine müh almıyorlar.)gemiye çıkamk istiyorum.Açıkcası bir kaç gün önce gemi turuyla bir geziye gittim .5aydır bu konu aklımdayken gezi de tuz biber oldu üstüne.ama ikisi farklıdır eminim.yine de yolda olmak daha aktif çalışmak istiyorum.bir kadın için bu meslek nasıl olur? ya da ortamı neler yaptıklarını anlatabilir misiniz?
sürekli uğraşıyorum seveceğim meslegi işibulmak için.İnşallah artık bulmak istiyorum

Herkese merhabalar,
Buraya girmeyeli ne kadar uzun zaman olmuş. Şumu farkettim en son kızım 1 yaşındayken girmişim ve şuan 7,5 yaşında🥰🙏🏻
Benim eşim 1. Kaptan ve aktif olarak hala çalışıyor. 4 aylık kontratlarla uzakyol gemi kaptanlığı yapıyor. Onunla 16 yıldır birlikte ve 11 yıllık evliyiz çok şükür🙏🏻 Bu mesleği yaptığı için ve ayrı kaldığımız için zorlukları oldu ama hiçbir zaman bu kavga gürültü veya ayrılmayı düşünecek duruma getirmedi. En zoru çocuk olduktan sonraydı. Çünkü bende ailemde ayrı bir şehirdeyim. Hastalık vb durumlarda zorlandım ama hepsi gelip geçiyor. Etrafımda çevremde sevdiğim arkadaş ve dostlar edindim. Eşim denizdeyken zaman nasıl geçiyor anlamıyorum birde çocuk büyüyüp ödevler dersler kurslar falan zaman su gibi akıp geçiyor. Eşim 40 ben 37 yaşındayım. Yaklaşık bir 10 yıl daha bu işi yapmayı planlıyor. Şükür evimiz arabamız birikimimiz bu meslek sayesinde oldu. Ayrılık zor ama getirisi güzel. Ülkenin şartları malum. Şuan bu durumu artı olarak düşünüp geleceğini herkes garanti altına almalı. Gençken ayrılık insana zor geliyor ama zaman ve yaş ilerledikçe herşeyin ne kadar çabuk unutulduğunu görüyorsunuz. Tavsiyem eşiniz, nişanlınız ve sevgiliniz denize gidecekse destek olun. Unutmayın onlar bizden daha zor bir ortamda. Ve en önemlisi o yokken güçlü olmayı öğrenin. En ufak birşeyde aile vs destek beklerseniz hep birilerine muhtaç olup destek görmek istersiniz ve bu da sizi güçlü yapmaz, ayaklarınızın üzerinde durmazsanız bu ayrılığa alışamaz ve hayatı ikinizede zindan edersiniz. Tek başına nelere katlanıp neler başarabildiğinizi görüncede herşey daha kolay yaşanabilir olacaktır. Hem unutmayın bu sektörde uzun ayrılık kadar uzuuuunnn tatillerde var. Hangi meslekte dilediğiniz kadar izin yapma hakkı varki😍😍 4-6 ay 7/24 bir arada olmak o kadar güzelki, o gemide geçirilen ayrı günlerin acısı kat be kat çıkıyor🥳🤩
Hayat güzel kuşlar uçuyor, Allah daha kötü ayrılıklar vermesin. Sağlıklıyız hayattayız ve sevdiğimiz kişi bizler için çalışıyorsa bizede sabırla sevgiyle beklemek düşer🙏🏻🤗💖

Herkese merhabalar,
Buraya girmeyeli ne kadar uzun zaman olmuş. Şumu farkettim en son kızım 1 yaşındayken girmişim ve şuan 7,5 yaşında🥰🙏🏻
Benim eşim 1. Kaptan ve aktif olarak hala çalışıyor. 4 aylık kontratlarla uzakyol gemi kaptanlığı yapıyor. Onunla 16 yıldır birlikte ve 11 yıllık evliyiz çok şükür🙏🏻 Bu mesleği yaptığı için ve ayrı kaldığımız için zorlukları oldu ama hiçbir zaman bu kavga gürültü veya ayrılmayı düşünecek duruma getirmedi. En zoru çocuk olduktan sonraydı. Çünkü bende ailemde ayrı bir şehirdeyim. Hastalık vb durumlarda zorlandım ama hepsi gelip geçiyor. Etrafımda çevremde sevdiğim arkadaş ve dostlar edindim. Eşim denizdeyken zaman nasıl geçiyor anlamıyorum birde çocuk büyüyüp ödevler dersler kurslar falan zaman su gibi akıp geçiyor. Eşim 40 ben 37 yaşındayım. Yaklaşık bir 10 yıl daha bu işi yapmayı planlıyor. Şükür evimiz arabamız birikimimiz bu meslek sayesinde oldu. Ayrılık zor ama getirisi güzel. Ülkenin şartları malum. Şuan bu durumu artı olarak düşünüp geleceğini herkes garanti altına almalı. Gençken ayrılık insana zor geliyor ama zaman ve yaş ilerledikçe herşeyin ne kadar çabuk unutulduğunu görüyorsunuz. Tavsiyem eşiniz, nişanlınız ve sevgiliniz denize gidecekse destek olun. Unutmayın onlar bizden daha zor bir ortamda. Ve en önemlisi o yokken güçlü olmayı öğrenin. En ufak birşeyde aile vs destek beklerseniz hep birilerine muhtaç olup destek görmek istersiniz ve bu da sizi güçlü yapmaz, ayaklarınızın üzerinde durmazsanız bu ayrılığa alışamaz ve hayatı ikinizede zindan edersiniz. Tek başına nelere katlanıp neler başarabildiğinizi görüncede herşey daha kolay yaşanabilir olacaktır. Hem unutmayın bu sektörde uzun ayrılık kadar uzuuuunnn tatillerde var. Hangi meslekte dilediğiniz kadar izin yapma hakkı varki😍😍 4-6 ay 7/24 bir arada olmak o kadar güzelki, o gemide geçirilen ayrı günlerin acısı kat be kat çıkıyor🥳🤩
Hayat güzel kuşlar uçuyor, Allah daha kötü ayrılıklar vermesin. Sağlıklıyız hayattayız ve sevdiğimiz kişi bizler için çalışıyorsa bizede sabırla sevgiyle beklemek düşer🙏🏻🤗💖
Benim eşim de 1. Kaptan söylediklerinize aynen katılıyorum. Sağlıkla dönsünler amin 🙏🏻

X