Dentafobi🦷

smuwiLa

Guru
Pro Üye
3 Ekim 2010
11.288
3.355
Umarım konum taşınmaz, bu durum bana dert oldu. Geceleri uykularım kaçıyor 🙁 Eminim ki bir çok insan aynı korkuyu yaşıyor ama benim gibi olan var mı merak ediyorum? Dişlerim kendimi bildim bileli sorunluydu. Çocukken yüzüm şişerdi, gene de diş hekimi dendiği anda deli gibi ağlardım. En son annem zorla götürmüştü ki doktorun 3 defa alın götürün dediğini bilirim..

Bir gün sağ üst dişim ağrır, bir gün alttaki, bir gün sol taraftaki, ama istinasız sürekli ağrı çekiyorum, ağrı kesicilerle yaşıyorum.

Bu arada denedim de, 3 kez oturup kalktım o koltuktan, kalp atışlarım hızlanıyor, ateş basıyor titremekten sabit duramıyorum. Bir tek ben mi böyle oluyorum, siz nasıl başarıyorsunuz? Doktor da uzun bir tedavi sürecin ve zor işlemlerin var, bu şekilde yapamayız, genel anestezi ile yaptıracaksın dedi.

Benim gibi olup genel anestezi ile diş tedavisi olan var mı acaba? 😔

Son düzenleme:
İlk defa bu kadar üst seviyede korku yaşayan kişi olduğunu duydum..korkup tedavisini erteleyenler oluyor ama gitme vakti geldiğinde sizdeki gibi fiziksel belirtiler göstermiyorlar.acaba çocukluğunuzda bununla ilgili bir travmami yaşadınız? Geçmiş olsun

Benim komşumun kızı genel anestezi ile uyutulup dişine işlem yapıldı.devlette oldu.ozelde değil.
Devlette genelde cene ile ilgili olan islemlerde ve 20likler icin nadirde olsa yapıldığını duydum. Zaten o islem disci koltugunda degil ameliythanede oluyor. Ama hic sanmam ki bir dolgu ya genel anestizi kolay kolay uygulasin.
Suan devlette dis ilac yaziyor dolgu tedavi yapilmiyor diye biliyorum bize öyle soylendi aradıgmızda

Genel anestezi yapmaya ikna ettgin bir doktot var mi? Dis doktorlarından kabul eden duymadim. Anestizist lazim zaten
Normal bir muayenehane de sedasyon bile uygulanmıyor ne yazık ki, ama daha büyük kliniklerde ameliyathane zaten oluyor. Ya da devlet ve ya özel hastaneler..

Normal bir muayenehane de sedasyon bile uygulanmıyor ne yazık ki, ama daha büyük kliniklerde ameliyathane zaten oluyor. Ya da devlet ve ya özel hastaneler..
Ben ozelde ameliyathanesi olan gormedim. Cene cerrahisi ozeli varsa belki olabilir. Devlette yapılabiliyor ama onlarinda kucuk islemler icin yapacaklarini sanmıyorum dedigim gibi ikna edebilecek olsaniz dahi suan pandemi sebebiyle devlette dis tedaviyi sadece ilacla bekleterek yapıyor. Dolgu kanal yok.

İlk defa bu kadar üst seviyede korku yaşayan kişi olduğunu duydum..korkup tedavisini erteleyenler oluyor ama gitme vakti geldiğinde sizdeki gibi fiziksel belirtiler göstermiyorlar.acaba çocukluğunuzda bununla ilgili bir travmami yaşadınız? Geçmiş olsun
Ağrı eşiği yüksek bir insanım sanırım, bir de ağrı hissedersem diye panik oluyorum. Küçükken de korkan, zorluk çıkaran taraf ben olurdum ama kardeşimin dişi dolgu yapılırken dişindeki çürük biraz derindeymiş, o kısım uyuşmamış. Kardeşim çığlık çığlığa bağrırken doktor dişi dolgu yapmak için temizliyordu onu asla unutmuyorum. Bu arada kardeşim bunun üzerine ortodonti tedavisi olup 20’ lik dişlerini aldırdı, kanal tedavisi de yaptırdı. Asla korkmaz.

Son düzenleme:
Devlette genelde cene ile ilgili olan islemlerde ve 20likler icin nadirde olsa yapıldığını duydum. Zaten o islem disci koltugunda degil ameliythanede oluyor. Ama hic sanmam ki bir dolgu ya genel anestizi kolay kolay uygulasin.
Suan devlette dis ilac yaziyor dolgu tedavi yapilmiyor diye biliyorum bize öyle soylendi aradıgmızda
Doktorumun önerisi üzerine görüştüğüm bir klinik vardı hem sedasyon hemde genel anestezi uygulanıyor. 2 implant, 3 kanal tedavisi, 4 zirkonyum kaplama, dolgular ve 20’ lik dişler var hatta ön damaklarımda büyük bir enfeksiyon var içerden müdahale edemezsem, damağını açacağım demişti doktorum, ama bunların hepsi normal şartlar da local anestezi ile yapılabiliyor tabii ki, yani keşke 2 tane işlem olsaydı

Ben ozelde ameliyathanesi olan gormedim. Cene cerrahisi ozeli varsa belki olabilir. Devlette yapılabiliyor ama onlarinda kucuk islemler icin yapacaklarini sanmıyorum dedigim gibi ikna edebilecek olsaniz dahi suan pandemi sebebiyle devlette dis tedaviyi sadece ilacla bekleterek yapıyor.

GENEL ANESTEZİ

Genel anestezi altında (UYUTARAK) diş tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?

• Yaşı çok küçük ya da tedaviye uyum gösteremeyen çocuklarda,
  • Dişhekimi koltuğunda işlem yapılamayacak kadar önemli nörolojik sorunu veya fiziksel engeli olan özürlülerde,
  • Geçmiş deneyimleri sonucu aşılamayacak kadar ciddi diş tedavisi korkusu olan kişilerde,
  • Normal diş tedavileri için ayıracak zamanı olmayan, haftalarca sürecek diş tedavilerini bir seansta bitirmek isteyen hastalarda,

Doktorumun önerisi üzerine görüştüğüm bir klinik vardı hem sedasyon hemde genel anestezi uygulanıyor. 2 implant, 3 kanal tedavisi, 4 zirkonyum kaplama, dolgular ve 20’ lik dişler var hatta ön damaklarımda büyük bir enfeksiyon var içerden müdahale edemezsem, damağını açacağım demişti doktorum, ama bunların hepsi normal şartlar da local anestezi ile yapılabiliyor tabii ki, yani keşke 2 tane işlem olsaydı
Bu islemlerin hepsini 1 anda yaptırmayı dusunmuyorsunuz herhalde agziniz toplanmaz.
20liklerin hepsini cektirmis biri olarak 1 20 lik 2 hafta surat sisiriyor agrisi bilmem nesi onlardan sonrada sorun yasadim gomulu olduklarindan. Siz hem 20 lik cektirceksiniz gomulu olduğunu tahmin ediyorum, 3 kanal ,2 implant, 4 kaplama , dolgular.

Zaten kaplama ve kanal tedavisi bir kerede olabilen bir islem değil. Implant i da 20lillerle yapacak doktor sizin aci esginizin aşırı yüksek oldugunu düşünmeli sanirim ki bence imkansiz hepsine katlanmak.
Ben realist yaklaşıyorum.
Bu islemler icin defalarca uyutulmaniz gerek.
Eger hepsini yaparim diyorsa doktor bir kerede ya da siz dayanarim diyorsaniz alkışlarim ikinizi de.

Sizi defalarca uyutmayi kabul ederse bence 3 kez düşünün yaptırmadan. Gecmis olsun

GENEL ANESTEZİ

Genel anestezi altında (UYUTARAK) diş tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?

• Yaşı çok küçük ya da tedaviye uyum gösteremeyen çocuklarda,
  • Dişhekimi koltuğunda işlem yapılamayacak kadar önemli nörolojik sorunu veya fiziksel engeli olan özürlülerde,
  • Geçmiş deneyimleri sonucu aşılamayacak kadar ciddi diş tedavisi korkusu olan kişilerde,
  • Normal diş tedavileri için ayıracak zamanı olmayan, haftalarca sürecek diş tedavilerini bir seansta bitirmek isteyen hastalarda,
Canım ben cok uzun zamanini disci koltugunda gecirmis biriyim malesef. Yazdiklairnin cogunu ve islemlerin detaylarinin cogunu biliyorum ki hic bilmek istemezdim 🤷🏻‍♀️ bize değil kendine kanitlaman lazim senin her seyi. Soylediklerimin harici bir sey yazmiyor zaten attgin kaynakta niye attın bilmiyorum

Bu islemlerin hepsini 1 anda yaptırmayı dusunmuyorsunuz herhalde agziniz toplanmaz.
20liklerin hepsini cektirmis biri olarak 1 20 lik 2 hafta surat sisiriyor agrisi bilmem nesi onlardan sonrada sorun yasadim gomulu olduklarindan. Siz hem 20 lik cektirceksiniz gomulu olduğunu tahmin ediyorum, 3 kanal ,2 implant, 4 kaplama , dolgular.

Zaten kaplama ve kanal tedavisi bir kerede olabilen bir islem değil. Implant i da 20lillerle yapacak doktor sizin aci esginizin aşırı yüksek oldugunu düşünmeli sanirim ki bence imkansiz hepsine katlanmak.
Ben realist yaklaşıyorum.
Bu islemler icin defalarca uyutulmaniz gerek.
Eger hepsini yaparim diyorsa doktor bir kerede ya da siz dayanarim diyorsaniz alkışlarim ikinizi de.

Sizi defalarca uyutmayi kabul ederse bence 3 kez düşünün yaptırmadan. Gecmis olsun
20 liklerim çok şükür gömülü değil, yarım çıkmışlar. Beni de düşündüren zaten bu, kaç tane diş yapılabilir ki? Bir kere görüşüp uyutulacağım ve sonrasında dişlerimle alakalı tekrar sorun yaşarsam dolgum düşer, kanal iyi temizlenmemiş olabilir vs bir daha mı uyutulacağım? Bana söylenen 2 doktorun çalıştığı ve kalan işlemlerin sedasyon yöntemiyle 2-3 ay sonra tamamlandığı

20 liklerim çok şükür gömülü değil, yarım çıkmışlar. Beni de düşündüren zaten bu, kaç tane diş yapılabilir ki? Bir kere görüşüp uyutulacağım ve sonrasında dişlerimle alakalı tekrar sorun yaşarsam dolgum düşer, kanal iyi temizlenmemiş olabilir vs bir daha mı uyutulacağım? Bana söylenen 2 doktorun çalıştığı ve kalan işlemlerin sedasyon yöntemiyle 2-3 ay sonra tamamlandığı
Iyi gomulu olmamasina sevindim adamin agzi yuzu kayiyor çünkü. Tabii kanal duzgun temizlenmezse,dolgu tam olmazsa ki konforu cok önemli 2 3 ay bekletecekler mi yani?
Hadi dolgu kanal yapıldı bir sekilde diyelim bence cok yine islem olarak ama kaplama da dis olcusu alınacak disler ufaltilcak, implantta yine kisa bir sureci olan islem değil. Bilmem ki. Tak tak yapıp hadi bitti nasil diyecekler. Ki islemlere bakarsak gunleri gectim 1 gune sigdirsalar gene bir 24 saate yakin saatlik islem var. 2 doktor calissa ne olur? Agzin 1 tane ve capi belli ikisi ayni anda sokamayacagina gore elini iki ya da 1 fark eder mi
He su var her dolgu yapan implant her implant yapan kaplama islemi yapmiyor belki ondan

Canım ben cok uzun zamanini disci koltugunda gecirmis biriyim malesef. Yazdiklairnin cogunu ve islemlerin detaylarinin cogunu biliyorum ki hic bilmek istemezdim 🤷🏻‍♀️ bize değil kendine kanitlaman lazim senin her seyi. Soylediklerimin harici bir sey yazmiyor zaten attgin kaynakta niye attın
Iyi gomulu olmamasina sevindim adamin agzi yuzu kayiyor çünkü. Tabii kanal duzgun temizlenmezse,dolgu tam olmazsa ki konforu cok önemli 2 3 ay bekletecekler mi yani?
Hadi dolgu kanal yapıldı bir sekilde diyelim bence cok yine islem olarak ama kaplama da dis olcusu alınacak disler ufaltilcak, implantta yine kisa bir sureci olan islem değil. Bilmem ki. Tak tak yapıp hadi bitti nasil diyecekler. Ki islemlere bakarsak gunleri gectim 1 gune sigdirsalar gene bir 24 saate yakin saatlik islem var. 2 doktor calissa ne olur? Agzin 1 tane ve capi belli ikisi ayni anda sokamayacagina gore elini iki ya da 1 fark eder mi
He su var her dolgu yapan implant her implant yapan kaplama islemi yapmiyor belki ondan
İnanın bende bunları düşünüyorum. Ama bu işlemlere nasıl dayanabilirim onu bilmiyorum. Biraz daha ertelersem daha da kötü olacak endişesindeyim.

Bence en temizi gidin konusun onlar gerekli bilgilendirmeyi ve gerekli motiveyi saglar diye düşünüyorum. Bende korkmazdim eskiden şimdi korkuyorum islemler sonrasin da o sebeple daha derine inmeden siz konusun onlar ferahlatir sizi. Yapılıyor herhalde ki onerdiler size.

Bence en temizi gidin konusun onlar gerekli bilgilendirmeyi ve gerekli motiveyi saglar diye düşünüyorum. Bende korkmazdim eskiden şimdi korkuyorum islemler sonrasin da o sebeple daha derine inmeden siz konusun onlar ferahlatir sizi. Yapılıyor herhalde ki onerdiler size.
Siz peki işlemler sırasında ağrı olayı yaşadınız mı? Tam olarak tedavinizi bilmiyorum ama, insanları görüyorum implant yaptırıyor, çene kemiği müsait olmuyor kemiği besliyorlar, elverişli hale getiriyorlar. Bir ben mi korkuyorum bu kadar insan neden genel anesteziyi tercih etmiyor diyorum ama yine de yetmiyor hadi bir cesaret otur yaptır olmuyor. 🙁

Local anesteziyle otoplasti ameliyatı oldum, operasyon süresi boyunca ağladım, doktorlar da huzursuz oluyor haklı olarak, bir de işlemin ortasında ağrı duymaya başladım tekrar anestezi uyguladılar. En son işte damağım şişmişti tamam gidicem artık dedim pandemi de zar zor açık bir yer bulduk zar zor 2 dişimi çektirdim. Birine de kanal tedavisi yapılacaktı ama dişim bir türlü uyuşmadı. Zaten deli gibi korkuyorum bir de üzerine böyle şeyler yaşamam tuzu biberi oluyor.

Son düzenleme:
Çocukluğumdan beri hiç korkmadan dişçiye giden ben bir defasında yirmilik diş çekiminde çok kötü oldum ama tamamen doktor hatasıydı bence muhtemelen tam uyuşmadan çekti dişimi.Ondan sonra bende zorlandım dişçiye gitmekten.Gittiğimde tam işleme başlayacakken vazgeçiyordum doktorlar uğraşamam ben seninle bile dedi.Bir defasında baygınlık geçiriyordum korkudan doktor bir daha bana gelme dedi.Bu yüzden hep erteledim ağrı kesici ile belli süre idare ettim.Ama erteleyince artık öle bir noktaya geldi ki ağrılar kendimi dişçinin önüne zor attım.Şu anda doktoruma çok güveniyorum canımı acıtmayacağından eminim o yüzden çok rahat gidiyorum.Bahsettiğiniz damak sorunu filan çok ciddi problemler bence daha fazla ertelemeyin.İmplant olayı da çok uzun bir süreç iyice araştırıp başlayın tedaviye şahsen ben onu yaptıramam🤦‍♀️

Ben kucukken oldukca berbat bir diş hekimi deneyimi yaşamiştim ve bende de benzer korkular baş göstermişti. Ama gitme gitme nereye kadar. Diş çok önemli ve tedavi olmadikça daha da zor işlemler gerekecekve butun vucut sagligini etkiliyor.

Ben en sonunda çok tatli doktorlar buldum. 🥰
Onlarin sohbet etmesi, şaka yapmalari, beni rahatlamaya calişmalari, acele etmemeleri cidden fark yaratti. Elbette hemen geçmedi hala o koltuga oturunca istemsiz kalbim hizli atabiliyor ama butun tedavilerimi olabildim neticede.

X