Dertliyim !..

Ya nolcak sanki iftara gitseler
Bi komşu çağırdığında gitmiyo muyuz
Hem ilerde dünür olcaksınız nişan bile olmuş yani
Ne var bunda anlamıyorum gerçekten
Sanki damat gelin eve gelince hemen üstüne atlıcak
Nasıl bi örf adettir anlamak mümkün değil :sinifsinif:

tatlım öyle şey olur mu hiç ben ilk defa duyuyorum öyle bişey :1shok: alla alla benim bildiğim nişandan sonra bile çok sık gidilip gelinir...eğer gidip gelme olmazsa herkes laf eder araları soğuk falan diye... tabiki de çağırmışlar gitmesseniz acayip ayıp olur sanki onları istemıyomuşsunuz gönülsüzmüşsünüz gibi olur...yarın öbürgün siz çağırdığınızda onlar gelmezlerse üzülürsün dimi aynı şey onlr için de geçerli çk ayıp olur..

önce annenizle güzelce konuşun kesinlikle mümkün değilmi?
eğer mümkün değil ise nişanlınızla konuşun. ailenizin bu düşüncesini anlatın. ailene karşı mahçup olmak istemiyorum ama bu böyle diyin. olmadı kayınvalidenize de açıklama yaparsınız. sonuçta artık siz bir ailesiniz.

ailen utangaç insanlar mı?:bbo:cokacimcoook
çünkü öyle adet hiç duymadımda fisfisfis

Arkadaşlar, lütfen size mantıklı gelmeyen bişey başka birilerinin adeti olabilir. Saçma falan gibi yorumlar yapmayın...
Ama konu sahibinin ailesi gerçekten saçma tepki vermiş.. Ve bunun dayanağı adet değil.... Çerkesklik hiç değil..
Adeti(Khabze) uygulayacak Çerkesler yabancıyla evlenmez, nişanlılık dönemi yoktur.. Evlilik çağına gelmiş Kız ve erkekler düğün sohbet ve toplantılarda biraraya gelerek hem birbirlerini tanırlar hem eğlenirler hem çerkes gelenek ve göreneklerine göre eğitilirler... Bu sohbetlerde kaşenlik vardır.. Yani birbirinden hoşlanan genç kız ve erkekler birbirleriyle arkadaşlık ederek birbirlerini tanırlar.. Evlenmeye karar verdiklerinde de kız erkeğe euç (armağan) erkek de kıza yüzük verir.. Bu aşamadan sonra kız ve erkek asla yanlız bırakılmaz.. hep arkadaş ortamında biraraya gelinir.. Evlenmeye karar vermiş kız ve erkek birbirlerini aileleriyle tanıştırmazlar. Evlenme durumunda ancak anne ile paylaşılır... Bu adetin amacı gençlerin kendi istekleri ile eşlerini seçmelerini sağlamaktır...
Kaşenlik ile başlayan evlilik aşamasında nişanlılık ve söz gibi durumlara pek rastlanmaz. Kişiler zaten kaşenlik dönemlerinde birbirlerini yeterince tanıdıkları için ayrıca bu tür dönemlere gerek duymazlar. Ayrıca Çerkeslerde adetler kişilerin ilişkilerine çok fazla sınırlama getirdiği için bu döneme her iki tarafında katlanabilmesi zor olur. Çünkü nişanda büyüklerde işin içine girerler. Onlarla olan iletişimde konuşma ve görüşme yönünden bir takım güçlükler olduğu için kişiler nişanlı olarak kalmayı pek tercih etmezler...
Evet bizim adetlerimiz böyle...
Ama sizin aileniz dışardan biriyle evlenmenize evet dediyse bu adetleri de bir kenara bırakmalı... Hem dışarıo kız verip hemde nişanlılıkda görüşme olmaz demeleri saçma.. Çünkü erkek tarafı adetlerde öngörülldüğü gibi aynı toplum aynı köy den değil, yabancı.. Dolayısıyla tanımak kaynaşmak gerekir..

tam içimden geçenleri söyledin ashemez
saçma diye yorum yapılması hoş değil bencede,çerkesler köklü ve asilliği herkesce bilinen bir millettir.hiçbir adetimiz saçma değil ve kökeni yüzyıllar öncesine dayanıyo.ama ashemezin de dediği gibi dışarı kız verip sonrada evine gitmem demek olmaz,dışarı kız verirken bunları kabullenmeleri gerekti..lütfen adetlerimiz hakkında saçma gibi yorumlar yapmayalım...

bence cok sacma aile ilk basta karsı tarafı daha fazla tanımak icin bunu kabul etmeli nişanda ciddi bir olay evlenmeden once atılan bir adım ailelerin birbirlerini tanıması icinde bir fırsat bence boyle bir teklifi reddetmek buyuk kabalık

X