Dilencilerin çocukları

Fulya irem2311

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2016
395
218
Arkadaşlar hatırladıkça içimi burkan bir şey var. Geçen bir anayoldan arabayla geçerken ışıklar var fabrikalara yakın. Orda bi kadın dileniyor hava soğuk, rüzgarlı bayağı.6-7 yaşlarında bir erkek çocuğu var yanında. Çocugun elinden tutmuş dileniyor arabalardan. Baktım çocuğun ayağı çıplak.koca bir terlik giymiş.. İncecik giydirmiş..Kadın ayağına bir çorap giymiş terlik var onun da.kadın hırka da giymiş.. arabayı durdurup inip kadını parçalamak istedim.o çocuğa ayağımdaki çorabı vermeye de razıydım. Lakin biliyorum ki kadın yine insanları acındırmak için o çocuğu öyle gezdirecek.kime nereye şikayet etmeliyim bilmiyorum.nüfusu 1 milyondan fazla olan, yığınla zengin ve hayırsever olan bir şehir burası..iş isteseler bulabilecekken çocukları kullanmaları içimi burkuyor.. Neler yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleme:
Ah canım ah çok iyi niyetlisin ama ne yapılabilir ki yardım edip para bile versen ertesi gün o tekrar aynısını yapar:cry:
Yani olan yanındaki küçük çocuğa oluyor ne diyelim
Allah ıslah etsin inşallah.

Bazen haberlerde yakalanan dilencileri görüyorsunuzdur. Bazılarının cebinden çıkan para o kadar fazla oluyor ki, bir kaç ayda gitsin ev alsın kendine, ama yine de doymazlar dilenciliğe devam. Olan çocuklarına oluyor malesef.

Maalesef bir şey yapılmıyor.
Annem de alışverişe gidince ışıklardaki çocuklar için bogazlı kazak almıştı. Işıkta durunca çocuğa vermiş. Çocuk sevinmiş koşarak annesinin yanına gitmiş. Ama annesi baktığı gibi almış hemen yandaki poşete koymuş kimse görmesin diye. Yeşil ışık yanıp kornaya basmasalar annem de gidip kadını parçalayacaktım diyordu.

Maalesef olan çocuklara oluyor

bence hiçbirşey yapılamaz
sırf acındırmak için hala çocuk doğuruyorlar

ben yemek alayım diye sorduğumda parasını ver biz alırız diyorlar bazen de param yoksa 1 TL veriyorum
ama biliyorum ki hiçbiri o çocuğa yaramıyor

onun dışında da kaç defa kadınların dilenciye bu çocuğa ne yapayorsun da yanında uyukluyor ya da uyuyor diye söylendiğinde kadınlar apar topar kaçıyor

bazen bende tepki vermek istiyorum
sonra yanına gidince kucağında ki çocuğu görünce gidiyorum birşey demeden :KK43:

ama asıl ihtiyaç shiplerine hiçbir zaman yaramıyor o verilen paralar

İyi niyetinize şüphe yok ancak paraları olmadığı için çıplak kaldıklarını düşünmüyorum. Önlerine kıyafet, ayakkabı yığsak da o çocukları terlikle sokağa çıkarmaya devam edecekler. Devlet çocukları böyle istismar eden ailelerden uzaklaştırmalı ve kendisi yetiştirmelidir.

Arkadaşlar hatırladıkça içimi burkan bir şey var. Geçen bir anayoldan arabayla geçerken ışıklar var fabrikalara yakın. Orda bi kadın dileniyor hava soğuk, rüzgarlı bayağı.6-7 yaşlarında bir erkek çocuğu var yanında. Çocugun elinden tutmuş dileniyor arabalardan. Baktım çocuğun ayağı çıplak.koca bir terlik giymiş.. İncecik giydirmiş..Kadın ayağına bir çorap giymiş terlik var onun da.kadın hırka da giymiş.. arabayı durdurup inip kadını parçalamak istedim.o çocuğa ayağımdaki çorabı vermeye de razıydım. Lakin biliyorum ki kadın yine insanları acındırmak için o çocuğu öyle gezdirecek.kime nereye şikayet etmeliyim bilmiyorum.nüfusu 1 milyondan fazla olan, yığınla zengin ve hayırsever olan bir şehir burası..iş isteseler bulabilecekken çocukları kullanmaları içimi burkuyor.. Neler yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim
Az önce başka bir konuyada yazdım o insan görünümlü mahluklara çözüm yok maalesef. Arkadaş yazmış kısırlaştırılmalı diye. Keşke mümkün olsa. Biz çocuğumuzun atleti açılsa üşüdü diye üzülüyoruz. Onlar anneyse biz neyiz acaba????
Yapamazsınız bir şey maalesef
Kısırlaştırılsalar ne güzel olurdu böyleleri

bence ke ndi çocuğu dahil lsa çocukları bebekleri bu işe bu şekilde alet edenlere ceza kesilmeli bu konu benimde çok kafama taktığım bir konu bilmiyorum nasıl çözebiliriz ama bence bişeyler yapılmalı.

ülkemizin en büyük sorunlarindan biri bu bence.ama hiç kimse ilgilenmiyor.o çocuklar yaz kış o vaziyette dileniyolar hükümette hiçbirşey yapmiyo.bu çocuklar ailelerinden alınıp yurtlara yerleştirilmeli....ama yurtlarında hali ortada....benim böyle insanlari paralayasim geliyor lütfen kimse böylelerine acıyıp para vermesin.cocuklari alet etmeye devam etmesin bu pislikler

bigün durakta bekliyodum biri 6 yaşlarında kız,biri 15 yaslarında erkek cocuk vardı.kız dileniyodu cocuk onun cevresinde dolaşıyodu.para vermiyorum artık cunku onların daha cok dilendirilmesine yardım etmiş olurum.aklıma cantamdaki elma geldi kıza verdim baktım kız koşa koşa cocuga gitti verdi tekrar devam etti dilenmeye.yani sistemi kurmuşlar cocukları kullanıyolar malesef devletin bi çözüm bulması gerek.

hiçbir şey yapamazsın. yani sen ona ayakkabı alıp versen yarın yine o şekilde getiri. kaldı ki sırtlarında bir dolu bebekle gezenler, gece vakti kız çocuklarını ışığa dikenler, tabi bu erkek de olabilir ama kızlar bana daha narin geliyor, neler var neler. ana baba sevgisi olmayan insanlar için yapacak hiçbir şey yok.
ha şikayet etsen de boş. zira zabıta hergün kaç tanesini yakalıyor ama sadece cezai işlem uygulayıp salıyor. ha çocukları dilendirdikleri için değil. dilendikleri için uygulanıyor ceza da.

Para vermeyeceksiniz.

O çocuk sokaktaysa bizim yüzümüzden.O kadın sokakta 3-5 gün para toplamasın bir daha çıkmaz.

Ama bizim birkaç lirayla vicdan rahatlatmak gibi bir sorunumuz var.İyilik yaptığımızı zannediyoruz.

Yardım etmek istiyorsanız.Gidin evinde, okulda bulun ihtiyaç sahibini.

Ama yok olmaz.Hem daha maliyetli hem emek ister.Ver 1-2 lira rahatla.

Yapabileceğimiz tek şey böylelerine acımamak. Millet acıyıp sadaka verdikçe kadın o çocuğu kullanmaya devam edecek. Para değil de bir çift ayakkabı verseniz çocuğa yine olmaz namussuz kadın gider satar yine o terliği giydirir çocuğa. Hiç yardım etmeyin. Yardım ettikçe kötülük ediyoruz.

Ben bu insanlara umut taciri diyorum. Allah razı olsun allah ne muradın varsa versin sevdiğine kavuştursun diye para karşılığı umut satıyorlar. Sanki bombok giden ve değişmeyen hayatım onun duasıyla yön bulacak....

X